Справа № 560/2998/20
РІШЕННЯ
іменем України
26 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Святецької М.В. позивача ОСОБА_1 представника позивача Бойка В.Ф. представника третьої особи на стороні відповідача- виробничий підрозділ локомотивне депо Шепетівка Никитюк К.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Виробничий підрозділ Локомотивне Депо Шепетівка , ПАТ "Теплоенергомонтаж" Славутське Монтажне управління про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:
-визнати протиправними дії щодо відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, оформлені рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 14.01.2020 року і листом № 2200-0301-8/5632 від 20.02.2020 року у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт. професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити, нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за Списком № 2 з 17 вересня 2019 року, зарахувавши у пільговий трудовий стаж періоди:
- навчання в Київській технічній школі машиністів локомотивів з 19 листопада 1982 року по 30 липня 1983 року за спеціальністю помічник машиніста тепловоза і з 17 грудня 1984 року по 21 серпня 1985 року за спеціальністю машиніст тепловозу;
- роботи в локомотивному депо ст. Шепетівка з 01 серпня 1983 року по 17 грудня 1984 року та з 26 серпня 1985 року по 11 грудня 1985 року на посаді помічника машиніста тепловоза;
- роботи в Хмельницькому монтажному управлінні ТЕМ на посаді машиніста тепловоза з 27 січня 1986 року по 30 березня 1989 року;
- роботи з 30 березня 1989 року по 16 серпня 1989 року на посаді дефектоскопіста рентгено гамаграфування;
- роботи на посаді машиніста тепловоза в Славутському монтажному управлінні з 18 серпня 1989 року по 01 листопада 1991 року;
- роботи на посаді машиніста тепловоза в відокремленому підрозділі Хмельницької атомної електростанції з 06 листопада 1991 року по 18 жовтня 1993 року.
Свій позов позивач мотивує тим, що досягнувши 59 річного віку, він 17.12.2019 року звернувся до Нетішинського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах.
20.02.2020 року отримав повідомлення про відмову в призначенні пенсії.
Підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах стала відсутність пільгового стажу.
Відповідач зазначив, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за період роботи на посадах помічника машиніста, машиніста до 21.08.1992 року необхідно подати довідки, уточнюючі пільговий характер роботи.
Позивач вважає таке рішення протиправним з таких підстав.
Якщо відомості, що визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах зазначені у трудовій книжці, надання уточнюючих довідок для підтвердження пільгового стажу не вимагається.
Професії помічника машиніста тепловоза, машиніста тепловоза передбачені Списками № 2, тому підлягають зарахуванню до пільгового стажу.
Періоди навчання позивача у Київській технічній школі машиністів підлягають зарахуванню до пільгового стажу відповідно до статті 38 Закону України "Про професійно-технічну освіту".
У разі зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи на посадах помічника машиніста тепловоза, машиніста тепловоза, що становить стаж 10 років 7 місяців 29 днів, позивач із врахуванням загального стажу роботи 29 років 10 місяців, має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Таким чином позивач вважає, що має достатньо стажу роботи як загального так і пільгового для того щоб йому була призначена пенсія за віком на пільгових умовах, тому в зв`язку із відмовою у такому призначенні, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 червня 2020 року відкрито провадження у даній адміністративній справі про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Згідно із клопотанням представника відповідача від 02.07.2020 року, ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 липня 2020 року до участі в справі залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача виробничий підрозділ Локомотивне Депо Шепетівка, ПАТ "Теплоенергомонтаж" Славутське монтажне управління" та призначено судове засідання на 20.07.2020 року.
Судове засідання відкладено до 14.09.2020 року в зв`язку із неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі.
Судове засідання 14.09.2020 року не відбулося через перебування головуючого судді у відпустці.
Після виходу із відпустки судове засідання призначено на 06.10.2020 року. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду визнано обов`язковою участь позивача у судовому засіданні.
Судове засідання відкладено до 26.10.2020 року в зв`язку із неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі.
Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та надали пояснення за змістом позовної заяви.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання.
Представник відповідача 02.07.2020 року подала до суду відзив на позов в якому позовні вимоги не визнала повністю.
Зокрема, не визнаючи позовні вимоги, представник відповідача у відзиві на позов зазначає, що відповідно до пункту 10 Порядку для підтвердження стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці заявнику необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації відповідного робочого місця, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
За відсутності вказаних документів у особи відсутнє право на нарахування стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Позивач 17.12.2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
До заяви були додані трудова книжка, довідки уточнюючі пільговий характер роботи за Списком № 2.
Внаслідок розгляду заяви позивача до пільгового стажу позивача не враховані періоди роботи з 01.08.1983 року по 17.12.1984 року, з 26.08.1985 року по 11.12.1985 року, з 18.08.1989 року по 01.11.1991 року, оскільки надані позивачем довідки уточнюючі пільговий характер роботи за Списком № 2 оформлені з порушенням вимог пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, зокрема відсутні дані про повний робочий день, про пільговий характер роботи, тощо; з 01.01.1992 року по 01.09.1992 року, оскільки в зв`язку із змінами у законодавстві зазначений період враховується лише до спеціального стажу для призначення пенсій за вислугу років.
Трудова книжка позивача не містить даних про повний робочий день, про пільговий характер роботи які відносяться до Списку № 2.
Враховуючи зазначене, страховий стаж згідно наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу становить 29 років 10 місяців 15 днів, стаж роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, відсутній.
В зв`язку із відсутністю пільгового стажу роботи, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 14.01.2020 року, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є правомірним.
За таких обставин не підлягають зарахуванню до пільгового періоду і періоди навчання позивача у Київській технічній школі машиністів локомотивів.
Також представник відповідача заперечує проти витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката, мотивуючи це тим, що акт приймання виконаних робіт від 09 червня 2020 року складений на підставі договору про правничу допомогу від 0 червня 2020 року, не може бути належним і допустимим доказом у справі.
На підставі викладеного, представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-Виробничого підрозділу Локомотивне Депо Шепетівка в судовому засіданні позовні вимоги визнала, пояснивши суду, що позивач працював на підприємстві, виконуючи роботу яка передбачена Списком № 2 і стаж такої роботи підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ПАТ "Теплоенергомонтаж" Славутське Монтажне управління в судове засідання не з`явився, хоча третя особа була належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 17 грудня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
За результатами розгляду заяви позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняло рішення № 222430001214 від 14.01.2020 року яким відмовило ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно заяви від 17.12.2019 року у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи 6 років 3 місяці, передбаченого статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Тривалість страхового стажу за обрахунком відповідача становить 29 років 10 місяців 15 днів, пільговий стаж відсутній.
Про прийняте рішення, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача листом № 2200-0301-8/5632 від 20.02.2020 року.
В листі зазначено, що до пільгового стажу позивача не враховані такі періоди роботи:
- з 01.08.1983 року по 17.12.1984 року, з 26.08.1985 року по 11.12.1985 року, з 18.08.1989 року по 01.11.1991 року, оскільки надані позивачем довідки уточнюючі пільговий характер роботи за Списком № 2 оформлені з порушенням вимог пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637;
- з 01.01.1992 року по 01.09.1992 року, оскільки в зв`язку із змінами у законодавстві зазначений період враховується лише до спеціального стажу для призначення пенсій за вислугу років. Згідно частини 5 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" взаємне зарахування періодів роботи за Списком № 2 та за вислугу років для призначення одного із зазначених видів пенсії не проводиться.
Для призначення пенсії за віком на пільгових умовах необхідно надати довідки уточнюючі пільговий характер роботи за формою, передбаченою додатком № 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Позивач не погоджуючись з відмовою відповідача у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах, вважає рішення про відмову протиправним, тому звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Суд при вирішенні спору, враховує наступне.
Згідно із статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 року громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту б) частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Частиною 4 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 цього Закону.
Згідно із статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
-особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
-особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Вказаний Закон набрав чинності з 01.01.1992 року.
Однією із основних умов, наявність якої дає право працівнику на призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є результати атестації робочих місць.
Відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 року затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Вказана постанова Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992 року набрала чинності 22.08.1992 року.
Таким чином, в періоди роботи особи після 21.08.1992 року обов`язковою умовою призначення особі пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 стала наявність проведеної атестації робочого місця за умовами праці.
До 21.08.1992 року призначення пенсій за віком на пільгових умовах не залежало від того чи була проведена атестація робочого місця за Списком № 2.
З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV, яким визначені принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Частиною 1 статті 114 цього Закону встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Згідно із частиною 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Із змісту наведених правових норм Закону України № 1058-IV вбачається, що нарахування пенсії за віком на пільгових умовах можливе у разі наявності у позивача не менше 27 років 6 місяців загального страхового стажу, не менше 12 років 6 місяців пільгового стажу, - тобто виконання робіт, перебування на посадах, які передбачені Списком № 2, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, або із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Обчислення страхового стажу проводиться територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, тобто до 01.01.2004 року.
Відповідно до записів у трудовій книжці позивача, в період з 22.11.1982 року по 30.07.1983 року він проходив навчання в Київській технічній школі машиністів локомотивів за спеціальністю помічника машиніста тепловозу; в період з 01.08.1983 року по 17.12.1984 року працював на посаді помічника машиніста тепловозу у Локомотивному ДЕПО станції Шепетівка, після закінчення навчання в Київській технічній школі машиністів локомотивів; з 19.12.1984 року по 21.08.1985 року проходив навчання в Київській технічній школі машиністів локомотивів за спеціальністю машиніста тепловозу; з 26.08.1985 року по 11.12.1985 року, працював на посаді помічника машиніста тепловозу у Локомотивному ДЕПО станції Шепетівка, після закінчення навчання в Київській технічній школі машиністів локомотивів; з 27.01.1986 року по 29.03.1989 року працював посаді помічника машиніста тепловозу у Хмельницькому монтажному управлінні ТЕМ; з 30.03.1989 року по 16.08.1989 року працював на посаді дефектоскопіста рентгено гамаграфування у Хмельницькому монтажному управлінні ТЕМ; з 18.08.1989 року по 01.11.1991 року, працював на посаді машиніста тепловозу у Славутському монтажному управлінні тресту "Теплоенергомонтаж"; з 06.11.1991 року по 18.10.1993 року працював на посаді машиніста тепловозу у Хмельницькій АЕС.
До набрання чинності Законом України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах було передбачено Списком № 2, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах".
Згідно розділу XXX "Транспорт" Списку № 2, до професій які надають право особи на отримання пільгової пенсії відносяться професії машиністів тепловозів та їх помічників.
У Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26 січня 1991 року, розділом XXXIII "Транспорт" Списку № 2 не передбачено професії машиністів та помічників машиністів тепловозів які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
У всіх послідуючих Списках № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11 березня 1994 року, Списку № 2, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16 січня 2003 року, професії машиністів та помічників машиністів тепловозів, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах не передбачені.
Список № 2, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах" був чинним до 01 січня 1992 року.
Таким чином до 01 січня 1992 року, професії машиністів та помічників машиністів тепловозів є такими, що дають право позивачу на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 року затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 року.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92 року. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Отже для призначення особі пенсії за віком на пільгових умовах за наявності трудового стажу за професією яка передбачена Списком № 2, в строк до 21.08.1992 року умови праці не потребують підтвердження атестацією посади або професії.
Згідно із пунктом 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Із змісту пояснень позивача, його представника в судовому засіданні, змісту відзиву представника відповідача на позов, судом встановлено, що позивач при зверненні до пенсійного органу крім заяви про призначення йому пенсії подав також трудову книжку, довідки уточнюючі пільговий характер роботи від відокремленого підрозділу Локомотивне Депо Шепетівка, ПАТ "Теплоенергомонтаж", Хмельницької АЕС.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою № 637 від 12.08.1993 року затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідач при прийнятті рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах не взяв до уваги надані ним довідки уточнюючі спеціальний трудовий стаж, та не зарахував до пільгового стажу періоди роботи з 01.08.1983 року по 17.12.1984 року, з 26.08.1985 року по 11.12.1985 року, з 18.08.1989 року по 01.11.1991 року, мотивуючи це тим, що надані позивачем довідки уточнюючі пільговий характер роботи за Списком № 2 оформлені з порушенням вимог пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Суд при вирішенні спору не бере до уваги такі пояснення представника відповідача, в зв`язку із тим, що на працівника зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці не можна покладати відповідальність за неналежне оформлення довідок уточнюючих пільговий характер роботи за Списком № 2.
В зв`язку із тим, що належне оформлення довідок уточнюючих пільговий характер роботи за Списком № 2 не залежить від працівників, суд вважає, що недоліки таких довідок при їх оформленні не можуть слугувати підставою для позбавлення права особи на соціальний захист щодо вирішення питання надання пенсій за віком на пільгових умовах.
Суд, оцінюючи встановлені по справі обставини, керується аналогією права відповідно до частини 6 статті 7 КАС України та бере до уваги правову позицію, висловлену Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а.
Отже, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 такі періоди роботи:
- з 01.08.1983 року по 17.12.1984 року на посаді помічника машиніста тепловозу у Локомотивному ДЕПО станції Шепетівка, після закінчення навчання в Київській технічній школі машиністів локомотивів;
- з 26.08.1985 року по 11.12.1985 року, на посаді помічника машиніста тепловозу у Локомотивному ДЕПО станції Шепетівка, після закінчення навчання в Київській технічній школі машиністів локомотивів;
- з 27.01.1986 року по 29.03.1989 року на посаді помічника машиніста тепловозу у Хмельницькому монтажному управлінні ТЕМ;
- з 30.03.1989 року по 16.08.1989 року на посаді дефектоскопіста рентгено гамаграфування у Хмельницькому монтажному управлінні ТЕМ;
- з 18.08.1989 року по 01.11.1991 року, на посаді машиніста тепловозу у Славутському монтажному управлінні тресту "Теплоенергомонтаж".
Відповідно до статті 38 Закону України "Про професійну (професійно-технічну) освіту" від 10.02.1998 року № 103/98-ВР, час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Таким чином до пільгового стажу позивача необхідно також зарахувати періоди його навчання в Київській технічній школі машиністів локомотивів за спеціальністю помічника машиніста тепловозу з 22.11.1982 року по 30.07.1983 року, з 19.12.1984 року по 21.08.1985 року за спеціальністю машиніста тепловозу, оскільки протягом трьох місяців після завершення навчання він розпочинав працювати за набутою спеціальністю.
За обрахуванням суду, пільговий стаж позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах в такому випадку становить 8 років 9 місяців 7 днів.
Період роботи з 01.01.1992 року по 01.09.1992 року на посаді машиніста тепловозу у Хмельницькій АЕС (так вказано у листі відповідача, згідно із записом у трудовій книжці період роботи зазначений по 18.10.1993 року) не зарахований відповідачем до пільгового стажу роботи позивача, оскільки в зв`язку із змінами у законодавстві зазначений період враховується лише до спеціального стажу для призначення пенсій за вислугу років.
Суд вважає таке рішення відповідача помилковим, враховуючи наступне.
Відповідно до пункту а) частини 1, частини 3 статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України - після досягнення 55 років і при стажі роботи для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацами другим і третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року право на пенсію за вислугу років надається за наявності стажу роботи, встановленого абзацами п`ятнадцятим - двадцять третім пункту "б" частини першої статті 13 цього Закону.
Посади машиністів і помічників машиністів паровозів мають право на пенсію за вислугу років відповідно до "Списку професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року № 583 "Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення".
Згідно із частиною 5 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Порівняння змісту пункту б) частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пункту а) частини 1 статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дає підстави зробити висновок, що порядок зарахування стажу роботи особи для призначення пенсії за вислугу років повністю аналогічний до порядку зарахування стажу роботи особи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме: пенсії призначаються працівникам після досягнення 55 років і при стажі роботи для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.
Пунктом 2-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування передбачено, що особам, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Отже, вказаною нормою Закону збережено право на пенсію за вислугу років робітникам локомотивних бригад та окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень, забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах, якщо вони на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій , тобто на 11.10.2017 року, мають вислугу років та страховий стаж, потрібні для призначення такої пенсії. Список цих професій і посад затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 583.
Правовими нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування не регулюється безпосередньо взаємне зарахування періодів роботи, передбачених Списком № 2 і періодів роботи які дають право на пенсію за вислугою років.
Частиною 5 статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування такі дії передбачені тільки для робіт за Списком № 2 та працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Враховуючи те, що законодавцем не заборонено взаємне зарахування періодів роботи, передбачених Списком № 2 і періодів роботи які дають право на пенсію за вислугою років, а також те, що призначення таких видів пенсійного забезпечення проводиться за аналогічних умов, суд вважає, що період роботи позивача за період з 01.01.1992 року по 18.10.1993 року на посаді машиніста тепловозу у Хмельницькій АЕС необхідно зарахувати до пільгового стажу роботи який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини 6 статті 7 КАС України - за подібними правовідносинами (аналогія закону).
Крім того при зарахуванні періоду роботи позивача з 01.01.1992 року по 18.10.1993 року на посаді машиніста тепловозу у Хмельницькій АЕС до пільгового стажу, суд також керується положеннями статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки посада машиніста тепловозу була передбачена Списком № 2, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах".
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що рішення яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно із статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є протиправним і підлягає скасуванню.
В зв`язку з тим, що позивачу 30 травня 2019 року виповнилося 59 років, його загальний страховий стаж в період часу на дату досягнення віку з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року становить більше 27 років 6 місяців, пільговий стаж за Списком № 2 становить більше 9 років, суд вважає, що за таких обставин позивач має право на призначення пільгової пенсії із врахуванням пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , а саме: із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону-чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Так як позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 17.12.2019 року, суд вважає, що необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, починаючи з цієї дати.
Згідно із статтею 139 КАС України, суд вирішив стягнути на користь позивача судовий збір в сумі 840,80 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 222430001214 від 14.01.2020 року, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу такі періоди навчання та роботи, які передбачені Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а саме:
- період навчання в Київській технічній школі машиністів локомотивів з 22.11.1982 року по 30.07.1983 року за спеціальністю помічник машиніста тепловозу;
- з 01.08.1983 року по 17.12.1984 року, помічником машиніста тепловозу на Виробничому підрозділі Локомотивне ДЕПО Шепетівка;
- період навчання в Київській технічній школі машиністів локомотивів з 19.12.1984 року по 21.08.1985 року, за спеціальністю машиніст тепловозу;
- з 26.08.1985 року по 11.12.1985 року на помічником машиніста тепловозу на Виробничому підрозділі Локомотивне ДЕПО Шепетівка;
- з 27.01.1986 року по 29.03.1989 року машиністом тепловозу на Хмельницькому монтажному управлінні ТЕМ;
- з 30.03.1989 року по 16.08.1989 року дефектоскопістом рентгено гаммаграфування на Хмельницькому монтажному управлінні ТЕМ;
- з 18.08.1989 року по 01.11.1991 року машиністом тепловоза в Славутському монтажному управлінні;
- з 06.11.1991 року по 18.10.1993 року машиністом тепловоза в відокремленому підрозділі ХАЕС.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, з 17.12.2019 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 840,80 грн., (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 жовтня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський
Суд | Хмельницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2020 |
Оприлюднено | 02.11.2020 |
Номер документу | 92553379 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Хмельницький окружний адміністративний суд
Блонський В.К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні