Справа № 754/18557/19
2/579/357/20
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 жовтня 2020 року Кролевецький районний суд Сумської області
в складі головуючого судді - Моргуна О.В.,
за участі секретаря - Оникієнко А.В.,
з участю позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кролевець справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 про стягнення аліментів,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Кролевецького районного суду з позовом до відповідача ОСОБА_4 про стягнення аліментів, мотивуючи свої вимоги тим, що 01 серпня 2009 року вона зареєструвала шлюб з відповідачем. ІНФОРМАЦІЯ_1 в них народилася дочка ОСОБА_5 . З вересня 2016 року вони з відповідачем припинили шлюбні відносини та проживають окремо. Дочка за їх взаємною згодою залишилась проживати з нею. Рішенням Кролевецького районного суду Сумської області від 19 травня 2017 року шлюб між ними було розірвано.
Місце проживання її та дочки зареєстроване за адресою АДРЕСА_1 . З травня по жовтень 2019 року вона з дочкою проживали разом в орендованій квартирі за адресою АДРЕСА_2 . На даний час вона та дочка проживають за адресою АДРЕСА_3 .
Починаючи з вересня 2016 року, відповідач не виховує дочку, про неї не піклується, участі у матеріальному утриманні дитини не приймає. Вона, позивач, самостійно несе всі витрати щодо утримання дочки, забезпечення її нормального фізичного, духовного, психологічного та інтелектуального розвитку, зокрема всі витрати на навчання, розвиток та дозвілля дитини. Вона змушена звернутись до суду з позовною заявою про стягнення аліментів з відповідача.
Щомісяця вона несе витрати на утримання дочки в середньому розмірі 21000 грн. Вона здійснює витрати на належне харчування дочки, забезпечення її належними житловими умовами, відвідування дочкою школи, її навчання. Вона оплачує послуги няні, яка здійснює щоденний тимчасовий догляд за дочкою, організовує дозвілля дочки та несе відповідні витрати, а також забезпечує регулярні розваги для дитини; витрачає значні кошти на придбання дитині одягу, взуття, та інше; організовує та оплачує належний відпочинок дочки, як в межах території України у дитячих літніх таборах, так і поїздки за кордон, а також несе витрати на лікування та належний догляд за станом здоров`я дитини.
Відповідач має достатній рівень доходу для здійснення утримання дочки на належному рівні. У неї відсутні дані про розмір щомісячного доходу відповідача, але відповідач є працездатним, має у власності цінне рухоме та нерухоме майно, з метою відпочинку здійснює регулярні поїздки за кордон. 19 жовтня 2018 року відповідач набув право власності на квартиру АДРЕСА_4 , загальною площею 76,6 кв.м, житловою площею 35,6 кв.м. Крім того, відповідач є власником 1/3 частини квартири АДРЕСА_5 . Вона, позивач, не має у своїй власності жодного об`єкту нерухомого майна. У власності відповідача перебуває транспортний засіб, автомобіль марки Ford Fusion, 2010 року випуску.
Відповідач є засновником та директором ТОВ «Компанія Зірекс» . Розмір статутного капіталу товариства складає 35000 грн. Відповідач здійснює підприємницьку діяльність через юридичну особу в організаційно-правовій формі Товариство з обмеженою відповідальністю у сфері оптової торгівлі та вирощування сільськогосподарських культур, а тому у відповідача імовірно значні доходи, що дають можливість брати належну участь в утриманні дочки.
У період з 01 вересня 2015 року по 10 січня 2017 року відповідач займав посаду директора ТОВ «Зірекс» . Товариство має статутний капітал у розмірі 5000 грн. та мало виручку за 2014 рік у розмірі 980000 - 990000 грн.
Відповідач регулярно здійснює поїздки за межі України для відпочинку, отже має значні кошти для організації таких подорожей.
З вказаного слідує, що відповідач має у власності як цінне рухоме, так і дуже цінне нерухоме майно, має у власності корпоративні права у товаристві з обмеженою відповідальністю, є таким, що отримує дохід від підприємницької діяльності, має достатній дохід для оплати відпочинку за межами України, зокрема, в Парижі, отже має достатній рівень доходу для здійснення утримання дочки на належному рівні.
Враховуючи викладене, посилаючись на положення Сімейного кодексу України, позивач просить суд стягнути аліменти на утримання дитини ОСОБА_5 у твердій грошовій сумі в розмірі 10500 грн. щомісячно, починаючи з грудня 2019 року і до досягнення дитиною повноліття, та судові витрати в сумі 1000 доларів США.
Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву та додані до нього документи (а.с. 200-204, 205-253), з порушенням вимог ст.178 ЦПК України, оскільки до відзиву не додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи, тому зазначений відзив та документи до нього суд не приймає до уваги.
Позивач та її представник в судовому засіданні позов підтримали повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги визнали частково, відповідач просив визначити розмір аліментів на утримання дочки ОСОБА_5 у розмірі 1/4 частини його заробітку, починаючи з дня пред`явлення позову.
Ухвалою суду від 05 серпня 2020 року частково задоволено клопотання позивача про витребування доказів.
Суд, заслухавши вступне слово сторін та їх додаткові пояснення, дослідивши наявні в справі докази, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
По справі встановлено, що сторони є батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження дитини (а.с.20).
Відповідно до рішення Кролевецького районного суду від 19 травня 2017 року шлюб між сторонами розірвано (а.с. 21).
Дитина зареєстрована разом з позивачем за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 23), згідно договору оренди житлового приміщення позивач з дочкою проживають за адресою АДРЕСА_3 (а.с. 29-32).
Між сторонами відсутня домовленість щодо участі відповідача в утриманні дитини.
Відповідно до ст.27 Конвенції про права дитини держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батько (-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Згідно ч. 5 ст. 150 СК України передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Згідно ст.8 Закону України Про охорону дитинства кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Стаття 141 СК України передбачає, що мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно п.2, 3, 4 ч. 1 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, інші обставини, що мають істотне значення.
Згідно ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Згідно ч. 1 ст. 184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
При визначенні розміру аліментів суд враховує, що відповідач є працездатним, з 07 грудня 2018 року працює у ТОВ «Компанія Зірекс» , займає посаду директора та отримує заробітну плату, розмір якої не перевищує розмір мінімальної заробітної плати на 2019, 2020 роки. В судовому засіданні встановлено, що згідно довідки ТОВ «Компанія Зірекс» про доходи відповідача загальна сума доходу відповідача за період з 01 січня 2019 року по 31 серпня 2020 року становить 93596 грн. 74 коп. (а.с.224).
Суд враховує, що відповідач має у власності квартиру та автомобіль, набуті ним до час звернення з позовом до суду (а.с.237, 238-239), інших осіб на утриманні не має, повинен влаштовувати своє життя так, щоб мати достатній заробіток та забезпечувати свою дитину. При визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я дитини, її матеріальне становище . Також суд враховує стан здоров`я відповідача, про який є підстави вважати, що він є задовільним, оскільки останній не зазначив і не довів протилежного; його матеріальне становище, зокрема наявність роботи, нерухомого майна, транспорту та постійного заробітку. При цьому суд також враховує, що відповідач приймає участь в матеріальному утриманні дочки шляхом надання грошових коштів, та приймає участь в додаткових витратах. Суд приймає до уваги позицію відповідача, те, що він цікавиться життям дочки, проводить з нею час що підтверджується відповідними фотокартками (а.с.70-74).
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За заявленими вимогами позивач просить стягувати аліменти на утримання дитини у твердій грошовій сумі 10500 грн.
Згідно ч.ч.1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Враховуючи положення ч.7 ст.81 ЦПК України суд позбавлений можливості самостійно збирати докази.
Позивач не надала доказів, на які вона посилається як на підставу своїх вимог про те, що розмір аліментів на утримання дитини повинен становити 10500 грн.
Позивач не надала доказів, на які вона посилається як на підставу своїх вимог про те, що вона несе витрати на утримання дитини в розмірі 10500 грн. щомісячно, оскільки остання не надала доказів розміру її доходів та джерел їх походження, та належних і допустимих доказів про фактично понесені нею особисто витрати на утримання дитини, того, що розмір утримання дитини щомісячно складає 21000 грн.
Згідно ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
За змістом вказаної норми закону кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються саме від доходу її матері, батька, тобто всіх видів доходу фізичної особи.
Таким чином, є хибним і неприпустимим думка позивача та її представника про те, що суд, вирішуючи питання про розмір коштів на утримання дитини (аліменти), повинен враховувати доходи юридичної особи.
Судом встановлено, що доходи відповідача та джерела їх отримання з 4 кварталу 2019 року по 2 квартал 2020 року становлять 13689 грн.60 коп. заробітна плата ТОВ Компанія ЗІРЕКС 4 квартал 2019 року, 160 грн. 90 коп. - додаткове благо, 14220 грн. 48 коп. заробітна плата ТОВ Компанія ЗІРЕКС 1 квартал 2020 року, 300 грн. благодійна допомога , 15000 грн. заробітна плата ТОВ Компанія ЗІРЕКС 2 квартал 2020 року (а.с. 154).
Той факт, що зазначена інформація є недостовірною, позивачем не спростовано.
Позивачем не спростовано, що доходи відповідача за місцем роботи є значно вищими ніж ті, що зазначені Головним управлінням ДПС у м. Києві .
Посилання позивача на те, що відповідач є директором та засновником юридичної особи і імовірно має значні доходи є припущенням, та до уваги судом не приймаються.
Доказів подання недостовірної інформації про розмір та джерела доходів відповідача суду не надано.
Судом за період з 4 кварталу 2019 року по 2 квартал 2020 року не встановлено наявності у відповідача витрат, що перевищують його заробіток (дохід).
Відповідно до Закону України Про державний бюджет України на 2020 рік розмір прожиткового мінімуму на дитину віком від 6 до 18 років, встановленого з 1 липня 2020 року складає 2318 грн.
Оцінивши надані сторонами на підтвердження своїх вимог та заперечень докази, виходячи з критеріїв розумності та справедливості, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача підлягають стягненню аліменти на утримання дитини у розмірі прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
На думку суду, вказаний розмір аліментів встановлений законом , буде необхідним та достатнім для забезпечення розвитку дитини, відповідатиме її законним інтересам, при цьому не порушуючи прав та інтересів відповідача.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене та положення ст.ст.180, 182, 184 Сімейного кодексу України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню аліменти на утримання дитини ОСОБА_5 , у твердій грошовій сумі, розмір яких суд визначає 2318 грн. 00 коп. щомісячно з індексацією відповідно до закону, враховуючи те, що вказана сума не менша прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Представник відповідача зазначила, що відповідач погоджується сплачувати аліменти на дитину у розмірі 1/4 частини всіх видів доходу (заробітку) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, однак суд враховує, що за приписами ч.3 ст.181 СК України право вибору способу стягнення аліментів належить саме позивачу і остання бажає, щоб відповідач сплачував аліменти у твердій грошовій сумі.
За змістом ч. 1 ст. 184 СК України суд саме за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
В іншій частині позовних вимог необхідно відмовити.
Суд вважає, що позивач не позбавлена можливості за погодженням з відповідачем, чи шляхом звернення до суду ставити питання про зміну розміру аліментів згідно ч. 1 ст. 192 СК України, а також щодо участі відповідача у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (хвороба дитини тощо) згідно ст.185 СК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
На підставі п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Відповідно до ст.141 ЦПК України суд стягує з відповідача в дохід держави судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп.
Позивач просить стягнути з відповідача суму понесених судових витрат.
До витрат пов`язаних з розглядом справи належать серед іншого витрати на професійну правничу допомогу.
За змістом мотивувальної частини позовної заяви станом на день подання позовної заяви витрати позивача на правову допомогу у цій справі складають 1000 доларів США. Сума винагороди за надання юридичних послуг за п.1.1.1 договору.
Згідно п.1.1.1 договору від 15 травня 2019 року витрати складають за підготовку заяви про стягнення аліментів.
Розмір витрат на оплату правової допомоги визначається за домовленістю між стороною та особою, яка надає правову допомогу. Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлений Законом України "Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах".
Витрати на правову допомогу, граничний розмір якої визначено відповідним законом, стягуються не лише за участь у судовому засіданні при розгляді справи, а й у разі вчинення інших дій поза судовим засіданням, безпосередньо пов"язаних із наданням правової допомоги у конкретній справі (наприклад, складання позовної заяви, надання консультацій, переклад документів, копіювання документів).
Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.
Позивач та її представник не надали суду акт приймання-передачі виконаних робіт та документи, які свідчать про оплату гонорару (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки).
Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Таким чином, у задоволенні вимог про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу необхідно відмовити.
Відповідно до ст. ст. 180, 182, 184 Сімейного кодексу України, керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 76, 81, 141, 247, 259, 265, 268, 279, 430 ЦПК України, -
в и р і ш и в:
позов ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_6 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_7 , РНОКПП НОМЕР_1 , до ОСОБА_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_8 , РНОКПП НОМЕР_2 , про стягнення аліментів задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у твердій грошовій сумі в розмірі 2318 грн. щомісячно, з індексацією відповідно до закону до досягнення дитиною повноліття.
Стягнення аліментів проводити з 27 грудня 2019 року.
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів в межах платежу за один місяць.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_4 в дохід держави судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Кролевецький районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.273 ЦПК України.
Повне рішення суду складено 28 жовтня 2020 року.
Суддя О. В. Моргун
Суд | Кролевецький районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2020 |
Оприлюднено | 30.10.2020 |
Номер документу | 92519263 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кролевецький районний суд Сумської області
Моргун О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні