Справа № 624/596/20
№ провадження 2-о/624/12/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2020 року Кегичівський районний суд Харківської області в складі: головуючого - судді Крапівки Т.В., присяжних: Вітренко Н.І., Гонтар Н.В., за участю секретаря Лебідь Л.В., розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Кегичівка, Харківської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування Слобожанської селищної ради Кегичівського району Харківської області про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна,
в с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про визнання фізичної особи недієздатною, посилаючись на те, що її дочка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом з дитинства, потребує постійного нагляду та турботи. Внаслідок хронічного, стійкого психічного та соматичного розладу здоров`я вона не здатна самостійно пересуватись, спілкуватись, не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, самостійно себе обслуговувати, доглядати за собою. До досягнення дочкою повноліття заявник здійснювала догляд за нею, здійснює його і зараз. На сьогодні, у зв`язку з досягненням дочкою повноліття, виникла необхідність у визнанні її недієздатною, з метою належного здійснення опікунських обов`язків. Факт захворювання ОСОБА_2 підтверджується довідкою до акту огляду міжрайонної МСЕК №268972 від 15.07.2020, відповідно до якої ОСОБА_2 встановлено першу А групу інвалідності безстроково. В зв`язку з цим заявник просить для визначення психічного стану ОСОБА_2 , призначити судово - психіатричну експертизу, визнати ОСОБА_2 недієздатною, і призначити її, заявника, опікуном дочки ОСОБА_2 .
Ухвалою Кегичівського районного суду Харківської області від 28 серпня 2020 року справу прийнято до розгляду в порядку окремого провадження, задоволено клопотання заявника про витребування доказів - історії хвороби ОСОБА_1 .
Ухвалою Кегичівського районного суду Харківської області від 08 вересня 2020 року задоволено клопотання заявника та призначено у справі судово-психіатричну експертизу на час її проведення провадження у справі зупинене.
15 жовтня 2020 року до суду надійшов висновок судово-психіатричної експертизи.
Ухвалою Кегичівського районного суду Харківської області від 15 жовтня 2020 року провадження у справі відновлено.
Заявник в судове засідання не з`явилась, але надала суду заяву від 08.09.2020 про розгляд справи за її відсутності. Також 16.10.2020 ОСОБА_1 надала телефонограму про те, що хворіє та просить розглянути справу без її участі.
Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування Слобожанської селищної ради Кегичівського району Харківської області в судове засідання не з`явився, але надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши та оцінивши всі наявні докази в справі в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про визнання фізичної особи недієздатною.
Згідно ст. 30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішення суду про це.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 на даний час проживає разом з батьками ОСОБА_1 , ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки серії МСЕ серії 12ААБ № 268972 від 15 липня 2020 року ОСОБА_2 визнана інвалідом першої А групи з дитинства безстроково, непрацездатною, потребуючої постійного стороннього догляду та нагляду.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 464 від 06.10.2020, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на теперішній час виявляє хронічний, стійкий психічний розлад у формі глибокої розумової відсталості. Відповідно до свого психічного стану нездатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Таким чином, беручи до уваги вищезазначені норми закону та встановлені у справі фактичні обставини щодо психічного стану ОСОБА_2 , підтверджені належними та допустимими доказами, у суду є всі підстави для визнання ОСОБА_2 недієздатною.
Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину. Правочин від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.
Відповідно до ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Згідно ст. 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до ст. 63 ЦК України опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків встановлених статтею 60 цього Кодексу. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Заявлені вимоги стосовно призначення опікуном заявника у справі суд вважає такими, що підлягають задоволенню, оскільки ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , до цього часу постійно проживає з дочкою, здійснює догляд та піклування за нею.
Орган опіки та піклування Слобожанської селищної ради Кегичівського району Харківської області надало подання про призначення ОСОБА_1 опікуном над її дочкою ОСОБА_2 . Згідно з яким до органу опіки та піклування звернулась ОСОБА_1 щодо призначення її опікуном над її дочкою ОСОБА_2 . До досягнення повноліття ОСОБА_2 обов`язки опікуна виконувала саме ОСОБА_1 . Органом опіки та піклування проведено обстеження помешкання сім`ї ОСОБА_1 та виявлено, що в будинку створені всі необхідні умови для проживання ОСОБА_2 .
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 має житло, та необхідні умови для здійснення опіки, володіє повною цивільною дієздатністю. Орган опіки та піклування вважає за необхідне призначити саме ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 .
Враховуючи вищевикладене, а також те, що заявник бажає та має можливість бути опікуном над ОСОБА_2 суд вважає вимоги заявника законними, обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та вважає за можливе заяву про визнання особи недієздатною та призначення опікуна задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною відносяться на рахунок держави.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що згідно ч.ч.6 -7 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною першою цієї статті.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 264, 265, ст. 293, 299, 300 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа орган опіки та піклування Слобожанської селищної ради Кегичівського району Харківської області про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна - задовольнити.
Визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку смт. Чапаєве, Кегичівського району, Харківської області, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 .
Призначити опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженкою смт. Чапаєве, Кегичівського району, Харківської області, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Соколово, Зміївського району, Харківської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 .
Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною становить два роки з дня набрання рішення законної сили.
Роз`яснити заявнику, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення такого строку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Соколово, Зміївського району, Харківської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 виданий Кегичівським РВ УМВС України в Харківській області у грудня 2002 році.
Заінтересована особа: орган опіки та піклування Слобожанської селищної ради Кегичівського району Харківської області, місцезнаходження: Харківська область, Кегичівський район, смт. Слобожанське, вул. Шкільна, буд. 2, код ЄДРПОУ 04396979.
Головуючий суддя Т.В. Крапівка
Присяжні: Н.І. Вітренко
Н.В. Гонтар
Суд | Кегичівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2020 |
Оприлюднено | 27.10.2020 |
Номер документу | 92420385 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кегичівський районний суд Харківської області
Крапівка Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні