ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
21 жовтня 2020 рокуСправа № 921/54/20 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопка Ю.О.
при секретарі Коник М.М.
розглянувши заяву про ухвалення додаткового рішення у справі:
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест Ойл Груп", м.Луцьк
до відповідача: Приватного підприємства "АНТИХОЛОД", м.Тернопіль
і за зустрічним позовом Приватного підприємства "АНТИХОЛОД", м.Тернопіль до відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест Ойл Груп", м.Луцьк
про стягнення штрафу і заборгованості
За участю представників від:
Позивача (відповідача за зустрічним позовом): не з`явився
Відповідача (позивача за зустрічним позовом): не з`явився
Суть справи
В провадженні Господарського суду Тернопільської області перебувала справа № 921/54/20 за первісним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ОЙЛ ГРУП" до відповідача Приватного підприємства "АНТИХОЛОД" про стягнення суми штрафу за неналежне виконання умов Договору поставки № 1-20/05/19 від 20.05.2019 року, в розмірі 931384,39 грн., та за зустрічним позовом: Приватного підприємства "АНТИХОЛОД" до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ОЙЛ ГРУП" про стягнення 606 414,22 грн.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 30.09.2020 первісний позов задоволено. Стягнуто з Приватного підприємства "АНТИХОЛОД", м.Тернопіль, вул.Київська, будинок 9, кв. 37 (код 34334258) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест Ойл Груп", м.Луцьк, вул. Кременецька, 38 (код 34524327) - 931 384 (дев`ятсот тридцять одну тисячу триста вісімдесят чотири) грн. 39 коп. штрафу. Зустрічний позов задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Ойл Груп» , м.Луцьк, вул. Кременецька,38 (код 34524327) на користь Приватного підприємства "АНТИХОЛОД", м.Тернопіль, вул. Київська, будинок 9, кв. 37 (код 34334258) - 415 378 (чотириста п`ятнадцять тисяч триста сімдесят вісім) грн. 10 коп. основного боргу, 7 325 (сім тисяч триста двадцять п`ять) грн. 82 коп. 3% річних і 1592 (одна тисяча п`ятсот дев`яносто дві) грн. 14 коп. інфляційних втрат.
05.10.2020 Приватне підприємство "АНТИХОЛОД" звернулося до Господарського суду Тернопільської області із заявою (вх. № 6944) про ухвалення додаткового судового рішення щодо стягнення судових витрат, а саме витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 12 жовтня 2020 року заяву ПП "АНТИХОЛОД" прийнято до розгляду, судове засідання призначене на 21 жовтня 2020 року.
20 жовтня 2020 року до суду від ТзОВ "Вест Ойл Груп" надійшло клопотання про відмову у задоволенні вимоги ПП "АНТИХОЛОД" про відшкодування витрат на професійну правову допомогу. Клопотання мотивоване відсутністю заяви про попередній розрахунок суми судових витрат і недоведеністю самих витрат.
В судове засідання 21 жовтня 2020 року представники сторін не з`явилися, що не перешкоджає розгляду заяви (ч.4 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши заяву та додані до неї матеріали, клопотання про відмову в задоволенні вимог, суд задовольняє заяву частково з таких мотивів.
Згідно частин 1, 2 статті 221 Господарського процесуального кодексу України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Відповідно до статті 244 Господарського процесуального кодексу України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Згідно із ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу і судовий збір.
За приписами статті 124 Господарського процесуального кодексу України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору. Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.
Заявник у відзиві на позовну заяву, тобто в першій своїй заяві по суті спору, повідомив суд про те, що ним укладено Договір про надання правничої допомоги з Адвокатським об`єднанням "Твій адвокат". Відтак, суд вважає встановленим виконання заявником вимоги ст.124 Господарського процесуального кодексу України.
Частиною 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів. Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Частиною 8 статті 129 ГПК України вказано, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Ще до відзиву на позовну заяву ПП "Антихолод" додав копію Договору №2 від 27.01.2020 року про надання адвокатських послуг. Тоді ж суду надана копія платіжного доручення №115 від 03.02.2020 про сплату адвокатського гонорару на рахунок АО "Твій адвокат".
Виконання робіт по договору підтверджує Акт виконаних робіт до Договору про надання правової допомоги №2 від 27.01.2020 року (далі по тексту - Акт). Відповідно до Акту Адвокатське об`єднання надало, а Приватне підприємство "АНТИХОЛОД" отримало, послуги по господарській справі №921/54/20 на суму 10 000 гривень. Вартість вказаних робіт розрахована виходячи з обсягу правничої допомоги 20 годин за ставкою 500 грн. за одну годину роботи адвоката.
Положеннями статті 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Згідно з пунктом 4 частини першої "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон) договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Пунктом 9 частини першої Закону встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої Закону).
Відповідно до ст.19 Закону видами адвокатської діяльності, зокрема, є:
- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;
- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;
- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Відповідно до ст.30 Закону гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Тобто, розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має право його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Відповідно до ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно зі ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Приймаючи до уваги те, що рішенням господарського суду Тернопільської області від 30.09.2020 року зустрічні позовні вимоги заявника задоволено частково, представник відповідача надав суду докази надання професійної правничої допомоги, суд визнає заяву обґрунтованою.
При цьому, суд звертає увагу, що зустрічні позовні вимоги були задоволені лише частково, а саме, в пропорції 0,68 до заявленої суми. Відтак, судові витрати, відповідно до ч.4 ст.129 ГПК України, розподіляються між сторонами саме в цій пропорції - 0,68 покладаються на відповідача за зустрічним позовом, решта - на позивача. 0,68 від 10 000 - це 6 800 грн.
Керуючись ст.ст. 123, 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України,
В И Р І Ш И В:
1.Викладені в заяві вимоги задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Вест Ойл Груп", м.Луцьк, вул. Кременецька,38 (код 34524327) на користь Приватного підприємства "АНТИХОЛОД", м.Тернопіль, вул. Київська, будинок 9, кв. 37 (код 34334258) - 6 800 (шість тисяч вісімсот) грн рівно судових витрат на професійну правову допомогу.
Сторони мають право оскаржити це рішення до Західного апеляційного господарського суду через господарський суд Тернопільської області протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Суддя Ю.О. Чопко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2020 |
Оприлюднено | 22.10.2020 |
Номер документу | 92317165 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Галушко Наталія Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Чопко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні