Справа № 703/1662/20
2/703/1079/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2020 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Ігнатенко Т.В.
секретар судових засідань Бондаренко А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаської області, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини
встановив:
28 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить: встановити факт його постійного проживання разом із ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 ; визнати за ним в порядку спадкування за законом право власності на право на земельну частку (пай) розміром 2,35 в умовних кадастрових гектарах в КСП Червоний жовтень с. Плескачівка Смілянського району Черкаської області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН №939744 від 16 січня 2012 року, виготовлений на ім`я ОСОБА_2 .
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 . Після смерті останньої відкрилася спадщина на право на земельну частку (пай) розміром 2,35 в умовних кадастрових гектарах в КСП Червоний жовтень с. Плескачівка Смілянського району Черкаської області, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН №939744 від 16 січня 2012 року. У відповідності до положень ч.3 ст.1268 ЦК України, він прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , оскільки постійно проживав (без реєстрації) з нею на час відкриття спадщини, в зв`язку з чим до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звертався. При зверненні до Смілянської державної нотаріальної контори Черкаської області з проханням видати свідоцтво про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай), нотаріусом було повідомлено про неможливість видачі вказаного свідоцтва, в зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно, а також необхідність встановлення в судовому порядку факту постійного проживання зі спадкодавцем на момент смерті останньої. Оскільки, з вищевказаних підстав, він не має можливості оформити свої спадкові права в нотаріальному порядку, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 12 червня 2020 року, після усунення недоліків позовної заяви, відкрито провадження у справі за вказаною позовною заявою та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 07 липня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд.
Ухвалою суду від 26 жовтня 2020 року прийнято відмову представника позивача від позову в частині визнання за позивачем в порядку спадкування за законом права власності на земельну частку (пай) та провадження у справі у цій частині закрито.
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Третяк І.П. у судове засідання 26 жовтня 2020 року не з`явилися, остання звернулася до суду із заявою, в якій просить розгляд справи провести без її та позивача участі, на задоволенні вимог в частині встановлення факту постійного проживання позивача разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини підтримала, наполягала.
Представник Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області у судове засідання не з`явився, направив на адресу суду заяву, в якій просив справу розглянути без участі представника сільської ради та повідомив, що заперечень по справі не має.
Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у судовому засіданні 25 серпня 2020 року надали суду покази, відповідно до яких, позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 , та померла у 2004 році. Як до дня смерті ОСОБА_2 , так і на день її смерті, ОСОБА_1 постійно проживав з нею за вказаною адресою.
Враховуючи, що розгляд справи 26 жовтня 2020 року відбувався за відсутності учасників судового процесу, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, врахувавши позицію сторін, яка викладена в їх заявах про розгляд справи без їх участі, заслухавши покази свідків, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Статтею 315 ЦПК України визначено факти, які можуть встановлюватись у судовому порядку. Частиною другою даної норми передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Плескачівською сільською радою Смілянського району Черкаської області 14 квітня 2004 року, ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Плескачівка Смілянського району Черкаської області, про що 14 квітня 2004 року в книзі реєстрації актів про смерть зроблено запис за №12 (а.с.5).
Відповідно до копій сертифікату серії РН №939744 на право на земельну частку (пай), ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Червоний Жовтень , розміром 2,35 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) (а.с.7).
Таким чином, ОСОБА_2 за життя належало право на вищевказану земельну частку (пай), та після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина на вказане право.
Як вбачається з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого Плескачівським сільським ЗАГС Смілянського району Черкаської області 10 лютого 1959 року, ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.6).
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особа, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ст.1261 ЦК України в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Враховуючи, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , він є спадкоємцем першої черги.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином, ст. 1268 ЦК України, для спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.
Відповідно до листа №765/01-16 від 19 липня 2020 року Смілянської державної нотаріальної контори, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 до Смілянської державної нотаріальної контори з заявами про прийняття/відмову від прийняття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа в Смілянській державній нотаріальній конторі не заводилась (а.с.41).
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №60879477 від 10 липня 2020 року, яка надана Смілянською державною нотаріальною конторою, у Спадковому реєстрі відсутні відомості щодо спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 (а.с.42).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , від імені якого діяв ОСОБА_6 , звернувся до Смілянської державної нотаріальної контори з заявою щодо оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Плескачівка Смілянського району Черкаської області.
Листом щодо надання роз`яснень №2759/02-14 від 06 грудня 2019 року Смілянська державна нотаріальна контора роз`яснила ОСОБА_1 , в особі його представника ОСОБА_6 , зокрема, що для оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_2 йому необхідно встановити в судовому порядку факт спільного проживання із спадкодавцем не менше п`яти років до дня його смерті (а.с.21).
Згідно роз`яснень, викладених у п.2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30 травня 2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки, при цьому чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Відповідно до ч.1ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно довідки №440, виданої Плескачівською сільською радою Смілянського району Черкаської області 01 жовтня 2019 року, померла ОСОБА_2 , 1924 року народження, до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . За даною адресою разом з нею до дня смерті з січня 1998 року фактично проживав, проте не був зареєстрований, та вів спільне господарство її син - ОСОБА_1 , 1959 року народження. Інших осіб за вказаною адресою на момент смерті ОСОБА_2 не було зареєстровано та не проживало (а.с.8).
Крім того, допитані під час судового розгляду свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 надали покази, що позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 , та померла у 2004 році. Як до дня смерті ОСОБА_2 , так і на день її смерті, ОСОБА_1 постійно проживав з нею за вказаною адресою.
Відповіднро до ч.1-3 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі вищевикладеного та приймаючи до уваги, що позивач позбавлений об`єктивної можливості встановити факт постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини, який надає йому право на отримання свідоцтва про право на спадщину, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.1216, 1218, 1221, 1261, 1268 ЦК України, ст.1, 2, 76, 81, 82, 89, 247, 259, 263-265, 273, 315, 354 ЦПК України,
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Плескачівської сільської ради Смілянського району Черкаської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , разом із ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 .
Відповідач - Плескачівська сільська рада Смілянського району Черкаської області, адреса: 20743, Черкаська область, Смілянський район, с. Плескачівка, вул. Братів Бондаренків, 15, код ЄДРПОУ 26358762.
Головуючий Т.В. Ігнатенко
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2020 |
Оприлюднено | 27.10.2020 |
Номер документу | 92421470 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Ігнатенко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні