Рішення
від 31.10.2020 по справі 420/11558/20
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/11558/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2020 року м. Одеса

14:00

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Кравченка М.М.,

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії по виборчій дільниці № 510693 в с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району Одеської області, Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, третя особа: Білгород-Дністровська районна територіальна виборча комісія Одеської області, про визнання недійсним та скасування протоколу, зобов`язання вчинити певні дії, визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дільничної виборчої комісії по виборчій дільниці № 510693 в с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району Одеської області, Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, третя особа: Білгород-Дністровська районна територіальна виборча комісія Одеської області, в якій просила (з урахуванням уточнень): визнати недійсним та скасувати протокол дільничної виборчої комісії № 510693 про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, які відбулися 25 жовтня 2020 року; зобов`язати Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області провести повторних підрахунок голосів на виборчій дільниці № 510693 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, які відбулися 25 жовтня 2020 року; визнати протиправними дії Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо встановлення результатів виборів Кароліно-Бугазської сільської ради та Кароліно-Бугазського сільського голови, які відбулися 25 жовтня 2020 року; визнати протиправною та скасувати постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 27 жовтня 2020 року № 220 Про скликання першої сесії новообраної на перших місцевих виборах 25.10.2020 року Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області ; визнати протиправною та скасувати постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 27 жовтня 2020 року про визнання обраними депутатами Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у 7-ми територіальних багатомандатних виборчих округах на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року; визнати протиправною та скасувати постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 27 жовтня 2020 року № 221 Про визнання ОСОБА_2 обраним Кароліно-Бугазським сільським головою Білгород-Дністровського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області .

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне. 25.10.2020 р. ОСОБА_1 , користуючись правом передбаченим ч.8 ст.36 Виборчого кодексу України, була присутня на виборчій дільниці № 510693 в с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району Одеської області при підрахунку дільничною виборчою комісією голосів та встановленні результатів голосування. Підрахунок бюлетенів щодо визначення результатів голосування виборців за кандидатів в депутати до Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області почався приблизно о 7 годині ранку та тривав приблизно до 10 години ранку 26.10.2020 р. Члени дільничної виборчої комісії, не здійснивши фіксацію результатів голосування, шляхом складення відповідного протоколу, оголосили перерву всупереч вимогам ст.250 Виборчого кодексу України та розійшлися, на зауваження офіційних спостерігачів та кандидатів, присутніх на даній виборчій дільниці не реагували, про що присутніми кандидатами було складено відповідний акт. Враховуючи той факт, що члени виборчої комісії не повідомили прогнозовану тривалість вищевказаної перерви, тиску з їх боку, позивач, маючи погане самопочуття, змушена була вийти на вулицю (у двір будівлі), через деякий час, після відновлення роботи комісії її не допустили до приміщення та відмовилися надавати протокол про підсумки голосування на дільниці. ОСОБА_1 , маючи намір бути присутньої на засідання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії, прибула до приміщення, що визначено її робочим місцем, за адресою: АДРЕСА_1 , однак не змогла пройти на дане засідання, оскільки представники силових структур їй в цьому перешкодили, про що нею та іншими кандидатами в депутати було складено відповідний акт. Кандидатів в депутати було протиправно виведено із приміщення де повинно було проводитися безперервне засідання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, тим самим порушено їх право бути присутніми під час підрахунку голосів виборців. Також, 29.10.2020 року о 21 год. 00 хв. на 5 каналі вийшла програма Час новин в сюжеті якої було відібрано коментарі у кандидатів в депутати та повідомлено про фальсифікацію ОСОБА_3 -Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області результатів виборів. З викладеного вбачається, що Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області було допущено істотне порушення вимог Виборчого кодексу України, зокрема, статті 254 цього кодексу. З тих же засобів масової інформації, стало відомо, що вранці 27 жовтня 2020 року вже відбулася перша сесія Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області на якій ОСОБА_2 прийняв присягу Кароліно-Бугазського сільського голови, а інші особи присягу депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради. Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області під час виборчого процесу було допущено низку істотних порушень виборчого законодавства, конституційних прав громадян, зокрема, права вільно обирати та бути обраними, не виконано численну кількість судових рішень, які набрали законної сили. Білгород-Дністровською районною територіальною виборчою комісією було проігноровано виконання постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2020 року по справі № 420/10802/20 та допущено продовження виконання Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області повноважень у припиненому складі. Таким чином, починаючи з 22 жовтня 2020 року Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області продовжила виконання своїх повноважень у нелегітимному складі. З огляду на зазначене, враховуючи постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2020 року по справі № 420/10802/20, у Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області були відсутні повноваження встановлювати результати виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради та Кароліно-Бугазського сільського голови, які відбулися 25 жовтня 2020 року та приймати рішення про визнання обраними депутатів та сільського голови.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.10.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії по виборчій дільниці № 510693 в с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району Одеської області, Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, третя особа: Білгород-Дністровська районна територіальна виборча комісія Одеської області, про визнання недійсним та скасування протоколу, зобов`язання вчинити певні дії, визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування постанов було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що за результатами проведення голосування на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року у місцевому друкованому засобі масової інформації Народний контроль було оголошено про обрання голови та депутатів за результатами підрахунку голосів. З досліджених доказів по даній справі судом не встановлено обставин визначених в ст.252 ВК України за яких би дільнична виборча комісія могла би визнати голосування на виборчій дільниці недійсними. З дослідженої судом постанови Кароліно-Бугазської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області № 220 від 27.10.2020 року, вбачається, що зазначена виборча комісія встановила результати голосування з перших місцевих виборів 25 жовтня 2020 року депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у всіх 7-ми територіальних багатомандатних виборчих округах та прийняла рішення від 27 жовтня 2020 року про визнання депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області у кожному з 7-ми територіальних багатомандатних виборчих округів. Позивачем не надано належних та достатніх доказів що відповідно до ст.252 та ч.15 ст.254 ВК України у день голосування у багатомандатному територіальному виборчому округу на перших місцевих виборів 25 жовтня 2020 року депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області голосування було визнано недійсним або не було організовано і проведено відповідно до цього Кодексу на всіх виборчих дільницях відповідного виборчого округу.

В судове засідання, призначена на 31.10.2020 року, сторони не з`явилися, 31.10.2020 року до суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

З урахуванням зазначеного, суд вирішив розглянути вказану справу в письмовому провадженні.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році на неділю, 25 жовтня 2020 року, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

08 серпня 2020 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову № 160 Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року , якою призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24.

Постановою Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області Про утворення та формування складу сільських, селищних територіальних виборчих комісій Білгород-Дністровського району Одеської області від 26.08.2020 року № 3 утворено та сформовано склад, зокрема, Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області.

30.08.2020 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову № 208 Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року , якою оголошено з 05 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.

Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області зареєструвала ОСОБА_1 кандидатом в депутати до Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, шляхом самовисування.

25.10.2020 року Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області складено протокол Про підсумки голосування з виборів депутатів Білгород-Дністровської районної ради у межах частини територіального округу № 1 .

26.10.2020 року Дільничною виборчою комісією по виборчій дільниці № 510693 в с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району Одеської області було складено протокол дільничної виборчої комісії № 510693 про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, які відбулися 25 жовтня 2020 року.

27.10.2020 року Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову № 220 Про скликання першої сесії новообраної на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області , згідно якої зазначено час призначення сесії на 27 жовтня 2020 року о 07 год. 15 хв., а також необхідності оприлюднення вказаної постанови.

27.10.2020 року Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову № 221 Про визнання ОСОБА_2 обраним Кароліно-Бугазським сільським головою Білгород-Дністровського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області .

Постановами Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №№ 246-252 від 27.10.2020 року було визнано депутатів обраними у багатомандатним виборчим округам №№ 1-7.

Вищевказані постанови були оприлюднені в газеті Народний Контроль № 28 за жовтень 2020 року.

Згідно з ч.1 ст.273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.

Відповідно до преамбули Виборчого кодексу України № 396-IX від 19.12.2019 року (далі - Кодекс) цей Кодекс відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України Про Центральну виборчу комісію , Про Державний реєстр виборців , іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (ст.2 Кодексу).

Виборчий процес у розумінні ч.1 ст.20 Виборчого кодексу України - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Згідно з ч.1 ст.22 Виборчого кодексу України суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів є: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.32 Виборчого кодексу України в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

Згідно ч.ч.2-3 ст.32 Виборчого кодексу України до виборчих комісій належать: 1) Центральна виборча комісія; 2) окружні виборчі комісії; 3) територіальні виборчі комісії; 4) дільничні виборчі комісії. Виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.33 Виборчого кодексу України виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.

Згідно з ч.ч.1-2 ст.63 Виборчого кодексу України рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст.64 Виборчого кодексу України суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно з п.11 ч.2 ст.64 Виборчого кодексу України виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків.

Відповідно до ч.1 ст.196 Виборчого кодексу України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Згідно з ч.1 ст.207 Виборчого кодексу України дільнична виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.207 Виборчого кодексу України дільнична виборча комісія: 1) здійснює в межах території відповідної виборчої дільниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори; 2) отримує список виборців від органу ведення Державного реєстру виборців, складає список виборців у випадках, передбачених цим Кодексом, надає його для загального ознайомлення та у випадках, передбачених цим Кодексом, вносить до нього зміни; 3) забезпечує можливість ознайомлення виборців з відомостями про кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, а також з рішеннями, опублікованими або оприлюдненими в інший спосіб Центральною виборчою комісією, відповідними територіальними виборчими комісіями, власними рішеннями та повідомленнями; 4) завчасно вручає або надсилає кожному виборцю отримані від органу ведення Державного реєстру виборців іменні запрошення із зазначенням дати проведення місцевих виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування; 5) забезпечує підготовку приміщення для голосування та виборчих скриньок; 6) організовує голосування на виборчій дільниці; 7) здійснює підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці; 8) складає протоколи про підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці; 9) визнає недійсним голосування на виборчій дільниці у випадках, передбачених цим Кодексом; 10) розглядає звернення з питань підготовки місцевих виборів, організації голосування на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення; 11) здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом та законами України. Повноваження дільничної виборчої комісії починаються з моменту складення присяги на засіданні цієї комісії більшістю від складу дільничної виборчої комісії, визначеного при її утворенні. Повноваження дільничної виборчої комісії припиняються через п`ять днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів. Дільнична виборча комісія припиняє свою діяльність одночасно з припиненням її повноважень.

З матеріалів справи вбачається, що як зазначає позивач, ОСОБА_1 була присутня на виборчій дільниці № 510693 в с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району Одеської області при підрахунку дільничною виборчою комісією голосів та встановленні результатів голосування 26.10.2020 року.

Згідно з ч.1 ст.250 Виборчого кодексу України підсумкове засідання дільничної виборчої комісії розпочинається після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці і проводиться у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування. Підсумкове засідання проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Відповідно до ч.2 ст.250 Виборчого кодексу України підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться дільничною виборчою комісією в такій послідовності: 1) підрахунок голосів на виборах Президента України, виборах народних депутатів України або на всеукраїнському референдумі (в разі одночасного проведення місцевих виборів із виборами Президента України, виборами народних депутатів України або всеукраїнським референдумом); 2) підрахунок голосів на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради; 3) підрахунок голосів на виборах депутатів районної ради; 4) підрахунок голосів на виборах міського голови; 5) підрахунок голосів на виборах депутатів міської ради; 6) підрахунок голосів на виборах міського голови міста, яке входить до складу іншого міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм; 7) підрахунок голосів на виборах депутатів районної у місті ради, міської ради міста, яке входить до складу іншого міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм; 8) підрахунок голосів на виборах сільського, селищного голови; 9) підрахунок голосів на виборах депутатів сільської, селищної ради. Підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів завершується складанням протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів в порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу. Під час підрахунку голосів виборців з кожних місцевих виборів бюлетені з тих місцевих виборів, підрахунок голосів виборців з яких ще не проводився, складаються у виборчі скриньки, які постійно перебувають у полі зору членів дільничної виборчої комісії. Пакети з протоколами та іншою виборчою документацією з виборів, підрахунок щодо яких вже завершено, до закінчення засідання дільничної виборчої комісії зберігаються у приміщенні, де відбувається засідання, у полі зору членів дільничної виборчої комісії та осіб, присутніх на засіданні комісії. Пакети з виборчою документацією транспортуються в порядку, встановленому статтею 253 цього Кодексу, до територіальної виборчої комісії, яка встановлює підсумки голосування, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - до територіальної виборчої комісії, що встановлює результати виборів, відразу після завершення підрахунку голосів виборців та складання відповідних протоколів з усіх місцевих виборів, які організовувалися відповідною дільничною виборчою комісією.

Згідно з ч.3 ст.250 Виборчого кодексу України на час проведення підсумкового засідання дільнична виборча комісія доручає ведення протоколу засідання виборчої комісії заступнику голови або іншому члену дільничної виборчої комісії. Секретар дільничної виборчої комісії на цьому засіданні вносить відомості до протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Відповідно до ч.5 ст.250 Виборчого кодексу України підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і прозоро виключно членами дільничної виборчої комісії. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться у послідовності викладених положень цієї статті та у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

Згідно з ч.27 ст.250 Виборчого кодексу України виборчі бюлетені для голосування з кожних місцевих виборів і по кожному виборчому округу відокремлюються одні від одних. Виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, за винятком бюлетенів, які не підлягають врахуванню. Під час підрахунку виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії рахує виборчі бюлетені вголос. Усі предмети, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми, складаються окремо і не підраховуються. У разі виникнення сумнівів, чи є предмет виборчим бюлетенем, дільнична виборча комісія вирішує це питання шляхом голосування. При цьому кожен член виборчої комісії має право особисто оглянути предмет. На час огляду підрахунок виборчих бюлетенів припиняється. Предмети, що не є виборчими бюлетенями, запаковуються в окремий пакет. До предметів відносять і контрольні листи. На пакеті робиться напис "Предмети", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії. Встановлена у підсумку підрахунку кількість є кількістю виборців, які взяли участь у голосуванні. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем комісії до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів.

Відповідно до ч.28 ст.250 Виборчого кодексу України при підрахунку виборчих бюлетенів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) виборчі бюлетені розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків назву організації партії, напис "Недійсні". При підрахунку виборчих бюлетенів з виборів депутатів міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), сільського, селищного, міського голови виборчі бюлетені розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків прізвище кандидата у депутати, зареєстрованого у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, або відповідно прізвища кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, та для кожного з цих видів виборів - з написом "Недійсні". При розкладанні виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії показує кожний виборчий бюлетень усім членам комісії, виголошуючи результат волевиявлення виборця. У разі виникнення сумнівів щодо змісту виборчого бюлетеня виборча комісія вирішує питання шляхом голосування. При цьому кожен член комісії має право оглянути особисто виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня робота з іншими виборчими бюлетенями припиняється.

Згідно з ч.ч.31-34 ст.250 Виборчого кодексу України дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки організацій партій з виборів депутатів Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше). Під час підрахунку голосів кожен член комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. Результати підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, які отримали територіальні виборчі списки кожної організації партії та всіх організацій партій, оголошуються і заносяться секретарем комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Дільнична виборча комісія зобов`язана при підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці перевірити, чи дорівнює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці, сумі кількості недійсних виборчих бюлетенів на виборчій дільниці та кількостей виборчих бюлетенів з голосами виборців, які підтримали територіальні виборчі списки організацій усіх партій. У разі невідповідності цих даних дільнична виборча комісія складає акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Підписи скріплюються печаткою комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі. Дільнична виборча комісія почергово опрацьовує виборчі бюлетені з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список кожної організації партії, для встановлення кількості голосів, поданих на підтримку кожного кандидата у депутати, включеного до такого виборчого списку. З цією метою виборчі бюлетені з голосами виборців, які підтримали територіальний виборчий список кожної організації партії, розкладаються на місця, позначені окремими табличками, що містять з обох боків порядкові номери кандидатів відповідно до територіального виборчого списку кандидатів у депутати від цієї організації партії, а також напис "Підтримали весь список". Дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, які підтримали кожного з кандидатів у депутати, включених до територіального виборчого списку відповідної організації партії, а також кількість голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від відповідної організації партії, не підтримуючи окремого кандидата з цього списку. Під час підрахунку голосів кожний член виборчої комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. У разі виникнення сумнівів у членів виборчої комісії щодо змісту волевиявлення виборця у виборчому бюлетені питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. Перед голосуванням кожний член виборчої комісії має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня та голосування підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється. Результати голосування фіксуються у протоколі засідання дільничної виборчої комісії.

Відповідно до ч.35 ст.250 Виборчого кодексу України результати підрахунку голосів у вигляді кількості голосів виборців, які підтримали кожного конкретного кандидата, включеного до територіального виборчого списку відповідної організації партії, та кількості голосів виборців, які підтримали весь територіальний виборчий список відповідної організації партії, не підтримавши конкретного кандидата, оголошуються головою комісії і заносяться секретарем виборчої комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Згідно з ч.40 ст.250 Виборчого кодексу України дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в багатомандатному окрузі з виборів депутатів міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Під час підрахунку голосів виборців кожен член дільничної виборчої комісії має право перевірити або перерахувати відповідні виборчі бюлетені. Результати підрахунку голосів виборців за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови на виборчій дільниці оголошуються і заносяться до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі. Якщо на виборчій дільниці проводилося голосування більш як в одному виборчому окрузі, дільнична виборча комісія проводить дії, передбачені цим Кодексом, та встановлює відповідні відомості окремо по кожному багатомандатному округу, в якому проводилося голосування на виборчій дільниці. Відповідні відомості при їх встановленні вносяться до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному багатомандатному окрузі. У такому разі дільнична виборча комісія розділяє виборчі бюлетені, які підлягають врахуванню, відповідно до багатомандатних округів, у яких проводилося голосування на виборчій дільниці. Встановлення результатів голосування проводиться по кожному такому багатомандатному виборчому округу окремо у порядку їхніх номерів.

Відповідно до ч.1 ст.251 Виборчого кодексу України дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці. Форма протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за тридцять днів до дня чергових місцевих виборів. Забороняється складання протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в іншому порядку, ніж визначено Центральною виборчою комісією відповідно до цього Кодексу. Протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці може виготовлятися за допомогою технічних засобів. Порядок виготовлення та вимоги до протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці встановлюються Центральною виборчою комісією.

Згідно з ч.2 ст.251 Виборчого кодексу України до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за територіальні виборчі списки кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) цифрами заносяться: 1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією; 2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничною виборчою комісією; 3) кількість виборців, включених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування); 4) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці; 10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 11) сумарна кількість голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки усіх організацій партій; 12) кількість голосів виборців, які підтримали територіальний виборчий список від кожної організації партії; 13) кількість голосів виборців, які підтримали кожного кандидата, включеного до територіального виборчого списку від кожної організації партії; 14) кількість голосів виборців, які підтримали весь територіальний список від кожної організації партії, не підтримавши окремого кандидата у депутати з цього списку. До протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, поданих за кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови цифрами заносяться: 1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничною виборчою комісією; 2) кількість невикористаних виборчих бюлетенів, погашених дільничною виборчою комісією; 3) кількість виборців, включених до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування); 4) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на виборчій дільниці; 10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата.

Відповідно до ч.3 ст.251 Виборчого кодексу України протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому, округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у чотирьох примірниках. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу.

Згідно з ч.4 ст.251 Виборчого кодексу України у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії. У разі незгоди із результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із позначкою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Непідписання або відмова від підписання протоколу окремих членів комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці напроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці мають право також підписати кандидати, їх довірені особи, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі, присутні на засіданні дільничної виборчої комісії під час підрахунку голосів виборців.

Як зазначає позивач в позові, дільничною виборчою комісією при підрахунку голосів по виборчій дільниці № 510693 оголошувалися результати підрахунку голосів, які отримали кандидати в депутати до Кароліно-Бугазської сільської ради, члени дільничної виборчої комісії, не здійснивши фіксацію результатів голосування, шляхом складення відповідного протоколу, оголосили перерву всупереч вимогам ст.250 Виборчого кодексу України та розійшлися, на зауваження офіційних спостерігачів та кандидатів, присутніх на даній виборчій дільниці не реагували, про що було складено акт. Позивач, маючи погане самопочуття, вийшла на вулицю (у двір будівлі), через деякий час після відновлення роботи комісії її не допустили до приміщення та відмовилися надавати протокол про підсумки голосування на дільниці, про що було складено акт.

Відповідно до ч.1 ст.252 Виборчого кодексу України дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Кодексу, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: 1) випадків незаконного голосування (заповнення, опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частинами п`ятою, десятою статті 248 цього Кодексу; голосування особами, які не мають права голосу на відповідних виборах; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування особою більше ніж один раз) у кількості, що перевищує 5 відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів; 2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує 5 відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів; 3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більше ніж на 10 відсотків кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів.

Згідно з ч.2 ст.252 Виборчого кодексу України у разі виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, у кожному випадку дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним.

Посилання позивача, що через фальсифікацію результатів виборів на виборчій дільниці № 510693 було допущено порушення її конституційного права бути обраним в депутати сільської ради, є необґрунтованими та безпідставними, не підтверджені належними та допустимими доказами.

Під час розгляду справи позивач не надав до суду належних та допустимих доказів на підтвердження факту виявлених порушень вимог Виборчого кодексу України, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців на виборчій дільниці № 510693 в с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району Одеської області, що мало б наслідком визнання голосування на цій виборчій дільниці недійсним.

Таким чином, у суду відсутні встановлені законом підстави визнавати недійсним та скасовувати протокол дільничної виборчої комісії № 510693 про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, які відбулися 25 жовтня 2020 року.

Будь-яких інших доводів в обґрунтування позову щодо вимог про визнання недійсним та скасування протоколу дільничної виборчої комісії № 510693 про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, які відбулися 25 жовтня 2020 року, позивачем не було зазначено.

Відповідно до ч.1 ст.254 Виборчого кодексу України з моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає безперервне засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Згідно з ч.2 ст.254 Виборчого кодексу України засідання територіальної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії та/або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов`язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

Як зазначає позивач в позові, ОСОБА_1 , маючи намір бути присутньою на засідання Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії, прибула до приміщення, що визначено її робочим місцем, за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, с. Кароліно-Бугаз, вул. Приморська, буд. 1, однак не змогла пройти на дане засідання, оскільки представники силових структур їй в цьому перешкодили, про що було складено акт.

Відповідно до ч.5 ст.254 Виборчого кодексу України за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до територіальної виборчої комісії, що надійшли до територіальної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, територіальна виборча комісія приймає одне з таких рішень: 1) врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці; 2) зобов`язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений"; 3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з ч.6 ст.254 Виборчого кодексу України рішення, передбачене частиною п`ятою цієї статті, приймається шляхом голосування членів територіальної виборчої комісії більшістю голосів від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання територіальної виборчої комісії.

Відповідно до ч.9 ст.254 Виборчого кодексу України за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.

Разом з цим, під час розгляду справи позивач не надав до суду належних та допустимих доказів на підтвердження факту виявлених порушень вимог Виборчого кодексу України під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 510693 в с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району Одеської області, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці, що мало б наслідком прийняття Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на такій виборчій дільниці.

Таким чином, у суду відсутні встановлені законом підстави зобов`язувати Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці № 510693 з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, які відбулися 25 жовтня 2020 року.

Згідно з ч.1 ст.206 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.206 Виборчого кодексу України відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови: 1) забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів; 2) утворює територіальні, багатомандатні виборчі округи відповідно до цього Кодексу, встановлює їхні межі та єдину нумерацію, визначає кількість мандатів, які розподіляються у багатомандатних виборчих округах; 3) надає правову, організаційну, методичну, технічну допомогу нижчестоящим виборчим комісіям в частині їхньої діяльності, що стосується виборів відповідної ради, сільського, селищного, міського голови, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу; 4) реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб`єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення; 5) розглядає питання щодо скасування реєстрації кандидатів у випадках, передбачених цим Кодексом; 6) інформує населення про зареєстрованих кандидатів у депутати у відповідних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; 7) затверджує текст виборчих бюлетенів на відповідних місцевих виборах, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів та передачу їх відповідним територіальним, дільничним виборчим комісіям; 8) вирішує питання щодо використання коштів на проведення відповідних місцевих виборів, забезпечує їх цільовим використанням; 9) сприяє організації зустрічей кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови з виборцями; 10) забезпечує виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації, а територіальна виборча комісія, яка утворює дільничні виборчі комісії, - також печаток, штампів і передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям, якщо Центральною виборчою комісією не встановлено інший порядок їх виготовлення; 11) заслуховує інформацію відповідних територіальних, дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань, пов`язаних з підготовкою і проведенням відповідних місцевих виборів; 12) здійснює контроль за наданням списків виборців дільничними виборчими комісіями для загального ознайомлення та уточнення; 13) реєструє офіційних спостерігачів від кандидатів, місцевих організацій партій - суб`єктів виборчого процесу відповідних місцевих виборів, від громадських організацій; 14) здійснює контроль за використанням коштів виборчих фондів суб`єктів виборчого процесу на відповідних місцевих виборах; 15) здійснює контроль за дотриманням встановленого цим Кодексом порядку проведення передвиборної агітації; 16) визнає голосування на виборчій дільниці недійсним за результатами повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у випадках та порядку, передбачених цим Кодексом; 17) встановлює результати виборів депутатів, сільського, селищного, міського голови в порядку, визначеному цим Кодексом, здійснює офіційне оприлюднення результатів відповідних місцевих виборів; 18) реєструє обраних депутатів, сільського, селищного, міського голову; 19) організовує проведення повторного голосування і повторних місцевих виборів у випадках, передбачених цим Кодексом; 20) розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення відповідних місцевих виборів, приймає щодо них рішення; 21) забезпечує передачу на зберігання до відповідної архівної установи виборчої та іншої документації в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією; 22) здійснює в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори в частині, що стосується відповідних місцевих виборів; скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії; 23) здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом та законами України.

Згідно з ч.3 ст.206 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія, яка відповідно до частини першої статті 255 цього Кодексу встановлює підсумки голосування на відповідних місцевих виборах, під час організації підготовки і проведення таких виборів здійснює повноваження, передбачені пунктами 3, 11, 12, 15, 16, 20-22 частини другої цієї статті, передає дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені, складає протокол про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів та транспортує його разом з іншою виборчою документацією до виборчої комісії, яка встановлює результати таких виборів: 1) сільська, селищна, міська виборча комісія складає протокол про підсумки голосування з відповідних виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради у територіальних виборчих округах, частині територіального виборчого округу, утворених у межах відповідно села, селища, міста (чи відповідної територіальної громади), та передає його виборчій комісії Автономної Республіки Крим, відповідній обласній виборчій комісії; 2) районна в місті виборча комісія складає і передає міській виборчій комісії: а) протокол про підсумки голосування з виборів депутатів міської ради в територіальному виборчому окрузі чи його частині (у міській територіальній громаді з кількістю виборців 10 тисяч і більше) або в багатомандатних виборчих округах (у міській територіальній громаді з кількістю виборців до 10 тисяч); б) протокол про підсумки голосування з виборів міського голови; 3) сільська, селищна, міська виборча комісія складає та передає до районної виборчої комісії протокол про підсумки голосування з виборів депутатів відповідної районної ради в територіальному виборчому окрузі, частині територіального виборчого округу, утворених у межах відповідно села, селища, міста (чи відповідної територіальної громади), та передає встановлені підсумки до відповідної районної виборчої комісії.

Відповідно до ч.4 ст.206 Виборчого кодексу України виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласні, районні, міські, районні у місті (у містах, в яких утворені районні у місті ради), селищні, сільські виборчі комісії інформують Верховну Раду України, Центральну виборчу комісію, відповідні місцеві ради про обраних депутатів та сільських, селищних, міських голів.

Позивач в позові зазначає, що Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області під час виборчого процесу було допущено низку істотних порушень виборчого законодавства, конституційних прав громадян, зокрема, право вільно обирати та бути обраними, не виконано численну кількість судових рішень, які набрали законної сили.

Згідно з ч.3 ст.208 Виборчого кодексу України повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього Кодексу та законів України, невиконання рішень виборчої комісії вищого рівня.

Позивач в обґрунтування позову посилається на невиконання Постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2020 року у справі № 420/10802/20, якою було достроково припинено весь склад Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області.

Так, постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2020 року у справі № 420/10802/20 апеляційну скаргу члена виборчої комісії ОСОБА_4 та кандидата в депутати ОСОБА_5 було задоволено, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 року скасовано та прийнято по справі нову постанову, якою позов членів виборчої комісії ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , політичної партії ВЛАДА НАРОДУ , політичної партії ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ`ЄДНАННЯ ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ , кандидата на посаду сільського голови, виборця ОСОБА_7 , кандидатів у депутати, виборців ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області задоволено, достроково припинено повноваження усього складу Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, стягнуто з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 1261,20 грн. на користь держави.

Суд встановив, що постановами Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії № 56 від 24.10.2020 року Про утворення нового складу Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області та № 57 від 25.10.2020 року Про внесення змін у постанову Про утворення нового складу Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області , було утворено новий склад Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області, що свідчить про прийняття відповідних рішень легітимним складом територіальної виборчої комісії.

Під час розгляду справи суд встановив, що рішеннями Одеського окружного адміністративного суду від 09.10.2020 року у справах № 420/10270/20, № 420/10281/20 та від 11.10.2020 року у справі № 420/10423/20 було визнано протиправними та скасовано постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії про скасування реєстрації кандидатів у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області. Зазначеними рішеннями судом встановлені факти порушення, які допущені Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області при прийнятті спірних постанов.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.10.2020 року по справі № 420/10788/20, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 21.10.2020 року, адміністративний позов ОСОБА_12 до Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області було задоволено частково, визнано протиправною та скасовано постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №170 від 14.10.2020 року Про відмову у повторному розгляді документів громадянки ОСОБА_12 , визнано протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо неприйняття рішення про внесення змін до тексту виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади для голосування в багатомандатному виборчому окрузі №1 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_12 до його змісту, зобов`язано Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області розглянути питання щодо прийняття рішення про затвердження змісту виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №1, до змісту якого внести відомості про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_12 .

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 року по справі № 420/10803/20, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2020 року, визнано протиправною бездіяльність Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо неприйняття рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади в частині внесення до їх змісту відомостей про зареєстрованих кандидатів у депутати: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та виборчого бюлетеня з виборів Кароліно-Бугазського сільського голови в частині внесення до його змісту відомостей про зареєстрованого кандидата ОСОБА_7 на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови та зобов`язано Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області прийняти рішення про внесення змін до виборчих бюлетенів з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади щодо внесення відомостей до його змісту про зареєстрованих кандидатів у депутати: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та виборчого бюлетеня з виборів Кароліно-Бугазського сільського голови в частині внесення до його змісту відомостей про зареєстрованого кандидата ОСОБА_7 на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови.

23.10.2020 року Овідіопольським районним судом Одеської області по справі № 509/5299/20 прийнято рішення, яким адміністративний позов було задоволено частково, зобов`язано Дільничну виборчу комісію по виборчій дільниці № 510693 в с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району Одеської області (вул. Чорноморська, 5, с. Кароліно-Бугаз, Овідіопольський р-н, Одеська обл., 67844) в особі голови або заступника голови та секретаря внести уточнення до уточненого списку виборців по виборчій дільниці № 510693 шляхом виключення зі списку виборців неправомірно включених до уточненого списку виборців осіб.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2020 року по справі № 509/5299/20 апеляційні скарги ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та ОСОБА_19 було задоволено, рішення Овідіопольського районного суду Одеської області від 23.10.2020 року скасовано, позовні вимоги в частині уточнення попереднього списку виборців за адресою: АДРЕСА_1 у кількості 25 осіб залишено без розгляду, ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог кандидата на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови, висунутий Одеською обласною організацією політичної партії Слуга Народу ОСОБА_20 , кандидата у депутати Кароліно-Бугазської об`єднаної територіальної громади по багатомандатному округу № 5 ОСОБА_21 , кандидата у депутати Кароліно-Бугазської об`єднаної територіальної громади по багатомандатному округу № 6 ОСОБА_22 , кандидата у депутати Кароліно-Бугазської об`єднаної територіальної громади по багатомандатному округу № 7 ОСОБА_23 відмовлено.

Суд зазначає, що встановлені у вказаних судових рішеннях порушення виборчого процесу, а саме не реєстрація кандидатів у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та не внесення змін до тексту виборчих бюлетенів, беззаперечно впливає на встановлення результатів виборів Кароліно-Бугазської сільської ради та Кароліно-Бугазського сільського голови, які відбулися 25 жовтня 2020 року.

Також, 22.10.2020 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову № 416 Про окремі питання діяльності Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області та Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області , якою: зобов`язано Білгород-Дністровську районну територіальну виборчу комісію Одеської області та Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області невідкладно привести свою діяльність та рішення у відповідність із вимогами виборчого законодавства України, з урахуванням рішень судів, що набрали законної сили; зобов`язано Білгород-Дністровську районну територіальну виборчу комісію Одеської області та Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області поінформувати Центральну виборчу комісію до 18 години 23 жовтня 2020 року про вжиті заходи та прийняті рішення на виконання пунктів 1, 2 цієї постанови; зобов`язано Кароліно-Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області невідкладно вжити заходів щодо забезпечення належної організації голосування в день виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області 25 жовтня 2020 року відповідно до вимог виборчого законодавства України, з урахуванням рішень судів, що набрали законної сили; звернуто увагу членів Білгород-Дністровської районної територіальної виборчої комісії Одеської області та Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області на необхідність неухильного дотримання вимог Виборчого кодексу України під час виконання їх повноважень та на встановлену Кримінальним кодексом України відповідальність за перешкоджання вільному здійсненню виборцем свого виборчого права та роботі виборчої комісії, ухилення члена виборчої комісії від виконання своїх обов`язків у роботі комісії без поважних причин, за умисне невиконання рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню.

При цьому, під час розгляду справи відповідач не надав до суду належних та допустимих доказів про вчинення дій, направлених на виконання рішень судів, які набрали законної сили, з метою відновлення порушених прав осіб, що свідчить про порушення виборчого законодавства України під час проведення виборчого процесу з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради та Кароліно-Бугазського сільського голови 25 жовтня 2020 року відносно організації виборчого процесу, проведення голосування та встановлення результатів виборів.

Крім того, на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії за посиланням: https://www.cvk.gov.ua/pls/vm2020/pvm160pt001f01=695pid102=63833rej=0.html, розміщено список кандидатів у депутати Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області за 7-ми округами, а саме: ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 , ОСОБА_71 , ОСОБА_72 , ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 , ОСОБА_79 , ОСОБА_80 , ОСОБА_81 , ОСОБА_82 , ОСОБА_83 , ОСОБА_84 , ОСОБА_85 , ОСОБА_86 , ОСОБА_87 , ОСОБА_88 , ОСОБА_89 , ОСОБА_90 , ОСОБА_91 , ОСОБА_92 , ОСОБА_93 , ОСОБА_94 , ОСОБА_1 , ОСОБА_21 , ОСОБА_95 , ОСОБА_96 , ОСОБА_97 , ОСОБА_98 , ОСОБА_99 , ОСОБА_100 , ОСОБА_101 , ОСОБА_102 , ОСОБА_103 , ОСОБА_104 , ОСОБА_105 , ОСОБА_106 , ОСОБА_107 , ОСОБА_22 , ОСОБА_108 , ОСОБА_109 , ОСОБА_110 , ОСОБА_111 , ОСОБА_112 , ОСОБА_113 , ОСОБА_114 , ОСОБА_115 , ОСОБА_116 , ОСОБА_117 , ОСОБА_118 , ОСОБА_119 , ОСОБА_120 , ОСОБА_121 , ОСОБА_122 , ОСОБА_123 , ОСОБА_124 , ОСОБА_125 , ОСОБА_126 , ОСОБА_23 , ОСОБА_127 , ОСОБА_128 , ОСОБА_129 .

Разом з цим, у вказаному списку відсутні відомості про реєстрацію ОСОБА_130 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 кандидатами в депутати до Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області та про реєстрацію ОСОБА_7 кандидатом на посаду Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області, які на виконання рішень Одеського окружного адміністративного суду по справам № 420/10270/20, № 420/10281/20, № 420/10423/20, № 420/10803/20, що набрали законної сили, повинні були бути зареєстровані.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами ч.ч.1-2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з ч.1 ст.269 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), встановлюючи результати голосування з виборів у відповідному багатомандатному окрузі, приймає одне з таких рішень: 1) про визнання депутатів обраними у відповідному багатомандатному окрузі; 2) про призначення повторного голосування у відповідному багатомандатному окрузі; 3) про визнання виборів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися, та призначення у зв`язку з цим повторних виборів; 4) про призначення повторних виборів у багатомандатному виборчому окрузі щодо тієї кількості депутатських мандатів, які залишилися вакантними.

Відповідно до ч.1 ст.278 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська виборча комісія на підставі протоколу про результати голосування з виборів сільського, селищного, міського голови приймає одне з таких рішень: 1) про визнання особи обраною сільським, селищним, міським головою; 2) про призначення повторного голосування з виборів сільського, селищного, міського голови; 3) про визнання виборів сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися, та призначення у зв`язку з цим повторних виборів.

Таким чином, враховуючи встановлені судом порушення відповідачем виборчого законодавства України та порушення гарантованих Конституцією України виборчих прав громадян під час проведення виборчого процесу з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради та Кароліно-Бугазського сільського голови 25 жовтня 2020 року, суд прийшов до висновку, що постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №№ 246-252 від 27.10.2020 року про визнання депутатів обраними у багатомандатним виборчим округам №№ 1-7 та № 221 від 27.10.2020 року про визнання ОСОБА_2 обраним Кароліно-Бугазським сільським головою Білгород-Дністровського району Одеської області є протиправними та належать до скасування.

З урахуванням зазначеного, дії Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо встановлення результатів виборів Кароліно-Бугазської сільської ради та Кароліно-Бугазського сільського голови, які відбулися 25 жовтня 2020 року, є протиправними.

Згідно з ч.1 ст.282 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів не пізніш як на п`ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, міської, районної в місті, районної, селищної, сільської ради, сільських, селищних, міських голів, а також розміщує їх на офіційному веб-сайті комісії чи відповідної ради (за наявності), регіонального, територіального представництва Центральної виборчої комісії (у разі їх утворення).

При цьому, суд критично оцінює посилання позивача в обґрунтування позову, що Кароліно-Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області офіційного оприлюднення результатів виборів здійснено не було, так як газета Народний контроль не є місцевим друкованим засобом масової інформації.

Під час розгляду справи позивач не надав до суду належних та допустимих доказів, що газета Народний контроль не є місцевим друкованим засобом масової інформації, оскільки Державний реєстр друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб`єктів інформаційної діяльності містить інформацію про друкований засіб масової інформації - газета Народний контроль .

Відповідно до ч.1 ст.46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Згідно з ч.2 ст.46 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до статті 42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова. У разі якщо на час проведення першої сесії відповідний сільський, селищний, міський голова не зареєстрований відповідно до закону про місцеві вибори, про що на сесії ради інформує голова територіальної виборчої комісії, рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості трьох - п`яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання секретаря ради. З часу обрання секретаря ради він головує на пленарних засіданнях ради.

Так як під час розгляду справи суд прийшов до висновку, що постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №№ 246-252 від 27.10.2020 року про визнання депутатів обраними у багатомандатним виборчим округам №№ 1-7 та № 221 від 27.10.2020 року про визнання ОСОБА_2 обраним Кароліно-Бугазським сільським головою Білгород-Дністровського району Одеської області є протиправними та належать до скасування, оскільки прийняті з порушенням виборчого законодавства України та гарантованих Конституцією України виборчих прав громадян під час проведення виборчого процесу з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської ради та Кароліно-Бугазського сільського голови 25 жовтня 2020 року, тому й постанова Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 27.10.2020 року № 220 Про скликання першої сесії новообраної на перших місцевих виборах 25.10.2020 року Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області належить до скасування.

Відповідно до положень ст.24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї; спеціальними заходами щодо охорони праці і здоров`я жінок, встановленням пенсійних пільг; створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям.

Згідно з положеннями ст.38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Громадяни користуються рівним правом доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1 ст.278 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше визначене законом рішення. У разі виявлення порушень, що можуть бути підставою для притягнення до відповідальності не за правилами цього Кодексу, суд постановляє окрему ухвалу з повідомленням про наявність таких порушень і надсилає її до органів чи осіб, уповноважених вжити у зв`язку з цим заходів, встановлених законом.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Рішенням Конституційного Суду України у справі № 3-рп/2003р від 30.01.2003 року визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Об`єктом судового захисту є права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб. Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав у сфері публічно-правових відносин. Вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити чи є відповідне право або інтерес порушеним, а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно положень ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Європейський суд підкреслює особливу важливість принципу належного урядування . Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах Беєлер проти Італії [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, Онер`їлдіз проти Туреччини [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, Megadat.com S.r.l. проти Молдови (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і Москаль проти Польщі (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах Лелас проти Хорватії (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і Тошкуце та інші проти Румунії (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

Крім того, Європейський суд з прав людини у своєму рішення по справі Yvonne van Duyn v.Home Office зазначив, що принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов`язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов`язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії . З огляду на принцип юридичної визначеності, держава не може посилатись на відсутність певного нормативного акта, який би визначав механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституції чи інших актах. Така дія названого принципу пов`язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов`язань для запобігання відповідальності. Захист принципу обґрунтованих сподівань та юридичної визначеності є досить важливим у сфері державного управління та соціального захисту. Так, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію своєї політики чи поведінки, така держава чи такий орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки щодо фізичних та юридичних осіб на власний розсуд та без завчасного повідомлення про зміни у такій політиці чи поведінці, позаяк схвалення названої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у названих осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

У рішенні від 31.07.2003 року у справі Дорани проти Ірландії Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття ефективний засіб передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі Салах Шейх проти Нідерландів , ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи Каіч та інші проти Хорватії (рішення від 17.07.2008 року), Європейський суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч.ч.3-4 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. При частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов`язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов`язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.

Згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

До поданого позову позивач не додав документу про сплату судового збору.

Відповідно до ч.9 ст.273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

На момент вирішення справи доказів сплати судового збору до суду не надходило.

Згідно з пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст.7 Закону України Про Державний бюджет України на 2020 рік з 01.01.2020 року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2102,00 грн.

Згідно з ч.3 ст.6 Закону України Про судовий збір у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір за подання позову в розмірі 840,80 грн. та стягнути з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області на користь Державного бюджету України судовий збір за подання позову в розмірі 3363,20 грн.

Керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 272, 273, 278 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дільничної виборчої комісії по виборчій дільниці № 510693 в с. Кароліно-Бугаз Овідіопольського району Одеської області (вул. Чорноморська, 5, с. Кароліно-Бугаз, Овідіопольський р-н., Одеська обл., 67844), Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (вул. Приморська, 1, с. Кароліно-Бугаз, Овідіопольський р-н., Одеська обл., 67844, ідентифікаційний код 43782503), третя особа: Білгород-Дністровська районна територіальна виборча комісія Одеської області (вул. Грецька, 24, м. Білгород-Дністровський, Одеська обл., 67700, ідентифікаційний код 43761787), про визнання недійсним та скасування протоколу, зобов`язання вчинити певні дії, визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування постанов - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо встановлення результатів виборів Кароліно-Бугазської сільської ради та Кароліно-Бугазського сільського голови, які відбулися 25 жовтня 2020 року.

3. Визнати протиправними та скасувати постанови Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №№ 246-252 від 27 жовтня 2020 року про визнання депутатів обраними у багатомандатних виборчих округах №№ 1-7.

4. Визнати протиправною та скасувати постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області № 221 від 27 жовтня 2020 року Про визнання ОСОБА_2 обраним Кароліно-Бугазським сільським головою Білгород-Дністровського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року Кароліно-Бугазського сільського голови Білгород-Дністровського району Одеської області Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області .

5. Визнати протиправною та скасувати постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області № 220 від 27 жовтня 2020 року Про скликання першої сесії новообраної на перших місцевих виборах 25.10.2020 року Кароліно-Бугазської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород-Дністровського району Одеської області .

6. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

7. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України судовий збір за подання позову в розмірі 840,80 грн.: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA338999980313181206084015005; код класифікації доходів бюджету - 22030101.

8. Стягнути з Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області (вул. Приморська, 1, с. Кароліно-Бугаз, Овідіопольський р-н., Одеська обл., 67844, ідентифікаційний код 43782503) на користь Державного бюджету України судовий збір за подання позову в розмірі 3363,20 грн.: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача UA338999980313181206084015005; код класифікації доходів бюджету - 22030101.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.278 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.272 КАС України.

Суддя М.М. Кравченко

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.10.2020
Оприлюднено02.11.2020
Номер документу92536680
СудочинствоАдміністративне