Рішення
від 12.10.2020 по справі 916/2220/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" жовтня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/2220/20

Господарський суд Одеської області у складі:

судді В.С. Петрова

при секретарі судового засідання Г.С. Граматик

за участю представників:

від позивача - Ашихмін І.М.,

від відповідача - Урсу І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Перспектіва» про стягнення штрафу в сумі 138932,95 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Перспектіва» про стягнення штрафу в сумі 138932,95 грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на дострокове припинення Товариством з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Перспектіва» дії договору про постачання електричної енергії № 02-35-ПВЦ, зважаючи на що останній зобов`язаний сплатити позивачу штраф у розмірі вартості електричної енергії, заявленої споживачем, як прогнозований договірний обсяг споживання в місяці, в якому було подано повідомлення про дострокове припинення дії договору, а саме 138932,95 грн.

Так, позивач зазначає, що на виконання Закону України «Про ринок електричної енергії? під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу Акціонерного товариства «Одесаобленерго? від постачання електричної енергії, було створено Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» з метою здійснення діяльності з постачання електричної енергії споживачам.

Як вказує позивач, на виконання абз. 1-8 пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення? Закону України «Про ринок електричної енергії? (зі змінами від 23.11.2018 р. № 2628-VIII) постановою НКРЕКП № 429 від 14.06.2018 р. ТОВ «ООЕК? надано ліцензію з постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до частині 6 статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії?, постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням вимог роздрібного ринку.

Пункт 3.1.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. визначає, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо:

1) об`єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку;

2) електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи;

3) споживач є стороною діючих договорів: про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії; про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії?; про надання послуг комерційного обліку електричної енергії, крім випадків. коли роль постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи, до мереж якого приєднаний цей споживач;

4) за усіма точками комерційного обліку на об`єкті (об`єктах) споживача, за якими здійснюється (планується) постачання електричної енергії, укладено договір з постачальником послуг комерційного обліку про надання послу г комерційного обліку електричної енергії.

Відповідно до п. 1.2.5 та п. 3.1.4 ПРРЕЕ для можливості постачання електричної енергії своїм споживачам, постачальник повинен укласти з оператором системи розподілу публічний договір постачальника про розподіл електричної енергії.

Наразі позивач зауважує, що у зв`язку з реформою у сфері енергетики, на період відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії, договірні відносини між споживачами та учасниками ринку електричної енергії (та переходом споживача від постачальника за регульованим тарифом до нового постачальника) були врегульовані п. 13 Перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії? , п. 2 та п. 4 Постанови № 312 від 14.03.2018 р. про затвердження «Правил роздрібного ринку електричної енергії? (скорочено - ПРРЕЕ), які передбачали, що: (п. 2) укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01 грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови; (п. 4) у період з дати отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії до 01 грудня 2018 року операторам систем розподілу (далі - ОСР) укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР направляє поштовим відправленням споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Направлення такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР. та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

При цьому позивач наголошує, що з 01 січня 2019 р. на території Одеської області розпочав діяльність оператор системи розподілу - АТ «Одесаобленерго? на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії згідно з Постановою НКРЕКП № 1345 від 06.11.2018 р. «Про видачу АТ «Одесаобленерго? ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом?.

Водночас, як вказує позивач, TOB «ООЕК? приєднався до умов публічного договору про розподіл та має укладений з АТ «Одесаобленерго? договір електропостачальника про надання послуг з розподілу № 1 від 30.11.2018 р., відповідно до умов якого: АТ «Одесаобленерго? як оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії споживачам постачальника, які входять в балансуючу групу постачальника. За ствердженнями позивача, наявність зазначеного договору доводиться заявою-приєднанням від 30.11.2018 р. до публічного договору електропостачальника про надання послуг з розподілу та реєстром електропостачальників, які отримали доступ до електричних мереж оператора системи розподілу електричної енергії АТ «Одесаобленерго? (договір та реєстр публічно розміщені на сайті АТ «Одесаобленерго?).

Також позивач додає, що на виконання п. 2 та п.4 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. TOB «КК «Перспектіва? приєдналось до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії АТ «Одесаобленерго? шляхом фактичного споживання електричної енергії. Отже, як вказує позивач, АТ «Одесаобленерго? надає TOB «ООЕК? та споживачу послуги з розподілу електричної енергії. Крім функцій оператора системи розподілу, АТ «Одесаобленерго? також виконує функції постачальника послуг комерційного обліку (в силу абз. 3 п. 5 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р.) та адміністратора комерційного обліку в силу (п. 11 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р.). За ствердженнями позивача, це означає, що АТ «Одесаобленерго? адмініструє точки комерційного обліку електроенергії, отримує від споживача або самостійно здійснює зняття показників засобів обліку електричної енергії, визначає обсяги електричної енергії, що спожита споживачем та надає цю інформацію постачальнику електроенергії для підтвердження того, скільки постачальник продав (поставив) електричної енергії споживачу в розрахунковому місяці. На підставі отриманої інформації про обсяги спожитої електричної енергії, постачальник електричної енергії розраховує її вартість, виходячи з умов договорів до яких приєднався споживач, та виставляє споживачу рахунки на оплату.

Наразі позивач зазначає, що 30.11.2018 р. за заявою-приєднанням TOB «КК «Перспектіва? споживачу був відкритий особовий рахунок № 02-35 та у заяві-приєднання було визначено точки комерційного обліку відповідача.

Відтак, за ствердженнями позивача, TOB «КК «Перспектіва? приєдналось до умов публічного договору про постачання електричної енергії споживачу з комерційною пропозицією «№ 3-ПВЦ (Попередня оплата)??, також між сторонами була підписана комерційна пропозиція «№ 3-ПВЦ (Попередня оплата)? строком дії з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р. Крім того, як вказує позивач, приєднання відповідачем до умов публічного договору підтверджується фактом споживання електричної енергії та оплатою виставлених рахунків за спожиту електричну енергію. Умовами публічного договору про постачання електричної енергії споживачу передбачено, що TOB «ООЕК? продавав електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок останнього, а споживач оплачував ТОВ «ООЕК? вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснював інші платежі згідно з умовами цього договору.

При цьому позивач додає, що 04.07.2019 р. згідно реєстру виданих комерційних пропозицій з 01.07.2019 р. по 30.09.2019 р. уповноваженому представнику TOB «КК «Перспектіва? було видано під підпис 2 примірники комерційної пропозиції № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1? строком дії з 01.07.2019 р. по 30.09.2019 р., однак, як вказує позивач, примірник ТОВ «ООЕК? комерційної пропозиції № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1? відповідачем повернуто не було, письмового повідомлення про незгоду із умовами запропонованої постачальником комерційної пропозиції № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1? згідно п. 12 Комерційної пропозиції до енергопостачальної компанії не надходило, фактичне споживання електричної енергії відповідачем припинено не було. Отже, на думку позивача, ТОВ «КК «Перспектіва? погодилось із умовами нової комерційної пропозиції та прийняло на себе зобов`язання щодо виконання умов договору із внесеними змінами.

Так, відповідно до п. 13 комерційної пропозиції № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1?, договір про постачання електричної енергії споживачу набирає чинності з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору і укладається на строк до 31 грудня 2019 року. Отже, за ствердженнями позивача, договір між сторонами укладено з фіксованим строком його дії.

Як зазначає позивач, 30.07.2019 р. на поштову адресу ТОВ «ООЕК? надійшов лист від АТ «Одесаобленерго?, яким позивача було повідомлено про зміну з 01.08.2019 р. ТОВ «КК «Перспектіва? електропостачальника та як наслідок розірвання договору про постачання електричної енергії споживачу № 02-35-ПВЦ з 31.07.2019 р.

Відповідно до пункту 13.1 Публічного договору про постачання електричної енергії споживачу, договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви-приєднання, яка є додатком 1 до цього договору, та/або сплаченого рахунку (квитанції) постачальника.

Так, позивач додає, що як зазначено вище, п. 13 Комерційної пропозиції передбачено, що договір набирає чинності з дати підписання і укладається на строк до 31 грудня 2019 р.

Відповідно до пункту 13.3 Публічного договору про постачання електричної енергії споживачу, за умови дострокового розірвання договору за ініціативою споживача, споживач зобов`язаний сплатити постачальнику передбачені обраною споживачем комерційною пропозицією штрафні санкції чи іншу фінансову компенсацію за дострокове припинення договору.

Пунктом 14 публічної комерційної пропозиції № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1? передбачено, що у разі дострокового припинення (розірвання) договору про постачання електричної енергії за ініціативою споживача, споживач зобов`язаний сплатити постачальнику штраф у розмірі вартості електричної енергії, замовленої споживачем, як прогнозований договірний обсяг споживання в місяці, в якому постачальником було отримано повідомлення про дострокове припинення (розірвання) договору. Прогнозований договірний обсяг споживання визначається відповідно до додатку 3 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу?. Штраф сплачується в тому випадку, коли повідомлення споживача про дострокове припинення договору здійснено пізніше, ніж за 21 календарний день до передбачуваної дати дострокового припинення терміну (строку) дії чинного договору.

Крім того, як зауважує позивач, пунктом 11 Комерційної пропозиції із строком дії до 30.06.2019 р., підписаної зі сторони TOB «КК «Перспектіва?, також було передбачено штраф за дострокове припинення дії договору, а саме: споживач, який має чинний договір про постачання електричної енергії споживачу з фіксованим терміном (строком) дії, зобов`язаний в розрахунковому періоді, в якому ініційовано дострокове розірвання договору, окрім фактично спожитих обсягів електричної енергії, сплатити штраф за дострокове припинення дії договору. Штраф сплачується в тому випадку, коли повідомлення споживача про дострокове припинення договору здійснено пізніше, ніж за 21 календарний день до передбачуваної дати дострокового припинення терміну (строку) дії чинного договору у розмірі вартості електричної енергії, заявленої споживачем, як прогнозований договірний обсяг споживання в місяці, в якому було подано повідомлення про дострокове припинення дії договору.

В свою чергу, як наголошує позивач, повідомлення про дострокове припинення дії договору у відповідності до вимог п. 14 Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1? від TOB «КК «Перспектіва? на адресу енергопостачальної компанії не надходило.

Наразі позивач додає, що у зв`язку з достроковим припиненням дії договору відповідачу було виставлено рахунок № 02-35/1 від 02.08.2019 р.

Як зазначає позивач, згідно умов заяви, наданої споживачем, про встановлення обсягів договірних величин електроспоживання, ТОВ «КК «Перспектіва? було заявлено очікуваний (договірний) обсяг споживання у липні 2019 року в розмірі 65000 кВт./год.

Так, за ствердженнями позивача, зважаючи на недотримання відповідачем порядку, визначеного умовами договору та комерційної пропозиції щодо дострокового припинення дії договору, ТОВ «ООЕК? рекомендованим листом було направлено претензію із вимогою перерахувати на рахунки енергопостачальної компанії грошові кошти у розмірі 138932,95 грн. в рахунок сплати штрафу за дострокове припинення дії договору, однак до теперішнього часу грошові кошти в рахунок сплату штрафу відповідачем на рахунки енергопостачальної компанії не перераховані.

Наразі позивач посилається на те, що нарахування відповідачу штрафу за дострокове припинення дії договору передбачено Законом України «Про ринок електричної енергії??, Правилами роздрібного ринку електричної енергії та договором № 35 від 01.01.2019 р. (зокрема комерційною пропозицією, яка є додатком та невід`ємною частиною договору).

Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.08.2020 р. позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/2220/20 за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, при цьому судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 04.09.2020 р.

01.09.2020 р. відповідачем подано до господарського суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач не погоджується з доводами позивача з огляду на таке. У позовній заяві позивач зазначає про наявність публічного договору про постачання електричної енергії споживачу, при цьому позивачем до матеріалів позову на підтвердження своїх вимог було надано договір про постачання електричної енергії позивачу без номеру, без найменування споживача та без підпису уповноваженої особи з боку постачальника та споживача. На думку відповідача, такі обставини унеможливлюють встановлення умов, які були прописані в договорі № 02-35-ПВЦ щодо порядку зміни постачальника. При цьому відповідач наголошує, що 18.08.2020 р. ним було направлено лист до ТОВ «ООЕК? з проханням надати договір про постачання електричної енергії споживачу між ТОВ «ООЕК? та ТОВ «КК «Перспектіва?, а саме № 02-35-ПВЦ. Вказаний лист був отриманий позивачем 20.08.2020 р., про що свідчить повідомлення про вручення відправлення. Тому для всебічного та об`єктивного розгляду справи відповідач вважає за доцільне витребувати у ТОВ «ООЕК? договір № 02-35-ПВЦ. Поряд з цим відповідач зауважує, що з наданого позивачем на підтвердження своїх позовних вимог договору вбачається, що згідно п. 10 споживач має право в будь-який момент часу змінити постачальника шляхом укладення нового договору про постачання електричної енергії з новим електропостачальником, принаймні за 21 день до такої зміни, вказавши дату або строки, в які буде відбуватись така зміна. Таким чином, як стверджує відповідач, у цьому пункті зазначеного вище договору не вказано про необхідність споживача повідомляти позивача про зміну електропостачальника не пізніше, ніж за 21 день до такої зміни, а в інакшому випадку виникнення штрафу з боку відповідача. Тому відповідач вважає, що підстави для нарахування штрафу відсутні.

Крім того, щодо доводів позивача про неотримання від відповідача підписаного примірника комерційною пропозицією «№ 3-ПВЦ (Попередня оплата)?, яку було підписано строком дії з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р. відповідач вказує наступне. В п. 9 Комерційної пропозиції «№ 3-ПВЦ (Попередня оплата)?, яка була підписана та скріплена печаткою ТОВ «ООЕК? та ТОВ «КК «Перспектіва?, зазначено, що споживач має або погодитись з запропонованою постачальником комерційною пропозицією в новій редакції (шляхом її підписання або здійснення оплати рахунку на суми авансу, що буде розрахований відповідно до комерційної пропозиції в новій редакції) або надати письмові заперечення. Однак, як зауважує відповідач, з матеріалів справи вбачається, що підписаного примірника Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1? позивач не має, а відносно сплати вказаної вище суми авансу позивач надає рахунок № 02-35/1 від 02.08.2019 р., з якого випливає наявність боргу у липні у розмірі 9705 грн., тобто це не є передплатою. Враховуючи вищевикладене, відповідач зазначає, що № 3-ПВЦ «Попередня оплата Комплекс 1? не є узгодженою та не має юридичної сили, а тому у позивача відсутні правові підстави для нарахування штрафу.

Також, як зазначає відповідач, у підпункті 10.2 наданого позивачем договору вказано, що зміна постачальника електричної енергії здійснюється згідно з порядком, встановленим Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 р. № 312. В п.п. 6.1.2 ПРРЕЕ зазначено, що процес зміни споживачем електропостачальника забезпечується суб`єктами (учасниками) ринку електричної енергії та учасниками роздрібного ринку електричної енергії, які задіяні у процесі зміни електропостачальника та забезпечують зміну та інформаційний обмін під час такої зміни на безоплатній основі. До того ж в п.п. 6.1.2. ПРРЕЕ зазначено, що зміна електропостачальника за ініціативою споживача має бути завершена протягом періоду, що починається з дня повідомлення споживачем нового електропостачальника про наміри змінити попереднього електропостачальника, але у строк, що не перевищує 21 календарний день з дня вказаного повідомлення. Зі змісту третього абзацу п.п. 6.1.2 ПРРЕЕ вбачається, якщо споживач має чинний договір про постачання електричної енергії споживачу з фіксованим терміном (строком) дії, з метою уникнення штрафних санкцій за дострокове розірвання договору з боку попереднього електропостачальника споживач повинен повідомити нового електропостачальника про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору. При цьому відповідач наголошує, що в розділі 6 «Зміна електропостачальника? ПРРЕЕ відсутні пункти та інформація щодо нарахування штрафу за несвоєчасне повідомлення споживачем постачальника про зміну електропостачальника.

В засіданні суду 04.09.2020 р. представником відповідача були надані суду письмові пояснення по справі. Так, відповідач зазначає, що на виконання умов договору між TOB «ООЕК? та TOB «КК «Перспектіва? - було підписано комерційну пропозицію №3-ПВЦ (Попередня оплата), відповідно до п. 9 якої строк її дії з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року та цим же пунктом пропозиції було передбачено, що не пізніше, ніж за 20 днів до закінчення терміну дії дійсної комерційної пропозиції, постачальник міг направити повідомлення споживачу про зміну Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата) та викладення її в повій редакції. Споживач має або погодитися із запропонованою постачальником комерційною пропозицією в новій редакції (шляхом її підписання або здійснення оплати рахунку на суми авансу, що буде розрахованим відповідно до комерційної пропозиції в новій редакції) або надати письмові заперечення. Ненадання споживачем постачальнику письмових заперечень проти продовження договірних відносин на умовах нової Комерційної пропозиції №3-ПВЦ (Попередня оплата) в новій редакції, та подовження споживання споживачем електричної енергії засвідчує факт погодження споживача з комерційною пропозицією в повій редакції чи прийняттям на себе нових (змінених) зобов`язальних умов. Тобто, як стверджує відповідач, згідно умов підписаної сторонами Комерційної пропозиції ТОВ «ООЕК? не пізніше 10.06.2019 р. (тобто не пізніше ніж за 20 днів до закінчення терміну дії дійсної комерційної пропозиції) повинен був направити TOB «КК «Перспектіва? повідомлення про її зміну та викладення в новій редакції. Втім, як наголошує відповідач, у строк, визначений п. 9 Комерційної пропозиції, постачальник - ТОВ «ООЕК? жодних повідомлень споживачу - ТОВ «КК «Перспектіва? про зміну Комерційної пропозиції №3-ПВЦ (Попередня оплата) та викладення її в новій редакції, не направляв, у зв`язку з чим строк останньої сплив 30.06.2019 року. Таким чином, за ствердженнями відповідача, у зв`язку із обставинами, що склалися, а саме неналежного виконання з боку позивача - ТОВ «ООЕК? умов Комерційної пропозиції, ТОВ «КК «Перспектіва? було змушене шукати нового постачальника через необхідність ведення власної господарської діяльності.

Наразі з посиланнями на ст.ст. 58, 59 Закону України «Про ринок електричної енергії?, п. 3.2. договору, п. п. 6.1.1, 6.1.2, 6.1.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за № 512 від 14.03.2018 року, відповідач зазначає, що оскільки строк дії договору був визначений сторонами до 31.12.2019 року, а новий постачальник був повідомлений ТОВ «КК «Перспектіва? про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії більш, ніж за 21 календарний день до закінчення строку дії договору, відповідно зміна електропостачальника (позивача) відбулася з дотриманням строків, визначених п. 6.1.3 Правил.

При цьому, як стверджує відповідач, ні Законом України «Про ринок електричної енергії?, ні Правилами не визначено строків повідомлення споживачем попереднього електропостачальника про зміну електропостачальника, оскільки, як зазначалося, процес зміни споживачем електропостачальника забезпечується суб`єктами (учасниками) ринку електричної енергії, а дії самого споживача обмежуються повідомленням нового електропостачальника про наміри змінити попереднього електропостачальника. Так, Правилами визначено лише загальний строк проведення процедури зміни електропостачальника, що не перевищує 21 календарний день з дня вказаного повідомлення).

Також, як додає відповідач, не встановлено чітких строків, в межах яких новий електропостачальник зобов`язаний попередити попереднього електропостачальника (позивача) про намір споживача (відповідача) укласти з ним договір про постачання електричної енергії, оскільки вказаними нормативними актами встановлено лише період, протягом якою може бути завершена зміна електропостачальника за ініціативою споживача та строк, в межах якого споживач повинен повідомити нового електропостачальникак, а не попереднього електропостачальника про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу. Як зазначає відповідач, повідомлення про намір укласти новий договір з новим електропостачальником надається у вигляді заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу на умовах оприлюдненої комерційної пропозиції електропостачальника, а якщо сторони дійшли взаємної згоди укласти договір на умовах, які оприлюднені, комерційні пропозиції електропостачальника не містять, у повідомленні про намір укласти новий договір з новим електропостачальником споживач має надати новому електропостачальнику відповідну інформацію.

При цьому, як вказує відповідач, з матеріалів справи вбачається, що 30.07.2019 року на адресу ТОВ «ООЕК? надійшов лист від AT «Одесаобленерго?, яким позивача ТОВ «ООЕК? було повідомлено про зміну з 01.08.2019 року ТОВ «КК «Перспектіва? - електропостачальника з 31.07.2019 року.

Щодо обов`язку споживача, який містить чинний договір про постачання електричної енергії з фіксованим терміном (строком) дії про повідомлення нового електропостачальника про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору (п. 10.1), то такий обов`язок, по-перше, стосується нового електропостачальника, а не позивача у справі, по-друге, вказаний строк знаходиться у безпосередньому зв`язку із загальним строком процедури зміни електропостачальника, який, як зазначалося, не перевищує 21 календарний день. Окрім того, відповідач наголошує, що умовами договору не передбачено застосування штрафних санкцій за неповідомлення про зміну такої інформації, а також не передбачено можливості застосування до споживача штрафних санкцій і розділом VI Правил.

Наразі в засіданні суду 04.09.2020 р. представник позивача просив суд надати додатковий час для врегулювання спору мирним шляхом та про намір подати до суду відповідь на відзив.

Так, у судовому засіданні господарського суду 04 вересня 2020 року по справі № 916/2220/20 було протокольно оголошено перерву до 02 жовтня 2020 року о 11 год. 00 хв., про що під розписку повідомлено представників сторін.

01.10.2020 р. від відповідача на електронну адресу суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв`язку з можливим укладенням між сторонами мирової угоди.

Також у судовому засіданні 01.10.2020 р представник позивача заявив клопотання про відкладення розгляду справи, вказуючи, що між сторонами ведуться переговори щодо врегулювання спору мирним шляхом.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.10.2020 р. по справі № 916/2220/20 розгляд справи відкладено на 12 жовтня 2020 р.

12.10.2020 р. від позивача до суду надійшла відповідь на відзив відповідача на позов. Так, позивач зазначає, що 30.11.2018 р. за заявою-приєднання TOB «КК «Перспектіва? споживачу було відкрито особовий рахунок № 02-35 на умовах публічного договору про постачання електричної енергії споживачу (міститься на сайті TOB «ООЕК?), тому номер договору № 02-35-ПВЦ відповідає номеру особового рахунку, який було відкрито TOB «КК «Перспектіва?. ТОВ «ООЕК? постачало електричну енергію на умовах обраної ТОВ «КК «Перспектіва? комерційної пропозиції « 3-ПВЦ (Попередня оплата)? із строком дії до 30.06.2019 р., визначення якого обумовлено тим, що з 01.07.2019 р. стартував другий етап реформи ринку електричної енергії - лібералізація оптового ринку. На виконання вимог пункту 3.2.1 ПРРЕЕ, комерційні пропозиції терміном дії з 01.07.2019 р. по 30.09.2019 р. були розміщені у встановлений строк на офіційному веб-сайті ТОВ «ООЕК? та на даний час знаходяться на офіційному веб-сайті ТОВ «ООЕК? у розділі «Законодавча база?/«комерційні пропозицїї?/«Архів-комерційні пропозиції ПВЦ на період 01.07.2019 р. - 30.09.2019 р.?. Наразі позивач наголошує, що умови комерційної пропозиції № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1? є такими, що узгоджені, оскільки відповідач не заперечував проти їх настання, тому доводи відповідача про те, що умови нової «Комерційної пропозиції « 3-ПВЦ (Попередня оплата)? в новій редакції не є узгодженими, не відповідають вимогам Правил та умовам договору. Більш того, як наголошує позивач, протоколи розбіжностей до договору про постачання електричної енергії споживачу № 02-35-ПВЦ на умовах комерційної пропозиції «№ 3-ПВЦ Попередня оплата-Комплекс-1? не складались, договір про постачання електричної енергії споживачу або ж його окремі пункти в судовому порядку відповідачем недійсними не визнавались, тобто умови договору, в т.ч. комерційної пропозиції «№ 3-ПВЦ Попередня оплата-Комплекс-1?, в повній мірі були погоджені сторонами, а тому підлягають застосуванню до спірних правовідносин, які склалися між сторонами у період дії договору на умовах комерційної пропозиції «№ 3-ПВЦ Попередня оплата-Комплекс-1?.

Наразі позивач зазначає, що підтвердженням факту прийняття умов нової комерційної пропозиції є здійснення відповідачем оплати згідно з рахунком № 02-35/П від 24.06.2019 р. на передоплату на липень 2019 року. До того ж споживання електричної енергії припинено ТОВ «КК «Перспектіва? не було, що, на думку позивача, свідчить про продовження договірних відносин між TOB «ООЕК? та TOB «КК «Перспектіва? у липні 2019 р. та погодження (акцептування) споживача із запропонованою комерційною пропозицією № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1?. Отже, за ствердженнями позивача, договір про постачання електричної енергії споживачу № 02-35-ПВЦ за особовим рахунком № 02-35 не було припинено зі спливом строку дії комерційної пропозиції - 30.06.2019 р., крім того споживач здійснив оплату згідно з рахунком № 02-35/П від 24.06.2019 р., фактично споживав електричну енергію після спливу строку попередньої комерційної пропозиції.

Водночас позивач додає, що умовами пункту 14 комерційної пропозиції передбачено, що споживач повинен сплатити штраф за дострокове припинення (розірвання) дії договору саме ТОВ «ООЕК? у випадку не повідомлення/несвоєчасного повідомлення ТОВ «ООЕК? про бажання споживача достроково припинити/розірвати договір в односторонньому порядку.

Як зазначає позивач, пунктом 13.3 договору передбачено безумовне право постачальника на застосування штрафних санкцій виключно у випадку наявності однієї підстави - дострокового розірвання договору та це ж положення договору відсилає до комерційної пропозиції виключно в частині виду штрафних санкцій, зазначених в ній. Отже, як вважає позивач, враховуючи положення пункту 13.3 договору в усіх інших випадках, дострокове розірвання договору за ініціативою споживача тягне за собою виникнення у попереднього постачальника права на застосування штрафних санкцій до споживача. При цьому позивач посилається на постанову Північно-Західного апеляційного господарського суду від 28.09.2020 р. по справі № 918/239/20, в якій наведені мотиви застосування до споживача у наведеному випадку штрафних санкцій.

Крім того, позивач вказує, що TOB «КК «Перспектіва? помилково ототожнює предмет даного позову із «нарахуванням штрафу за несвоєчасне повідомлення споживачем постачальника про зміну електропостачальника?, оскільки підставою для нарахування штрафу є саме припинення (розірвання) дії договору, а не зміна електропостачальника, як було зазначено. До того ж штраф необхідно сплачувати в тому випадку, коли повідомлення споживача про дострокове припинення договору здійснено пізніше, ніж за 21 календарний день до передбачуваної дати дострокового припинення терміну (строку) дії чинного договору. Додатково позивач звертає увагу, що штраф про дострокове припинення дії договору передбачений як Комерційною пропозицією № 3-ПВЦ «Попередня оплата?? із терміном дії з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р., так і комерційною пропозицією № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1? із терміном дії 01.07.2019 р. до 30.09.2019 р.

12.10.2020 р. від позивача до господарського суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження. Так, ознайомившись із позицією відповідача, невідповідністю правових позицій сторін одна одній, з огляду на характер правовідносин, зокрема пов`язаний із початком функціонування нового ринку електричної енергії, а також приймаючи до уваги, що обставини, викладені в матеріалах справи потребують повного та всебічного дослідження, з метою забезпечення дотримання принципів пропорційності та змагальності сторін, позивач вважає за необхідне мати можливість у повній мірі реалізувати свої права як сторона по справі № 916/2220/20 та вбачає підстави для переходу зі спрощеного до загального позовного провадження.

Під час розгляду справи в засіданні суду 12.10.2020 р. вказане клопотання позивача судом було розглянуто, за результатами чого судом відмовлено у його задоволенні у зв`язку з відсутністю підстав для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, про що зазначено у протоколі судового засідання від 12.10.2020 р.

Під час розгляду справи по суті позивач підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні у повному обсязі, натомість представник відповідача заперечував проти задоволення позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.

ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» , метою здійснення діяльності якого є постачання електричної енергії споживачам, було створено відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу АТ «Одесаобленерго» від постачання електричної енергії.

Так, відповідно до п. 13 розділу XVІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання. З метою забезпечення надійного та безперервного постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам відокремлення оператора системи розподілу, кількість приєднаних споживачів до системи розподілу якого перевищує 100 тисяч, здійснюється з урахуванням вимог цього пункту, а саме: суб`єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, у строк не пізніше ніж 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов`язаний в установленому порядку отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії; упродовж двох років з 1 січня 2019 року такий електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, Автономна Республіка Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб`єкт господарювання; фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.

При цьому постановою НКРЕКП № 429 від 14.06.2018 р. надано ліцензію TOB «ООЕК» з постачання електричної енергії споживачам.

Відповідно до постанови НКРЕКП № 1876 від 11.12.2018 р. ТОВ «ООЕК» встановлено тариф на послуги постачальника універсальних послуг, який був затверджений відповідно до Методики розрахунку тарифу на послуги постачальника універсальних послуг, яка затверджена постановою НКРЕКП № 1176 від 05.10.2018 р.

Відповідно до Постанова НКРЕКП № 1177 від 05.10.2018 р., якою затверджено Порядок формування ціни на універсальні послуги ТОВ „ООЕК» були розраховані ціни на універсальні послуги та опубліковані їх на офіційному сайті Товариства та в засобах масової інформації, зокрема, газеті «Одеські вісті» у номерах № 95 від 12.12.2018 р., № 97 від 19.12.2018 р., № 99 від 29.12.2018 р., та у газеті «Вечірня Одеса» в номері випуску № 28 (10728) від 12.03.2019 р.

Територією ліцензованої діяльності ТОВ «ООЕК» як постачальника універсальних послуг являється територія Одеської області, оскільки на цій території здійснював діяльність попередній постачальник за регульованим тарифом (АТ «Одесаобленерго» , який в результаті заходів відокремлення створив ТОВ «ООЕК» ). З огляду на викладене, Товариство почало виконувати функції постачальника універсальних послуг на території Одеської області протягом двох років, починаючи з 01.01.2019 р.

Згідно ч. 1 та п. 2 ч. 2 ст. 62 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що з метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України на учасників ринку відповідно до цієї статті можуть бути покладені спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії. До спеціальних обов`язків, що покладаються на учасників ринку електричної енергії відповідно до цього Закону для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, належать, виконання функцій постачальника універсальних послуг.

Частиною 1 статті 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам.

В п. 47 ст. 1 Закону визначено, що непобутовий споживач - фізична особа - підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання.

Відповідно до абзацу 11 пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2019-VІІ (зі змінами від 23.11.2018 №2628-VIII, які набирають чинності з 01.01.2019 р.) тимчасово, на період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року, універсальні послуги, крім побутових та малих непобутових споживачів, надаються постачальником таких послуг також бюджетним установам незалежно від розміру договірної потужності та іншим споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт. У зазначений період на бюджетні установи незалежно від розміру договірної потужності та на інших споживачів, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт, поширюються всі права та обов`язки, передбачені Законом України «Про ринок електричної енергії» для малих непобутових споживачів щодо отримання універсальних послуг, передбачених статтею 63 Закону України «Про ринок електричної енергії» .

Пунктом 3.1.6. Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо: 1) об`єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку; 2) електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи; 3) споживач є стороною діючих договорів: про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії; про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» ; про надання послуг комерційного обліку електричної енергії, крім випадків, коли роль постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи, до мереж якого приєднаний цей споживач; 4) за усіма точками комерційного обліку на об`єкті (об`єктах) споживача, за якими здійснюється (планується) постачання електричної енергії, укладено договір з постачальником послуг комерційного обліку про надання послуг комерційного обліку електричної енергії.

Згідно п. 1.2.5 та п. 3.1.4 ПРРЕЕ для можливості постачати електричну енергію своїм споживачам, постачальник повинен укласти з оператором системи розподілу публічний Договір постачальника про розподіл електричної енергії.

У зв`язку з реформою у сфері енергетики, на період відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії, договірні відносини між споживачами та учасниками ринку електричної енергії (та переходом споживача від постачальника за регульованим тарифом до нового постачальника) були врегульовані п. 13 Перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії» , п. 2 та п. 4 Постанови № 312 від 14.03.2018 р. про затвердження «Правил роздрібного ринку електричної енергії» , які передбачали, що (п. 2.) укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01 грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови; (п.4.) у період з дати отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії до 01 грудня 2018 року операторам систем розподілу укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР направляє поштовим відправленням споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Направлення такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Так, з 01.01.2019 р. на території Одеської області розпочав діяльність оператор системи розподілу - АТ «Одесаобленерго» на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії згідно Постанови НКРЕКП № 1345 від 06.11.2018 р. «Про видачу АТ «Одесаобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом» .

Як вбачається з матеріалів справи, 30.11.2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» було підписано заяву-приєднання до договору постачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії, згідно якої ТОВ «ООЕК» приєдналось до договору №1/01/30/11/2018 від 30.11.2018 р. постачальника - АТ «Одесаобленерго» про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Як встановлено судом, на виконання п. 2 та п.4 Постанови НКРЕКП № 312 від 30.11.2018 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Перспектіва» приєдналося до публічного договору про розподіл електричної енергії з AT «Одесаобленерго» шляхом фактичного споживання електричної енергії.

Таким чином, АТ «Одесаобленерго» надає ТОВ «ООЕК» та споживачу послуги з розподілу електричної енергії. Водночас, крім функцій оператора системи розподілу, АТ «Одесаобленерго» також виконує функції постачальника послуг комерційного обліку, адміністратора комерційного обліку згідно абз. 3 п. 5, п.11 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018р., тобто, АТ «Одесаобленерго» адмініструє точки комерційного обліку електроенергії, отримує від споживача або самостійно здійснює зняття показників засобів обліку електричної енергії, визначає обсяги електричної енергії, що спожита споживачем та надає цю інформацію постачальнику електроенергії для підтвердження того, скільки постачальник продав (поставив) електричної енергії споживачу в розрахунковому місяці. Відтак, як вказує позивач, на підставі отриманої інформації про обсяги спожитої електричної енергії, постачальник електричної енергії розраховує її вартість, виходячи з умов договорів до яких приєднався споживач, та виставляє споживачу рахунки на оплату.

Пункт 3.1.7 ПРРЕЕ визначає, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається в паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформляються у паперовій формі та підписуються обома сторонами. П. 3.1.8. ПРРЕЕ передбачено, договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником і споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції.

Відповідно до п. 1.2.8. ПРРЕЕ постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.

Як з`ясовано судом, публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та публічні комерційні пропозиції для споживачів електричної енергії, які мають право на універсальну послугу, викладені ТОВ «ООЕК» на офіційному веб-сайті www.ooek.od.ua.

Положеннями п. 2 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 р. «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» визначено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви - приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Відповідно до п. 4 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 р. «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» операторам систем розподілу (далі - ОСР) укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та типової форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР шляхом безпосереднього вручення персоналом ОСР або з рахунком, або поштовим відправленням надає споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Надання такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Умовами п. 3.1.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо об`єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку; електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи; споживач є стороною діючих договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.

Як з`ясовано судом, ТОВ «Керуюча компанія «Перспектіва» підписано заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії споживачу, за якою, керуючись статтями 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП віт 14.03.2018 р. № 312 та ознайомившись з умовами публічного договору про постачання електричної енергії споживачу, розміщеного на сайті електропостачальника ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» (постачальник) в мережі інтернет за адресою: http:www.ooek.od.ua, учасник роздрібного ринку електричної енергії ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» ініціює приєднання споживача ТОВ «Керуюча компанія «Перспектіва» до умов договору на умовах обраної комерційної пропозиції постачальника № 3-ПВП з такими нижченаведеними персоніфікованими даними споживача:

- назва суб`єкта господарювання - ТОВ «Керуюча компанія «Перспектіва» ;

- ЄДРПОУ - 40509762;

- адреса об`єкта, ЕІС-код точки (точок) комерційного обліку - Балківська, 130 - 62Z0043181506536;

- найменування оператора, з яким споживач уклав договір розподілу електричної енергії - АТ «Одесаобленерго» ;

- ЕІС-код як суб`єкта ринку електричної енергії, присвоєний відповідним системним оператором - 62X4990422970737.

Згідно вказаної заяви датою приєднання вважається дата оплати споживачем першого рахунку, наданого постачальником, а також датою постачання визначено з 01.01.2019 р. При цьому у вказаній заяві-приєднання визначено, що договір вважається укладеним з дати підписання споживачем цієї заяви-приєднання до договору, яка повертається споживачем на адресу електропостачальника.

Так, згідно п.п. 1.1, 1.2 договору про постачання електричної енергії споживачу, він є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу (далі - споживач) постачальником електричної енергії (далі - постачальник) та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання споживача до умов цього договору. Цей договір є публічним договором приєднання, якщо укладений шляхом приєднання споживача до розробленого постачальником договору, що розміщений на його сайті та на умовах комерційної пропозиції, що опублікована на сайті постачальника (публічна комерційна пропозиція). Умови цього договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 р. № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Враховуючи викладене, суд доходить до висновку, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Перспектіва» уклало публічний договір про постачання електричної енергії з ТОВ «ООЕК» шляхом приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Частиною першою статті 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ч. ч. 1 - 3 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.

Відповідно до ч. 2 ст. 639 ЦК України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Згідно зі ст. 638 ЦК України договір вважається укладеним, коли між сторонами в потрібній у належних випадках формі досягнуто згоди за всіма істотними умовами. Істотними є умови про предмет договору, а також ті, які визнані такими за законом або необхідні для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою однієї зі сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3, 5 ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Підприємець не має права надавати переваги одному споживачеві перед іншим щодо укладення публічного договору, якщо інше не встановлено законом. Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Положення ч.1 ст. 634 ЦК України передбачають, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Так, відповідно до ч. 1, 2 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж , положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

За положеннями ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії» .

Відповідно до п. 2.1 договору про постачання електричної енергії споживачу за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

В п. 2.2 договору про постачання електричної енергії споживачу визначено, що обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність укладеного в установленому порядку між постачальником та АТ «Одесаобленерго» (далі - оператор системи розподілу), що діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої згідно Постанови НКРЕКП від 06.11.2018 р. № 1345 «Про видачу АТ «Одесаобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом» (далі - АТ «Одесаобленерго» ) договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.

Побутовий споживач використовує електричну енергію виключно на власні побутові потреби, у тому числі для освітлення, живлення електроприладів тощо, що не включає професійну або господарську діяльність.

Малі непобутові споживачі можуть використовувати електричну енергію для професійної та підприємницької діяльності.

За умовами п. 3.1 договору про постачання електричної енергії споживачу початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору.

Положеннями п. 3.2 договору про постачання електричної енергії споживачу передбачено, що споживач має право вільно змінювати постачальника відповідно до процедури, визначеної ПРРЕЕ, та умов цього договору.

Пунктом 5.11 договору про постачання електричної енергії споживачу визначено, що споживач має право обрати на розрахунковий період іншого постачальника в установленому ПРРЕЕ порядку, за умов, що в нього є укладений договір про розподіл електричної енергії з оператором системи та відсутнє припинення постачання електричної енергії внаслідок наявної заборгованості за постачання електричної енергії перед діючим постачальником.

Відповідно до п. 5.13 договору про постачання електричної енергії споживачу комерційна пропозиція, яка є додатком 2 до цього договору, має містити наступну інформацію: 1) ціну (тариф) електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи); 2) спосіб оплати (необхідно обрати лише один з варіантів: попередня оплата, по факту плановий платіж); 3) термін надання рахунку для остаточного розрахунку за спожиту електричну енергію та строк його оплати; 4) визначення способу оплати послуг з розподілу через постачальника з наступним переведенням цієї оплати постачальником оператору системи та/або напряму з оператором системи (необхідно обрати лише один з варіантів); 5) розмір пені за порушення строку оплати або штраф; 6) розмір компенсації споживачу за недодержання постачальником якості надання комерційних послуг; 7) розмір штрафу за дострокове розірвання договору у випадках, не передбачених умовами договору; 8) термін дії договору та умови пролонгації; 9) дата та підпис споживача; 10) можливість надання пільг, субсидій.

Після прийняття споживачем комерційних пропозицій постачальника внесення змін до них можливе лише за згодою сторін або в порядку, встановленому чинним законодавством.

Підпунктами 10, 13 п. 6.1 договору про постачання електричної енергії споживачу визначено, що споживач має право: вільно обирати іншого електропостачальника та розірвати цей договір у встановленому цим договором та чинним законодавством порядку; перейти на постачання електричної енергії до іншого електропостачальника, у разі відсутності припинення постачання електричної енергії внаслідок наявності заборгованості за постачання електричної енергії перед діючим постачальником, та/або достроково призупинити чи розірвати договір у встановленому ним порядку.

Згідно п.п. 10.1, 10.2 договору про постачання електричної енергії споживачу споживач має право в будь-який момент часу змінити постачальника шляхом укладення нового договору про постачання електричної енергії з новим електропостачальником, принаймні за 21 день до такої зміни вказавши дату або строки, в які буде відбуватись така зміна (початок дії нового договору про постачання електричної енергії). Зміна постачальника електричної енергії здійснюється згідно з порядком, встановленим ПРРЕЕ та цим договором.

В п. 13.1 договору про постачання електричної енергії споживачу визначено, що останній укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви-приєднання, яка є додатком 1 до цього договору, та/або сплаченого рахунку (квитанції) постачальника.

Відповідно до п. 13.2 договору про постачання електричної енергії споживачу постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов договору споживача не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір. Постачальник зобов`язаний повідомити споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації постачальнику, якщо споживач не приймає нові умови.

За умовами п. 13.3 договору про постачання електричної енергії споживачу за умови дострокового розірвання договору за ініціативою споживача, споживач зобов`язаний сплатити постачальнику передбачені обраною споживачем комерційною пропозицією штрафні санкції чи іншу фінансову компенсацію за дострокове припинення договору.

Положеннями п. 13.5 договору про постачання електричної енергії споживачу передбачено, що дія цього договору також припиняється у наступних випадках:

анулювання постачальнику ліцензії на постачання;

банкрутства або припинення господарської діяльності постачальником;

у разі зміни власника об`єкта споживача;

у разі зміни електропостачальника.

Пунктом 13.12 договору про постачання електричної енергії споживачу визначено, що невід`ємною частиною договору є додатки:

1) № 1 «Заява - приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу» ;

2) № 2 «Комерційна пропозиція» (одна з обраних споживачем комерційних пропозицій);

3) № 3 «Обсяги очікуваного споживання (постачання) електричної енергії споживачу» ;

4) № 4 «Відомості про розрахункові засоби обліку активної електричної енергії споживача та субспоживача (у разі наявності)» .

При цьому із матеріалів справи вбачається, що між ТОВ «Керуюча компанія «Перспектіва» та АТ «Одесаобленерго» підписано угоду № 35 - «Обсяги розподілу та споживання електричної енергії» , відповідно до якої сторони погодили на 2019 рік обсяги розподілу та споживання електричної енергії, зокрема тис.кВт.год.: у січні 2019 р. - 111; у лютому 2019 р. - 165; у березні 2019 р. - 145; у квітні 2019 р. - 104; у травні 2019 р. - 76; у червні 2019 р. - 70; у липні 2019 р. - 65; у серпні 2019 р. - 77; у вересні 2019 р. - 70; у жовтні 2019 р. - 79; у листопаді 2019 р. - 106; у грудні 2019 р. - 120; всього на 2019 р. - 1188.

Також судом встановлено, що між сторонами підписано додаток № 2 до договору „Комерційна пропозиція № 3-ПВЦ (Попередня оплата)» , відповідно до п. 9 якої термін її дії становив з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р.

Згідно п. 10 „Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата)» , в якому мова йде про термін дії договору про постачання електричної енергії, договір про постачання електричної енергії споживачу набирає чинності з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору і укладається на строк до 31 грудня 2019 р., а в частині розрахунків договір діє до повного їх виконання. Договір вважається продовженим кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов, але в ніякому разі не більше, ніж на термін дії договору споживача про надання послуг розподілу (передачі електричної енергії). Постачальник має право в односторонньому порядку розірвати договір достроково, повідомивши споживача про це за 20 днів до передбачуваної дати розірвання договору у випадку наявності боргу у розмірі вартості електричної енергії, спожитої протягом двох попередніх місяців, за умови що постачальник здійснив попередження споживачу про можливе розірвання цього договору.

Умовами п. 11 Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата) „Штраф за дострокове припинення дії договору» визначено, що споживач, який має чинний договір постачання електричної енергії споживачу з фіксованим терміном (строком) дії, зобов`язаний в розрахунковому періоді, в якому ініційовано дострокове розірвання договору, окрім фактично спожитих обсягів електроенергії, сплатити штраф за дострокове припинення дії договору. Штраф сплачується в тому випадку, коли повідомлення споживача про дострокове припинення договору здійснено пізніше, ніж за 21 календарний день до передбачуваної дати дострокового припинення терміну (строку) дії чинного договору у розмірі вартості електричної енергії, заявленої споживачем як прогнозований договірний обсяг споживання в місяці, в якому було подано повідомленні про дострокове припинення дії.

При цьому в п. 9 вказаної Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата), строк дії якої був по 30.06.2019 р., передбачено, що не пізніше, ніж за 20 днів до закінчення терміну дії дійсної комерційної пропозиції, постачальник направити повідомлення про зміну «Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата)» та викладення її в новій редакції . Споживач має або погодитись з запропонованою постачальником комерційною пропозицією в новій редакції (шляхом її підписання або здійснення оплати рахунку на суми авансу, що буде розрахований відповідно до комерційної пропозиції в новій редакції) або надати письмові заперечення. Неподання споживачем постачальнику письмових заперечень проти продовження договірних відносин на умовах нової «Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата)» в новій редакції, та продовження фактичного споживання споживачем електричної енергії засвідчує факт погодження споживача з комерційною пропозицією в новій редакції та прийняттям на себе нових (змінених) зобов`язальних умов. Постачальник повідомляє, що споживач при будь-якому збільшенні ціни (збільшені ціни у комерційній пропозиції в новій редакції), має право після отримання повідомлення про це від постачальника, припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації постачальнику, якщо споживач не приймає нові умови.

Отже, згідно умов п. 9 погодженої сторонами Комерційної пропозиції ТОВ «ООЕК? не пізніше 10.06.2019 р. (тобто не пізніше ніж за 20 днів до закінчення терміну дії дійсної комерційної пропозиції) мало направити TOB «КК «Перспектіва? повідомлення про її зміну та викладення в новій редакції.

Також умовами п. 13.2 договору про постачання електричної енергії споживачу постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов договору споживача не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір. Постачальник зобов`язаний повідомити споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації постачальнику, якщо споживач не приймає нові умови.

Наразі судом встановлено, що у встановлений в п. 9 вказаної Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата) строк позивачем не було направлено споживачу - ТОВ „КК „Перспектіва» повідомлення про зміну „Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата)» , що є додатком до договору. Вказані обставини позивачем не спростовані. Посилання позивача на те, що на виконання вимог пункту 3.2.1 ПРРЕЕ, комерційні пропозиції терміном дії з 01.07.2019 р. по 30.09.2019 р. були розміщені у встановлений строк на офіційному веб-сайті ТОВ «ООЕК? та на даний час знаходяться на офіційному веб-сайті ТОВ «ООЕК? у розділі «Законодавча база?/«комерційні пропозицїї?/«Архів-комерційні пропозиції ПВЦ на період 01.07.2019 р. - 30.09.2019 р.?, судом до уваги не приймаються. Так, розміщення на своєму офіційному веб-сайті ТОВ «ООЕК? відповідних комерційних пропозицій не свідчить про виконання позивачем умов вищевказаної Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата), що є додатком до договору.

Поряд з цим судом з`ясовано, що 04.07.2019 р. примірники нової „Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1» було нарочно отримано представником споживача - ТОВ «Керуюча компанія «Перспектіва» , що вбачається із реєстру виданих комерційних пропозицій з 01.07.2019 р. по 30.09.2019 р., копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 30). Між тим вказана Комерційна пропозиція № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1» не була підписана та погоджена споживачем - ТОВ «Керуюча компанія «Перспектіва» , що також не спростовано позивачем.

При цьому судом критично оцінюються доводи позивача про те, що відповідачем були узгоджені умови Комерційної пропозиція № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1» , строк дії якої був встановлений з 01.07.2019 р. по 30.09.2019 р. Адже в п. 9 вказаної Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата), строк дії якої був по 30.06.2019 р., прямо передбачено умови, за яких засвідчується факт погодження споживача з комерційною пропозицією в новій редакції та прийняттям на себе нових (змінених) зобов`язальних умов, а саме: у разі неподання споживачем постачальнику письмових заперечень проти продовження договірних відносин на умовах нової «Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата)» в новій редакції та продовження фактичного споживання споживачем електричної енергії. Однак, позивачем не доведено факт прийняття відповідачем як споживачем на себе нових (змінених) зобов`язальних умов. До того ж в п. 9 попередньої Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата) визначено, що споживач має або погодитись з запропонованою постачальником комерційною пропозицією в новій редакції (шляхом її підписання або здійснення оплати рахунку на суми авансу, що буде розрахований відповідно до комерційної пропозиції в новій редакції ) або надати письмові заперечення. Так, в якості підтвердження факту прийняття умов нової комерційної пропозиції позивачем до позову надано рахунок № 02-35/1 від 02.08.2019 р., з якого вбачаться заборгованість у липні 2019 року, що не авансом, розрахованим відповідно до комерційної пропозиції в новій редакції. Надана позивачем разом з відповіддю на відзив копія рахунку № 02-35/П від 24.06.2019 р. судом до розгляду не приймається з огляду на приписи ч. 8 ст. 80 ГПК України, оскільки позивачем не обґрунтовано неможливість подання такого доказу у встановлений законом строк з поважних причин.

Відтак, з огляду на викладене та враховуючи непогодження споживача із запропонованою комерційною пропозицією № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1?, суд доходить висновку про закінчення строку дії попередньої Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата) саме 30.06.2019 р.

Разом з тим, як встановлено судом, ТОВ «Керуюча компанія «Перспектіва» достроково припинило договірні правовідносини з ТОВ «ООЕК» , посилаючись на неналежне виконання з боку постачальника - ТОВ «ООЕК» умов Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата).

Так, із матеріалів справи вбачається, що АТ «Одесаобленерго» листом № 101/19/03-3886 від 25.07.2019 р. повідомило ТОВ «ООЕК» про те, що від ТОВ «Керуюча компанія «Перспектіва» отримано запит на зміну постачальника з 01.08.2019 р. Вказаний лист АТ «Одесаобленерго» було отримано позивачем 30.07.2019 р. (вх. № 587/02-2011).

Факт припинення договірних правовідносин між сторонами не заперечується ними.

Проте, позивач, вказуючи про дострокове припинення споживачем - ТОВ «Керуюча компанія «Перспектіва» договору та повідомленням його менш, ніж за 21 день до передбачуваної дати дострокового припинення терміну (строку) дії чинного договору, здійснив нарахування штрафу у розмірі вартості електричної енергії, замовленої споживачем, як прогнозований договірний обсяг споживання в місяці, в якому постачальником було отримано повідомлення про дострокове припинення (розірвання) договору. Так, позивачем було направлено відповідачу лист від 31.01.2020 р. за вих. № 06/03-144 з претензією про сплату 138932,95 грн. штрафу за неповідомлення ТОВ «ООЕК» про розірвання договору у передбачений умовами договору строк, у зв`язку з несплатою якого виник даний спір.

При цьому підставою для нарахування вказаного штрафу позивач вказує положення п. 14 Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1» . Між тим, враховуючи вищенаведені обставини щодо непогодження відповідачем вказаної Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ «Попередня оплата-Комплекс 1» , суд вважає безпідставними посилання позивача на вказану комерційну пропозицію.

Умовами п. 11 попередньої Комерційної пропозиції № 3-ПВЦ (Попередня оплата), (яка була погоджена та підписана сторонами на строк до 30.06.2019 р.) „Штраф за дострокове припинення дії договору» було визначено, що споживач, який має чинний договір постачання електричної енергії споживачу з фіксованим терміном (строком) дії, зобов`язаний в розрахунковому періоді, в якому ініційовано дострокове розірвання договору, окрім фактично спожитих обсягів електроенергії, сплатити штраф за дострокове припинення дії договору. Штраф сплачується в тому випадку, коли повідомлення споживача про дострокове припинення договору здійснено пізніше, ніж за 21 календарний день до передбачуваної дати дострокового припинення терміну (строку) дії чинного договору у розмірі вартості електричної енергії, заявленої споживачем як прогнозований договірний обсяг споживання в місяці, в якому було подано повідомленні про дострокове припинення дії.

Крім того, відповідно до п. 13.3 договору про постачання електричної енергії споживачу за умови дострокового розірвання договору за ініціативою споживача, споживач зобов`язаний сплатити постачальнику передбачені обраною споживачем комерційною пропозицією штрафні санкції чи іншу фінансову компенсацію за дострокове припинення договору.

Згідно зі статтею 202 ГК України господарське зобов`язання припиняється: виконанням, проведеним належним чином; зарахуванням зустрічної однорідної вимоги або страхового зобов`язання; у разі поєднання управненої та зобов`язаної сторін в одній особі; за згодою сторін; через неможливість виконання та в інших випадках, передбачених цим Кодексом або іншими законами. Господарське зобов`язання припиняється також у разі його розірвання або визнання недійсним за рішенням суду. До відносин щодо припинення господарських зобов`язань застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

У разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються (ч. 2 ст. 653 ЦК України).

Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ч. 1, 2 ст. 598 ЦК України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.

Отже, у зазначеній нормі наведено основне правило щодо можливості припинення зобов`язання лише на підставі договору або закону. При цьому припинення зобов`язання на вимогу однієї зі сторін можливе, якщо такі дії вчинені відповідно до вимог закону або передбачені умовами договору.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Згідно ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

За загальним правилом зміна та розірвання господарських договорів допускається лише за згодою сторін в порядку, встановленому ст. 188 ГК України. Зміна та розірвання господарських договорів (припинення зобов`язання) саме в односторонньому порядку допускаються виключно з підстав, прямо передбачених відповідним законом або договором. Аналогічна правова позиція викладена у постанові колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 р. № 916/1684/18.

Враховуючи положення ч.ч. 1, 2 ст. 598 ЦК України, у зазначеній нормі наведено основне правило щодо можливості припинення зобов`язання лише на підставі договору або закону. При цьому припинення зобов`язання на вимогу однієї зі сторін можливе, якщо такі дії вчинені відповідно до вимог закону або передбачені умовами договору.

До того ж положеннями ч.ч. 9, 10, 11 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що загальні положення та умови договору мають бути справедливими і прозорими, викладеними чітко і ясно, не містити процедурних перешкод, що ускладнюють здійснення прав споживача. Жодне положення договору постачання електричної енергії споживачу не має створювати обмежень права споживача на зміну електропостачальника. Крім того, договір не може містити положення, що накладають додаткові фінансові зобов`язання на споживача, який здійснює зазначене право. В іншому разі таке положення вважається недійсним з моменту укладення договору. Регулятор затверджує примірний договір постачання електричної енергії споживачу, типовий договір постачання електричної енергії споживачу на умовах надання універсальної послуги та типовий договір постачання електричної енергії споживачу постачальником "останньої надії".

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач має право змінювати електропостачальника на умовах, визначених цим Законом та правилами роздрібного ринку.

Положення ст. 59 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначають, що зміна електропостачальника споживачем здійснюється на безоплатній основі у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку. Порядок зміни електропостачальника має, зокрема, визначати:

1) умови та процедури зміни електропостачальника;

2) положення щодо забезпечення належного та достовірного комерційного обліку споживача при зміні електропостачальника;

3) положення щодо обміну інформацією при зміні електропостачальника;

4) права та обов`язки електропостачальників, оператора системи передачі та/або оператора системи розподілу, споживача при зміні електропостачальника.

Зміна електропостачальника за ініціативою споживача має бути завершена у строк не більше трьох тижнів з дня повідомлення таким споживачем про намір змінити електропостачальника.

Спори між споживачем та електропостачальником під час зміни електропостачальника розглядаються відповідно до порядку розгляду скарг та вирішення спорів, затвердженого Регулятором. Наявність спору між електропостачальником і споживачем не є підставою для затримки у виконанні договору постачання електричної енергії споживачу новим електропостачальником.

До припинення дії договору постачання електричної енергії споживачу електропостачальник зобов`язаний забезпечувати постачання електричної енергії споживачу на умовах чинного договору.

Регулятор здійснює моніторинг практики зміни електропостачальника.

Як передбачено абз. 2 п. 3.1.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., жодне положення договорів, укладених електропостачальником (постачальником універсальних послуг, постачальником «останньої надії» ) зі споживачами, не має створювати обмежень права споживача на зміну електропостачальника. Крім того, ці договори не можуть містити положень, що накладають додаткові фінансові зобов`язання на споживача, який реалізує зазначене право. В іншому разі таке положення вважається недійсним з моменту укладення цього договору.

Відповідно до пп. 11 п. 5.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., оператор системи зобов`язаний: повідомляти електропостачальника про зміну споживачем електропостачальника не пізніше ніж за 5 днів до дати зміни.

Згідно пп. 5 п. 5.2.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., електропостачальник має право: при застосуванні процедур зміни/заміни електропостачальника отримувати від оператора системи інформацію про споживачів, приєднаних до його системи, яким електропостачальник планує здійснювати продаж електричної енергії, в обсягах та порядку, визначених цими Правилами.

Умовами п.п. 2, 7 п. 5.5.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., визначено, що споживач електричної енергії має право: на вибір електропостачальника; змінювати електропостачальника на умовах, визначених Законом України «Про ринок електричної енергії» та цими Правилами.

За змістом ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами. Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу. У договорі постачання електричної енергії споживачу визначаються, зокрема: строк дії договору, умови припинення, пролонгації та розірвання договору, зокрема в односторонньому порядку споживачем у разі зміни електропостачальника, а також умови дострокового розірвання договору із зазначенням наявності чи відсутності санкції (штрафу) за дострокове розірвання договору (п. 10 ч. 7 ст. 56 Закону).

Так, законодавець у ч. 7 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» , встановлюючи істотні умови договору постачання електричної енергії, розрізняє два випадки розірвання договору постачання електричної енергії: в односторонньому порядку споживачем у разі зміни електропостачальника, а також дострокового розірвання договору із можливістю застосування санкцій за дострокове розірвання договору. Такі положення відповідають вимогам ч. 1 ст. 651 ЦК України, які передбачають можливість розірвання договору, якщо це встановлено, зокрема законом.

Крім того, як було зазначено судом вище, у ч. 10 ст. 56, п. 2 ч. 1 ст. ст. 58, 59 Закону України «Про ринок електричної енергії» , абз. 2 п. 3.1.5, п. 7 п. 5.5.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., вказано про непорушність права споживача на зміну електропостачальника, але ж із дотриманням правил такої зміни, що встановлюються ПРРЕЕ.

При цьому господарський суд наголошує, що перше речення ч. 10 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачає, що жодне положення договору постачання електричної енергії споживачу не має створювати обмежень права споживача на зміну електропостачальника. Тобто, таке право не підлягає будь-якому обмеженню, інакше як на законодавчому рівні, а також договір не може містити положення, що накладають додаткові фінансові зобов`язання на споживача, який здійснює зазначене право.

Крім того, механізм запобігання споживачем обтяженню його додатковим фінансовим тягарем визначено у абз. 3 п. 6.1.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., який встановлює, що, якщо споживач має чинний договір про постачання електричної енергії споживачу з фіксованим терміном (строком) дії, з метою уникнення штрафних санкцій за дострокове розірвання договору з боку попереднього електропостачальника споживач повинен повідомити нового електропостачальника про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору.

Таким чином, позивач, хоча і вірно визначив, що у спірних правовідносинах мало місце розірвання договору споживачем, однак не врахував ч.ч. 7, 10 ст. 56, п. 2 ч. 1 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» , а також наведені положення ПРРЕЕ.

Так, порядок зміни енергопостачальника за ініціативою споживача врегульовано розділом 6.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., відповідно до п.п. 6.1.1., 6.1.2., 6.1.3., 6.1.5., 6.1.6., 6.1.7., 6.1.8., 6.1.9., 6.1.10., 6.1.11., 6.1.12., 6.1.16. яких споживач має право в установленому цими Правилами порядку на зміну електропостачальника шляхом укладення нового договору про постачання електричної енергії споживачу (постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг) з новим електропостачальником.

Процес зміни споживачем електропостачальника забезпечується суб`єктами (учасниками) ринку електричної енергії та учасниками роздрібного ринку електричної енергії, які задіяні у процесі зміни електропостачальника та забезпечують зміну та інформаційний обмін під час такої зміни на безоплатній основі.

Зміна електропостачальника за ініціативою споживача має бути завершена протягом періоду, що починається з дня повідомлення споживачем нового електропостачальника про наміри змінити попереднього електропостачальника, але у строк, що не перевищує 21 календарний день з дня вказаного повідомлення.

Днем повідомлення споживачем про намір змінити електропостачальника вважається дата зафіксованого звернення споживача до нового електропостачальника щодо наміру укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу.

Якщо споживач має чинний договір про постачання електричної енергії споживачу з фіксованим терміном (строком) дії, з метою уникнення штрафних санкцій за дострокове розірвання договору з боку попереднього електропостачальника споживач повинен повідомити нового електропостачальника про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору.

Повідомлення про намір укласти новий договір з новим електропостачальником надається у вигляді заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу на умовах оприлюдненої комерційної пропозиції електропостачальника, а якщо сторони дійшли взаємної згоди укласти договір на умовах, які оприлюднені комерційні пропозиції електропостачальника не містять, у повідомленні про намір укласти новий договір з новим електропостачальником споживач має надати новому електропостачальнику таку інформацію:

1) персональні дані (прізвище, ім`я, по батькові) споживача або уповноваженої особи або найменування компанії (для юридичної особи), а також для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: витяг з ЄДР, роздрукований з мережі Інтернет, або копію довідки, або копію виписки з ЄДР; для фізичних осіб: копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера або реєстраційного номера картки платника податків або номер та серія паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади і мають відмітку у паспорті);

2) контактні дані (номер телефону, електронна пошта, поштова адреса для листування тощо);

3) ЕІС-код(и) точки обліку електроенергії за об`єктом (об`єктами) споживача;

4) найменування чинного електропостачальника;

5) інші дані, передбачені заявою-приєднанням до договору про постачання електричної енергії споживачу відповідно до цих Правил (якщо споживач обрав визначену комерційну пропозицію нового електропостачальника), інші документи, які можуть бути потрібні відповідно до обраної комерційної пропозиції;

6) згоду на обробку персональних даних та використання їх для отримання інформації щодо споживача від адміністратора комерційного обліку.

Датою початку процедури зміни електропостачальника вважається дата отримання всіх необхідних даних, передбачених пунктом 6.1.5 цієї глави.

У разі отримання неповних даних електропостачальник повинен повідомити про це споживача. Після отримання всіх необхідних даних електропостачальник протягом дня повинен надати споживачу підтвердження щодо початку процедури зміни електропостачальника та укладення з ним договору про постачання електричної енергії споживачу.

Новий електропостачальник має протягом трьох робочих днів надіслати запит до адміністратора комерційного обліку щодо зміни електропостачальника, який повинен містити:

1) інформацію про споживача, зазначену в пункті 6.1.5 цієї глави;

2) заплановану дату початку постачання електричної енергії новим електропостачальником;

3) ЕІС-код електропостачальника.

Після отримання та перевірки запиту на зміну електропостачальника адміністратор комерційного обліку протягом наступного дня має надіслати постачальнику послуг комерційного обліку споживача запит на контрольне зняття даних, який повинен містити:

1) ЕІС-код точки обліку за об`єктом (площадкою вимірювання);

2) заплановану дату початку постачання електричної енергії новим електропостачальником.

Адміністратор комерційного обліку не пізніше ніж на наступний день з дня отримання запиту на зміну електропостачальника має сформувати прогнозні обсяги споживання за точкою обліку на заплановану дату зміни електропостачальника та:

1) перевірити інформацію про споживача та його об`єкт (об`єкти);

2) повідомити нового електропостачальника про можливість (відсутність можливості) здійснення зміни електропостачальника;

3) повідомити попереднього електропостачальника споживача про отримання запиту на зміну електропостачальника, дату запланованої зміни електропостачальника та прогнозні обсяги споживання на цю дату.

Постачальник послуг комерційного обліку впродовж 5 календарних днів після отримання запиту від адміністратора комерційного обліку повинен:

1) сформувати прогнозні дані про покази засобу (засобів) вимірювальної техніки (засобів комерційного обліку) на дату зміни електропостачальника та повідомити їх учасникам роздрібного ринку, задіяним у зміні електропостачальника;

2) запланувати зняття фактичних показів засобу (засобів) вимірювальної техніки (засобів комерційного обліку) на дату зміни електропостачальника.

У разі підтвердження можливості зміни електропостачальника повідомлення адміністратора комерційного обліку повинні містити:

1) до нового електропостачальника: підтвердження дати зміни електропостачальника;

інформацію про історію споживання електричної енергії споживачем за минулі періоди;

2) до попереднього електропостачальника: повідомлення про зміну електропостачальника та дату такої зміни;

3) до оператора системи: повідомлення про зміну електропостачальника та дату такої зміни; прогнозні обсяги споживання електричної енергії за точкою обліку на заплановану дату зміни та прогноз обсягу розподілу електричної енергії на наступний розрахунковий період.

Попередній електропостачальник після отримання від адміністратора комерційного обліку повідомлення про зміну електропостачальника повинен здійснити всі необхідні заходи щодо припинення дії договору про постачання електричної енергії споживачу зі споживачем на заплановану дату зміни електропостачальника.

До припинення дії договору про постачання електричної енергії споживачу попередній електропостачальник зобов`язаний забезпечувати постачання електричної енергії на умовах чинного договору.

З огляду на вказані положення Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., дії споживача мають полягати у тому, що він має укласти відповідний договір з новим електропостачальником та з метою уникнення штрафних санкцій за дострокове розірвання договору з боку попереднього електропостачальника - повідомити нового електропостачальника про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору.

Окрім того, п. 10.1 договору про постачання електричної енергії споживачу визначено, що споживач має право в будь-який момент часу змінити постачальника шляхом укладення нового договору про постачання електричної енергії з новим електропостачальником, принаймні за 21 день до такої зміни вказавши дату або строки, в які буде відбуватись така зміна (початок дії нового договору про постачання електричної енергії).

Однак господарський суд зазначає, що зазначеним пунктом договору чітко не передбачено особу, яку повинен повідомити споживач про зміну електропостачальника.

З огляду на те, що у відповідності з п. 10.2 договору зміна постачальника електричної енергії здійснюється згідно з порядком, встановленим ПРРЕЕ, а ПРРЕЕ в свою чергу передбачають зміну електропостачальника шляхом повідомлення про це лише нового постачальника, то у п. 10.1 договору мова йде також про повідомлення саме нового, а не діючого електропостачальника.

Таким чином на споживача не покладено обов`язку особисто інформувати попереднього електропостачальника про зміну електропостачальника, на що вказують положення п.п. 6.2.8, 6.2.10, 6.1.11, 6.1.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., згідно яких: новий електропостачальник має протягом трьох робочих днів надіслати запит до адміністратора комерційного обліку щодо зміни електропостачальника; адміністратор комерційного обліку не пізніше ніж на наступний день з дня отримання запиту на зміну електропостачальника має сформувати прогнозні обсяги споживання за точкою обліку на заплановану дату зміни електропостачальника та повідомити попереднього електропостачальника споживача про отримання запиту на зміну електропостачальника, дату запланованої зміни електропостачальника; постачальник послуг комерційного обліку впродовж 5 календарних днів після отримання запиту від адміністратора комерційного обліку повинен: сформувати прогнозні дані про покази засобу (засобів) вимірювальної техніки (засобів комерційного обліку) на дату зміни електропостачальника та повідомити їх учасникам роздрібного ринку, задіяним у зміні електропостачальника, повідомити попереднього електропостачальника про зміну електропостачальника та дату такої зміни.

Також у п. 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., визначено, що електропостачальники зобов`язані повідомляти оператора системи розподілу (передачі) про укладення та припинення договору із споживачем в установленому цими Правилами порядку. Відповідно до пп. 11 п. 5.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., оператор системи зобов`язаний повідомляти електропостачальника про зміну споживачем електропостачальника не пізніше ніж за 5 днів до дати зміни. Вказані положення кореспондуються із пп. 5 п. 5.2.1 ПРРЕЕ, згідно яких електропостачальник має право при застосуванні процедур зміни/заміни електропостачальника отримувати від оператора системи інформацію про споживачів, приєднаних до його системи, яким електропостачальник планує здійснювати продаж електричної енергії, в обсягах та порядку, визначених цими Правилами.

Наразі слід зазначити, що строк дії спірного договору був визначений сторонами до 31.12.2019 року, а новий постачальник був повідомлений ТОВ «КК «Перспектіва? про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії більш, ніж за 21 календарний день до закінчення строку дії договору, відповідно зміна електропостачальника (позивача) відбулася з дотриманням строків, визначених п. 6.1.3 Правил.

При цьому господарський суд зазначає, що штрафними санкціями сторони забезпечують належне виконання умов договору. Правочин щодо забезпечення виконання зобов`язань вчиняється у письмовій формі (ч. 1 ст. 547 ЦК України). В свою чергу судом досліджено саме умови укладеного між сторонами правочину, якими останні регулюють питання дострокового припинення умов договору та покладення зобов`язань щодо сплати штрафних санкцій за такі дії.

Відтак, проаналізувавши умови договору, зокрема п. 13.3, господарський суд дійшов висновку про дотримання відповідачем порядку, умов та строків, визначених договором, при зміні постачальника електричної енергії.

Учасники господарських відносин, відповідно до ч. 1 ст. 216 ГК України, несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених ГК України, іншими законами та договором.

Частиною 1 ст. 614 Цивільного кодексу України визначено, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до ч. 2 ст. 614 Цивільного кодексу України доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Слід ззаначити, що у даному випадку дострокове розірвання договору з ініціативи споживача у зв`язку із зміною електропостачальника не є тим випадком, що є підставою для нарахування штрафних санкцій згідно з пунктом 13.3. договору.

Таким чином, господарський суд доходить висновку про те, що відповідач дотримався встановленого умовами договору та Правилами порядку зміни постачальника електричної енергії, а відтак діяв у межах, визначених як Правилами, так і Законом «України Про ринок електричної енергії» , що виключає наявність в його діях порушення умов договору та зобов`язань за ним, а тому підстави для застосування до нього штрафних санкцій відсутні.

Інші доводи позивача судом до уваги не приймаються, оскільки не спростовують вказаних висновків суду щодо відсутності правових підстав для покладення на відповідача відповідальності у вигляді штрафу за дострокове розірвання укладеного між сторонами договору.

Стаття 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, Європейський Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Трофимчук проти України").

Враховуючи викладене вище та приймаючи до уваги те, що позивачем не доведено наявності передбачених законодавством підстав для покладення на відповідача штрафу за дострокове припинення ТОВ «Керуюча компанія «Перспектіва» дії договору про постачання електричної енергії споживачу, господарський суд доходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія» .

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Вказані положення ЦК кореспондуються з положеннями ст. 20 ГК України.

Оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» про стягнення штрафу в сумі 138932,95 грн. є необґрунтованими, не відповідають фактичним обставинам та вимогам чинного законодавства, у зв`язку з чим не підлягають задоволенню.

У зв`язку з тим, що рішення відбулось не на користь позивача, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем при подачі позову, відносяться за рахунок позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Перспектіва» про стягнення штрафу в сумі 138932,95 грн. відмовити.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складення повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 19 жовтня 2020 р.

Суддя В.С. Петров

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення12.10.2020
Оприлюднено22.10.2020
Номер документу92316969
СудочинствоГосподарське