ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.10.2020 р. Справа №917/1417/20
за позовною заявою Фізичної особи-підприємця Чалап Сергія Івановича, АДРЕСА_1
про стягнення грошових коштів в сумі 15 426,23 грн.
Суддя Ціленко В. А.
Секретар судового засідання Білоус О.В
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику представників сторін, відповідно до ст. 247 Господарського процесуального кодексу України.
Суть справи: Стягується 15 000,00 грн. заборгованості по орендній платі, 268,00 грн. 3% річних та 158,23 грн. інфляційних витрат у зв`язку з порушенням договірних зобов`язань.
Відповідач позов заперечує посилаючись на те, що відмовився від договору оренди приміщення, попередивши орендодавця листом за № 26-04/19 від 26.04.2019 року, який прийняв таку відмову з 01.05.2019 року. У зв`язку з відсутністю договірних зобов`язань вважає безпідставним нарахування позивачем орендної плати за травень - грудень 2019, січень - липень 2020 року.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
Відповідно до Договору оренди приміщення від 21.03.2014 року Фізична особа-підприємець Чалап Сергій Іванович, м. Кременчук передав у тимчасове володіння і користування частину вбудованого офісного приміщення, загальною площею 8 м 2 по вул. Пролетарська, 34, м. Кременчук, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Кубераінвест", м. Кременчук, в свою чергу як орендар, зобов`язався вносити своєчасно у погоджених розмірах, орендну плату, не пізніше 20-го числа місяця наступного за поточним.
Позивач у справі не заперечуючи письмове звернення відповідача про припинення договору з 01.05.2019 року, посилається на те, що відповідач продовжує користуватися орендованим майном, тому повинен сплачувати орендну плату.
При прийнятті рішення судом враховано наступне.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, договори.
Правовідносини, що склались між сторонами регулюються договором найму (оренди) відповідно до якого наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ст. 759 Цивільного кодексу України), а також Законом України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 року № 2269-XII.
За приписами ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (в редакції, що діяла на момент договірних відносин) істотними умовами договору оренди є: об`єкт оренди; термін на який укладається договір оренди; орендна плата. Відповідно до Договору оренди приміщення Фізична особа-підприємця Чалап Сергій Іванович та Товариство з обмеженою відповідальністю "Кубераінвест" у пунктах 1 та 4 ідентифікували об`єкт оренди - вбудоване офісне приміщення загальною площею 8 м 2 по вул. Пролетарська, 34, м. Кременчук. Визначено строк оренди з 21.03.2014 по 31.12.2016 року, з правом орендаря відмовитися від договору, попередивши орендодавця за 1 місяць, розмір орендної плати та порядок її перерахування.
У зв`язку з відсутністю заперечень сторін, укладений договір проланговувався на тих же умовах і на той же термін, що підтверджується використанням орендованого майна, сплатою коштів за це, Додатковою угодою до Договору оренди від 28.02.2019 року про внесення змін до п. 5.1. та визначення місячної орендної плати в 1 000,00 грн. Вказані дії сторін кореспондуються зі ст. 764 Цивільного кодексу України, відповідно до якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
За приписом ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (в редакції, що діяла на момент договірних відносин) , Глави 58 Цивільного кодексу України одностороння відмова від договору оренди не допускається. Договір оренди може бути розірваний лише за погодженням сторін чи за рішенням суду. Договір оренди припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; приватизації об`єкта оренди орендарем (за участю орендаря); укладення концесійного договору з орендарем державного майна відповідно до Закону України "Про концесію"; банкрутства орендаря; загибелі об`єкта оренди.
Відповідно до ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (в редакції, що діяла на момент договірних відносин), ст. 785 Цивільного кодексу України у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди. Вказана норма є імперативною та презюмує обов`язок орендаря, без будь яких виключень. Пунктом 8 Договору оренди приміщення сторони обумовили, що повернення орендованого майна здійснюється на підставі акту здачі-приймання, що підтверджується сторонами. Орендований об`єкт вважається фактично переданим з моменту підписання акту здачі-приймання.
Із аналізу законодавства та цивільно-правових норм вбачається, що право на відмову від договору оренди надано лише наймодавцю, якщо наймач вносить плату за користувача річчю протягом 3-х місяців підряд, тому суд не може прийняти до уваги посилання Товариства з обмеженою відповідальністю "Кубераінвест" на односторонню відмову від укладеного договору оренди та припинення його дії з 01.05.2019 року.
Належних та допустимих доказів які б свідчили про припинення дії договору оренди чи його розірвання в установленому законом порядку суду не надані. Також не надано доказів повернення орендованого майна орендодавцю, як того вимагає п. 8 Договору.
На підставі вищевикладеного заявлені позовні вимоги в частині боргу по орендній платі за травень 2019 - липень 2020 року є такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та 3 % річних, що підтверджує правомірність нарахування на суму боргу 158,23 грн. інфляційних втрат та 268,00 грн. 3% річних.
Витрати по оплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 129, 232-233, 237-238 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кубераінвест" (вул. Генерала Жадова, буд. 1-В, м. Кременчук, 39600, код ЄДРПОУ 39144199) на користь Фізичної особи-підприємця Чалап Сергія Івановича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 15 000,00 грн. заборгованості по орендній платі, 268,00 грн. 3% річних, 158,23 грн. інфляційних витрат та 2 102,00 грн. судового збору.
3. Видати наказ після набрання даним рішенням законної сили.
Повне рішення складено 29.10.2020 р.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст.256 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.А. Ціленко
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 29.10.2020 |
Оприлюднено | 29.10.2020 |
Номер документу | 92499687 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Ціленко В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні