Рішення
від 21.10.2020 по справі 140/8452/20
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2020 року ЛуцькСправа № 140/8452/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Матящук Л.Р.,

за участю позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Дячука Р.О.,

представників відповідача-1 Остапкович Н.С., Матвійчук Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління транспорту та зв`язку Волинської обласної державної адміністрації, Конкурсного комітету-постійно діючого органу для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі області з визначення переможців конкурсу на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів фізична особа-підприємець ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування наказів в частині, рішення, договору та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Управління транспорту та зв`язку Волинської обласної державної адміністрації (далі - Управління транспорту та зв`язку, відповідач-1) про визнання протиправним та скасування підпункту 1.5 пункту 1 наказу Управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації № 60 від 11.12.2019 "Про недопущення перевізників-претендентів на участь у конкурсах на перевезення пасажирів нa приміських тa міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування" та зобов`язання відповідача винести на розгляд чергового (позачергового) засідання конкурсного комітету - постійно діючого органу для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути) заяву та документи (конкурсні пропозиції) в пакетах № 1 та № 2, поданих позивачем, як перевізником-претендентом, 21.11.2019 на участь в конкурсі, що відбувся 16.12.2019.

Ухвалою суду від 16.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаним позовом, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 12:00 год. 14.07.2020 (а.с. 78).

14.07.2020 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 12:00 год. 28.07.2020 (а.с. 136) та 28.07.2020 - до 16:00 год. 03.08.2020 (а.с. 143).

Позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, де ним одночасно змінено предмет позову, а саме: позивач просив визнати протиправним та скасувати підпункт 1.5 пункту 1 наказу Управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації № 60 від 11.12.2019 "Про недопущення перевізників-претендентів на участь у конкурсах на перевезення пасажирів нa приміських тa міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування" перевізника-претендента ОСОБА_1 , визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету-постійно діючого органу для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі області з визначення переможців конкурсу на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, викладене у протоколі засідання конкурсного комітету № 145/20 від 16.12.2019 щодо визначення переможцем конкурсу по об`єкту конкурсу № 20-група оборотних рейсів Пересіка-Луцьк (через Турійськ), Луцьк-Турійськ, Ковель-Володимир-Волинський, фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 ; визнати протиправним та скасувати підпункт 20 пункту 1 наказу управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації № 62 від 24.12.2019 Про визнання перевізників-переможців у конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування щодо визначення переможцем конкурсу на об`єкт конкурсу № 20 Пересіка-Луцьк (через Турійськ), Луцьк-Турійськ, Ковель-Володимир-Волинський - підприємця - перевізника ОСОБА_2 ; визнати протиправним та скасувати договір про організацію перевезень пасажирів № 2279 від 26.12.2019, укладений Організатором - управлінням транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації та перевізником ОСОБА_2 на право здійснення перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (оборотних рейсів) Пересіка-Луцьк (через Турійськ), Луцьк-Турійськ, Ковель-Володимир-Волинський; зобов`язати Управління транспорту та зв`язку Волинської обласної державної адміністрації вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, а саме винести на розгляд чергового (позачергового) засідання Конкурсного комітету заяву та документи (конкурсні пропозиції) в пакетах № 1 та № 2, поданих ФОП ОСОБА_1 , як перевізником претендентом 21.11.2019 на участь у конкурсі, що відбувся 16.12.2019 по об`єкту конкурсу Пересіка-Луцьк (через Турійськ), Луцьк-Турійськ, Ковель-Володимир-Волинський.

Ухвалою суду від 03.08.2020 прийнято до розгляду заяву позивача про зміну предмета позову в даній справі; залучено до участі у справі як другого відповідача конкурсний комітет-постійно діючий орган для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі області з визначення переможців конкурсу на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування (далі - Конкурсний комітет, відповідач-2) та залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 . Підготовче засідання у справі відкладено на 10:30 год. 26.08.2020.

Ухвалою суду від 26.08.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 15:00 год. 09.09.2020.

09.09.2020 оголошено перерву у розгляді справи до 14:00 год. 02.10.2020.

02.10.2020 відкладено розгляд справи у зв`язку з неявкою сторін до 12:00 год. 12.10.2020.

12.10.2020 розгляд справи відкладено у зв`язку з відпусткою судді на 14:30 год. 21.10.2020.

Позовні вимоги, з урахуванням змінених позовних вимог, мотивовані тим, що підпунктом 1.5 пункту 1 наказу Управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації № 60 від 11.12.2019 Про недопущення перевізників-претендентів на участь у конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування недопущено до участі у конкурсі на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування позивача як претендента-перевізника.

ОСОБА_1 не погоджується з таким рішенням відповідача - 1, вважає його протиправним та таким, що прийняте з порушенням вимог чинного законодавства.

Відповідно до вимог статті 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" - організація пасажирських перевезень покладається: на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласні маршрути), - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим або обласні державні адміністрації.

Органи державної влади зобов`язані: проводити конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування; забезпечувати укладання договору на автобусних маршрутах загального користування із автомобільним перевізником - переможцем конкурсу на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування та забезпечувати контроль за виконанням ним умов договору.

Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Такий порядок визначає Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081 (далі - Порядок № 1081).

Відповідно до пункту 4 даного Порядку - Організатором на автобусному маршруті загального користування є: Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації - на міжміському і приміському автобусних маршрутах, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласний маршрут), у тому числі таких, що проходять від населених пунктів Київської області до м. Києва.

На час винесення оскаржуваного рішення, організатором перевезень на автобусному маршруті загального користування - на міжміському і приміському автобусних маршрутах, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласний маршрут) являлась управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації. В подальшому, розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації № 59 від 07.02.2020 Про питання структури Волинської обласної державної адміністрації підпунктом 5 пункту 1 змінено назву юридичної особи управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 13362615) на управління інфраструктури Волинської облдержадміністрації.

Наказом відповідача управлінням транспорту та інфраструктури Волинської облдержадміністрації від 06.11.2019 № 57 було визначено об`єкти конкурсу з перевезення пасажирів, а саме групи оборотних рейсів по міжміських та приміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування згідно з додатком та визначено дату проведення конкурсу - 16.12.2019.

ОСОБА_1 21.11.2019 подано заяву на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування по об`єкту конкурсу № 20 група оборотних рейсів на маршрутах Пересіка - Луцьк (через Турійськ), Луцьк - Турійськ, Ковель - Володимир-Волинський.

Дана заява та додані до неї документи були подані у відповідності до пункту 29 та додатків 1-4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України, від 03.12.2008 року № 1081 і статті 46 Закону України Про автомобільний транспорт .

Однак, наказом управління транспорту та інфраструктури Волинської обласної державної адміністрації № 60 від 11.12.2019 Про недопущення перевізників-претендентів на участь у конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування підпунктом 1.5 пункту 1 його було не допущено до участі у конкурсі на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування перевізника.

Підставою для винесення оскаржуваного рішення стала відповідь - інформація, надана першим заступником голови Державної служби України з безпеки на транспорті від 06.12.2019 № 8257/02/15-19.

Згідно додатку до інформації у ОСОБА_1 виявлено порушення підпункту 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1001 Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень та вантажів автомобільним транспортом .

Підпункт 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1001 Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень та вантажів автомобільним транспортом визначає, що строк, протягом якого ліцензіати, які провадять господарську діяльність, зазначену в підпункті 1 цього пункту, подають до органу ліцензування документи та відомості, визначені частиною третьою статті 15 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", становить десять місяців з дня опублікування цієї постанови.

Частина третя статті 15 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" визначає, що у разі зміни переліку документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії, ліцензіат: у разі доповнення переліку новими документами - повинен подати до органу ліцензування документи, якими доповнено перелік, протягом строку, встановленого нормативно-правовим актом, яким затверджено відповідні зміни; у разі зміни форми відомостей, що додаються до заяви про отримання ліцензії і складаються здобувачем ліцензії, - подає органу ліцензування відомості, форму яких змінено, за новою формою протягом строку, встановленого нормативно- правовим актом, яким затверджено відповідні зміни.

Вважає посилання Державної служби України з безпеки на транспорті та в подальшому, відповідача, як Організатора перевезень при недопущенні його як перевізника-претендента до участі в конкурсі абсурдним та безпідставним, оскільки будь-яких порушень вимог вищевказаних нормативних актів ним допущено не було, зважаючи на не однозначність вимог законодавства щодо ліцензування, зокрема і продовження дії виданих ліцензій.

Також вказує на те, що під час прийняття оскаржуваного наказу не було залучено робочий орган, який залучений організатором та на який покладається в тому числі підготовка матеріалів поданих на конкурс, як це визначено статтею 44 Закону України Про автомобільний транспорт та пунктом 14 Порядку № 1081.

Вказує на те, що у відповідача-1 не було жодного доказу порушення ним, як ліцензіатом статей 21, 34 Закону України Про автомобільний транспорт , а також пунктів 7, 26 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1001 від 02.12.2015.

Переможцем конкурсу об`єкту конкурсу № 20 група оборотних рейсів на маршрутах Пересіка - Луцьк (через Турійськ), Луцьк - Турійськ, Ковель - Володимир-Волинський на який позивачем як фізичною особою - підприємцем була подана 21.11.2019 заява на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування та який мав відбутися 16.12.2019 було визнано перевізника ОСОБА_2 .

Безпідставне недопущення його, як перевізника - претендента до участі в конкурсі, позбавило позивача можливості стати переможцем по об`єкту № 20 група оборотних рейсів на маршрутах Пересіка - Луцьк (через Турійськ), Луцьк - Турійськ, Ковель - Володимир-Волинський.

Наказом відповідача-1 № 62 від 24.12.2019 року Про визнання перевізників - переможців у конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування , підпунктом 20 пункту 1 було визнано переможцем конкурсу по об`єкту конкурсу № 20 - група оборотних рейсів Пересіка- Луцьк (через Турійськ), Луцьк - Турійськ, Ковель - Володимир-Волинський - підприємця- перевізника ОСОБА_2 .

Відповідно даним наказом було затверджено результати конкурсу від 16.12.2019, викладені в протоколі засідання конкурсного комітету № 145/20 від 16.12.2019. Оскільки позивач вважає, що результати конкурсу є незаконними відповідно і наказ, яким їх затверджено, а саме підпункт 20 пункту 1 також є протиправним, і в подальшому укладений з переможцем конкурсу на вказані рейси договір на перевезення пасажирів також є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Незаконне недопущення позивача до конкурсу тягне за собою подальші скасування оскаржуваних рішень та договору, оскільки вони є похідними від першого порушення. З врахуванням зазначеного просить позовні вимоги задовольнити в повному об`ємі.

Відповідач 1 у відзиві на позов (т.1, а.с.85-90), поясненнях на заяву позивача (т.1, а.с.145-150) позовні вимоги заперечив та зазначив наступне.

Організатором пасажирських перевезень на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), відповідно до статті 7 Закону України Про автомобільний транспорт є обласні державні адміністрації. Згідно з частиною 1 статті 43 Закону України Про автомобільний транспорт визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 1081 Організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт".

16.12.2019 перед засіданням конкурсного комітету з визначення переможця на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, в присутності ФОП ОСОБА_1 та інших претендентів, було зачитано наказ начальника управління від 11.12.2019 № 60 Про недопущення перевізників-претендентів на участь у конкурсах на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування , одним з яких є позивач.

Відповідно до інформації Державної служби України з безпеки на транспорті від 06.12.2019 № 8257/02/15-19 у ОСОБА_1 виявлено порушення підпункту 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1001 Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом .

Згідно з підпунктом 3 пункту 12 Порядку №1081 претендента ОСОБА_1 не допущено до участі в конкурсі як такого, що не відповідає вимогам статті 34 Закону України Про автомобільний танспорт .

Зазначає, що перед проведенням конкурсу у відповідності до порядку були надіслані відповідні запити щодо отримання інформації та перевірені організатором.

Вказує, що при прийнятті оскаржуваних рішень Організатором не було порушено вимог Закону України Про автомобільний транспорт та Порядку № 1081, недопущення позивача до конкурсу було правомірним, а тому в задоволені позову просить відмовити повністю.

У відповіді на відзив (т.1, а.с.104-109) позивач не погодився із аргументами відповідача викладеними у відзиві, та ще раз вказав на незаконність дій відповідача-1 щодо недопущення позивача до конкурсу.

Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги із врахуванням заяви про зміну позовних вимог підтримали та просили позовні вимоги задовольнити.

Представники відповідача-1 в судовому засіданні позовні вимоги заперечили із підстав, викладених у відзиві та просили в задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача- 2 в судове засідання не з`явився, письмового відзиву на позов суду не подав.

Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, будь-яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог не подав.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що наказом управління транспорту та інфраструктури Волинської ОДА № 57 від 06.11.2019 Про підготовку та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом визначено об`єкти конкурсу з перевезення пасажирів -16.12.2019.

Протоколом засідання конкурсного комітету № 145/20 від 16.12.2019 визначено переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті Пересіка- Луцьк (через Турійськ), Луцьк - Турійськ, Ковель - Володимир-Волинський ФОП ОСОБА_2 (т.1, а.с.168-169).

Підпунктом 20 пункту 1 Наказу № 62 від 24.12.2019 Про визначення перевізників -переможців у конкурсі на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування Управління транспорту та інфраструктури Волинської ОДА визначено переможцем конкурсу на автобусному маршруті Пересіка-Луцьк (через Турійськ), Луцьк - Турійськ, Ковель - Володимир-Волинський ФОП ОСОБА_2 (т.1, а.с. 166-167).

26.12.2019 між організатором - Управлінням транспорту та інфраструктури Волинської ОДА та ФЛП ОСОБА_2 укладено договір № 2779 про організацію перевезень пасажирів по маршруту Пересіка- Луцьк (через Турійськ), Луцьк - Турійськ, Ковель - Володимир-Волинський ( т.1, а.с. 170-172).

Відповідно до статті 7 Закону України Про автомобільний транспорт (далі - Закон № 2344-III) забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласні маршрути), - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим або обласні державні адміністрації.

Відповідно до статті 29 Закону № 2344-III автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб`єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах.

Частиною першою статті 31 Закону № 2344-III визначено, що відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов`язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під`їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.

Як вбачається із частини 1 статті 42 Закону договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.

Згідно з статтею 43 Закону № 2344-III визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, дванадцятої статті 44 Закону № 2344-III організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - Порядок №1081), яким визначено процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі області (внутрішньообласний маршрут), автобусному маршруті, що не виходить за межі території району (внутрішньорайонний маршрут), автобусному маршруті, що проходить у межах населеного пункту (міський маршрут), та автобусному маршруті, що проходить у межах об`єднаної територіальної громади (далі - конкурс), а також процедуру визначення автомобільного перевізника для роботи на міжміському і приміському автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласний маршрут).

Згідно з пунктом 4 Порядку № 1081 організатором перевезень на автобусному маршруті загального користування Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації - на міжміському і приміському автобусних маршрутах, що не виходять за межі території Автономної Республіки Крим чи області (внутрішньообласний маршрут), у тому числі таких, що проходять від населених пунктів Київської області до м. Києва.

Пунктом 8 Порядку № 1081 визначено, що переможця чи переможців конкурсу визначає організатор перевезень на підставі рішення конкурсного комітету окремо щодо кожного об`єкта конкурсу.

Пунктом 29 Порядку визначено, що для участі у конкурсі перевізник-претендент подає окремо щодо кожного об`єкта конкурсу документи, визначені статтею 46 Закону України "Про автомобільний транспорт", за формою згідно з додатками 1 - 4.

Згідно з пунктом 30 Порядку №1081 документи, подані перевізником-претендентом для участі в конкурсі, пронумеровуються, прошнуровуються, підписуються автомобільним перевізником або уповноваженою особою автомобільного перевізника із зазначенням кількості сторінок цифрами і словами.

Документи для участі в конкурсі подаються перевізником-претендентом у двох закритих конвертах (пакетах).

Конверт (пакет) з позначкою "N 1", який містить документи для участі в конкурсі, відкривається наступного дня після закінчення строку їх прийняття.

Конверт (пакет) з позначкою "N 2", який містить документи з інформацією про те, на який об`єкт конкурсу подає документи перевізник-претендент, відкривається під час засідання конкурсного комітету.

У разі подання перевізником-претендентом документів для участі в кількох конкурсах, що проводяться на одному засіданні, ним робиться однакова відмітка на конвертах N 1 і 2, які стосуються одного і того ж конкурсу, що дасть змогу визначити приналежність їх одне одному.

Кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі визначається організатором і не може становити менш як 10 робочих днів до дати проведення конкурсу.

Відповідно до пункту 40 Порядку під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів на підставі інформації, поданої ними в конвертах N 1 і 2.

Згідно з пунктом 49 Порядку рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п`яти робочих днів.

Організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу конкурсного комітету опрацьовує матеріали проведеного конкурсу з перевезення пасажирів та у разі відсутності зауважень до порядку проведення конкурсу приймає рішення окремо за кожним об`єктом щодо переможця чи переможців конкурсу, а також того, хто зайняв друге місце у разі проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах.

Як встановлено пунктом 53 Порядку організатор перевезень на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах не пізніше десяти робочих днів з дня опублікування свого рішення на офіційному веб-сайті укладає з переможцем конкурсу договір згідно з обов`язковими та додатковими (за наявності) умовами конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом.

Підставою щодо недопущення позивача для участі у конкурсі було невідповідність його вимогам статті 34 Закону України Про автомобільний транспорт .

Аналізуючи зібрані по справі докази та норми чинного законодавства, які регламентують спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що недопуск відповідачем - 1 позивача до участі у конкурсі на перевезення пасажирів 16.12.2019 відповідає вимогам чинного законодавства, враховуючи наступне.

Як встановлено пунктом 41 Порядку під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника-претендента.

Представники органів державного контролю несуть персональну відповідальність за достовірні

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 Про затвердження Порядку здійснення державного контролю н автомобільному транспорті визначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Виключний перелік підстав недопущення претендента до участі в конкурсі визначено Порядком № 1081.

Як вбачається із пункту 12 Порядку № 1081 організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який:1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; 2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації; 3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт"; 4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов`язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків необхідної кількості автобусів для виконання перевезень; 5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов`язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт";7) подав до участі в конкурсі більшу кількість автобусів, ніж це передбачено умовами конкурсу.

Частиною 1 статті 34 Закону України Про автомобільний транспорт визначено, шо автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів;утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров`я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

Постановою КМ України № 1001 від 02.12.2015 затверджено Ліцензійні умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажіви та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом .

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 вказаної постанови строк, протягом якого ліцензіати, які провадять господарську діяльність, зазначену в підпункті 1 цього пункту, подають до органу ліцензування документи та відомості, визначені частиною третьою статті 15 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", становить десять місяців з дня опублікування цієї постанови.

21.11.2019 позивачем подано заяву на участь конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті Пересіка- Луцьк (через Турійськ), Луцьк - Турійськ, Ковель - Володимир-Волинський (т.2, а.с. 28).

09.12.2019 на адресу відповідача-1 надійшов лист Державної служби України з безпеки на транспорті № 8257/02/15-19 від 06.12.2019, де в додатку до нього зазначено інформація про перевізників -претендентів для участі у конкурсі, де відносно ОСОБА_1 зазначено порушення підпункту 2 пункту 2 постанови КМ України від 02.12.2015 № 1001 Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом .

Вказаний лист надіслано контролюючим органом у відповідності до вимог чинного законодавства та повинен враховуватися при допущенні осіб для проведення конкурсу на перевезення пасажирів.

Зміст вказаного листа свідчить про те, що ОСОБА_1 було допущено порушення вимог нормативних актів в сфері ліцензування господарської діяльності, що в свою чергу свідчить про порушення ним абзацу 1 частини 1 статті 34 Закону України Про автомобільний транспорт , відповідно є підставою для застосування підпункту 3 пункту 12 Порядку №1081 та недопущення особи до участі у конкурсі.

Слід зазначити, що ані Законом України Про автомобільний транспорт , ані Порядком № 1081 не передбачено обов`язку організатора, конкурсного комітету перевіряти відповідність поданої контролюючим органом інформації.

У даному випадку визначальним для недопущення особи до участі в конкурсі є наявність у його діях порушення статті 34 Закону України Про автомобільний транспорт , що підтверджено уповноваженим на те органом та мало місце у спірних правовідносинах.

Судом встановлено, що на момент прийняття рішення про недопуск позивача до участі у конкурсі, та розгляду справи по суті, інформація викладена у вказаному листі була та є чинною, і ніким не спростованою.

При вирішенні вказаного спору, суд не дає правової оцінки наявній у даному листі інформації, оскільки вказане виходить за рамки заявлених позовних вимог в межах вирішення вказаного спору, та стосуються відносин, які склалися між позивачем та суб`єктом владних повноважень, який не залучений у дану справу, та вимоги до якого не заявлено.

Тому з врахуванням наведеного суд приходить до висновку, що відповідач-1 при прийнятті спірного наказу в частині недопуску ОСОБА_1 до участі у конкурсі 16.12.2019 діяв в межах наданих повноважень із дотриманням вимог статей 7, 29, 31, 34, 44 Закону України Про автомобільний транспорт , пунктів 4, 12, 29, 30, 40, 41 Порядку № 1081, а відтак його дії є правомірними, а позов в цій частині не підлягає до задоволення.

Суд не приймає до уваги твердження позивача та його представника про порушення відповідачем-1 пункту 14 Порядку №1081 в частині залучення робочого органу для проведення конкурсу та підготовку і аналіз ним, поданих до конкурсу пропозицій, враховуючи наступне.

Пунктом 14 Порядку визначено, які функції здійснює робочий орган при проведенні конкурсу.

Питання про не допуск до участі у конкурсі, як визначено пунктом 12 Порядку приймається Організатором, на підставі отриманої ним інформації, що і було зроблено в даному випадку.

Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси та просити про їх захист.

Оскільки суд прийшов до висновку про те, що відповідачем-1 правомірно було відмовлено ОСОБА_1 у не допуску до участі у конкурсі на перевезення пасажирів, який відбувся 16.12.2019, то і подальші його позовні вимоги про скасування рішення відповідача- 2 від 16.12.2019 про визначення переможця конкурсу на автобусному маршруті Пересіка- Луцьк (через Турійськ), Луцьк - Турійськ, Ковель - Володимир-Волинський, визнання протиправним та скасування наказу відповідача- 1 від 24.12.2019 № 62 в частині визначення переможця конкурсу на даному маршруті, визнання протиправним та скасування договору на перевезення пасажирів від 26.12.2019 № 2779, та зобов`язання відповідача-1 розглянути документи позивача подані до участі у конкурсі не підлягають до задоволення, так як в даному випадку вказані вимоги є похідними від первинної вимоги.

Аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що підставою для звернення до адміністративного суду є наявність у позивача порушених прав, свобод або інтересів зі сторони суб`єкта владних повноважень. В такому випадку порушені права підлягають захисту судом у спосіб, що дозволить відновити таке порушене право.

Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про правомірність дій відповідача- 1 про недопуск позивача до участі у конкурсі, то подальші дії вчинені відповідачами, пов`язані із проведенням конкурсу та затвердженням їх результатів не порушують будь-яких прав, свобод інтересів позивача та його не стосуються, а ОСОБА_1 звернувся за захистом прав, які жодним чином відповідачем не порушені.

Отже, суд зазначає, що в разі якщо фактично спору між сторонами не існує, то спірні правовідносини не виникають, а відтак, і право на звернення до суду не може бути реалізоване.

Всі інші посилання позивача та його представника на порушення відповідачем норм Порядку № 1081 не спростовують висновків суду, зроблених в даному судовому рішенні, та не впливають на фактичні обставини справи, встановлені під час її судового розгляду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.

Керуючись ст.ст.241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління транспорту та зв`язку Волинської обласної державної адміністрації, Конкурсного комітету-постійно діючого органу для розгляду конкурсних пропозицій та визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі області з визначення переможців конкурсу на перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів фізична особа-підприємець ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування наказів в частині, рішення, договору та зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Р.С. Денисюк

Повний текст рішення складено 02.11.2020

СудВолинський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.10.2020
Оприлюднено02.11.2020
Номер документу92556778
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —140/8452/20

Рішення від 21.10.2020

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Денисюк Руслан Степанович

Рішення від 21.10.2020

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Денисюк Руслан Степанович

Ухвала від 26.08.2020

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Денисюк Руслан Степанович

Ухвала від 26.08.2020

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Денисюк Руслан Степанович

Ухвала від 26.08.2020

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Денисюк Руслан Степанович

Ухвала від 26.08.2020

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Денисюк Руслан Степанович

Ухвала від 03.08.2020

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Денисюк Руслан Степанович

Ухвала від 03.08.2020

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Денисюк Руслан Степанович

Ухвала від 16.06.2020

Адміністративне

Волинський окружний адміністративний суд

Денисюк Руслан Степанович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні