Рішення
від 02.11.2020 по справі 910/12896/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02.11.2020Справа № 910/12896/20

Суддя Плотницька Н.Б., розглянувши справу

за позовомДержавного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" доТовариства з обмеженою відповідальністю "Агентство "Консалтинг-Профі" Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство "Деметра Інтернешнл Компані" простягнення 104 107 грн 60 коп. Представники:не викликались

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

27.08.2020 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство "Консалтинг-Профі" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство "Деметра Інтернешнл Компані" про стягнення 104 107 грн 60 коп. солідарно заборгованості за договором оренди нерухомого майна державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" від 01.12.2017 № КС/18-0005, в тому числі: 69 757 грн 80 коп. основного боргу, 5 842 грн 39 коп. пені, 20 847 грн 78 коп. штрафу та 7 659 грн 63 коп. інфляційних втрат.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Агентство "Консалтинг-Профі" в порушення норм чинного законодавства України та договору оренди нерухомого майна державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" від 01.12.2017 № КС/18-0005, виконання зобов`язань Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство "Консалтинг-Профі" за яким забезпечено Товариством з обмеженою відповідальністю "Агентство "Деметра Інтернешнл Компані" на підставі договору поруки від 25.11.2019 № 25/11-2019, належним чином не виконало взяті на себе зобов`язання зі сплати орендних платежів, у зв`язку з чим в останнього виникла заборгованість у розмірі 69 757 грн 80 коп., яку позивач просить суд стягнути з відповідачів солідарно. Крім того, у зв`язку із неналежним виконанням зобов`язань позивачем нараховано 15 328 грн 07 коп. пені, 2 638 грн 22 коп. 3 % річних та 3 484 грн 83 коп. інфляційних втрат.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.08.2020 відкрито провадження у справі № 910/12896/20 та прийнято позовну заяву до розгляду, розгляд справи постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Станом на 02.11.2020 відповідачем вимог ухвали суду від 31.08.2020, зокрема, щодо подання відзивів на позов, не виконано, хоча ухвалу про відкриття провадження у справі було отримано 17.09.2020, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення № 01054 75108457, 01054 75108449.

Враховуючи викладене, суд вирішує справу за наявними матеріалами справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

01.12.2017 між Державним публічним акціонерним товариством "Будівельна компанія "Укрбуд" (орендодавець за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агентство "Консалтинг-Профі" (орендар за договором) укладено договір оренди нерухомого майна державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" № КС/18-0005 (далі - договір), відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нерухоме майно (далі - майно), площею, в розмірі та за цільовим призначенням згідно з актом приймання-передачі майна (додаток 1), яке розташоване у адміністративному будинку за адресою: 02002, м. Київ, вул. М. Раскової, 23 (Є. Сверстюка) (далі - адмінбудинок), що належить орендодавцю на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 13.07.2004 № 897.

Відповідно до пункту 1.4. договору плата за користування майном (далі - орендні платежі) здійснюються орендарем щомісячно.

Згідно з пунктом 2.1. договору орендар вступає у строкове платне користування майном не раніше дати підписання сторонами акту приймання-передачі майна в оренду (додаток 1) і користується ним протягом узгодженого цим договором строку оренди.

Пунктом 3.1. договору орендні платежі за місяць оренди майна є договірними і визначаються згідно узгодженого з орендарем розміру щомісячного платежу за оренду майна (додаток 2) та складається із плати за користування майном та відшкодування витрат орендодавця на утримання (експлуатація та обслуговування) адмінбудинку, пропорційно площі майна, переданого в оренду.

За умовами пунктів 3.2. - 3.6. договору орендар протягом п`яти календарних днів після укладання цього договору сплачує орендний платіж згідно наданого орендодавцем рахунку-фактури, який включає плату за відповідну кількість днів першого місяця оренди із розрахунку розміру щомісячного платежу за оренду майна.

У подальшому орендар зобов`язаний сплачувати орендні платежі за поточний місяць не пізніше десятого числа поточного місяця відповідно до узгодженого розміру щомісячного платежу та рахунку-фактури, який орендар не пізніше п`ятого числа поточного місяця повинен отримати у орендодавця. Несвоєчасне отримання орендарем рахунку-фактури у орендодавця не звільняє орендаря від зобов`язання вчасно сплачувати орендні платежі.

Наднормативна сума орендних платежів, що надійшла орендодавцю підлягає в установленому порядку поверненню орендарю за його вимогою або заліку в рахунок наступних платежів.

Фактом, що документально для бухгалтерського та податкового обліку підтверджує надання оренди майна є акт наданих послуг, який орендар не пізніше п`ятого числа місяця, наступного за розрахунковим, повинен отримати у орендодавця та в термін до п`ятнадцятого числа місяця, наступного за розрахунковим, підписати даний акт та один примірник підписаного акта повернути орендодавцю або в цей же термін письмово надати останньому мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг.

У разі якщо у визначені в цьому пункті терміни орендар не з`явиться до орендодавця за отриманням акту наданих послуг або не поверне останньому один примірник підписаного орендарем акту наданих послуг чи не надасть мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг, послуги з оренди майна по договору вважаються наданими орендодавцем належним чином і в повному обсязі, а акт наданих послуг підписується орендодавцем в односторонньому порядку з одночасним зазначенням про відмову орендаря підписати такий акт без повідомлення підстав такої відмови.

Відсутність підписаного уповноваженим представником орендаря акту наданих послуг, припинення або ненадання доступу орендаря до орендованого майна у випадках, передбачених цим договором, не позбавляє орендодавця права стягувати з орендаря орендні платежі в повному обсязі.

Цей договір діє з 01.12.2017 до 30.11.2018 включно (пункт 10.1. договору).

Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до норм частини 2 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

В силу норм статті 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем-1 договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором оренди.

Відповідно до норм частини 1 та 2 статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. (частина 6 статті 283 Господарського кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з нормами частин 1, 3, 5 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до частини 1 статті 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Крім того, 25.11.2019 між Державним публічним акціонерним товариством "Будівельна компанія "Укрбуд" (кредитор за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агентство "Деметра Інтернешнл Компані" (поручитель за договором) укладено договір поруки № 25/11-2019 (далі - договір), відповідно до умов якого у порядку та на умовах, визначених договором поруки, поручитель поручається перед кредитором за виконання боржником обов`язків по сплаті заборгованості по орендних платежах за договором оренди № КС/18-0005 від 01.12.2017 нерухомого майна державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" та за договором оренди № КС/19-0003 від 01.12.2018 нерухомого майна державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" (далі - основні договори), які були укладені між кредитором (в основних договорах - орендодавець) та боржником ( в основних договорах - орендар).

Відповідно до пункту 1.2. договору цим договором поруки поручитель підтверджує, що він ознайомлений зі змістом основних договорів і додатків до них та змістом первинних документів по господарських операціях по основних договорах.

Згідно з пунктом 1.3. договору за порушення боржником умов основних договорів боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.

Пунктом 1.4. договору визначено, що строк (термін) сплати боржником заборгованості по орендних платежах за основними договорами - 31.12.2019.

За умовами пункту 2.1. договору поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі за виконання зобов`язань по основним договорам, що і боржник, включаючи сплату основного боргу за орендними платежами, а також сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків тощо.

Згідно з частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Відповідно до статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Відповідно до статті 541 Цивільного кодексу України солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема, у разі неподільності предмета зобов`язання.

Згідно статті 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі. Виконання солідарного обов`язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов`язок решти солідарних боржників перед кредитором.

Таким чином, при солідарному обов`язку кредиторові надається право за своїм розсудом вимагати виконання зобов`язання в повному обсязі або частково від усіх боржників разом або від кожного окремо. Пред`явивши вимогу до одного із солідарних боржників і не одержавши задоволення, кредитор має право пред`явити вимогу до іншого солідарного боржника.

Як встановлено судом, на виконання умов укладеного договору оренди нерухомого майна державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" від 01.12.2017 № КС/18-0005, 01.12.2017 позивач та відповідач-1 підписали акт приймання-передачі в оренду нерухомого майна державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" в адмінбудинку за адресою: м. Київ, вул. М. Раскової (Є. Сверстюка), відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування наступне нерухоме майно: пов. 7, приміщ. 707 (офіс), площа 34 кв. м).

Додатком № 2 до договору оренди нерухомого майна державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" від 01.12.2017 № КС/18-0005 позивач та відповідач-1 погодили розмір суми щомісячного платежу за оренду нерухомого майна, що належить державному публічному акціонерному товариству "Будівельна компанія "Укрбуд" в адмінбудинку за адресою: м. Київ, вул. М. Раскової (Є. Сверстюка), відповідно до якого загальна сума щомісячного орендного платежу становить 9 369 грн 72 коп. з ПДВ.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач виставив відповідачу-1 рахунки на оплату: від 01.12.2017 № КС/18-0005/12 за грудень 2017 року на суму 9 369 грн 72 коп., від 01.01.2018 № КС/18-0005/01 за січень 2018 року на суму 9 369 грн 72 коп., від 01.02.2018 № КС/18-0005/02 за лютий 2018 року на суму 9 369 грн 72 коп., від 01.03.2018 № КС/18-0005/03 за березень 2018 року на суму 9 369 грн 72 коп., від 01.04.2018 № КС/18-0005/04 за квітень 2018 року на суму 9 369 грн 72 коп., від 01.05.2018 № КС/18-0005/05 за травень 2018 року на суму 9 369 грн 72 коп., від 01.06.2018 № КС/18-0005/06 за червень 2018 року на суму 10 775 грн 28 коп., від 01.07.2018 № КС/18-0005/07 за липень 2018 року на суму 10 775 грн 28 коп., від 01.08.2018 № КС/18-0005/08 за серпень 2018 року на суму 10 775 грн 28 коп., від 01.09.2018 № КС/18-0005/09 за вересень 2018 року на суму 10 775 грн 28 коп., від 01.10.2018 № КС/18-0005/10 за жовтень 2018 року на суму 10 775 грн 28 коп., від 01.11.2018 № КС/18-0005/11 за листопад 2018 року на суму 10 775 грн 28 коп.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач-1 частково оплатив заборгованість за договором оренди нерухомого майна державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" від 01.12.2017 № КС/18-0005 на суму 9 369 грн 72 коп. за грудень 2017 року (дата оплати 11.12.2017), на суму 4 263 грн 60 коп., на суму 9 369 грн 72 коп. за січень 2018 року (дата оплати 22.01.2018), на суму 9 369 грн 72 коп. за лютий 2018 року (дата оплати 19.02.2018), на суму 9 369 грн 72 коп. за березень 2018 року (дата оплати 28.03.2018), на суму 9 369 грн 72 коп. за квітень 2018 року (дата оплати 30.05.2018), що підтверджується виписками по рахунку позивача.

Судом встановлено, що відповідач-1 в порушення умов договору оренди нерухомого майна державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" від 01.12.2017 № КС/18-0005 та норм чинного законодавства не виконав взяті на себе зобов`язання щодо оплати орендних платежів, у зв`язку з чим у відповідача-1 перед позивачем виникла загальна заборгованість за договором у розмірі 69 757 грн 80 коп., що також не було спростовано відповідачем-1, зокрема відповідачем-1 не надано суду доказів оплати орендних платежів на суму 69 757 грн 80 коп. за період з травня по листопад 2018 року.

21.01.2020 позивач звернувся до відповідачів з вимогою № 07/01-53 про сплату заборгованості.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Зазначене також кореспондується зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З огляду на вищенаведене та встановленням факту неналежного виконання відповідачем-1 обов`язку з оплати орендних платежів за договором оренди нерухомого майна державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" від 01.12.2017 № КС/18-0005 та факту наявності заборгованості, вимоги позивача про стягнення солідарно з відповідачів заборгованості за договором на суму 69 757 грн 80 коп. визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У зв`язку з неналежним виконанням відповідачем-1 взятих на себе зобов`язань за договором, позивач просить суд стягнути солідарно з відповідачів на свою користь 5 842 грн 39 коп. пені, 20 847 грн 78 коп. штрафу та 7 659 грн 63 коп. інфляційних втрат.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд зауважує, що передбачене законом право кредитора вимагати стягнення боргу враховуючи індекс інфляції та відсотків річних є способом захисту майнових прав та інтересів кредитора, сутність яких складається з відшкодування матеріальних втрат кредитора та знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів, а також отримання компенсації (плати) від боржника за користування ним грошовими коштами, які належать до сплати кредитору.

Судом перевірено розрахунок інфляційних втрат та встановлено його правильність та відповідність вимогам законодавства.

Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання. (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).

Згідно з статтею 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

У відповідності до частини 2 статті 551 Цивільного кодексу України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі, якщо таке збільшення не заборонено законом. Сторони можуть домовитися про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

За порушення грошових зобов`язань щодо пені застосовується припис частини шостої статті 232 Господарського кодексу України. Даним приписом передбачено не позовну давність, а період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконане; законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього періоду. Його перебіг починається з дня, наступного за останнім днем, у який зобов`язання мало бути виконане, і початок такого перебігу не може бути змінений за згодою сторін. Необхідно також мати на увазі, що умова договору про сплату пені за кожний день прострочення виконання зобов`язання не може розцінюватися як установлення цим договором іншого, ніж передбачений частиною шостою статті 232 Господарського кодексу України, строку, за який нараховуються штрафні санкції.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Нормами статті 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" встановлено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Пунктом 9.2. договору визначено, що за несвоєчасне внесення орендних платежів (після 15 числа поточного місяця) орендар сплачує на користь орендодавця пеню у розмірі 0,5 % від суми простроченого платежу за кожний день прострочення до 28 числа поточного місяця включно, а у разі несплати орендних платежів до 28 числа поточного місяця, орендар, крім зазначеної пені, сплачує на користь орендодавця штраф у розмірі 25 % від суми простроченого платежу (ч. 2 ст. 231 Господарського кодексу України).

Дії відповідача є порушенням умов договору, що є підставою для застосування відповідальності (стягнення пені та штрафу) відповідно до умов пункту 9.2. договору та захисту майнових прав та інтересів позивача, відповідно до норм статті 625 Цивільного кодексу України.

Господарський суд має з`ясовувати обставини, пов`язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно визначає суми пені та інших нарахувань у зв`язку з порушенням грошового зобов`язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов`язання, та зазначеного позивачем максимального розміру відповідних пені та інших нарахувань.

Судом перевірено розрахунок штрафу та встановлено його правильність та відповідність вимогам умов договору та чинного законодавства.

Суд встановив, що доданий до позовної заяви арифметичний розрахунок пені є неправильним, оскільки розмір пені, погоджений сторонами в договорі (0,5 %) перевищує подвійну облікову ставку Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, що суперечить нормам статті 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань". Крім того, при здійсненні розрахунку пені за порушення строку оплати орендних платежів за січень та лютий 2018 року, позивачем включено в період нарахування день фактичної оплати заборгованості.

За перерахунком суду, не виходячи за межі заявленого позивачем періоду нарахування (початкової дати прострочення заборгованості), та не включаючи в період нарахування день фактичної сплати, сума пені за прострочення оплати орендних платежів становить 1 214 грн 57 коп.

Отже, позовні вимоги про стягнення пені в сумі 5 842 грн 39 коп. підлягають частковому задоволенню на суму 1 214 грн 57 коп.

З огляду на вищенаведене та доведення факту несвоєчасного виконання грошового зобов`язання за договором оренди нерухомого майна державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" від 01.12.2017 № КС/18-0005, вимоги позивача про стягнення з відповідачів інфляційних втрат та штрафу підлягають задоволенню у повному обсязі за розрахунком позивача у розмірі 7 659 грн 63 коп. та 20 847 грн 78 коп. відповідно, вимоги позивача про стягнення з відповідачів пені підлягають частковому задоволенню за розрахунком суду у розмірі 1 214 грн 57 коп.

Згідно з частиною 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, статтею 123, статтею 129, статтями 232-233, статтями 237-238, статтею 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство "Консалтинг-Профі" (вул. Євгена Сверстюка, 23, офіс 707, м. Київ, 02002, ідентифікаційний код 33098357) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство "Деметра Інтернешнл Компані" (вул. Євгена Сверстюка, 23, офіс 707, м. Київ, 02002, ідентифікаційний код 41481895) на користь Державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" (вул. М. Раскової, 23, м. Київ, 02002, ідентифікаційний код 33298371) 69 757 (шістдесят дев`ять тисяч сімсот п`ятдесят сім) грн 80 коп. основної заборгованості, 7 659 (сім тисяч шістсот п`ятдесят дев`ять) грн 63 коп. інфляційних втрат, 20 847 (двадцять тисяч вісімсот сорок сім) грн 78 коп. штрафу та 1 214 (одна тисяча двісті чотирнадцять) грн 57 коп. пені.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство "Консалтинг-Профі" (вул. Євгена Сверстюка, 23, офіс 707, м. Київ, 02002, ідентифікаційний код 33098357) на користь Державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" (вул. М. Раскової, 23, м. Київ, 02002, ідентифікаційний код 33298371) 1 004 (одна тисяча чотири) грн 28 коп. судового збору.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агентство "Деметра Інтернешнл Компані" (вул. Євгена Сверстюка, 23, офіс 707, м. Київ, 02002, ідентифікаційний код 41481895) на користь Державного публічного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" (вул. М. Раскової, 23, м. Київ, 02002, ідентифікаційний код 33298371) 1 004 (одна тисяча чотири) грн 28 коп. судового збору.

5. В іншій частині позову щодо вимог про стягнення 4 627 грн 82 коп. пені відмовити.

6. Після набрання рішенням законної сили видати накази.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Суддя Н.Б. Плотницька

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.11.2020
Оприлюднено03.11.2020
Номер документу92555034
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/12896/20

Ухвала від 23.06.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Приходько І.В.

Ухвала від 14.06.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Приходько І.В.

Рішення від 02.11.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

Ухвала від 31.08.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Плотницька Н.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні