Справа №409/797/20
Пров.№2/409/509/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2020 року смт Білокуракине
Білокуракинський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді: О.Ю.Максименко
за участю секретаря судових засідань: А.М.Малик
за участю позивача: ОСОБА_1
за участю представника позивача: Б.М.Куліша
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Білокуракине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про позбавлення батьківських прав, -
В с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_4 про позбавлення його батьківських прав відносно його сина - ОСОБА_5 .
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з відповідачем по справі з лютого 2014 рок по травень 2018 року вона перебувала в цивільному шлюбі. Від спільного життя сторони мають сина - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідач не проживає з сім`єю з березня 2018 року. Причиною розтавання стало те, що під час проживання на окупованій території в м.Луганську відповідач став зловживати спиртними напоями, вчиняти сварки і бійки, чим наносив моральну шкоди дитині. На теперішній час позивачка разом з дитиною проживає у її батьків в смт Білолуцьк, дитина перебуває на її утриманні. Батько дитини не приймає участі у вихованні сина, ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не цікавиться життям дитини, не відвідує його та не надає матеріальної допомоги. У зв`язку з чим позивачка просить суд позбавити відповідача батьківських прав відносно малолітнього сина - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивачка в судовому засіданні надала пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просила позовні вимоги задовольнити.
Представник позивачки в судовому засіданні підтримав позовні вимоги свого довірителя та просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання 23.09.2020р. та 19.10.2020 року не з`явився, про дату та час розгляду справи був повідомлений належно на підставі п.19 Перехідних Положень ЦПК України та Законів України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції" через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України. Причин неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі до суду не надходило.
В судове засідання представник третьої особи - Служби у справах дітей Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечував.
19.10.2020 року постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
Суд, вислухавши думку позивачки та її представника, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі кожний окремо і в їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.10).
Відповідно до довідок № 1361 від 14.05.2018 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та ОСОБА_5 фактично проживають за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 8,12).
Як вбачається з довідки, наданої виконавчим комітетом Білолуцької селищної ради Новопсковського району вих.№ 3421 від 31.102019 року, ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 разом з сином ОСОБА_5 .. Батько дитини за даною адресою не проживає і участі в утриманні не приймає (а.с.16).
Згідно довідки, наданої КЗ "Дошкільний навчальний заклад ясла-садок "Барвінок"", ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є вихованцем даного закладу з 21.11.2017 року. До дитячого садка мама та бабуся приводять дитину вчасно. Батько дитини до дитячого садка не приходив, сином не цікавився, на батьківських зборах ніколи не був присутнім (а.с.20).
Рішенням Новопсковського районного суду Луганської області від 02.09.2019 року з ОСОБА_4 стягнуто аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання малолітнього сина ОСОБА_5 у розмірі 1/4 частки всіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 07.05.2019 року до досягнення дитиною повноліття (а.с. 23-24).
На підставі виконавчого листа №420/772/19, виданого Новопсковським районним судом Луганської області 04.10.2019 року, було відкрито виконавче провадження № 60280650 (а.с.25-27).
Згідно розрахунку заборгованості станом на 13.11.2019 року розмір заборгованості ОСОБА_4 по аліментам за період з травня 2019 року по жовтень 2019 року складає 10763,25 грн (а.с.28).
Як вбачається з висновку органу опіки та піклування Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області від 15.06.2020 року, батько дитини разом з дитиною не проживає, має заборгованість зі сплати аліментів, зі слів ОСОБА_1 батько дитини - ОСОБА_4 під час спільного проживання зловживав спиртними напоями, вживав наркотичні речовини, вчиняв сварки, бив посуд об стіни при дитині, в зв`язку з чим орган опіки та піклування Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області вважає за доцільне позбавити ОСОБА_4 батьківських прав відносно сина ОСОБА_5 (а.с. 57).
Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини. Тобто, перелік підстав позбавлення батьківських прав є вичерпним.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України мати, батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він зокрема: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Згідно роз`яснень викладених в п.п. 15,16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року №3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав , із змінами та доповненнями, позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Отже, ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони свідомо не піклуються про розвиток дитини, хоча мають реальну можливість для цього.
Статтею 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року, встановлено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватись на оцінці особистості відповідача та його поведінці.
Отже, позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яке тягне за собою серйозні правові наслідки, як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК України).
Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
Проте, в матеріалах справи відсутні дані про обставини, які б свідчили про винну поведінку ОСОБА_4 щодо сина ОСОБА_5 , або дані про те, що до нього раніше застосовувались попередження про необхідність змінити ставлення до виховання дитини. Як вбачається з висновку органу опіки та піклування Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, на засіданні комісії з питань захисту прав дитини відповідач присутнім не був.
Позивачем не надано достатніх доказів на підтвердження факту ухилення відповідача від своїх батьківських обов`язків у відношенні дитини.
Суд не бере до уваги висновок органу опіки та піклування Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, згідно якого було визнано за доцільне позбавити відповідача батьківських прав відносно його сина, оскільки такий висновок має рекомендаційний характер та не є обов`язковим для суду.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами, як це передбачено ст. 81 ЦПК України і є процесуальним обов`язком, ухилення відповідача від участі у вихованні малолітнього сина - ОСОБА_5 , що давало б підстави для можливості застосування до нього такого крайнього заходу, як позбавлення батьківських прав.
Окрім того, наявність заборгованості по аліментам не може слугувати підставою для позбавлення батьківських прав, оскільки виключний перелік підстав позбавлення батьківських прав, визначений ст.164 СК України, та зазначені у цій статті чинники, повинні мати системний та постійний характер, як кожен окремо, так і в сукупності, їх можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Крім того, дане підтверджується і правовим висновком Верховного Суду, викладеним в постанові від 16.01.2018 р. у справі № 61-170св17.
Таким чином, позовні вимоги щодо позбавлення відповідача батьківських прав відносно малолітнього сина - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 9, 12 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою ВРУ 27.02.1991р., Постановою № 3 Пленуму Верховного суду України „Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновленні і про позбавлення та поновлення батьківських прав", ст.ст. 150, 164-166, 194, 196 СК України, ст.ст. 9, 10, 12, 13, 77-81, 141, 259, 263-265, 273, 282-284, 287-289, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі за необґрунтованістю.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене позивачем до Луганського апеляційного суд через Білокуракинський районний суд Луганської області на підставі п.15.5 ч.1 Розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм НОМЕР_3 орган видачі - 4452 дата оформлення - 09.02.2018 р., зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживаючої за адресою як ВПО: АДРЕСА_1 .
Представник позивача: Куліш Борис Михайлович, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю ЛГ № 000289 від 04.10.2019 року, адреса: АДРЕСА_3 .
Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_5 , виданий 20.09.2001 року Лутугінським РВ УМВС України в Луганській області, останнє відоме місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_4 .
Третя особа: Служба у справах дітей Новопсковської районної державної адміністрації Луганської області, місцезнаходження за адресою: вул. Українська б. 27 смт Новопсков Луганська область, код ЄДРПОУ 34780584 .
Суддя Білокуракинського
районного суду Луганської області О.Ю. Максименко
Повне судове рішення складено 28.10.2020 року.
Суд | Білокуракинський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2020 |
Оприлюднено | 29.10.2020 |
Номер документу | 92489926 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білокуракинський районний суд Луганської області
Максименко О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні