Рішення
від 21.10.2020 по справі 732/1156/20
ГОРОДНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 732/1156/20

провадження № 2/732/533/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2020 року місто Городня

Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :

головуючого судді Березовського О.Д.,

за участі секретаря Швачко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городня цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великодирчинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області про встановлення фактів, що мають юридичне значення та визнання права на земельну частку ( пай ) в порядку спадкування за законом, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору -Городнянська районна державна адміністрація Чернігівської області, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Сова Валентина Федорівна,

У С Т А Н О В И В :

Адвокат Шуляк Олександр Сергійович, який діє на підставі відповідної довіреності від 09.06.2020 року та в інтересах ОСОБА_1 , звернувся в суд з позовом до Великодирчинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області та просить встановити факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є батьком позивача. Також представник позивача просить встановити факт належності ОСОБА_2 сертифікату на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 0197422, виданого Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області 01 жовтня 1996 року на підставі рішення від 30 вересня 1996 року № 329, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай ) 01 жовтня 1996 року № 398 на ім`я ОСОБА_2 . Крім того, представник позивача просить визнати за позивачем в порядку спадкування за законом право на земельну частку ( пай ) площею 3,09 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості ) у землі, яка перебуває в колективній власності сільськогосподарського підприємства Маяк , с. Великий Дирчин, Городнянського району, Чернігівської області, яке за життя належало ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 0197422, виданого Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області 01 жовтня 1996 року на підставі рішення від 30 вересня 1996 року № 329, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай ) 01 жовтня 1996 року № 398, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Позов обґрунтовується тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 . Після смерті батька позивач фактично вступила в управління та володіння спадковим майном згідно ст. 549 ЦК УРСР від 18.07.1963 року.

15 червня 2020 року позивач звернулась із заявою до приватного нотаріуса Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Сови В.Ф. із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті її батька ОСОБА_2 ..

Крім позивача, інших спадкоємців у померлого немає.

Під час оформлення своїх спадкових прав позивачу стало відомо, що її батьку за життя належало право на земельну частку ( пай ) на підставі сертифікату на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 0197422, площею 3,09 га в умовних кадастрових гектарах, яка перебуває в колективній власності КСП Маяк , с. Великий Дирчин, Городнянського району, Чернігівської області.

Під час огляду представлених позивачем документів нотаріус запропонувала надати їй сертифікат на право на земельну частку ( пай ), виданий на ім`я її батька, однак він не зберігся.

Крім того, нотаріус звернула увагу на невідповідність внесеного прізвища, ім`я та по батькові власника сертифікату, а саме у сертифікаті на право на земельну частку ( пай ) № 0197422 вказано - ОСОБА_2 замість ОСОБА_2 , дана невідповідність стала причиною необхідності встановлення факту належності правовстановлюючого документу померлому батьку позивача.

Також під час огляду представлених позивачем документів нотаріус виявила відсутність будь-яких правовстановлюючих документів, які змогли б підтвердити родинні відносини між позивачем та ОСОБА_2 , як між батьком та дочкою.

Всі спроби позивача відшукати будь-які документи, підтверджуючі родинні відносини між нею та її батьком ОСОБА_2 , не принесли жодного результату.

У зв`язку з тим, що позивач не може документально підтвердити факт наявності родинних відносин між нею та померлим батьком, їй було запропоновано звернутись до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Встановлення даних фактів має для позивача юридичне значення, так як з їх встановленням пов`язана можливість реалізації її спадкових прав.

Через відсутність правовстановлюючого документа на спадкове майно позивач не може оформити спадщину після смерті свого батька в нотаріальному порядку.

Ухвалою судді від 17 серпня 2020 року прийнято позов до розгляду та відкрито провадження у даній справі.

У судове засідання представник позивача - адвокат Шуляк О.С. не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду справи останній повідомлявся належним чином, у додатках до позову міститься письмова заява представника позивача - адвоката Шуляка О.С. від 11.08.2020 року з проханням розглянути позов без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі ( а.с. 19 ).

Згідно положень ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідач по справі - Великодирчинська сільська рада Городнянського району Чернігівської області про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином, представник відповідача в судове засідання не з`явився. Секретар Великодирчинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області Кориткіна О.І. надала до суду письмову заяву від 28.08.2020 року за вих. № 214 з проханням розглянути справу без участі представника сільської ради, проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 не заперечують ( а.с. 38 ).

Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Городнянська районна державна адміністрація Чернігівської області, про дату, час та місце судового розгляду справи була повідомлена належним чином, представник третьої особи в судове засідання не з`явився. Голова Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області Камко Д. надав до суду письмову заяву від 21.08.2020 року за вих. № 01-32/558 з проханням розглянути справу без участі їх представника за наявними у справі документами ( а.с. 37 ).

Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання третя особа повідомлялась належним чином. Повноважний представник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Шелест С. надав до суду письмове клопотання від 21.08.2020 року за вих. № 9-25-0.6-3914/2-20 з проханням розглянути справу без участі їх представника, у вирішенні даної справи покладаються на розсуд суду ( а.с. 34-35 ).

Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Сова В.Ф. у судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце судового засідання третя особа повідомлялась належним чином, від третьої особи до суду не надійшло письмових пояснень щодо позову. Неявка в судове засідання третьої особи відповідно до положень ст. 223 ЦПК України не є перешкодою для розгляду справи ( а.с. 54 ).

Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до вимог частини 4 статті 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, з`ясувавши позицію відповідача та третіх осіб по суті заявлених позовних вимог, дослідивши у судовому засіданні всі наявні матеріали справи на надані докази, допитавши свідка, прийшов до наступного.

Так, з дослідженого в судовому засіданні повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 00026365951 від 18.05.2020 року встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 77 років у с.м.т. Березна, Менського району, Чернігівської області ( а.с.10 ).

З повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та її батьками значаться : у графі Батько зазначено - ОСОБА_2 , у графі Мати - ОСОБА_5 ( а.с. 8 ).

З дослідженого в судовому засіданні запису акта про народження № 56 від 28 липня 1952 року встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та у графі батько записано ОСОБА_2 , у графі Мати - ОСОБА_5 ( а.с. 72 ).

Згідно повторного свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 встановлено, що ОСОБА_6 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб 14 січня 1973 року, актовий запис № 02. Прізвище подружжя після реєстрації шлюбу : ОСОБА_6 , ОСОБА_1 ( а.с. 8зв. ).

З довідки виконкому Великодирчинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області від 12 червня 2020 року вбачається, що ОСОБА_1 фактично вступила в управління та користування спадковим майном, яке залишилось після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , так як протягом шести місяців з дня відкриття спадщини ( тобто з дня смерті спадкодавця ОСОБА_2 ) здійснювала догляд за спадковим будинком, розташованим у АДРЕСА_1 , обробляла присадибну ділянку, проводила поточний ремонт будинку ( а.с. 11зв. ).

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_9 дала показання, що вона знайома позивача. Підтвердила, що позивач є дочкою ОСОБА_2 . Вона знає це, бо живе в с. Малий Дирчин, Городнянського району вже 60 років. Мати позивача ОСОБА_5 була фельдшером у селі. Батьки позивача перебувала у шлюбі, чому позивача записали на прізвище матері їй невідомо. Батько позивача працював у КСП Маяк та отримував сертифікат на земельну частку ( пай ). Батьки ОСОБА_1 жили разом та гуляли весілля доньці, а саме позивачу.

Відповідно до ст. 130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.

Пленум Верховного Суду України в п. 15 постанови № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення вказав, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення факту визнання батьківства щодо дитини, народженої до 01 жовтня 1968 року, розглядаються судом у випадках, коли померла особа визнавала себе батьком дитини до цієї дати. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.

Крім цього, Пленум Верховного Суду України в абз. 3-5 п. 7 постанови № 3 від 15 травня 2006 року Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів , вказав, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт батьківства може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Отже, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення вимоги ОСОБА_1 та встановлення батьківства ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.м.т. Березна, Менського району, Чернігівської області, у відношенні до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За інформацією начальника відділу Держгеокадастру у Городнянському районі Чернігівській області від 19.06.2020 року за № 31-25-0.25-604/105-20 ОСОБА_2 на підставі розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області № 329 від 30.09.1996 року було виписано сертифікат на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 0197422, площею 3,09 умовних кадастрових гектарів, що знаходиться на території колишнього КСП Маяк . Зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай ) за № 398. Заміни на державний акт на право власності на земельну ділянку не було ( а.с. 13 ).

Згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної частки (пай) від 24.06.2020 року за № 31-25-0.25-472/105-20, виданого відділом у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, встановлено що цей витяг видано на сертифікат на земельну частку ( пай ) ОСОБА_2 , КСП Маяк , с. Великий Дирчин, сертифікат серії ЧН № 0197422. Розмір земельної частки ( паю ) становить 3,09 га в умовних кадастрових гектарах. Згідно списку членів КСП Маяк , с. Великий Дирчин, виданого до державного акту серії І-ЧН № 000119 від 24.11.1995 року, ОСОБА_2 знаходиться під 398 порядковим номером ( а.с. 14 ).

Той факт, що ОСОБА_2 включений до списку членів КСП Маяк підтверджується дослідженим в судовому засіданні державним актом на право колективної власності на землю серії І-ЧН № 000119 від 24.11.1995 року, виданим головою Городнянської районної Ради народних депутатів, та доданим до нього списком членів КСП в якому значиться ОСОБА_2 під номером 399 ( а.с. 60-64 ).

З Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай ), що видаються Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області, встановлено, що ОСОБА_2 01.10.1996 року отримав сертифікат на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 0197422 ( а.с. 65 ).

Стаття 28 ЦК України передбачає, що фізична особа набуває прав та обов`язків і здійснює їх під своїм ім`ям. Ім`я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.

Частина 3 ст. 294 ЦК України передбачає, що у разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснено у документі, такий документ підлягає заміні.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що при видачі сертифікату на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 0197422, який було видано 01.10.1996 року Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області на ім`я ОСОБА_2 , було допущено помилку в написанні прізвища, імені та по батькові його власника та вказано в зазначеному сертифікаті його прізвище, ім`я та по батькові як ОСОБА_2 , а потрібно було ОСОБА_2 .

Отже, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення вимоги ОСОБА_1 та встановлення факту, що сертифікат серії ЧН № 0197422 на право на земельну частку ( пай ) розміром 3,09 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості ), у землі, яка перебуває у колективній власності сільськогосподарського підприємства Маяк , с. Великий Дирчин, Городнянського району, Чернігівської області, виданий на підставі розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 30.09.1996 року № 329 ОСОБА_2 , належить ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.м.т. Березна, Менського району, Чернігівської області.

Встановлення даного факту має для позивача ОСОБА_1 юридичне значення, оскільки дозволяє їй як спадкоємцю реалізувати свої спадкові права.

Отже, в судовому засіданні встановлено, що позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті свого батька ОСОБА_2 .

Після смерті ОСОБА_2 - ОСОБА_1 , як спадкоємець за законом, 15 червня 2020 року звернулась до приватного нотаріуса Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Сови В.Ф. із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . За її заявою відкрита спадкова справа № 126/20. Інших спадкоємців у померлого немає ( а.с. 57-58).

Відповідно до ст. 373 ЦК України право власності на землю ( земельну ділянку ) набувається і здійснюється відповідно до закону. Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.

Стаття 81 ЗК України передбачає, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Відповідно до вимог статті 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

На підставі досліджених в судовому засіданні доказів судом встановлено, що ОСОБА_2 дійсно за життя належало право на земельну частку ( пай ) у землі, яка перебуває в колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства Маяк ( с. Великий Дирчин, Городнянського району, Чернігівської області ), розміром 3,09 га в умовних кадастрових гектарах, що підтверджувалось сертифікатом серії ЧН № 0197422 на право на земельну частку ( пай ).

У газеті Новини Городнянщини від 13.02.2020 року опубліковано оголошення про втрату сертифікату на право на земельну частку ( пай ) серії ЧН № 0197422, виданого на ім`я ОСОБА_2 ( а.с. 15 ).

Позивач не отримала свідоцтва про право на спадщину через відсутність правовстановлюючого документу на спадкове майно, а саме оригіналу вищезазначеного сертифікату. Це є перешкодою позивачу в отриманні в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину.

Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 ..

Враховуючи наведене, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 81 ЗК України, ст. 524, 525-527, 529, 548-549 ЦК УРСР ( в редакції 1963 року ), ст. 53, 55 КпШС, ст. 128, 130, 135 СК України, ст. 15-16, 28, 294, 373, 392, 1297 ЦК України, ст. 4-5, 12-13, 128, 130, 141, 206, 211, 223, 247, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 ( місце проживання : АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ) до Великодирчинської сільської ради Городнянського району Чернігівської області ( місцезнаходження : вул. Центральна, буд. 73, с. Великий Дирчин, Городнянського району, Чернігівської області, 15171, код ЄДРПОУ 02165679 ) про встановлення фактів, що мають юридичне значення та визнання права на земельну частку ( пай ) в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Встановити факт батьківства ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.м.т. Березна, Менського району, Чернігівської області, у відношенні до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Встановити факт, що сертифікат серії ЧН № 0197422 на право на земельну частку ( пай ) розміром 3,09 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості ), у землі, яка перебуває у колективній власності сільськогосподарського підприємства Маяк , с. Великий Дирчин, Городнянського району, Чернігівської області, виданий на підставі розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 30.09.1996 року № 329 ОСОБА_2 , належить ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.м.т. Березна, Менського району, Чернігівської області.

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку ( пай ) у землі, яка перебуває в колективній власності сільськогосподарського підприємства Маяк ( с. Великий Дирчин, Городнянського району, Чернігівської області ), розміром 3,09 га в умовних кадастрових гектарах, яке належало за життя ОСОБА_2 на підставі сертифікату серії ЧН № 0197422 на право на земельну частку ( пай ), виданого Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області на підставі рішення № 329 від 30.09.1996 року, в порядку спадкування за законом після смерті її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.м.т. Березна, Менського району, Чернігівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду або через Городнянський районний суд Чернігівської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення - 31 жовтня 2020 року.

Суддя О.Д.Березовський

СудГороднянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення21.10.2020
Оприлюднено27.10.2020
Номер документу92436469
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —732/1156/20

Рішення від 21.10.2020

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Березовський О. Д.

Рішення від 21.10.2020

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Березовський О. Д.

Ухвала від 18.09.2020

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Березовський О. Д.

Ухвала від 17.08.2020

Цивільне

Городнянський районний суд Чернігівської області

Березовський О. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні