Справа № 147/651/20
Провадження № 2-о/147/12/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2020 року смт. Тростянець
Тростянецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Мудрак А.М.,
з участю секретаря Чудак Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Верхівська сільська рада Тростянецького району Вінницької області, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,
в с т а н о в и в:
У липні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт постійного проживання разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини. В обгрунтування заяви покликається на те, що до смерті батько ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 . Після смерті батька залишилось спадкове майно, що складається з земельної ділянки, розташованої на території Верхівської сільської ради, належної спадкодавцеві на підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку. Позивач являється спадкоємцем за законом до майна померлого ОСОБА_2 , інших спадкоємців немає. Позивач вчасно прийняв спадщину, тому що до дня смерті батька постійно проживав разом з ним за адресою АДРЕСА_1 , однак зареєстрований за іншою адресою, а саме: АДРЕСА_2 , в зв`язку з чим не може довести факт спільного проживання та не може оформити свої спадкові права. Встановити факт спільного проживання на час відкриття спадщини заявник іншим шляхом немає можливості.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явився, однак подав на адресу суду клопотання про розгляд справи в його відсутності, заяву підтримує та просить задовольнити.
Представник заінтересованої особи Верхівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області в судове засідання не з`явився та 02.09.2020 на адресу суду надали лист за підписом сільського голови, в якому просять розгляд справи проводити за їхньої відсутності, факт постійного проживання ОСОБА_1 з спадкодавцем підтверджують (а.с.26).
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Суд за правилом ч.1 ст. 13 ЦПК України розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтями 15, 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або заперечення, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права або інтересу.
Згідно з ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження суд розглядає заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що дійсно ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 16.01.2018 виконкомом Верхівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області (а.с.7).
З свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого повторно 20 лютого 1984 року встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Козинці Тростянецького району Вінницької області. Батьками записані: мати - ОСОБА_3 , батько - ОСОБА_2 (а.с.8).
Відповідно до довідки №510 від 05.06.2020, виданої виконкомом Верхівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області ОСОБА_1 фактично вступив у спадщину так як на момент смерті ОСОБА_2 проживав та вів спільне господарство разом з нині покійним ОСОБА_2 , без реєстрації місця проживання (а.с.9).
Відповідно до довідки № 938 від 12.12.2019, виданої виконкомом Верхівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, встановлено, що ОСОБА_2 за життя був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 . Спадкоємцем після його смерті являється син ОСОБА_1 , який своєчасно прийняв спадщину, тому що фактично проживав разом з спадкодавцем в його будинку в с. Козинці, вступив в управління та користування спадковим майном, сплачував необхідні платежі по утриманню майна (а.с.10).
Факт спільного проживання та ведення спільного господарства ОСОБА_1 разом з батьком ОСОБА_2 підтверджено показами свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 оголошеними в судовому засіданні, та доданими до матеріалів справи, згідно з якими ОСОБА_1 переїхав проживати до свого батька в 2010 році, вели спільне господарство, обробляли город, збирали урожай. Після смерті батька ОСОБА_1 десь у серпні 2018 року, одружившись, переїхав проживати в с. В.Стратіївка. До даного часу він обробляє город, слідкує за домогосподарством (а.с.13,14).
Факт постійного проживання разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто на день смерті батька ІНФОРМАЦІЯ_1 , заявнику ОСОБА_1 потрібно для оформлення спадкових прав у нотаріальній конторі після смерті батька ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до п. п. 2, 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Відповідно до п.3.21 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 р. за N 282/20595, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї.
У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем (п. 3.22 Порядку).
У п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах по встановлення фактів, що мають юридичне значення вказано, що заява про встановлення факту прийняття спадщини та місця її відкриття може бути розглянута судом у порядку окремого провадження, якщо орган, який вчиняє нотаріальні дії, не вправі видати заявникові свідоцтво про право на спадщину через відсутність або недостатність документів, що необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до роз`яснень, викладених у листі Верховного Суду України від 01 січня 2012 року, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: - факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право; - заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
З огляду на вищевикладене в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 дійсно на час відкриття спадщини, тобто на день смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав разом з померлим в одному будинку по АДРЕСА_1 , та вели спільне господарство.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що заявник у інший спосіб не може довести факт постійного проживання з померлим ОСОБА_2 , оцінюючи всі досліджені докази в їх сукупності, суд вважає, що заява є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 268, 315 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Верхівська сільська рада Тростянецького району Вінницької області, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини- задоволити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 постійно проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції, в порядку визначеному п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, в 30 - денний строк з дня проголошення рішення, а особами, що не були присутні у судовому засіданні під час його проголошення протягом тридцяти днів з дня отримання копії даного рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином (п.3 розділу ХІІ Прикінцеві положення ЦПК України).
Повне ім`я сторін:
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий Тростянецьким РВ УМВС України у Вінницькій області 29 червня 2002 року, РНОКПП НОМЕР_4 ;
Заінтересована особа - Верхівська сільська рада Тростянецького району Вінницької області, місцезнаходження: с. Верхівка, вул. Шкільна, 61, Тростянецького району Вінницької області, 24350, код ЄДРПОУ 04331030.
Суддя А.М. Мудрак
Суд | Тростянецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.11.2020 |
Оприлюднено | 03.11.2020 |
Номер документу | 92579884 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тростянецький районний суд Вінницької області
Мудрак А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні