СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" жовтня 2020 р. Справа № 922/173/20
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Склярук О.І. , суддя Дучал Н.М. , суддя Гетьман Р.А. ,
при секретарі судового засідання Стойки В.В.,
за участю представників сторін:
від відповідача, Варламов Д.В.,
від позивача 1,2, не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача за вх. №1637 Х/1 на рішення господарського суду Харківської області від "21" травня 2020 р. (суддя Буракова А.М., повний текст складено 01.06.2020) у справі № 922/173/20
за позовом
1. ОСОБА_1 , м.Куп`янськ, Харківська область,
2.Фермерського господарства Щербаченка Олександра Володимировича ,с.Лісна Стінка, Харківська область,
до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, м.Харків,
про визнання додаткової угоди укладеною
ВСТАНОВИЛА:
Фізична особа ОСОБА_1 та Фермерське господарство Щербаченка Олександра Володимировича звернулись до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якій просять визнати Додаткову Угоду про внесення змін до договору оренди землі від 06 травня 2015 року .
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивачі посилалися на приписи Закону України "Про фермерське господарство" та наголошують, що ОСОБА_1 отримав у оренду земельну ділянку для створення та ведення фермерського господарства, після чого ним було створене фермерське господарство, яке було зареєстроване у відповідності до норм законодавства України і на даний час саме Фермерське господарство Щербаченка О.В. провадить свою діяльність на орендованій громадянином України ОСОБА_1 земельній ділянці. Однак, в зв`язку з тим, що орендарем в договорі оренди від 06.05.2015 року зазначено громадянина ОСОБА_1 , відповідно сплачувати орендну плату та набути статус платника єдиного податку 4-ї групи (спеціальна група для сільськогосподарських товаровиробників) на підставі ч. 4. п. 4 ст. 291 Податкового кодексу України Фермерське господарство Щербаченка Олександра Володимировича не може. Позивачі вказують, що з метою усунення зазначеного недоліку, вони звернулися до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області з пропозицією укласти додаткову угоду про зміну орендаря в договорі з громадянина ОСОБА_1 на Фермерське господарство Щербаченко О.В. , проте отримали від нього лист про відмову в укладанні такої угоди. Вказані дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області позивачі вважали незаконними, та просили названу додаткову угоду вважати укладеною.
Господарським судом Харківської області 21.05.2020 р. прийнято рішення по справі № 922/173/20, яким позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Визнано укладеною Додаткову Угоду про внесення змін до договору оренди землі від 06 травня 2015 року між громадянином України ОСОБА_1 , м. Куп`янськ, Фермерським господарством Щербаченка О.В. (код ЄДРПОУ 39731149) в особі Голови господарства Щербаченка О.В., що діє на підставі Статуту та Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області (код ЄДРПОУ 39792822), в особі керівника Головного управління, який діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 року № 21 зі змінами укладеною в наступній редакції:
"ДОДАТКОВА УГОДА
про внесення змін до договору оренди землі від 06 травня 2015 року з Додатковою угодою укладеною 01 червня 2016 року зареєстрованого у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, кадастровий номер 6323786200:04:000:0182, 12 травня 2015 року, номер запису про інше речове право 9631127.
Головне управління Держгеокадастру у Харківській області (код ЄДРПОУ 39792822), в особі керівника Головного управління, який діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 року № 21 зі змінами який надалі іменується СТОРОНА 1.
Громадянин України ОСОБА_1 (паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Куп`янським МРВ УМВС України в Харківській області від 06.08.2002 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), що мешкає: АДРЕСА_1 , який надалі іменується СТОРОНА 2.
Фермерське господарство Щербаченка Олександра Володимировича (код ЄДРПОУ 39731149) в особі Голови господарства ОСОБА_1., що діє на підставі Статуту, який надалі іменується СТОРОНА З.
(в подальшому разом іменуються "СТОРОНИ", а окремо - "СТОРОНА")
В зв`язку з тим, що відповідно до умов договору оренди земельної ділянки, земля надавалась громадянину України ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства і ОСОБА_1 створив та зареєстрував юридичну особу Фермерське господарство в Статут якого вніс вказані в Договорі земельні ділянки, уклали дану Додаткову угоду до Договору про наступне:
1. В порядку та на умовах, визначених цією Додатковою угодою, СТОРОНИ домовилися про заміну СТОРОНИ 2 на СТОРОНУ 3 як зобов`язану та управнену сторону у Договорі.
2. СТОРОНА 1 підтверджує згоду на заміну СТОРОНИ 2 на СТОРОНУ 3 в Договорі в порядку та на умовах, визначених цією Додатковою угодою.
3. Заміна СТОРОНИ за цією Додатковою угодою не тягне за собою жодних інших змін умов Договору, окрім тих, що пов`язані із заміною СТОРОНИ 2 на СТОРОНУ 3.
4. Усі спори, що виникають з цієї Додаткової угоди або пов`язані з нею, вирішуються шляхом переговорів. Якщо спір неможливо вирішити шляхом переговорів, він вирішується в судовому порядку.
5. Строк дії цієї Додаткової угоди відповідає строку дії Договору.
6. Ця Додаткова угода складена при повному розумінні СТОРОНАМИ її умов та термінології, українською мовою у трьох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу, - по одному для кожної із СТОРІН.
МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ СТОРІН:
Головне управління Держгеокадастру у Харківській області в особі керівника Головного управління, який діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 року № 21 зі змінами
Місцезнаходження юридичної особи:
Вул. Космічна, 21, 2 під`їзд, поверх 8,9 , м. Харків, 61145
ЄДРПОУ 39792822
Керівник
Громадянин України ОСОБА_1 паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Куп`янським МРВ УМВС України в Харківській області від 06.08.2002 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2
Місцезнаходження фізичної особи: АДРЕСА_2
ОСОБА_1
Фермерське господарство Щербаченка О.В. в особі Голови господарства ОСОБА_1., що діє на підставі Статуту
Місцезнаходження юридичної особи:
Село Лісна Стінка Куп`янського району Харківської області, 63754
ЄДРПОУ 39731149
О.В. Щербаченко
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що у спірних правовідносинах фактично відбулась заміна сторони (правонаступництво) орендаря та обов`язки землекористувача земельними ділянками перейшли до фермерського господарства з дня його державної реєстрації, у зв`язку з чим необхідно укласти відповідну додаткову угоду до договору
Не погодившись з прийнятим рішенням, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області звернулося до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просить рішення по справі скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Вважає, що рішення по справі прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлено фактичні обставини справи, однак неправильно застосовано статтю 651 Цивільного кодексу України , оскільки вказана норма права не підлягає застосуванню до спірних правовідносин. Так, в оскаржуваних рішеннях не зазначено, яка ж саме підстава є підґрунтям для втручання суду з метою зміни договору. Вважає, що заміна сторони зобов`язання шляхом укладання додаткових угод до спірних договорів не передбачена та не відповідає законодавству, спірні договори на цей час є діючими і належним чином виконуються.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 03.08.2020 р. відкрите апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на рішення господарського суду Харківської області від 21.05.2020 у справі № 922/173/20.
У зв`язку з відпусткою судді Дучал Н.М., яка входила до складу колегії суддів, на підставі розпорядження керівника апарату суду від 25.08.2020 р. призначено повторний автоматизований розподіл судової справи за наслідками якого визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Склярук О.І., суддя Гетьман Р.А., суддя Россолов В.В.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 26.08.2020 р. розгляд справи призначено на 01.10.2020 р.
У зв`язку з відпусткою суддя Россолова В.В. , який входив до складу колегії суддів, на підставі розпорядження керівника апарату суду від 30.09.2020 призначено повторний автоматизований розподіл справи за наслідками якого визначено наступний слакд колегії суддів головуючий суддя Склярук О.І. суддя Гетьман Р.А., суддя Дучал Н.М.
У судове засідання, призначене на 01.01.2020 р. представник сторін не з`явилися. Про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
Від представника заявника апеляційної скарги на адресу Східного апеляційного господарського суду надійшло клопотання про відкладання розгляду справи на іншу дату у зв`язку з перебуванням на лікарняному його представників.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 01.10.2020 у справі №922/173/20 розгляд справи відкладено на 21.10.2020 р.
У судове засідання, яке було призначене на 21.10.2020 р. з`явився представник відповідача по справі, який підтримав вимоги, викладені у апеляційній скарзі.
Представники позивачів у судове засідання не з`явилися. Про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином. Явка представників сторін не визнавалася обов`язковою.
Відповідно до приписів ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
У суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі. (ч.1 ст.270 ГПК України)
Заслухавши доповідь головуючого по справі (суддю-доповідача), дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, заслухавши представників сторін, які з`явилися у судове засідання, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на нижчевикладене.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини справи.
На підставі наказу Головного управління Держземагентства у Харківській області від 29.04.2015 № 1032-СГ, між Головним управлінням Держземагенства у Харківській області (орендодавець) та громадянином України ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі від 06.05.2015 (надалі - договір), відповідно до умов пункту 1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку державної власності сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів Просянської сільської ради на території Куп`янського району Харківської області.
Згідно з пунктом 2 договору в оренду передається земельна ділянка з кадастровим номером 6323786200:04:000:0182, площею 38,2332 га, землі сільськогосподарського призначення сільськогосподарські угіддя (рілля).
Пунктом 8 договору встановлено, що договір укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до пункту 14 договору земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.
Згідно з актом від 14.05.2015 приймання-передачі земельної ділянки за договором оренди землі від 06.05.2015 Головне управління Держземагенства у Харківській області передало ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 6323786200:04:000:0182, площею 38,2332 га, із земель державної власності сільськогосподарського призначення, сільськогосподарські угіддя (рілля), яка розташована за межами населених пунктів Просянської сільської ради на території Куп`янського району Харківської області. Земельна ділянка повністю придатна для використання за цільовим призначенням згідно з договором оренди землі.
Додатковою угодою від 01.06.2016 до договору сторони погодили внесення змін до договору оренди землі від 06.05.2015, зокрема, пункти 5, 9 договору виклали у новій редакції, виключили підпункт перший пункту 30, підпункт третій пункту 36. Дана додаткова угода зареєстрована у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна право оренди зареєстровано у вказаному реєстрі 12.05.2015, номер запису про інше речове право: 9631127.
У відповідності до наказу Головного управління Держземагентства у Харківській області від 29.04.2015 № 1032-СГ, на виконання пункту 14 договору оренди землі та згідно з вимогами чинного законодавства ОСОБА_1 створено Фермерське господарство ОСОБА_1, головою якого є ОСОБА_1, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серія АВ №719701.
Матеріали справи містять Статут Фермерського господарства ОСОБА_1 , згідно з положеннями якого землі фермерського господарства складаються із земельних ділянок, що використовуються фермерським господарством на умовах оренди, у тому числі за спірним договором оренди землі б/н від 06.05.2015 (пункт 10.1. Статуту). Основною метою діяльності фермерського господарства є здійснення господарської діяльності з виробництва товарної сільськогосподарської продукції на земельних ділянках, наданих для ведення фермерського господарства, її переробки, реалізації, здійснення інших видів діяльності та отримання прибутку (пункт 4.1. Статуту). Фермерське господарство є юридичною особою, господарство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації (пункти 5.1., 5.2 Статуту).
18.04.2019 Фермерське господарство Щербаченко О. В. та ОСОБА_1 звернулися до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (як правонаступника Головного управління Держземагентства у Харківській області) із заявою б/н від 18.04.2019, в якій просили останнього укласти додаткову угоду до договору оренди землі б/н від 06.05.2015, яка передбачає заміну орендаря з громадянина України ОСОБА_1 на Фермерське господарство Щербаченка Олександра Володимировича. У додатках вказаної заяви зазначено про надання відповідного проекту додаткової угоди, підписаної ОСОБА_1 та головою Фермерського господарства Щербаченка Олександра Володимировича.
Головне управління Держгеокадастру у Харківській області у листі від 15.05.2019 за вих.№Юр-4835/0-3180/0/95-19 зазначило про відсутність в управління підстав для внесення запропонованих змін, у тому числі до договору оренди землі б/н від 06.05.2015, оскільки Земельний кодекс України, Закон України "Про фермерське господарство" та Закон України "Про оренду землі" не містять норм щодо обов`язковості укладання додаткових угод про зміну орендодавця.
Позивачі, вважаючи такі дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області незаконними, звернулися до господарського суду Харківської області з даним позовом.
Як зазначалося вище, судом першої інстанції позовні вимоги задоволено повністю. Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що у спірних правовідносинах фактично відбулась заміна сторони (правонаступництво) орендаря та обов`язки землекористувача земельними ділянками перейшли до фермерського господарства з дня його державної реєстрації у зв`язку з чим необхідно укласти відповідну додаткову угоду до договору.
Судова колегія не може погодитися з таким висновком суду враховуючи нижчевикладене.
Відповідно до статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом.
Згідно із частинами першою та другою статті 1 Закону України від 19 червня 2003 року № 973-IV Про фермерське господарство фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім`ї, відповідно до закону.
За положеннями частини четвертої статті 1 Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Згідно зі статтею 8 Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України Про фермерське господарство землі фермерського господарства можуть складатися із, зокрема, земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Згідно зі статтею 19 Закону України Про фермерське господарство до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Відповідно до частини другої статті 20 Закону України Про фермерське господарство майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у статуті термін.
З наведених норм права вбачається, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію на земельних ділянках, наданих їм в оренду для ведення фермерського господарства. При цьому фермерське господарство створюється після набуття громадянином, який виявив бажання створити фермерське господарство, права користування земельною ділянкою. Землі фермерського господарства складаються, у тому числі із земельних ділянок, що використовується ним на умовах оренди. Право користування такими земельними ділянками зазначається в його статуті, який має містити відомості про земельну ділянку, а також термін, на який передається це майнове право.
Отже, в силу наведених вище норм права після укладення громадянином договору оренди земельної ділянки державної та комунальної власності для ведення фермерського господарства та створення цим громадянином фермерського господарства права й обов`язки орендаря такої земельної ділянки за договором оренди землі переходять від громадянина до фермерського господарства з дня проведення його державної реєстрації. Подібні висновки неодноразово викладались Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 13 березня 2018 року у справі № 348/992/16-ц, від 22 серпня 2018 року у справі № 606/2032/16-ц, від 31 жовтня 2018 року у справі № 677/1865/16-ц, від 27 березня 2019 року у справі № 574/381/17-ц, від 26 червня 2019 року у справі № 628/778/18, від 02 жовтня 2019 року у справі №922/538/19.
Згідно із частинами першою, другою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Згідно із частиною першою статті 19 Закону України Про оренду землі право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.
Відповідно до пункту другого частини першої статті 4 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державній реєстрації прав підлягають: речові права на нерухоме майно, похідні від права власності: право оренди (суборенди) земельної ділянки.
За змістом частини першої статті 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
З наведених норм права вбачається, що право оренди земельної ділянки виникає після державної реєстрації такого права, яка проводиться державним реєстратором у порядку, передбаченому Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на підставі договору оренди землі та інших документів, що згідно із законодавством підтверджують набуття права оренди земельної ділянки.
Отже, після проведення державної реєстрації фермерського господарства та переходу до нього в силу вищенаведених норм Закону України Про фермерське господарство прав і обов`язків орендаря земельної ділянки за договором оренди землі таке господарство звертається до державного реєстратора для проведення державної реєстрації відповідного права оренди на підставі поданого ним договору оренди землі державної та комунальної власності, укладеного засновником цього фермерського господарства.
При цьому укладення з орендодавцем та подання державному реєстратору додаткової угоди до договору оренди землі про заміну орендаря з громадянина на фермерське господарство чинним законодавством України не передбачено, відповідно не є обов`язковим.
Саме така правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2020 у справі № 927/79/19.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, які викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи норми частини другої статті 651 Цивільного кодексу України та вищевикладені обставини, судова колегія приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до приписів ст. 275 Господарського процесуального кодексу України, Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення; скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Стаття 277 Господарського процесуального кодексу України встановлює. підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення
Так, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Оскільки суд першої інстанції розглянув справу з неправильним застосуванням норм матеріального права, судова колегія дійшла висновку про наявність підстав для скасування судового рішення з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покладаються на позивачів по справі.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду, -
ПОСТАНОВИЛА:
1.Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, м.Харків, на рішення Господарського суду Харківської області від "21" травня 2020 р. у справі № 922/173/20 - задовольнити.
2.Рішення Господарського суду Харківської області від "21" травня 2020 р. у справі № 922/173/20 - скасувати.
Прийняти нове рішення по справі.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , м.Куп`янськ, Харківська область, та Фермерського господарства Щербаченка Олександра Володимировича,с.Лісна Стінка, Харківська область, до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання Додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі від 06.05.2020 між громадянином України ОСОБА_1 , Фермерським господарством ОСОБА_1 та Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, м.Харків, в редакції, запропонованій позивачами, укладеною - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (м.Харків, вул.Космічна, 21, 8-9 поверх, 61145, код ЄДРПОУ 39792822) частину судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1576,50 грн.
Стягнути з Фермерського господарства Щербаченка Олександра Володимировича, (с.Лісна Стінка, Куп`янський район, Харківська область, 63754, код ЄДРПОУ 39731149) на користь Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (м.Харків, вул.Космічна, 21, 8-9 поверх, 61145, код ЄДРПОУ 39792822) частину судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 1576,50 грн.
Доручити Господарському суду Харківської області видати відповідні накази.
Постанова суду набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки касаційного оскарження передбачено ст.286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 26.10.2020.
Головуючий суддя О.І. Склярук
Суддя Н.М. Дучал
Суддя Р.А. Гетьман
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2020 |
Оприлюднено | 27.10.2020 |
Номер документу | 92425616 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Склярук Ольга Ігорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні