Рішення
від 29.10.2020 по справі 622/551/20
ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 622/551/20 р.

2/622/344/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.10.2020 смт Золочів

Золочівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Чернової О.В.,

за участю секретаря Дмитренко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвкат ОСОБА_2 , до Гур`єво-Козачанської сільської ради Золочівського району Харківської області, ГУ Держгеокадастру у Харківській області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

18.06.2020 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , подана представником позивача адвокатом Татаркіним І.О., в якій він просить суд визнати за позивачем, право на земельну частку (пай) площею 7,91 га із земель колишнього КСП "Україна" або з земель резерву чи запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення Гур`єво-Козачанської сільської ради Золочівського району Харківської області в порядку спадкування після смерті його матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Свої вимоги позивач мотивував тим, що за життя його матері ОСОБА_3 належало, окрім іншого спадкового майна, і право на земельну частку (пай) розміром 7,91 в умовних кадастрових гектарах, що перебувало у колективній власності КСП "Україна" та розташоване на території Гур`єво-Козачанської сільської ради Золочівського району Харківської області, відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0035495, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів 20.09.1996 року за № 165. Позивач є спадкоємцем першої черги за законом. Проте, звернувшись до Золочівської державної нотаріальної контори з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на вказане право на земельну частку (пай), позивачу було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, на підставі того, що відсутні правовстановлюючі документи, а саме сертифікату про право на земельну частку (пай). В даний час позивач змушений звернутися до суду, оскільки його право не визнається і він не може розпорядитися своєю власністю.

Позивач подав через канцелярію суду письмову заяву, відповідно до якої позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив задовольнити, розгляд справи просив проводити без його участі та участі його представника.

Від сільського голови Гур`єво-Козачанської сільської ради Золочівського району Харківської області Мартиненка В. 05.10.2020 через канцелярію суду надійшла заява в якій він просить справу розглядати за відсутності представника, та не заперечує проти розгляду позовної заяви ОСОБА_1 .

Від представника ГУ Держгеокадастру надійшли письмові пояснення щодо позову, проти задоволення заперечують, справу просять розглядати за відсутності представника. Зазначає, що державний акт на право власності на землю ОСОБА_3 не видавався, а тому ОСОБА_3 за життя не набула права власності на земельну ділянку, а позивачем не надано жодних доказів щодо отримання нею державного акту або реєстрації за нею права на земельну ділянку.

Враховуючи неявку усіх учасників справи, фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом не здійснювалося на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 у подружжя ОСОБА_4 та ОСОБА_3 народився син ОСОБА_1 , що вбачається із наданої суду копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 виданого 21.09.1979 року (а.с.8).

ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 52 років померла ОСОБА_3 , про що 08.10.2007 року Гур`єво-Козачанською сільською радою Золочівського району Харківської області складено актовий запис № 17 та 08.10.2007 року гур`єво-Козачанською сільською радою Золочівського району Харківської області видано відповідне свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.14).

З копії сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ХР №0035495 ОСОБА_3 належить право на земельну частку (пай) розміром 7,91 в умовних кадастрових гектарах в КСП Україна (а.с.16-17)

З листа начальника Відділу у Золочівському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Трофімова В.П. від 22.06.2017 року, Державного акту на право колективної власності на землю серія ХР-13-00-000494 та списку громадян до нього вбачається, що КСП Україна отримано державний акт на право колективної власності на землю 25 липня 1996 року. До списку громадян- членів КСП Україна , який додається до державного акту на право колективної власності на землю ОСОБА_3 включена, на ім`я ОСОБА_3 був виписаний сертифікат на право на земельну частку (пай) по КСП Україна , який зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів за № 165 (а.с.15)

З листа в.о. начальника Відділу у Золочівському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Голоборолько Л.. від 21.05.2020 книга реєстрації сертифікатів КСП Україна у Відділі відсутня за вимогою Служби безпеки України, в зв`язку з чим Відділ не володіє інформацією щодо реєстрації та видачі сетрифіката ОСОБА_3 . Відповідно до книг реєстрації державних актів на право власності на землю, державних актів на постійне користування землею та договорів оренди землі станом на 01.01.2013 р. на ім`я ОСОБА_3 державний акт на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва не виготовлявся (а.с.18)

Згідно належним чином завіреної копії спадкової справи № 185/2020, наданої на виконання ухвали суду про витребування доказів від 06.10.2020 року Золочівською державною нотаріальної конторою Харківської області заведена спадкова справа № 185/2020, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 23.07.2020 року до нотаріальної контори за вх. № 484 надійшла заява ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_3 . Згідно довідки сільського голови Гур`єво-Козачанської сільської ради Золочівського району Харківської області від 20.07.2020 №02-16/119 ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті постійно проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Разом з нею на день її смерті за вказаною адресою постійно мешкав і був зареєстрований ОСОБА_1 - її син. Інших заяв про прийняття чи відмову від спадщини до нотаріальної контори не надходило.

Свідоцтва про право на спадщину за законом чи за заповітом нікому не видавалися.

Постановою про відмову у вчинені нотаріальної дії від 23.07.2020 року, винесеною державним нотаріусом Золочівської державної нотаріальної контори, ОСОБА_5 - ОСОБА_1 було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину з законом на право на земельну частку (пай) в КСП Україна , після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , оскільки відсутній оригінал вказаного сертифікату на право на земельну частку (пай) (а.с.41-41).

При вирішення спору суд виходить з того, що спірні правовідносини врегульовані положеннями Конституції України, ЦК УРСР (в ред. 1963 року), Закону України Про нотаріат , Наказом Мін`юсту України Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22.02.2012 № 296/5.

У ч.1 ст. 55 Конституції України зазначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені в заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. ст. 1261-1265 цього Кодексу.

Статті 1268, 1269 ЦК України обумовлює порядок прийняття спадщини так спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього кодексу він не заявив про відмову від неї.

Згідно до положень статей 1268,1269 ЦК України позивач є таким, що прийняв спадщину після смерті матері, так як на момент відкриття спадщини постійно проживали та були зареєстровані зі спадкодавцем за однією адресою.

Відповідно до положень ст. 49 Закону України Про нотаріат від 02.09.1993 № 3425-XII нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Пунктом 4.15 Глави 10 Розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Мін`юст України Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22.02.2012 № 296/5 встановлено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Таким чином, суд доходить висновку, що ОСОБА_3 за життя володіла правом на земельну частку (пай) розміром 7,91 в умовних кадастрових гектарах в КСП Україна Золочівського району Харківської області на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0035495, який зареєстрований у книзі реєстрації сертифікатів 20.09.1996 року за № 165, проте наразі оригінал вказаного сертифікату втрачено, а отримання його дублікату чи копії не передбачено діючим законодавством.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне їй майно, в тому числі спірне право на земельну частку (пай).

Позивач як єдиний спадкоємець, рийняв спадщину після смерті матері, так як на день відкриття спадщини постійно проживав та був зареєстрований разом зі спадкодавцем.

За таких обставин, суд доходить висновку, що до позивача перейшло право власності на вказане право на земельну частку (пай) розміром 7,91 в умовних кадастрових гектарах в КСП Україна Золочівського району Харківської області, що належало його померлій матері ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0035495, який зареєстрований у книзі реєстрації сертифікатів 10.09.1996 року за № 165, проте яке він не має можливості оформити у нотаріальному порядку у зв`язку з тим, що було втрачено оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай), а видача його дублікату не передбачена діючим законодавством. Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись наведеними положеннями матеріального закону та ст. ст. 12,13,76,81,209,211,247,258,264,265,268 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвкат ОСОБА_2 , до Гур`єво-Козачанської сільської ради Золочівського району Харківської області, ГУ Держгеокадастру у Харківській області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право на земельну частку(пай) розміром 7,91 в умовних кадастрових гектарах відповідно до сертифіката серія ХР №0035495, який зареєстровано 20.09.1996 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №165 на ім`я ОСОБА_3 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , за рахунок невитребуваних часток (паїв), або з земель резерву або запасу комунальної власності Гур`єво-Козачанської сільської ради Золочівського району Харківської області.

Рішення може бути оскаржено у встановленому порядку до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до вимог п.15 Перехідних положень ЦПК України ( в ред. з 15.12.2017 року) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , рнокпп НОМЕР_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Гур`єво-Козачанська сільська рада Золочівського району Харківської області, код ЄДРПОУ 04398599, адреса: 62212, Харківська область, Золочівський район, с. Гур`їв-Козачок, вул. Шкільна, 36.

Відповідач: ГУ Держгеокадастру у Харківській області, код ЄДРПОУ 39792822, адреса: 61145, м. Харків, вул. Космічна, буд. 21, 8-9 поверх.

Повний текст рішення виготовлено 05.11.2020.

Суддя О. В.Чернова

СудЗолочівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення29.10.2020
Оприлюднено06.11.2020
Номер документу92665110
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —622/551/20

Ухвала від 16.02.2021

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Ухвала від 24.12.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Рішення від 29.10.2020

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Рішення від 29.10.2020

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Ухвала від 20.10.2020

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Ухвала від 06.10.2020

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Ухвала від 14.08.2020

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Ухвала від 09.07.2020

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Ухвала від 19.06.2020

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні