ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
17.11.2020 Справа № 917/1812/20
м. Полтава
Суддя Пушко І.І. , розглянувши матеріали
за позовною заявою Фізичної особи підприємця Акопян Анаіт Месроповни, АДРЕСА_1
до Петракіївської сільської ради, село Петракіївка, Хорольський район, Полтавська область, 37805
про стягнення 199989,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ГПК України щодо подання позовних заяв, викладених в п. 2 ч. 1 ст 164 ГПК України, а саме:
- до позовної заяви не додано належних доказів сплати судового збору в установленому розмірі.
Позивачем подане клопотання про звільнення від сплати судового збору за подачу позовної заяви на підставі ч.2 ст.8 Закону України Про судовий збір як матері багатодітної сім`ї, яка виховує трьох неповнолітніх дітей.
При вирішенні вказаного клопотання судом вкраховується наступне.
Згдно ч. 2 ст. 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ст. 8 Закону України Про судовий збір враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення за таких умов:
1. розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2. позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, або
3. предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що здійснюючи свої конституційні обов`язки, господарські суди повинні дотримуватися принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Враховуючи положення ст.129 Конституції України, а також положення статті 5 Закону України Про судовий збір , господарський суд позбавлений права надавати перевагу будь-якій стороні в тому числі й у питанні відстрочення чи звільнення від сплати судового збору.
Відповідна правова позиція була викладена в п.п.16.20-21, 16.23 постанови Верховного Суду від 08.05.2020 у справі № 917/1423/19.
В обґрунтування заявленого клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач посилається на те, що є матір`ю, яка виховує трьох неповнолітніх дітей. Разом з тим, до позовної заяви не додані докази, які підтверджують вказані обставини.
Одночасно, суд звертає увагу, що право на суд не є абсолютним, воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, включно з фінансовими. Так, інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовуватися накладенням фінансових обмежень на доступ особи до суду. Вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права на доступ до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі Креуз проти Польщі ).
За таких обставин, заявлене позивачем клопотання про звільнення від сплати судового збору по справі відхиляється судом.
Відсутність належних доказів сплати судового збору в установленому розмірі є підставою для залишення позовної заяви без руху згідно частини 1 статті 174 ГПК України.
Вказані недоліки можуть бути усунені шляхом подання доказів сплати судового збору.
У разі відсутності наміру усувати недоліки позовної заяви, встановлені судом, позивач має право подати заяву про її відкликання (п. 3 ч. 5 ст. 174 ГПК України).
За п. 2 ст. 174 ГПК України, якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Розмір сплати судового збору за подання позовів майнового характеру визначено п.п.1 п.2 ч.2 ст. 4 Закону України Про судовий збір . При ціні позову 199 989,00 грн. сума судового збору становить 2999,84 грн. (1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Враховуючи викладене, керуючись статтями 162, 174, 234 ГПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору відхилити.
2. Залишити позовну заяву без руху.
3. Запропонувати позивачу сунути недоліки позовної заяви шляхом подання доказів сплати судового збору в сумі 2999,84 грн. Для приєднання до матеріалів справи надати документ, який підтверджує сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі.
4. Встановити строк для усунення недоліків - не пізніше 3 днів з з моменту вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
5. Роз`яснити позивачу, що у разі усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду; інакше - вважається неподаною та повертається особі, що звернулася з позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду (ст.ст.235, 255 ГПК України).
Суддя Пушко І.І.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2020 |
Оприлюднено | 17.11.2020 |
Номер документу | 92887002 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Пушко І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні