ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі
06 листопада 2020 рокум. ПолтаваСправа № 440/6445/20
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Алєксєєва Н.Ю., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Полтавської міської територіальної виборчої комісії Полтавського району Полтавської області (вул.Соборності, 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000), Шевченківської районної у місті Полтава територіальної виборчої комісії Полтавської області (вул. І.Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040) про визнання дій та рішення протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
06 листопада 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської міської територіальної виборчої комісії Полтавського району Полтавської області, Шевченківської районної у місті Полтава територіальної виборчої комісії Полтавської області, у якій просить:
- визнати протиправним рішення Шевченківської районної у місті Полтава територіальної виборчої комісії Полтавської області з встановлення підсумків голосування з виборів депутатів Полтавської міської ради у межах усього територіального виборчого округу №5, оформлене протоколом від 03.11.2020 (час складання 18 година 30 хвилин);
- зобов`язати Шевченківську районну у місті Полтава територіальну виборчу комісію Полтавської області повторно встановити підсумки голосування з виборів депутатів Полтавської міської ради у межах усього територіального виборчого округу №5 шляхом складення уточненого протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Полтавської міської ради у межах усього територіального виборчого округу №5;
- визнати протиправними рішення та дії Полтавської міської територіальної виборчої комісії, Полтавського району, Полтавської області з прийняття від Шевченківської районної у місті Полтава територіальної виборчої комісії Полтавської області протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Полтавської міської ради у межах усього територіального виборчого округу №5;
- зобов`язати Полтавську міську територіальну виборчу комісію, Полтавського району, Полтавської області повернути/направити на уточнення протокол Шевченківської районної у місті Полтава територіальної виборчої комісії Полтавської області про підсумки голосування з виборів депутатів Полтавської міської ради у межах усього територіального виборчого округу №5 від 03.11.2020 (час складання 18 година 30 хвилин).
Підставою звернення до суду з цим позовом є переконання позивача про порушення відповідачами-суб`єктами владних повноважень його прав та законних інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та підсудний Полтавському окружному адміністративному суду, а також поданий у строк, встановлений законом.
Підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження на даній стадії відсутні.
Таким чином, позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
При вирішенні питання щодо обрання форми позовного провадження, за правилами якої буде здійснюватися розгляд адміністративної справи, суд виходить з наступного.
Частиною першою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з частиною 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Пунктом 10 частини 6 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи характер спірних правовідносин, склад учасників та предмет доказування, що не вимагають проведення підготовчого провадження для повного та всебічного встановлення її обставин, суд дійшов висновку, що дана справа є незначної складності, не підпадає під винятки, передбачені частиною четвертою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому відповідно до пункту 10 частини 6 статті 12 цього ж Кодексу може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Крім того, прохальна частина позовної заяви містить клопотання про надання можливості адвокату позивача Богомолову Олексію Олексійовичу взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Вирішуючи питання про участь представника позивача у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, суд виходить з наступного.
Відповідно до частин першої-четвертої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України.
Таким чином, прийняття рішення щодо проведення судового засідання в режимі відеоконференції є правом суду. Вказана норма не передбачає обов`язку проведення судового засідання в режимі відеоконференції у разі наявності про це клопотання сторони.
Зазначений спосіб участі сторони в судовому засіданні в режимі відеоконференції має винятковий характер, у зв`язку з чим повинні існувати об`єктивні причини, які ускладнюють або роблять неможливим особисту участь сторони в судовому засіданні.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 18.11.2019 року у справі №826/24325/15.
Суд звертає увагу, що позивачем не наведено жодних обставин щодо неможливості прибути представника позивача до суду для розгляду справи або неможливість прибуття до суду позивача, який проживає в місті Полтава. Відтак, сам факт звернення позивача про надання можливості адвокату позивача взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів не є вагомою підставою для проведення відеоконференції, або поважною причиною, яка фактично ускладнює або робить неможливою його участь у судовому засіданні.
При цьому, згідно положень статті 44 КАС України позивач у справі має право, зокрема, подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника
За нормами КАС, участь представника сторони в судовому засіданні не є обов`язковою, а представник позивача має можливість наводити суду свої доводи, міркування та вимоги у письмових процесуальних документах.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача про надання можливості адвокату позивача взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Згідно з частиною 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Частиною 3 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Частиною 3 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Враховуючи викладене, з метою всебічного та повного розгляду справи, суд дійшов висновку про необхідність витребування від відповідача додаткових доказів.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 12, 77, 80, 171, 248, 256, 257, 262, 268, 269, 273 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі 440/6445/20 за позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської територіальної виборчої комісії Полтавського району Полтавської області, Шевченківської районної у місті Полтава територіальної виборчої комісії Полтавської області про визнання дій та рішення протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 11:00 07 листопада 2020 року в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду за адресою: вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава.
Встановити відповідачу строк до 10:00 07 листопада 2020 року для подання відзиву на позовну заяву разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Роз`яснити відповідачу, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами, а неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову в силу частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Витребувати від Полтавської міської територіальної виборчої комісії Полтавського району Полтавської області належним чином засвідчені копії:
- витягу з протоколу Полтавської міської ТВК №31;
- рішення (витяг з протоколу) Полтавської міської ТВК про прийняття від Шевченківської районної у місті Полтава ТВК протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Полтавської міської ради у межах усього територіального виборчого округу №5 від 03.11.2020;
- належним чином засвідчені копії всіх матеріалів, що були або мали бути взяті відповідачем до уваги при прийнятті рішень, вчинення дій, з приводу яких подано позов.
Витребувати від Шевченківської районної у місті Полтава територіальної виборчої комісії Полтавської області належним чином засвідчені копії:
- постанови про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №531236 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року від 01.11.2020;
- протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №531236 з виборів депутатів Полтавської міської ради Полтавського району Полтавської області у територіальному виборчому окрузі №5;
- протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №531236 з виборів депутатів Полтавської міської ради Полтавського району, Полтавської області у територіальному виборчому окрузі №5 від 01.11.2020;
- протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Полтавської міської ради у межах усього територіального виборчого округу №5 від 03.11.2020;
- належним чином засвідчені копії всіх матеріалів, що були або мали бути взяті відповідачем до уваги при прийнятті рішень, з приводу яких подано позов.
Витребувані докази надати безпосередньо до суду у строк до 10:00 07 листопада 2020 року .
Зобов`язати Полтавську міську територіальну виборчу комісію Полтавського району Полтавської області, Шевченківську районну у місті Полтава територіальну виборчу комісію Полтавської області надати у судове засідання оригінали витребуваних документів - для їх огляду судом.
Відмовити у задоволенні клопотання позивача про надання можливості адвокату позивача взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Роз`яснити учасникам справи, що:
1) адміністративні справи щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій суд розглядає у дводенний строк після надходження позовної заяви;
2) у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур`єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв`язку;
3) учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду;
4) неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій;
5) у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 Кодексу адміністративного судочинства України, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив);
6) копії позовної заяви та доданих до неї документів направляються відповідачу й іншим учасникам справи на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - електронною поштою, якщо така відома суду, або надаються для ознайомлення в судовому засіданні;
7) на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 Кодексу адміністративного судочинства України, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу. Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами;
8) згідно із частиною 9 статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи;
9) відповідно до частин 7 та 8 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України у разі якщо особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Повідомити учасникам справи, що вони можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, веб-адреса сторінки: http://court.gov.ua/fair/sud1670/.
Повістку та копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслати учасникам справи, в порядку, передбаченому статтею 268 Кодексу адміністративного судочинства України.
Надіслати відповідачу копію позовної заяви разом із приєднаними до неї копіями документів у порядку, передбаченому статтею 269 Кодексу адміністративного судочинства України.
Про відкриття провадження у справі повідомити Полтавську обласну територіальну виборчу комісію та Центральну виборчу комісію.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2020 |
Оприлюднено | 09.11.2020 |
Номер документу | 92685438 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
Н.Ю. Алєксєєва
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні