Рішення
від 29.10.2020 по справі 385/933/20
ГАЙВОРОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

385/933/20

2-о/385/52/20

29.10.2020 року Гайворонський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого - судді Гришака А.М.,

з участю секретаря судового засідання - Зеленко О.І.,

представника заявника - адвоката Волощука В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гайвороні справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Мощенська сільська рада Гайворонського району Кіровоградської області про встановлення фактів, що мають юридичне значення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Мощене, Гайворонського району, Кіровоградської області померла ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на все майно, а саме земельну ділянку загальною площею 2,8509 га, кадастровий номер 3521184000:02:000:0375, яка знаходиться на території Мощенської сільської ради, Гайворонського району, Кіровоградської області.

Заявник народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Долинівка, Гайворонського району. Кіровоградської області. 23.10.2018 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 та змінила свое прізвище з ОСОБА_4 на шлюбне ОСОБА_5 .

ОСОБА_2 (дівоче прізвище ОСОБА_6 ) є двоюрідною бабою заявника по лінії матері, оскільки спадкодавець є рідною сестрою ОСОБА_7 , який є батьком ОСОБА_8 , яка після укладення шлюбів змінила прізвище на ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , але дані обставини документально окрім показів свідків підтвердити не можливо, оскільки в Гайворонському ДРАЦСу не збереглися відомості про народження ОСОБА_2 , ОСОБА_7 та про шлюб ОСОБА_2

ОСОБА_8 є рідною бабою заявника по лінії матері.

ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася заявник, яка проживала з батьками та старшим братом в АДРЕСА_1 , оскільки постійного працевлаштування в батьків заявника не було, останні їздили на роботу за кордон та в період з кінця 1997 року по 1999 рік заявник разом зі своїм старшим братом проживали зі своєю двоюрідною бабусею ОСОБА_2 , яка проживала в сусідньому АДРЕСА_2 , та здійснювала догляд за малолітніми онуками на період перебування їх батьків за кордоном на роботі.

Заявниці станом на період проживання зі спадкодавцем було 2 роки і вона не могла обходитись без сторонньої допомоги для самостійного життя, хоча і був старший брат, а тому допомогу як матеріальну так і фізичну, моральну, духовну надавала померла ОСОБА_2 . Тобто, ОСОБА_1 перебувала на утриманні померлої ОСОБА_2 , в період з початку 1998 до травня 1999 тому, тобто більше одного року.

Заявник прийняла спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном, шляхом проживанням в тому ж приміщенні та користування тими ж предметами, що раніше належали спадкодавцеві та заволодіння оригіналами документів.

Заявник бажає успадкувати земельну ділянку загальною площею 2,8509 га, кадастровий номер 3521184000:02:000:0375, яка знаходиться на території Мощенської сільської ради, Гайворонського району, Кіровоградської області.

З метою оформлення права на спадкове майно, заявник звернулася в нотаріальну контору, однак їй було в усній формі відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, в зв`язку з відсутністю родинних стосунків зі спадкодавцем.

Для прийняття спадщини за законом як спадкоємцеві утриманцеві, після смерті ОСОБА_2 заявнику необхідно надати нотаріусу докази факту утримання та факту вступу в управління та володіння спадковим майном, в зв`язку з чим заявник звернулася до суду.

Встановлення даних фактів заявнику необхідно для виникнення права спадкування за законом.

Заявник в судове засідання не з`явилась. Представник заявника в судовому засіданні підтримав подану заяву, просить суд її задовольнити.

Представник заінтересованої особи Мощенської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву з клопотанням розглянути справу без його участі, заперечень щодо задоволення заяви не має.

Допитані в судовому засіданні свідки: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 кожний окремо суду пояснили, що їм достовірно відомо, що померла ОСОБА_2 здійснювала догляд за заявником на період перебування батьків останньої за кордоном на роботі.

Даючи оцінку доказам, суд вважає, що в судовому засіданні знайшов своє ствердження факт перебування ОСОБА_1 на утриманні померлої ОСОБА_2 та факт прийняття ОСОБА_1 спадщини після смерті ОСОБА_2 шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, а отже заява підлягає задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Мощене, Гайворонського району Кіровоградської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 8).

Як убачається із пояснень свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та довідки Мощенської сільської ради, Гайворонського району, Кіровоградської області № 625/02-30 від 28.10.2020 року, ОСОБА_1 дійсно проживала зі спадкодавцем ОСОБА_2 до моменту смерті останньої.

За правилами ст. 531 ЦК УРСР до числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства.

У п. 8. постанови ПВСУ Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення від 31.03.1995, зазначено, що судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання. При вирішенні заяв про встановлення факту перебування на утриманні необхідно враховувати, що для встановлення факту перебування на утриманні з метою оформлення права на спадщину необхідно, щоб утриманець був непрацездатним на день смерті спадкодавця і перебував на утриманні останнього незалежно від родинних чи шлюбних відносин з ним (ст. 531 Цивільного Кодексу України (ЦК) ( 1540-06 ) не менше одного року.

Аналізуючи зібрані у справі докази, суд дійшов висновку, що обставини наведені у заяві щодо перебування заявника, яка була непрацездатною, на утримані спадкодавця не менше одного року підтверджені належними та допустимими доказами.

Встановлення даного факту тягне для ОСОБА_1 юридичні наслідки, а саме виникнення права спадкування за законом. Іншого порядку встановлення, даного факту, як поміж судового, діючим законодавством не передбачено, отож заява в цій частині підлягає задоволенню.

Крім того, судом встановлено, що до відносин спадкування необхідно застосувати законодавство, чинне на час відкриття спадщини, тобто норми ЦК УРСР в редакції 1963 року.

Відповідно до статей 524, 529 ЦК (в редакції 1963 р.) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. При спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

В силу ст. 531 ЦК України 1963 року до числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства.

Відповідно до ст. 549 ЦК (1963 року) дії, що свідчать про прийняття спадщини, зокрема фактичний вступ в управління чи володіння спадковим майном або подача заяви державній нотаріальній конторі про прийняття спадщини, повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття останньої.

Відповідно до ст. 550 ЦК УРСР (1963 року), якщо спадкоємець в установлений ст. 549 цього Кодексу строк вступив в управління або володіння спадковим майном чи його частиною, суд з цих підстав вирішує питання не про продовження пропущеного строку, а про визнання права на спадкове майно.

За змістом розділу VІІ вказаного Кодексу, прийняття спадщини - це акт, який поширюється на всі об`єкти спадкування водночас і свідчить про бажання скористатися правом на спадщину. До спадкоємця в момент виникнення правонаступництва переходять і ті права, які в цей час ще не були відомі.

Згідно положення п. 1 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 якщо спадщина відкрилась у період чинності ЦК УРСР, застосовуванню підлягають норми ЦК УРСР про належність спадщини спадкоємцеві з часу відкриття спадщини незалежно від оформлення права на спадщину.

Аналізуючи зібрані у справі докази, суд дійшов висновку, що обставини наведені у заяві щодо вступу заявника в управління спадковим майном, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8), підтверджені належними та допустимими доказами, а саме довідкою Мощенської сільської ради, Гайворонського району, Кіровоградської області № 625/02-30 від 28.10.2020 року та показами свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 .

Встановлення даного факту тягне для ОСОБА_1 юридичні наслідки, а саме виникнення права спадкування за законом. Іншого порядку встановлення, даного факту, як поміж судового, діючим законодавством не передбачено, отож заява в цій частині підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 258-259, 315-319 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Мощенська сільська рада Гайворонського району Кіровоградської області про встановлення фактів, що мають юридичне значення задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка с. Долинівка, Гайворонського району, Кіровоградської області була утриманкою ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановити факт прийняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою с. Долинівка, Гайворонського району, Кіровоградської області спадщини, яка відкрилась після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 .

Судові витрати залишити по фактично понесеним.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: А. М. Гришак

Дата документу 29.10.2020

СудГайворонський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення29.10.2020
Оприлюднено30.10.2020
Номер документу92514867
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —385/933/20

Рішення від 29.10.2020

Цивільне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Гришак А. М.

Ухвала від 15.09.2020

Цивільне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Гришак А. М.

Ухвала від 03.09.2020

Цивільне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Гришак А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні