Рішення
від 02.11.2020 по справі 909/582/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02.11.2020 м. Івано-ФранківськСправа № 909/582/20

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

судді Рочняк О. В.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні матеріали справи

за позовом: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз"

вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 76010

в структуру якого входить Рогатинська дільниця Калуського відділення АТ "Івано-Франківськгаз"

вул. Чорновола,4, м. Рогатин,77001

до відповідача: Дочірнього підприємства санаторію "Черче" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (ДП "Санаторій Черче")

с. Черче, Роганський район, Івано-Франківська область,77015

про стягнення заборгованості за розподіл природного газу в розмірі 41763 грн 02 коп.

без повідомлення (виклику) учасників судового процесу

ВСТАНОВИВ: акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз", в структуру якого входить Рогатинська дільниця Калуського відділення АТ "Івано-Франківськгаз" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою до дочірнього підприємства санаторію "Черче" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (ДП "Санаторій Черче") про стягнення заборгованості в розмірі 41763 грн 02 коп. за надання оператором ГРМ в період з 01 січня 2020 по 30 червня 2020 року послуг з розподілу природного газу на підставі умов Типового договору розподілу природного газу №094205В1ADCP016, укладеного 01.01.2016.

Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 13.07.2020, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановив строк для надання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення.

Копії ухвали від 13.07.2020, які у відповідності до ст.ст.120, 242 ГПК України направлено сторонам за юридичними адресами, вказаними в позовній заяві, що відповідають даним з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, отримано позивачем 17.07.2020, а відповідачем -30.07.2020.

Заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін від учасників справи до суду не надходило.

03.08.2020 через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву №136/П-1-03 від 31.07.2020 (вх.39641/20).

06.08.2020 через канцелярію суду від позивача надійшла відповідь на відзив №760007-Ск-4685-0820 від 06.08.2020 (вх.№9881/20).

ПОЗИЦІЇ СТОРІН

Позиція позивача. Позовні вимоги мотивовано тим, що в порушення договірних зобов"язань, відповідач не підписав та не повернув у встановлений строк акти про надання послуг та не надіслав мотивованої відмови від їх підписання. Водночас, не провів своєчасно оплату за надані послуги з розподілу природного газу за період з 01.01.2020 по 30.06.2020, в зв"язку з чим позивач просить стягнути суму боргу в розмірі 41 763 грн 02 коп. При цьому, позивач зазначає про те, що відповідно до Кодексу ГРМ, припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадку розірвання цього договору. У разі розірвання договору розподілу природного газу Оператор ГРМ коригує дані технічної потужності та вільної потужності для забезпечення нових приєднань (резерву потужності) на відповідній ГРП згідно з вимогами розділу VII цього Кодексу. Зауважує, що відповідач не звертався до позивача про розірвання укладеного між сторонами Типового договору розподілу природного газу № 094205В1ADCP016 укладеного 01.01.2016.

Позиція відповідача. Відповідач у наданому суду відзиві на позов позовні вимоги не визнає та вважає їх безпідставними з огляду на те, що ДП "Санаторій "Черче" ПрАТ "Укрпрофоздоровниця" не працює з 16.10.2019 і після пломбування вхідної засувної арматури газопроводу в 2020 році санаторій не використовує і не буде використовувати газ для своїх потреб. За таких обставин, вважає, що підприємство не повинно оплачувати розподіл газу в зв"язку з невикористанням.

Правом на надання заперечення відповідач не скористався.

Як вбачається із ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, давши оцінку доказам у відповідності до ст.86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд встановив таке.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

У відповідності до персоніфікованих даних заяви-приєднання №094205В1ФDCP016 від 07.06.2017 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), Споживачеві за Типовим договором - Дочірньому підприємству санаторій "Черче" ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів України "Укрпрофоздоровниця", як суб`єкту ринку природного газу присвоєно персональний ЕІС-код № 56ХО00005B1AD00F, а облік постачання (розподілу) природного газу на об`єкт Споживача було забезпечено наступним чином: величина приєднання потужностей об"єкта 619,8238 куб.м/год (а.с.10).

Як зазначено в заяві-приєднанні, Споживач ознайомився з умовами Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498 на офіційному сайті НКРЕКП, сайті оператора ГРМ в мережі інтернет: http://if.104.ua/ua та в друкованому виданні, що публікується в межах території ліцензованої діяльності: газета "Галичина" №194 від 26.12.2015, приєднався до умов Договору.

Відповідно до пункту 1.1. розділу І даного Договору (в редакції із змінами, внесеними згідно постанови НКРЕКП від 07.10.2019 року №2080) - цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

За цим Договором, Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором (п.2.1 розділу ІІ Договору).

Обов`язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ (п.2.2 розділу ІІ Договору).

Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (пункт 5.1. Договору розподілу).

Пунктом 5.2. Договору розподілу передбачено, що визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених кодексом газорозподільних систем та цим договором.

Згідно пункту 5.4. Договору розподілу, порядок визначення об`єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору.

Також, згідно з пунктів 6.1. та 6.2. Договору оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до пункту 6.3. Договору величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності. Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

Пунктом 6.4. розділу VІ Типового договору розподілу природного газу встановлено, що розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

Відповідно до пункту 6.6. розділу VІ Типового договору розподілу природного газу, оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством Споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Положеннями пункту 6.7 розділу VІ Договору передбачено, що у разі виникнення у Споживача заборгованості за цим Договором Сторони можуть укласти графік погашення заборгованості, який оформлюється додатком до цього Договору або окремим договором про реструктуризацію заборгованості.

Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п.6.8 договору).

Додатковою угодою №1 до Типового договору розподілу природного газу №094205В1ФDCP016 від 07.06.2017, у зв"язку з прийняттям змін до Кодексу газорозподільних систем (п.2 глави 6 розділу VІ в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1418 від 11.08.2016), сторони погодились внести зміни до персоніфікованих даних Споживача вказаних в заяві-приєднанні, а саме щодо величин приєднаної потужності об"єкта - 537,2652 куб.м/год (а.с.11).

Позивачем проведено розрахунки витрат природного газу Споживача згідно заяви -приєднання № 094205В1ФDCP016 від 07.06.2017, що є додатком 4 до Договору (а.с.12-15).

Листом № 500/П-1-03 від 15.10.2019 Дочірнє підприємство санаторій "Черче" ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів України "Укрпрофоздоровниця" звернулося до ПАТ "Івано-Франківськгаз" з проханням провести пломбування газопроводу в зв"язку з закінченням курортно-лікувального сезону з 16.10.2019 (а.с. 61).

Листом № 76003.1-Сл-9789-1219 від 09.12.2019 позивач повідомив Споживача про фактичний обсяг споживання природного газу об"єктами Санаторій "Черче" за попередній газовий рік (з 01.10.2018 по 30.09.2019), який склав 69633,43 куб.м. (а.с.16).

Листом №85/П-1-03 від 10.03.2020 Дочірнє підприємство санаторій "Черче" ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів України "Укрпрофоздоровниця" звернулося до АТ "Оператор газорозподільної системи Івано-Франківськгаз" з повідомленням про те, що санаторій працює сезонно та в жовтні місяці 2019 року постачання газу в санаторій припинено та опломбовано вхідний кран подачі газу (а.с.60).

Оператором ГРМ (позивач) складено наступні акти наданих послуг за період січня- червня 2020 року (а.с. 17-22):

- акт № ІФЯ80001857 від 31.01.2020 на суму 6963 грн 35 коп.;

- акт № ІФЯ80009584 від 29.02.2020 на суму 6963 грн 36 коп.;

- акт № ІФЯ80014156 від 31.03.2020 на суму 6963 грн 34 коп.;

- акт № ІФЯ80019101 від 30.04.2020 на суму 6963 грн 35 коп.;

- акт № ІФЯ80024268 від 31.05.2020 на суму 6963 грн 34 коп.;

- акт № ІФЯ80027890 від 30.06.2020 на суму 6963 грн 36 коп.

Згідно листа №76003.1-Сл-2640-0520 від 15.05.2020, позивач направив відповідачу акти наданих послуг з розподілу природного газу №ІФЯ80001857 від 31.01.2020, №ІФЯ80009584 від 29.02.2020, №ІФЯ80014156 від 31.03.2020, №ІФЯ80019101 від 30.04.2020 та рахунок на оплату послуг з розподілу природного газу №60016974 від 14.05.2020. Просив підписати та скріпити печаткою дані акти та повернути по одному екземпляру у двохденний термін з моменту отримання листа (а.с.23).

Цінний лист з описом вкладення направлено 15.05.2020, про що свідчить накладна та інформація про відправлення (а.с.24) та вручено 19.05.2020, що підтверджується трекінгом Укрпошти (а.с.26).

Листом №109/П-1-03 від 26.05.2020 Дочірнє підприємство санаторій "Черче" ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів України "Укрпрофоздоровниця" повідомило Рогатинську дільницю Калуського відділення про те, що санаторій припинив використання природного газу в другій половині жовтня 2019 року і було перекрито подачу газу санаторію та опломбовано, тому питання про оплату послуг з розподілу природного газу відпадає (а.с.59).

Претензією №760007-Ск-3249-0620 від 15.06.2020 позивач звернувся до відповідача про необхідність сплати боргу за період з січня по травень 2020 за договором розподілу природного газу, укладеного шляхом підписання заяви-приєднання № 094205В1ФDCP016 від 07.06.2017 за надані послуги з розподілу природного газу в 2020 році в місячний термін з моменту отримання претензії (а.с.27-34).

До претензії приєднано в т.ч. акти наданих послуг з розподілу природного газу №ІФЯ80001857 від 31.01.2020, №ІФЯ80009584 від 29.02.2020, №ІФЯ80014156 від 31.03.2020, №ІФЯ80019101 від 30.04.2020, № ІФЯ80024268 від 31.05.2020, рахунок на оплату №60019655 від 12.06.2020 за надані послуги - розподіл природного газу (потужність), згідно якого сальдо станом на 01.06.2020 становило 34799 грн 66 коп., а враховуючи надання послуг по розподілу природного газу за червень - сума до оплати склала 41 763 грн 02 коп. з ПДВ (а.с.35).

Претензію з відповідними додатками направлено відповідачу цінним листом з описом вкладення направлено 16.06.2020, про що свідчить накладна та інформація про відправлення (а.с.36) та вручено відповідачу 19.06.2020, що підтверджується трекінгом Укрпошти (а.с.38).

У відповідь на претензію ДП "Санаторій "Черче" листом №126/П-103 від 26.06.2020 повідомило про те, що 17.10.2019 в результаті опломбування було припинено газопостачання до санаторію та відповідно розподіл газу, а тому немає підстав для задоволення претензії (а.с.54-57).

Листом №135/П-1-08 від 31.07.2020 ДП "Санаторій "Черче", адресованому старшому інженеру з експлуатаційної діяльності Рогатинської дільниці Калуського відділення повідомило про те, що санаторій не працює з 16.10.2019 і після опломбування вхідної засувної арматури газопроводу не використовує для своїх потреб газ (а.с.52).

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Відповідно до приписів статті 55 Конституції України, статей 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого цивільного права.

Спірні правовідносини, які виникли між споживачем та газорозподільною організацією врегульовано Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕП №2494 від 30.09.2015, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1379/27824 06.11.2015, постановою НКРЕП №2498 від 30.09.2015 "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу" тощо.

Закон України "Про ринок природного газу" визначає наступних суб`єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи; оператор газорозподільної системи: оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач. Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" (є оператором ГРМ).

Згідно умов Кодексу ГРС, оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

У спірних правовідносинах ДП Санаторій "Черче" (відповідач по справі) має статус споживача.

Згідно п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.

Умовами п. 1 розділу 3 глави VI Кодексу ГРС споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

Як передбачено статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Відповідно до п.3 глави 3 розділ VI Кодексу ГРС договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Згідно з п. 4 глави 3 розділу VI кодекс ГРМ договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Абзацом 3 пункту 3 глави 3 розділу І Кодексу ГРМ передбачено, що споживачі, у тому числі побутові, та суміжні суб`єкти ринку природного газу, які фізично підключені до ГРМ, забезпечуються цілодобовим доступом до ГРМ та можливістю розподілу (переміщення) природного газу ГРМ у порядку, визначеному в розділі VI цього Кодексу.

Спірні відносини між сторонами виникли на підставі внесення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №2080 від 07.10.2019 змін до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 та Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015.

Так, постановою НКРЕКП №2080 затверджено, що з 01.01.2020 запроваджується новий порядок розрахунків за послугу з розподілу природного газу, зокрема, змінено принцип визначення величини потужності для споживачів природного газу та здійснено перехід від приєднаної потужності до замовленої, яка розраховується відповідно до вимог Кодексу ГРМ виходячи із об`ємів споживання об`єктів споживачів за попередній рік.

Типовий договір розподілу природного газу є публічним (стаття 633 Цивільного кодексу України) та договором приєднання (стаття 634 Цивільного кодексу України). Умови Типового договору є однаковими для всіх споживачів України.

Типовий договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк.

Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви- приєднання до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Як вже зазначалось, в розділі 6-му Типового договору розподілу природного газу врегульовано порядок розрахунків та визначено, що оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем. При цьому, величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений регулятором для відповідного оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності. Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.

Відповідно до п. 2 гл. 6 розд. VI Кодексу ГРМ річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою.

Визначення газового року наведено в п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ - і ним є період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року.

У відповідності до п.10 глави VI розділу 6 Надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг. Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ.

Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.

До вирішення спірних питань сума до сплати за надані послуги з розподілу природного газу ГРМ установлюється відповідно до даних Оператора ГРМ.

З урахуванням вищезазначених вимог Кодексу ГРМ та типового договору, позивачем було здійснено розрахунок вартості наданих послуг з розподілу природного газу за тарифом, встановленим для АТ "Івано-Франківськгаз" постановою НКРЕКП від 24.12.2019 №30024 з розрахунку 1 грн за 1 куб.м. природного газу на місяць, без ПДВ.

Однак, відповідач з необхідністю щомісячно сплачувати вартість послуги не погоджується з підстав неспоживання природного газу у місяці, за які розраховується величина замовленої потужності, мотивуючи при цьому, свою позицію тим, що результаті опломбування було припинено газопостачання до санаторію, та відповідно, розподіл газу.

Натомість, суд зазначає, що послуга з розподілу не складається лише з фактичного переміщення природного газу розподільчою системою трубопроводів. До послуги з розподілу також входить цілодобове надання фактичного доступу замовленої потужності об`єктів споживача до газорозподільної системи, що буквально означає - наявність технічної можливості у будь-який час необхідний споживачу скористатись можливістю розпочати газоспоживання.

Тобто, оператор ГРМ, знаючи, що об`єкт відповідача підключено до газорозподільної системи підтримує належний тиск у системі з урахування замовленої потужності приєднаних об`єктів споживача. Дані послуги є монопольними роботами АТ Івано-Франківськгаз , як оператора ГРМ у зоні ліцензованої діяльності - території Івано-Франківської області.

Слід зазначити, що між приєднаною та замовленою потужністю об`єктів споживача є певна різниця, через що є різниця в підходах до розрахунку вартості послуг:

- приєднаною потужністю є стала величина, тобто така, яка не потребує коригування і розраховувалась споживачу один раз на весь час отримання послуг,

- замовлена потужність - це змінна величина, яка розраховується на календарний рік відповідно до попередніх обсягів споживання (і може змінюватись через шість місяців за заявою споживача), тобто, оператор ГРМ для сталого функціонування, постійно налаштовує потужність газорозподільних мереж під приєднані до мережі об`єкти споживача.

Відповідно до п. 8 гл. 6 розд. VI Кодексу ГРМ, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадку розірвання цього договору. У разі розірвання договору розподілу природного газу оператор ГРМ коригує дані технічної потужності та вільної потужності для забезпечення нових приєднань (резерву потужності) на відповідній ГРП згідно з вимогами розділу VI цього Кодексу.

Таким чином, неотримання відповідачем послуг, у зв`язку з відсутністю фактичного споживання природного газу не є підставою для несплати послуг за розподіл газу, адже в даному випадку об`єкт вважається приєднаним навіть, якщо газоспоживаюче обладнання опломбоване на газопроводі - вводі, оскільки для початку фактичного споживання природного газу, окрім зняття пломби немає перешкод. На об`єкт не розраховується замовлена потужність пропускної спроможності газових мереж лише у випадку механічного від`єднання від мереж, доказів чого матеріали справи не містять. Також матеріали справи не містять доказів розірвання договору розподілу природного газу, укладеного між сторонами.

Згідно п.1 розділу II Кодексу ГРМ газорозподільна система (ГРМ) є технологічним комплексом, що складається з організаційно і технологічно пов`язаних між собою об`єктів, призначених для розподілу природного газу від газорозподільних станцій безпосередньо споживачам.

Не можна розглядати поняття розподілу газу лише як доставку газу безпосередньо споживачу. Оскільки, розподіл природного газу це цілий комплекс дій (заходів) оператора ГРМ, пов`язаних з підтриманням системи ГРМ в надійному та безпечному стані, що підтверджується складовими структури тарифу на послуги з розподілу природного газу, до розрахунку якого, згідно Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу (постанова НКРЕКП №236 від 25.02.2016 із змінами).

В нормативних актах в сфері ринку природного газу термін розподіл природного газу вживається і в розумінні фізичної доставки газу.

Таким чином, послуга з розподілу природного газу не обмежується обов`язками оператора ГРМ (АТ Івано-Франківськгаз ) щодо фізичної доставки обсягів природного газу до об`єктів споживача та формування кількісних показників обсягів спожитого (розподіленого) природного газу, а включає в себе в цілому процес забезпечення цілодобового доступу до ГРМ в межах приєднаної потужності об`єкта споживача для можливості споживання ним відповідних об`ємів природного газу, виділених постачальником природного газу безпосередньо споживачу, і в розумінні цілого комплексу дій (заходів) оператора ГРМ, пов`язаних із забезпеченням безаварійності та належного стану ГРМ.

У відповідності до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Як за умовами договору (п.6.8), так і положеннями п.10 (п.9 в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) глави VI розділу 6 Кодексу ГРМ, надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг. Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ.

Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.

Тобто, акт надсилається іншій стороні до п`ятого числа місяця, наступного за звітним.

З огляду на вимоги частин 1,3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (частини 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України).

Матеріали справи містять докази направлення відповідачу актів надання послуг №ІФЯ80001857 від 31.01.2020 на суму 6963 грн 35 коп.; № ІФЯ80009584 від 29.02.2020 на суму 6963 грн 36 коп.; № ІФЯ80014156 від 31.03.2020 на суму 6963 грн 34 коп.; №ІФЯ80019101 від 30.04.2020 на суму 6963 грн 35 коп.; акт № ІФЯ80024268 від 31.05.2020 на суму 6963 грн 34 коп.

При цьому, судом враховано відсутність в матеріалах справи доказів направлення відповідачем позивачу вмотивованої відмови від підписання актів наданих послуг чи доказів звернення про розірвання договору розподілу природного газу, як це передбачено п.8 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

З огляду на викладене, у суду наявні підстави для задоволення позову в частині стягнення з відповідача заявленої суми заборгованості місячної вартості величини річної замовленої потужності за період з січня по травень 2020 року у розмірі 34799 грн 66 коп.

В задоволенні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за розподіл газу за червень 2020 року, яка нарахована на підставі акту надання послуг №ІФЯ 80027890 від 30.06.2020 у розмірі 6963 грн 36 коп., належить відмовити, оскільки доказів направлення акту за звітний період (червень 2020) матеріали справи не містять, а крім того, дана вимога є передчасною, зважаючи на те, що акти надання послуг за звітний період за умовами договору (п.6.8), та положень п.10 (п.9 в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) глави VI розділу 6 Кодексу ГРМ, надсилаються споживачу до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, а Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг.

Таким чином, враховуючи, що позовну заяву подано до господарського суду 06.07.2020, позивачем не дотримано умов та строків надсилання споживачу (відповідачу) акту надання послуг за червень 2020 року, а відповідно, у відповідача не настав строк виконання зобов`язання з оплати послуг, наданих відповідно до договору розподілу природного газу за червень 2020 року.

Враховуючи викладене, позов належить до часткового задоволення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покласти на відповідача, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись 76-80, 86, 129, 232, 236, 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд УХВАЛИВ:

позов задовольнити частково.

Стягнути з Дочірнього підприємства санаторію "Черче" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (ДП "Санаторій Черче"), (с. Черче, Роганський район, Івано-Франківська область,77015, код ЄДРПОУ 05397373) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" (вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 76010, код ЄДРПОУ 03361046) 34799 (тридцять чотири тисячі сімсот дев"яносто дев"ять) гривень 66 коп. заборгованості за надання послуг з розподілу природного газу та 1750 (одну тисячу сімсот п"ятдесять ) гривень 97 коп. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку відповідно до розділу 4 з урахуванням п.4 розділу 10 ГПК України.

Повне рішення складено 02.11.2020

Суддя О.В. Рочняк

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення02.11.2020
Оприлюднено04.11.2020
Номер документу92586294
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/582/20

Ухвала від 16.04.2021

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Ухвала від 14.12.2020

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Орищин Ганна Василівна

Рішення від 02.11.2020

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

Ухвала від 13.07.2020

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні