Рішення
від 29.10.2020 по справі 922/2507/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.10.2020м. ДніпроСправа № 922/2507/20

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бєлік В.Г. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) представників сторін, справу:

за позовом Публічного акціонерного товариства "УКРТЕЛЕКОМ", м. Київ в особі Харківської філії ПАТ "УКРТЕЛЕКОМ", м. Харків

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство нерухомості "ФОРТЕЦЯ", м. Дніпро

про стягнення заборгованості у розмірі 67 698,38 грн. за договором оренди комерційної нерухомості № 63Е100-1237/19 від 15.04.2019 року.

ПРОЦЕДУРА:

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" (адреса: 01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18; код ЄДРПОУ 21560766) в особі Харківської філії ПАТ "Укртелеком" (адреса: 61010, м. Харків, Нетіченська набережна, 8; код ЄДРПОУ 25614660) звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство нерухомості "Фортеця" (адреса: 49044, м.Дніпро, вул.Дмитра Яворницького, 22; код ЄДРПОУ 41945264) про стягнення 69 7698,38 грн. за договором оренди комерційної нерухомості № 63Е100-1237/19 від 15.04.2019 року, з яких: основний борг у розмірі 62 942,99 грн., пеня - 2 943,22 грн., інфляційні втрати - 1 357,29 грн., 3% річних - 454,88 грн..

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за вказаним позовом, судом встановлено, що справа не належить до територіальної юрисдикції господарського суду Харківської області.

Так, за правилами ч. 3 ст. 30 Господарського процесуального кодексу України спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини.

Згідно з положеннями статті 181 ЦК України до нерухомого майна належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Як роз`яснено у п. 41 та п. 42 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року за № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» , перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Місцезнаходження нерухомого майна має бути підтверджено документально.

Згідно з п.43 вказаної Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Це позови про право власності на таке майно; право володіння і користування ним; поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна; про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна; про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

У даному випадку предметом спору є заборгованість з орендної плати, а не нерухоме майно, яке повернуто відповідачем позивачу до подання позову.

До спорів, що виникають з приводу нерухомого майна, відносяться спори, вимоги за якими безпосередньо стосуються об`єкта нерухомого майна, і не відносяться спори, предметом яких є стягнення заборгованості, яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань за договором.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно з ч. 1 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України, позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до витягу з ЄДРЮОФОП та ГФ місцезнаходженням відповідача є: 49044, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Дмитра Яворницького, 22.

Згідно з положеннями ч. ч. 6, 7 статті 31 Господарського процесуального кодексу України, спори між судами щодо підсудності не допускаються і справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

За вказаних обставин справа повинна розглядатися за місцезнаходженням відповідача, що за територіальною підсудністю належить до Господарського суду Дніпропетровської області.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 11.08.2020 року матеріали справи № 922/2507/20 за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Харківської філії ПАТ "Укртелеком" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство нерухомості "Фортеця" про стягнення коштів передано за підсудністю до Господарського суду Дніпропетровської області.

Розглянувши поданий позов, суд зазначає наступне.

Згідно приписів частини 1 статті 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.

Відповідно до частин 3 - 4 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

За змістом приписів частин 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Згідно положень ч.1 ст. 250 Господарського процесуального кодексу України, питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Виходячи із вказаних вище положень Господарського процесуального кодексу України та беручи до уваги ціну позову ( 67 698,38 грн.), яка не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто поданий позов відноситься до малозначних справ, а також незначну складність характеру спірних правовідносин та обсяг необхідних доказів, що не потребує проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд дійшов висновку про розгляд поданої позовної заяви у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 02.09.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами, та запропоновано учасникам справи подати до суду: позивачу у строк до 05.10.2020 року - відповідь на відзив на позовну заяву за правилами, встановленими частинами третьою - шостою статті 165 Господарського процесуального кодексу України (копію відповіді на відзив направити на адресу відповідача, докази надсилання надати до суду); відповідачу у строк до 25.09.2020 року - відзив на позовну заяву за правилами статті 165 Господарського процесуального кодексу України (копію відзиву направити на адресу позивача, докази надсилання надати до суду); заперечення проти розгляду справи у порядку спрощеного провадження (за наявності); заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень за правилами, встановленими частинами третьою - шостою статті 165 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.10.2020 року відкладено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, та запропоновано учасникам справи подати до суду: позивачу у строк до 30.10.2020 року - відповідь на відзив на позовну заяву за правилами, встановленими частинами третьою - шостою статті 165 Господарського процесуального кодексу України (копію відповіді на відзив направити на адресу відповідача, докази надсилання надати до суду); відповідачу у строк до 24.10.2020 року - відзив на позовну заяву за правилами статті 165 Господарського процесуального кодексу України (копію відзиву направити на адресу позивача, докази надсилання надати до суду); заперечення проти розгляду справи у порядку спрощеного провадження (за наявності); заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень за правилами, встановленими частинами третьою - шостою статті 165 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався. Про розгляд справи відповідач повідомлявся рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою: м. Дніпро, вулиця Дмитра Яворницького, будинок 22, що підтверджується наявним у справі рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке повернулося до господарського суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".

Судом враховані положення Правил надання послуг поштового зв`язку, визначені постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 року (далі - Правила).

Так, для отримання поштових відправлень юридична особа повинна забезпечити створення умов доставки та вручення поштових відправлень відповідно до вимог Закону України "Про поштовий зв`язок", цих Правил (пункт 94 Правил).

Відтак, повна відповідальність за достовірність інформації про місцезнаходження, а також щодо наслідків неотримання поштових відправлень за своїм офіційним місцезнаходженням покладається саме на юридичну особу.

Отже, у разі якщо копію прийнятого судового рішення (ухвали, постанови, рішення) направлено судом листом за належною поштовою адресою, тобто повідомленою суду учасником справи, і повернено підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання чи закінчення строку зберігання поштового відправлення, то вважається, що адресат повідомлений про прийняте судове рішення.

Вказана правова позиція міститься в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 12.03.2019 року у справі № 923/1432/15.

Судом також враховано, що за приписами ч.1 ст.9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач мав право та дійсну можливість ознайомитись, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 02.09.2020 року, ухвалою про відкладення розгляду справи по суті від 09.10.2020 року у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Згідно з ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.251 Господарського процесуального кодексу України та ухвалами Господарського суду Дніпропетровської області від 02.09.2020 року, 09.10.2020 року не подав до суду відзиву на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається без повідомлення учасників справи за наявними в ній матеріалами.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат (ст. 194 Господарського процесуального кодексу України).

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку, вище визначеному чинними правовими нормами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання умов зазначеного Договору оренди комерційної нерухомості № 63Е100-1237/19 від 15.04.2019 року орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування об`єкт нерухомості площею 532,8 м2, розташований за адресою: м. Харків, пров. Лопатинський, 9, що підтверджується актом приймання-передачі майна від 15.04.2019 року, який є додатком № 1 до Договору.

03.07.2020 року між ПАТ "Укртелеком" та ТОВ "Компанія "ДК Груп" підписаний Акт приймання передачі-майна, відповідно до якого орендоване майно було повернуте орендодавцю, а Договір припинив свою дію. Відбулася державна реєстрація змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "ДК Груп", зокрема, щодо зміни найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю "Агенство нерухомості "ФОРТЕЦЯ", обов`язки щодо своєчасного та повного внесення орендних платежів, а також відповідальність за порушення грошових зобов`язань за Договором, покладаються на ТОВ АН Фортеця .

У зв`язку з простроченням виконання грошового зобов`язання позивачем на підставі частини 2 статті 625 ЦК України нараховані за період прострочки з 01.03.2020 року по 03.07.2020 року 3% річних та інфляційні збитки.

На підставі пункту 8.2. договору позивач нарахував пеню за порушення строків оплати за поставлений газ у розмірі 2 943,22 грн. за загальний період з 01.03.2020 року по 03.07.2020 року

Позивач ґрунтує свої вимоги на нормах статей 525, 530, 526, 549, 550, 551, 610, 625, 626, 629, 762 Цивільного кодексу України та ст.ст. 173, 179, 193, 216, 229, 230, 231, 232, 283, 285, 286 Господарського кодексу України.

На підтвердження своїх вимог надає такі докази:

- копії витягів про право власності на нерухоме майно;

- копія договору оренди комерційної нерухомості № 63Е100/1237/19 від 15.04.2019 року;

- копія додаткової угоди № 1 від 01.06.2020 року;

- копія акту приймання-передачі майна від 03.07.2020 року;

- копії актів.

Позиція відповідача

Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов та ознайомлення з матеріалами справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

15.04.2019 року між Публічним акціонерним товариством Укртелеком в особі Харківської філії ПАТ Укртелеком (далі - орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю КОМПАНІЯ ДК ГРУП , правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю Агентство нерухомості Фортеця (далі - орендар, відповідач) було укладено Договір оренди комерційної нерухомості № 63Е100/1237/19 (далі - Договір або Договір оренди), відповідно до п. 1.1. якого, орендодавець передає, а орендар бере у строкове платне користування: комерційну нерухомість (далі - майно), розташовану в м. Харківі у п`ятиповерховій будівлі № 9 по пров. Лопатинському, загальною площею 532,80 кв.м. для розміщення офісу.

Згідно п.п. 2.1. договору передача орендареві Майна й користування здійснюється одночасно з підписанням повноважними представниками Сторін Акту приймання-передачі майна додаток №1 до цього договору за умови попереднього внесення грошової суми застави, визначеної п.п. 3.1. цього договору до підписання Акту приймання та передачі майна, якщо обов`язок її внесення передбачений договором. При цьому ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження Майна переходить до орендаря з дати підписання такого Акту.

Передача Майна в оренду не передбачає передачі Орендареві права власності на нього. Власником орендованого Майна залишається Орендодавець, а Орендар користується ним протягом строку дії цього Договору (п.2.2. договору).

Орендар зобов`язаний повернути орендодавцю майно, разом з отриманими приналежностями, обладнанням, інвентарем, а також з усіма поліпшеннями, які неможливо відокремити від майна, в належному стані, з урахуванням природного зносу, не пізніше останнього дня строку дії договору. При цьому, сторони підписують акт приймання-передачі майна (п.2.3. договору).

Умови розрахунку наведені в розділі 3 договору. Так, згідно п.3.1. договору, за домовленістю Сторін орендна плата складається:

- плати за приміщення за один місяць оренди становить 35,00 грн. без урахуванням ПДВ за 1кв.м. орендованої площі. Орендна плата за базовий місяць оренди за 532,80 кв.м. всієї орендованої площі становить 18 648,00 грн., без урахування ПДВ (додаток 2) (п.п.3.1.1. договору);

- плата за оренду 5 парко-місяця: 500,00 грн., без урахування ПДВ (додаток 2) (п.п.3.1.2. договору);

- послуги з утримання комерційної нерухомості становить 2 689,23 грн. за 532,80 кв.м. без ПДВ за місяць (додаток 3) (п.п.3.1.3. договору);

- відшкодування витрат на теплопостачання сплачується орендарем окремо, пропорційно орендованої площі у відсотках від фактичних витрат, щостановить 19,57 грн. (п.п. 3.1.4. договору);

- оподаткування ПДВ здійснюється за ставкою, що діє на дату виникнення податкового зобов`язання.

Положенням п. 3.2 договору встановлено, що, у випадку подовження або переукладення з орендарем договору оренди комерційної нерухомості на новий термін, розмір орендної плати за майно, що встановлено цим договором, автоматично збільшуються на 10% (десять відсотків) за кожен рік Оренди від розміру орендної плати за травень 2016 р. та Орендар зобов`язується здійснювати платежі за Договором у новому розмірі з початку відповідного року Оренди. При цьому Сторони погодилися, що зміна розміру орендної плати відбуватиметься без укладення будь-яких змін та доповнень до цього Договору оренди, якщо інше прямо не передбачено чинним законодавством України.

Згідно до п. 3.4. договору послуги з утримання комерційної нерухомості складаються з комунальних витрат, відшкодування плати за землю в частині площі будівлі та податку на нерухомість, наданої в користування, з урахуванням при будинкової території, опалення у сезон, при умові включення, забезпечення обладнання орендаря електроживленням через електромережі ПАТ "Укртелеком", забезпечення приміщень додатковими зручностями тощо.

Орендодавець в односторонньому порядку без укладення будь-яких змін та доповнень до цього договору змінює плату за послуги утримання комерційної нерухомості у разі зміни або запровадження нових цін, тарифів на комунальні послуги, введення інших обов`язкових зборів і платежів згідно з законодавством України. Про зміну вартості послуг орендодавець зобов`язаний попередити орендаря письмово не пізніше 25 числа місяця, що передує місяцю, з якого застосовується нова вартість (п. 3.5 договору).

Пунктом 3.6. договору сторони узгодили, що орендар відшкодовує вартість електроенергії, спожитої за поточний місяць, згідно показниками окремо встановленого лічильника у відповідності до державних тарифів, що затверджені відповідними постановами НКРЕ. Вартість електроенергії, розрахована орендодавцем згідно з таким показниками, включається до плати за послуги з утримання комерційної нерухомості. При розрахунку розміру орендної плати, що підлягає авансовій сплаті згідно з п.3.7., орендодавець включає до такого розрахунку вартість електроенергії на рівні показника фактичного споживання за попередній місяць. Вартість електроенергії, спожитої в перший місяць оренди, оплачується згідно з фактичним обсягом споживання одночасно з попередньою оплатою за другий місяць оренди.

Відповідно до пункту 3.7. договору, оплата орендної плати за перший місяць оренди здійснюється орендарем не пізніше 10 робочих днів після підписання акту приймання-передачі орендованого майна.

Щомісяця не пізніше 10 числа поточного місяця орендодавець надає орендарю акт про надані послуги або рахунок-акт, яким підтверджується обсяг і вартість послуг за попередній місяць. Орендар зобов`язаний підписати акт про надані послуги та повернути його орендодавцю не пізніше 20 числа поточного місяця (пункт 3.8 договору).

Згідно з пунктом 3.9 договору, орендна плата сплачується орендарем шляхом перерахування у безготівковому порядку на поточний банківський рахунок орендодавця до 20 числа розрахункового місяця. Невиставлення рахунку орендодавцем не звільняє орендаря від сплати орендної плати за договором.

Відповідно до пункту 5.1.1. договору, орендодавець має право вимагати своєчасної оплати оренди майна.

Пунктом 6.1.3. договору передбачено, що орендар зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату та інші платежі, передбачені договором.

У пункті 8.2. договору сторони погодили, що у разі порушення строків виконання грошових зобов`язань за цим договором, орендар на вимогу орендодавця сплачує пеню від суми простроченого зобов`язання в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за весь час прострочення.

Цей договір набирає чинності після підписання його сторонами і діє з 15.04.2019 року. до 14.04.2020 року. включно та до повного виконання сторонами своїх зобов`язань (пункт 12.1. договору).

Підпунктом 3 пункту 12.4.4. договору передбачено, що орендодавцем в односторонньому порядку за умови направлення орендарю письмового повідомлення про дострокове припинення договору не менш ніж за 15 календарних днів до дати припинення в разі порушення строків сплати орендної плати та інших платежів за договором більше ніж на 1 місяць або не сплати їх в повному обсязі.

Пунктом 13.4. договору сторони погодили, що на їх відносини не поширюються норми Закону України Про оренду державного та комунального майна та Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу затвердженої постановою Кабінету міністрів України від 04.10.1995р. №786.

За змістом п. 14.5 договір є обов`язковим для виконання його сторонами у разі зміни реквізитів Сторін, їх установчих документів, а також зміни власника, організаційно-правової форми тощо. Про зазначені зміни сторони зобов`язанні протягом 15 днів повідомити одна одну.

До цього Договору додаються (п.14.6. договору): акт приймання-передачі майна (додаток №1); зведений розрахунок вартості послуг з утримання комерційної нерухомості на 01.03.2018 (додаток №2) та розрахунок витрат на електропостачання для обладнання орендаря на 01.03.2018 (додаток №3).

На виконання умов зазначеного Договору орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування об`єкт нерухомості площею 532,8 м2, розташований за адресою: м. Харків, пров. Лопатинський, 9, що підтверджується актом приймання-передачі майна від 15.04.2019, який є додатком № 1 до Договору.

Відповідно до умов додаткової угоди № 1 від 01.06.2019 року орендована площа була збільшена до 612,8м2, що підтверджується Актом приймання-передачі майна від 01.06.2019, який додається до додаткової угоди.

03.07.2020 року між ПАТ Укртелеком та ТОВ Компанія ДК Груп підписаний Акт приймання передачі-майна (додається), відповідно якого орендоване майно було повернуте орендодавцю, а Договір припинив свою дію.

10.07.2020 року відбулася державна реєстрація змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю Компанія ДК Груп , зокрема, щодо зміни найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю Агенство нерухомості Фортеця

Передбачені Договором обов`язки щодо своєчасного та повного внесення орендних платежів, а також відповідальність за порушення грошових зобов`язань за Договором, покладаються на ТОВ АН Фортеця .

На момент припинення Договору орендар мав заборгованість із орендної плати за період 01.03.2020року по 03.07.2020 року у сумі 62 942,99 грн., яка не сплачена до теперішнього часу, що і стало причиною спору.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Щодо суми основного боргу

Відповідно до статті 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Приписами ч. 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Порушенням зобов`язання згідно ст. 610 Цивільного кодексу України є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Враховуючи вищевикладене, господарський суд приходить до висновку про задоволення позову в частині стягнення основного боргу в сумі 32710,63 грн.

Щодо суми пені

Також позивач просить суд стягнути з відповідача 2 943,22 грн. пені.

Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Згідно приписів ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 ЦК України).

Зазначені норми Цивільного кодексу України кореспондуються із приписами, встановленими Господарським кодексом України.

За змістом ч. 1 ст. 230 ГК України штраф та пеня є одними з видів штрафних санкцій, які визнаються як господарські санкції у вигляді грошової суми, котру учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Згідно п.п. 8.2. договору в разі порушення строків виконання грошових зобов`язань за цим договором, орендар на вимогу орендодавця сплачує пеню від суми простроченого зобов`язання в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за весь час прострочення.

Перевіривши розрахунки позивача, суд дійшов висновку, що останні є вірними, а вимоги в частині стягнення пені в сумі 2 943,22 грн. такими, що підлягають задоволенню.

Щодо суми 3% річних та інфляційних втрат

Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

У відповідності до ч. 2 вказаної статті боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач просить стягнути з відповідача 454,88 грн. 3% річних, 1 357,29 грн. інфляційних,

Перевіривши подані позивачем розрахунки 3% річних та інфляційних, є правильними, а зазначені вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідач не подав до суду жодного доказу на спростування позовних вимог, в тому числі доказів проведення розрахунків (платіжні доручення, виписки банківських установ щодо руху коштів, квитанції до прибуткових касових ордерів, тощо).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.

СУДОВІ ВИТРАТИ.

Щодо судового збору

Згідно із ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 185, 191, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство нерухомості "ФОРТЕЦЯ" (49044, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул.. Дмитра Яворницького, буд. 22, код ЄДРПОУ 41945264) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, буд.18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (61010, Харківська область, м. Харків Нетіченська набережна, буд. 8, код ЄДРПОУ 25614660) 62 942,99 грн. - основного боргу, 2 943,22 грн. - пені, 454,88 грн. - 3% річних, 1 357,29 грн. - інфляційних нарахувань, а також 2 102,00 грн. - витрат по сплаті судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у відповідності до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано - 29.10.2020 року

Суддя В.Г. Бєлік

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення29.10.2020
Оприлюднено30.10.2020
Номер документу92498526
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2507/20

Судовий наказ від 20.11.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Новікова Рита Георгіївна

Рішення від 29.10.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 09.10.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 02.09.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 11.08.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Аріт К.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні