Справа № 463/5746/19 Головуючий у 1 інстанції: Жовнір Г.Б.
Провадження № 22-ц/811/1129/20 Доповідач в 2-й інстанції: Ванівський О. М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2020 року м. Львів
Львівський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого: Ванівського О.М.,
суддів: Крайник Н.П., Цяцяка Р.П.
секретаря: Матяш С.І.,
з участю: апелянта ОСОБА_1 , позивача ОСОБА_2 , представника відповідача ОСОБА_3 , третіх осіб ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові в залі суду цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Личаківського районного суду м. Львова від 10 лютого 2020 року по справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ВЕКТОР-6 , треті особи: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 вна та ОСОБА_8 про визнання недійсним рішення та скасування протоколу зборів з додатками об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ВЕКТОР-6 від 15 квітня 2019 року, -
в с т а н о в и в:
В липні 2019 року ОСОБА_2 , ОСОБА_1 звернулися в суд з позовом до ОСББ ВЕКТОР-6 про визнання недійсним рішення та скасування протоколу зборів з додатками об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ВЕКТОР-6 від 15 квітня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 15 квітня 2019 року було проведено загальні збори власників багатоквартирного будинку ОСББ ВЕКТОР-6 . Одержавши на вимогу від відповідача протокол зборів співвласників ОСББ ВЕКТОР-6 було встановлено, що збори проводилися під головуванням ОСОБА_9 та за участі секретаря зборів ОСОБА_10 з певним порядком денним. Однак, на думку позивачів було порушено порядок скликання зборів співвласників багатоквартирного будинку, оскільки оголошення про проведення зборів ОСББ ВЕКТОР-6 було розміщено в під`їздах будинку по АДРЕСА_1 лише 8 квітня 2019 року, тобто лише за 7 днів до зборів, жодних рекомендованих повідомлення про проведення таких позивачам не надходило, таким чином спосіб оголошення зборів порушив їх права на участь у таких і на право голосування по рішеннях щодо питань порядку денного зборів. Також зазначають, що в протоколі зборів від 15 квітня 2019 року зазначену неправдиву інформацію стосовно кількості співвласників, що прийняли участь у загальних зборах ОСББ ВЕКТОР-6 15 квітня 2019 року, що порушило встановлений законом порядок голосування. Таким чином, підготовка, проведення та визначення результатів голосування зборів ОСББ ВЕКТОР-6 від 15 квітня 2019 року, було здійснене з грубим порушенням чинного законодавства та Статуту ВЕКТОР-6 , що потребує анулювання рішення цих зборів.
Рішенням Личаківського районного суду м. Львова від 10 лютого 2020 року в задоволенні позову ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про визнання недійсним рішення та скасування протоколу зборів з додатками об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ВЕКТОР-6 від 15 квітня 2019 року відмовлено.
Рішення суду оскаржив ОСОБА_1 .
Вважає, що рішення суду підлягає скасуванню у зв`язку з порушенням норм матеріального, процесуального права, неповним з`ясуванням обставин справи.
Вказує, що як вбачається з протоколу загальних зборів ОСББ Вектор-6 від 15.04.2019 року при наявності діючих чотирьох членів правління, було обрано ще двох членів правління, що суперечить статуту ОСББ. Окрім цього, і позивач, і відповідач надали до матеріалів справи копії протоколу зборів співвласників ОСББ Вектор-6 від 15 квітня 2019 року, які різняться за змістом. Також зазначає, що статут передбачає наявність двох документів, а саме протоколу зборів від 15.04.2019 року з особистими підписами учасників та рішення винесене за результатами опитування на підставі листів письмового опитування, однак зазначені документи відсутні в матеріалах справи.
Просить скасувати рішення Личаківського районного суду м.Львова від 10 лютого 2020 року та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги щодо визнання недійсним рішення та скасування протоколу зборів з додатками ОСББ Вектор-6 задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення апелянта ОСОБА_1 , позивача ОСОБА_2 , представника відповідача ОСОБА_3 , третіх осіб ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з таких підстав.
Відповідно до вимог ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення;8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції не відповідає зазначеним вимогам.
Встановлено, що правління ОСББ Вектор-6 м. Львів. вул. Шафарика, буд. №6 (а.с.87) 28 березня 2019 року прийняло рішення №3 про те, що загальні збори співвласників ОСББ Вектор-6 необхідно провести 15 квітня 2019 року о 19 год. Місце проведення вирішити в робочому порядку. Затверджено наступний порядок денний загальних зборів на 15 квітня 2019 року.
За наслідками проведених загальних зборів та з урахуванням результатів проведеного письмового опитування складений Протокол зборів співвласників ОСББ Вектор-6 м. Львів. вул. Шафарика, буд. №6 від 15 квітня 2019 року, яким затверджені результати опитування (а.с.107-108).
Як вбачається з протоколу зборів співвласників ОСББ Ветор-6 (а.с.107-108) всього у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться 180 квартир, загальною площею 10372,7 кв. м. Кількість учасників, які взяли участь у письмовому опитуванні становить 115 осіб, якім належать квартири загальною площею 6847,75 кв.м., що становить 66,01 % від загальної площі всіх житлових і нежитлових приміщень будинку. Також в протоколі відображено результати письмового опитування, щодо кожного запитання порядку денного з зазначенням кількості голосів членів ОСББ За , Проти чи Утрималось з врахуванням сукупної площі приміщень належних вказаним особам. Усі прийняті згідно оскаржуваного протоколу рішення були підтриманні членами ОСББ, сукупна площа квартир яких перевищу 50% загальної площі помешкань в будинку.
Встановлено, що між сторонами існує спір з приводу реалізації співвласниками багатоквартирного будинку права на управління таким будинком, який регулюється нормами ЦК України, Закону України від 14.05.2015 року № 417-VIII Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , Закону України від 29.11.2001 р. № 2866-ІІІ Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі Закон № 2866-ІІІ) та положеннями Статуту ОСББ Вектор-6 затвердженого установчими зборами-власників житлових приміщень від 02.08.2016 (далі - Статут).
Згідно ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч.1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства . Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Пунктом 3 частини першої статті 20 ГПК України встановлено, що господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників житлових та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Відповідно до частини другої статті 1 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна
Частиною другою статті 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку встановлено, що об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
Згідно з частиною першою статті 85 ЦК України непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства. Загальні збори товариства своїм рішенням створюють виконавчий орган та встановлюють його компетенцію і склад (частина перша статті 98, частина перша статті 99 ЦК України).
Отже, зазначений Закон визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння щодо використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Ураховуючи те, що позивачі є власниками квартир у багатоквартирному будинку, а спір стосується захисту їхніх прав як співвласників майна багатоквартирного будинку, порушених, на їхню думку, діяльністю юридичної особи, тому цей спір є найбільш наближеним до спорів, пов`язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи, відтак повинен розглядатися за правилами господарського судочинства.
Вказані висновки викладено в постанові Верховного Суду в постанові від 27 листопада 2019 року у справі №466/2579/14-ц та. Окрім цього, такий та подібні правові висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15 (провадження № 14-576апп18), від 06 лютого 2019 року у справі № 462/2646/17 (провадження № 12-1272апп18), від 02 жовтня 2019 року у справі № 501/1571/16-ц (провадження № 14-472цс19).
Враховуючи зазначене, позов про визнання недійсним рішення та скасування протоколу зборів не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а повинен розглядатися в порядку господарського судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст. 256 ЦПК України якщо провадження у справі закривається з підстави, визначеної пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи. Суд апеляційної або касаційної інстанції повинен також роз`яснити позивачеві про наявність у нього права протягом десяти днів з дня отримання ним відповідної постанови звернутися до суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією, крім випадків об`єднання в одне провадження кількох вимог, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства. Заява подається до суду, який прийняв постанову про закриття провадження у справі.
Відповідно до ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Згідно з ст.. 377 ЦПК України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню в апеляційному порядку повністю або частково з закриттям провадження у справі або залишенням позову без розгляду у відповідній частині з підстав, передбачених статтями 255 та 257 цього Кодексу. Порушення правил юрисдикції загальних судів, визначених статтями 19-22 цього Кодексу, є обов`язковою підставою для скасування рішення незалежно від доводів апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. п.4 ч.1 ст. 374, ч.4 ст. 377, 381 - 384 ЦПК України, суд апеляційної інстанції,-
у х в а л и в :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Личаківського районного суду м. Львова від 10 лютого 2020 року - скасувати.
Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ВЕКТОР-6 , треті особи: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_8 про визнання недійсним рішення та скасування протоколу зборів з додатками об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ВЕКТОР-6 від 15 квітня 2019 року- закрити.
Роз`яснити позивачам право звернутись з відповідним позовом до суду господарської юрисдикції.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскарженою у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної ухвали.
Повний текст ухвали складено 05.11.2020 року.
Головуючий : Ванівський О.М.
Судді: Крайник Н.П.
Цяцяк Р.П.
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2020 |
Оприлюднено | 09.11.2020 |
Номер документу | 92701135 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Львівський апеляційний суд
Ванівський О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні