СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" жовтня 2020 р. Справа № 905/2172/19
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Склярук О.І. , суддя Дучал Н.М. , суддя Хачатрян В.С. ,
при секретарі судового засідання Стойки В.В.,
за участю представників сторін:
від позивача, Лебединський Г.І.,адвокат,
від відповідачів, не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача, за вх. №1796 Д/1 на рішення господарського суду Донецької області від "10" червня 2020 р. (повний текст складено 22.06.2020, суддя Бокова Ю.В.) у справі № 905/2172/19
за позовом Українського інституту експертизи сортів рослин, м.Київ,
до
1.Державного реєстратора Бахмутської районної державної адміністрації Донецької області Чинник Юлії Ігорівни, м. Бахмут, Донецька область,
2.Державного підприємства "Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу", м.Київ,
про визнання недійсним та скасування рішення державного реєстратора, скасування запису у державному реєстрі
ВСТАНОВИЛА:
Український інститут експертизи сортів рослин звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Державного реєстратора Бахмутської районної державної адміністрації Донецької області Чинник Юлії Ігорівни та державного підприємства "Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу" про визнання недійсним та скасування рішення державного реєстратора, скасування запису у державному реєстрі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на незаконну, на його думку, реєстрацію прав на нерухоме майно за неналежною особою, а саме право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 55,74 га, кадастровий №1420983900:01:046:0001 за державним підприємством "Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу", здійснену державним реєстратором Бахмутської районної державної адміністрації Донецької області Чинник Юлією Ігорівною на підставі розпорядження Артемівської районної державної адміністрації №373 від 15.06.2012.
Господарським судом Донецької області прийнято рішення від 10.06.2020 р. по справі № 905/2172/19, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі. Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції прийшов до висновку про відсутність порушеного права позивача з боку відповідачів.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Український інститут експертизи сортів рослин звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення по справі скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог. Вважає, що рішення по справі прийнято з порушенням норм матеріального права без урахування усіх обставин справи. Зокрема посилається на наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14 лютого 2018 р. № 73 Про деякі питання реорганізації державних сортодослідних станцій , яким, зокрема, у пункті 8, передбачено реорганізувати шляхом приєднання Костянтинівську державну сортодослідну станцію (код ЄДРПОУ 34063917, Донецька область, Костянтинівський район, с.Калинове. вул. Подільська, б.1а) , та приєднати частину майнових прав та обов`язків реорганізованих державних сортодослідних станцій, зазначених у п.8 цього наказу до Інституту (код ЄДРПОУ 00488332, м.Київ, вул. Генерала Родімцева, бул. 15) та Державного підприємства Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу (код ЄДРПОУ 37884028 м.Київ, вул. Олени Теліги, б.8 (далі - ДП ЦСЕНСМ ), та визначити Інститут та ДП ЦСЕНСМ правонаступником майнових прав і обов`язків державних сортодослідних станцій, зазначених у пункті 8 цього наказу. (п.10 наказу)
02.09.2020 р. Ухвалою Східного апеляційного господарського суду відкрите апеляційне провадження за апеляційною скаргою Українського інституту експертизи сортів рослин, м. Київ на рішення господарського суду Донецької області від 10.06.2020 р. у справі № 905/2172/19.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 30.09.2020 р. розгляд справи призначено на 22.10.2020 .
19.10.2020 р. на адресу Східного апеляційного господарського суду від Державного підприємства Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу надійшли письмові пояснення (вих. № 2/8 - 6/1131-20 від 16.10.2020 р.) в яких просить рішення по справі залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення. Звертає увагу суду, що на виконання наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 73 від 14.02.2018 р. не було підписано розподільчого балансу між Українським інститутом експертиз сортів рослин та Державним підприємством Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу та не встановлено в якій частині кожний є правонаступником спірної земельної ділянки. Наполягає, що Акт № 14 приймання-передачі майна, прав і обов`язків на баланс Державного підприємства Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу затверджений заступником міністра аграрної політики та продовольства України на виконання наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України за № 807 від 30.12.2011, з огляду на відсутність складеного на виконання наказу № 73 від 14.02.2018 р. розподільчого балансу та акту приймання передачі, на даний час є належним доказом правонаступництва Державним підприємством Центр сертифікації та експертизи насіння садивного матеріалу прав та обов`язків Костянтинівської державної сортодослідної станції, зокрема, щодо права постійного користування спірною земельною ділянкою.
У судове засідання з`явився представник заявника апеляційної скарги, який підтримав свої вимоги.
Інші представники сторін у судове засідання не з`явилися. Про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином. Явка представників сторін не визнавалася обов`язковою.
Відповідно до приписів ст. 269 Господарського процесуального кодексу України, Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
У суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі. (ч.1 ст.270 ГПК України)
Заслухавши доповідь головуючого по справі (судді-доповідача), дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу , письмові пояснення другого відповідача на апеляційну скаргу, заслухавши представників сторін, які з`явилися у судове засідання, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню враховуючи нижчевикладене.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини справи.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 807 від 30.12.2011 Про реорганізацію державних сортодослідних станцій реорганізовано, зокрема, Костянтинівську державну сортодослідну станцію (код ЄДРПОУ 34063917, с. Калиново, Костянтинівський р-н, Донецька обл.), шляхом приєднання до державного підприємства Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу (далі ДП Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу (код ЄДРПОУ 37884028, м. Київ, вул. Лютеранська, буд. 18-20).
Пунктом 2 вищезазначеного наказу встановлено, що ДП Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу є правонаступником майнових прав і обов`язків вищезазначених реорганізованих державних сортодослідних станцій.
Розпорядженням голови районної державної адміністрації Артемівської районної державної адміністрації № 373 від 15.06.2012 Про затвердження технічної документації із землеустрою і передачу Костянтинівській держсортостанції земельної ділянки в постійне користування для надання послуг в рослинництві передано Костянтинівській державній сортодослідній станції, юридична адреса: 85183, Донецька область, Костянтинівській район, с. Калинове, вул. Подільська, 1-А, в постійне користування для надання послуг в рослинництві земельну ділянку площею 55,74 га ріллі (кадастровий номер 1420983900:01:046:0001) із земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Калінінської сільської ради, яка в подальшому увійшла до акту № 14 приймання-передачі майна, прав і обов`язків на баланс державного підприємства Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу , затвердженого 03.09.2012 заступником міністра аграрної політики та продовольства України.
Пунктом 3.1. вищезазначеного розпорядження Відділ Держкомзему у Артемівському районі Донецької області зобов`язано забезпечити видачу державного акту на право постійного користування землею Костянтинівській державній сортодослідній станції.
03.09.2012 на виконання наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 807 від 30.12.2011 Про реорганізацію державних сортодослідних станцій заступником міністра аграрної політики та продовольства України було затверджено акт № 14 приймання-передачі майна, прав і обов`язків на баланс державного підприємства Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу згідно з додатками, які є невід`ємною частиною цього акту:
- передавальний баланс Костянтинівської державної сортодослідної станції станом на 31.08 та розкриття статей балансу в т. ч. дебіторської та кредиторської заборгованості;
- інвентарний опис основних засобів;
- акт передачі кадрових документів;
- копії актів на землю (в разі відсутності довідка з відділу земельних ресурсів про землекористування).
Як вбачається з переліку копій актів на землю, який є невід`ємною частиною вищезазначеного акту, Костянтинівською державною сортодослідною станцією державному підприємству Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу передано 5 Державних актів на право постійного користування землею, у тому числі і державний акт на право постійного користування землею ІІ-ДН №002130 площею 55,74 гектарів згідно з планом землекористування.
В подальшому, наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №73 від 14.02.2018 Про деякі питання реорганізації державних сортодослідних станцій внесені зміни до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.12.2011 № 807 Про реорганізацію державних сортодослідних станцій . Так, згідно пунктів 8-10 вказаного наказу реорганізовано шляхом приєднання, зокрема, Костянтинівську державну сортодослідну станцію (код ЄДРПОУ 34063917, Донецька обл.., Костянтинівський р-н, с. Калинове, вул. Подільська, буд. 1а).
Приєднано частину майнових прав та обов`язків реорганізованих державних сортодослідних станцій, зазначених у пункті 8 цього наказу, до Інституту (код ЄДРПОУ 00488332, м. Київ, вул. Генерала Родімцева, буд. 15) та до державного підприємства Центр сертифікації та експертизи насіння садивного матеріалу (код ЄДРПОУ 37884028, м. Київ, вул. Олени Теліги, буд. 8) (далі- ДП ЦСЕНСМ ).
Визначено Інститут та ДП ЦСЕНСМ правонаступниками майнових прав і обов`язків державних сортодослідних станцій, зазначених у пункті 8 цього наказу.
Згідно наявної в матеріалах справи інформаційної довідки № 153346100 від 21.09.2019 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1420983900:01:046:0001 зареєстровано за ДП Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу , номер запису про інше речове право 29892633, в якості підстави виникнення іншого речового права зазначено розпорядження районної державної адміністрації № 373 від 15.06.2012 (а.с. 11).
Як зазначає позивач, на момент реєстрації державним реєстратором Бахмутської районної державної адміністрації Донецької області Чинник Юлією Ігорівною за державним підприємством Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу , право постійного користування земельною ділянкою загальною площею 55,74 га., кадастровий №1420983900:01:046:0001 не було підписано розподільчого балансу між Українським інститутом експертиз сортів рослин та державним підприємством "Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу", та не встановлено в якій частині кожний є правонаступником спірної земельної ділянки. Відтак, у Українського інституту експертиз сортів рослин також наявне право постійного користування спірною земельною ділянкою, а не тільки у державного підприємства Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу , у зв`язку з чим в останнього було відсутнє право реєстрації тільки свого права постійного користування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Наведені обставини стали підставою для звернення позивача із даним позовом до господарського суду.
Як зазначалося вище, рішенням по справі у задоволенні позовних вимог було відмовлено. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції прийшов до висновку про відсутність порушеного права позивача відповідачами.
Судова колегія погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на нижчевикладене.
Відповідно до приписів ст. 15 та ст.16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У частині другій ст. 4 Господарського процесуального кодексу України закріплено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права й охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються. Розпорядження своїм правом на захист є приписом цивільного законодавства і полягає в наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.
Установивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, про захист яких подано позов, суд з`ясовує наявність чи відсутність факту їх порушення або заперечення і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу в захисті, встановивши безпідставність та (або) необґрунтованість заявлених вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Згідно з приписами ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. (п.1 ч.1 ст.2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень )
Частиною 1 ст. 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 01.01.2013; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Як встановлено п. 7 постанови Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції, чинній на час проведення реєстраційних дій) для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
У разі коли оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства.
Згідно п. 53 вищезазначеної постанови для державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельну ділянку, права власності на об`єкт нерухомого майна, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, у зв`язку із втратою, пошкодженням чи псуванням відповідного державного акта на право власності чи постійного користування земельною ділянкою, свідоцтва про право власності на нерухоме майно використовуються відомості з Державного земельного кадастру або Реєстру прав власності на нерухоме майно, який є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, та паперовий носій інформації (реєстрові книги, реєстраційні справи, ведення яких здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації).
У разі наявності в заявника копії примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого державного акта, свідоцтва про право власності на нерухоме майно подається також відповідна копія.
Державна реєстрація прав у випадку, передбаченому цим пунктом, проводиться виключно за умови встановлення державним реєстратором наявності зареєстрованих речових прав на підставі таких документів у Державному земельному кадастрі чи в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, або на паперових носіях інформації (в реєстрових книгах, реєстраційних справах, ведення яких здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації), з обов`язковим зазначенням у Державному реєстрі прав відомостей про втрату, пошкодження чи зіпсування відповідного документа.
Згідно з пунктами 3, 4 частини 1 статті 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , заявник - власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло, перейшло чи припинилося речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав; інший правонабувач - орендар, концесіонер, приватний партнер, суб`єкт іншого права, похідного від права власності, іпотекодержатель, спадкоємець (у разі оформлення спадщини, до складу якої входять речові права на нерухоме майно, що підлягають державній реєстрації згідно із цим Законом).
Як вбачається з наявної в матеріалах справи інформаційної довідки № 153346100 від 21.09.2019 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1420983900:01:046:0001 зареєстровано державним реєстратором Бахмутської районної державної адміністрації Чинник Ю.І. за ДП Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу на підставі розпорядження Артемівської районної державної адміністрації № 373 від 15.06.2012.
Зазначеним розпорядженням було передано в постійне користування для надання послуг в рослинництві земельну ділянку площе. 55.74 га риллі (кадастровий номер 1420983900:01:046:0001) Костянтинівській державній сортодослідній станції. Розпорядження Артемівської районної державної адміністрації за № 373 від 15.06.2012 р. на цей час не скасовано та не визнано недійсним.
Як зазначалося вище, наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 807 від 30.12.2011 Костянтинівську державну сортодослідну станцію вирішено приєднати до державного підприємства Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу . Цим же наказом Державне підприємство Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу (код ЄДРПОУ 37884028 м.Київ вул. Лютеранська, б.18-20) визначено правонаступником майнових прав та обов`язків , зокрема, Костянтинівської державної сортодослідної станції.
Пунктом 6.2 Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №807 від 30.12.2011 передбачено вжиття заходів щодо переоформлення земельних ділянок в постійне користування ДП Центр сертифікації та експертизи насіння і садівництва , що знаходяться у користуванні державних сортдослідницьких станцій.
Стаття 106 Цивільного кодексу України встановлює, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Стаття 107 Цивільного кодексу України регулює порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення
Так, відповідно до ч.2 ст.107 ЦК України, після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.
Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
В матеріалах справи наявна копія акту № 14 приймання-передачі майна, прав і обов`язків на баланс державного підприємства Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу , затверджений заступником міністра аграрної політики та продовольства України на виконання наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 807 від 30.12.2011, відповідно до якого майно, права та обов`язки з балансу Костянтинівської державної сортодослідної станції передано на баланс ДП Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу . До зазначеного акту надавалися в якості додатків, передавальний баланс Костянтинівської державної сортодослідної станції станом на 31.08.2012 р, та розкриття статей балансу в т. ч. дебіторської та кредиторської заборгованості, інвентарний опис основних засобів, акт передання кадрових документів, копії актів на землю. В матеріалах справи також міститься копія балансу на 31.08.2012 р., інвентарний опис основних засобів станом на 12.07.2012 р, , перелік копій актів на землю, з якого вбачається, що позивачу було передано 5 копій актів на землю , зокрема і Державний акт на право постійного користування землею серія ІІ-ДН №002130 на право постійного користування земельною ділянкою площею 55,74 га.
Враховуючи відсутність складеного на виконання Наказу № 73 від 14.02.2018 розподільчого балансу та акту приймання-передачі, на даний час вище зазначені документи є належними доказами правонаступництва державним підприємством Центр сертифікації та експертизи насіння садивного матеріалу прав та обов`язків Костянтинівської державної сортодослідної станції, зокрема, щодо права постійного користування спірною земельною ділянкою.
З огляду на наведене, судова колегія також приходить до висновку, що на момент здійснення державної реєстрації державним реєстратором Бахмутської районної державної адміністрації Донецької області Чинник Ю.І. права постійного користування земельною ділянкою площею 55,74 га (кадастровий номер 1420983900:01:046:0001) із земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів Калінінської сільської ради (номер запису про інше речове право 29892633) за державним підприємством Центр сертифікації та експертизи насіння садивного матеріалу саме державне підприємство Центр сертифікації та експертизи насіння садивного матеріалу було належним землекористувачем спірної земельної ділянки.
Стаття 74 Господарського процесуального кодексу України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів. (ч.ч.3,4 ст.74 ГПК України)
Як вбачається з матеріалів справи на підтвердження порушення свого права на спірну земельну ділянку, позивач посилається лише на Наказ № 73 від 14.02.2018
Про те жодних доказів, що на виконання зазначеного Наказу було складено розподільчий (передавальний) баланс (складання якого передбачено ст. ст. 106, 107 ЦК України) та в якому визначено обсяг прав, зокрема, і права постійного користування спірною земельною ділянкою, та обов`язків які передаються до Українського інституту експертизи сортів рослин матеріали справи не містять.
Доказів складання відповідного балансу сторонами до суду не надано, як і не надано доказів фактичного виконання Наказу № 73 від 14.02.2018 р.
З огляду на наведене. судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що звернення позивача з відповідним позовом на цей час є передчасним, оскільки останнім не надано до суду належних та допустимих доказів по справі, що земельна ділянка площею 55,74 га ріллі кадастровий номер 1420983900:01:046:0001 підлягала передачі саме Українському інституту експертизи сортів росли.
Посилання заявника апеляційної скарги на правову позицію, викладену у постанові Рівненського апеляційного господарського суду від 27.09.2017 р. у справі №903/105/17 не може бути взято судовою колегією до уваги, оскільки відповідно до приписів ч.4 ст.236 Господарського процесуального кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Крім того, як вбачається з тексту постанови Рівненського апеляційного господарського суду від 27.09.2017 р. обставини справи № 903/105/17 та обставини справи № 905/2172/19 є відмінними.
Судова колегія також погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення по цій справі не стосується прав та обов`язків Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільськогосподарства України, а тому, відсутні підстави для його залучення в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору. Крім того, в матеріалах справи наявний акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу державного підприємства Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу зі сфери управління Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України до сфери управління Фонду державного майна України, затвердженого головою Фонду державного майна України 22.12.2019 р.
Відповідно до приписів ст. 275 Господарського процесуального кодексу України, Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення; скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. (ст.276 ГПК України)
В даному випадку, судова колегія приходить до висновку, що рішення по справі прийнято судом першої інстанції з додержанням норм матеріального та процесуального права у зв`язку з чим рішення по справі залишається без змін, а апеляційна скарга без задоволення.
Судові витрати покласти на заявника апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 269,270, 275,276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду, -
ПОСТАНОВИЛА:
1.Апеляційну скаргу Українського інституту експертизи сортів рослин, м.Київ, на рішення Господарського суду Донецької області від 10.06.2020 у справі №905/2172/19 - залишити без задоволення.
2.Рішення Господарського суду Донецької області від 10.06.2020 у справі №905/2172/19 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки касаційного оскарження передбачено ст.286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 28.10.2020
Головуючий суддя О.І. Склярук
Суддя Н.М. Дучал
Суддя В.С. Хачатрян
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2020 |
Оприлюднено | 29.10.2020 |
Номер документу | 92469610 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Склярук Ольга Ігорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні