Рішення
від 29.12.2020 по справі 917/1812/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.12.2020 Справа № 917/1812/20

за позовною заявою Фізичної особи підприємця Акопян Анаіт Месроповни, АДРЕСА_1

до Петракіївської сільської ради, село Петракіївка, Хорольський район, Полтавська область, 37805

про стягнення 199989,00 грн.

Суддя Пушко І.І.

Секретар судового засідання Дерій Ю.В.

Представники сторін в судове засідання не викликались, справа розглядається за наявними в ній матеріалами в порядку спрощеного провадження відповідно до ст. 247 ГПК України.

Суть справи: Розглядається позовна заява про стягнення 199989,00 грн. за договором про виконання робіт № 15 від 25.06.2019.

Ухвалою від 17.11.2020 позовна заява була залишена без руху в зв`язку з невиконанням позивачем вимог п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України.

Позивач у визначений судом термін усунув недоліки позовної заяви. Ухвалою від 30.11.2020 суд прийняв позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідач не здійснив оплату виконаних робіт - поточного ремонту автодороги у визначений договором строк, тому у позивача виникло право на стягнення з відповідача основного боргу.

Відповідач подав заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі (вх. №14157 від 22.12.2020, а.с. 42) та просить суд розглянути справу без участі відповідача за наявними матеріалами.

Оскільки необхідних для вирішення спору доказів у справі достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

25.06.2019 року між Петракіївською сільською радою (замовник) та Фізичною особою підприємцем Акопян Анаіт Месроповною (підрядник) був укладений договір підряду №15 (далі Договір). Відповідно до умов Договору позивач прийняв на себе зобов`язання виконати роботи - поточний ремонт автодороги від буд. володіння №2 вул. Дружби до буд. володіння №72 по вул. Комарова с. Хвощівка, а відповідач у свою чергу прийняти і оплатити належним чином роботи.

Характеристика робіт визначається на підставі договірної ціни (п. 2.2. Договору).

Загальна вартість робот по даному договору становить 199 989,00 грн. (п. 2.3. Договору).

Роботи виконуються з матеріалу підрядника, відповідно до кошторису (п. 3.1. Договору).

Підрядник зобов`язується надати акти приймання виконаних підрядних робіт (КБ-2,та КБ-3) та надати рахунки про оплату робіт - кінцевий розрахунок, при умові відсутності недоробок та дефектів об`єкту (п. 4.1. Договору).

Термін виконання робіт: липень 2019 (п. 5.1. Договору).

Після закінчення виконання робіт, підрядник зобов`язаний повідомити замовника про готовність предмету до здачі протягом 3-х днів (п. 5.2. Договору).

Здача-приймання виконаних робіт здійснюється сторонами за актом протягом 3-х днів (п. 6.1. Договору).

Вирішуючи спір суд виходив із наступного.

У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України, в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій. а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно зі статтею 629 ЦК України, договір є обов`язковим до виконання сторонами.

Укладений між сторонами договір за своє правовою природою є договором підряду.

Згідно ч. 1 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Відповідно до ч. 1 ст. 854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Частиною 4 ст. 882 ЦК України передбачено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.

Судом встановлено, що відповідно до Договору позивач виконав, а відповідач прийняв у липні 2019 роботи на загальну суму 199989,00 грн., що підтверджується Актом приймання виконаних будівельних робіт по об`єкту поточний ремонт автодороги від буд. володіння №2 вул. Дружби до буд. володіння №72 по вул. Комарова с. Хвощівка за липень 2019 від 29.07.2019 (а.с. 20-23), Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2019 від 29.07.2019 (а. 18-19).

Акт та довідка складені та підписані повноважними представниками підрядника та замовника, скріплені печатками сторін, підписуючи які сторони тим самим засвідчили, що претензій одна до одної з приводу якості, вартості та обсягів виконаних робіт не мають.

Стосовну строків оплати та порядку приймання-передачі виконаних робіт суд враховує, що за п. 4.1. Договору підрядник зобов`язується надати рахунки про оплату робіт - кінцевий розрахунок, при умові відсутності недоробок та дефектів об`єкту.

Рахунок на оплату № 15 від 29.07.2019 був отриманий відповідачем 29.07.2019, про що свідчить його підпис на рахунку (а.с. 27).

Згідно п. 8.1. Договору Даний договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами та діє до повного виконання сторонами умов договору, але в будь-якому випадку до 30 вересня 2020 року.

Тобто п. 8.1. Договору пов`язує повне виконання зобов`язання по оплаті виконаних робіт до 30 вересня 2020.

Докази оплати виконаних робіт в повному обсязі станом на момент розгляду справи в суді в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, строк оплати за виконані роботи у липні 2019 року є таким, що настав.

Відповідно до ч. 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтями 526 та 525 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Строк на який укладався Договір закінчився, проте, згідно норм Цивільного кодексу України (п. 4. ст. 631) закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Відповідно до ч. 4 ст. 191 ГПК України в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Судом встановлено, що подана відповідачем заява про визнання позову підписана головою Петракіївської сільської ради Тритяк Г.В., який діє на підставі Закону України Про місцеве самоврядування в Україні . Наявний в матеріалах справи витяг з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань підтверджує, що Тритяк Г.В. є керівником та представником Петракіївської сільської ради. Відтак заява про визнання позову від 22.12.2020 не суперечить закону та не порушує права чи інтереси інших осіб, а тому приймається судом відповідно до ч. 1, 4 ст. 191 ГПК України.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач не виконав своїх зобов`язань за Договором, а саме не сплатив вартість виконаних робіт у повному обсязі, відповідач факт наявності заборгованості визнає, доказів оплати робіт матеріали справи не містять, тому позовні вимоги про стягнення 199989,00 грн. основного боргу підлягають задоволенню повністю.

Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 13 ГПК України).

В процесі розгляду справи судом було прийнято, досліджено та надано оцінку всім наявним в матеріалах справи доказам, надано можливість сторонам обґрунтувати свої правові позиції щодо позову.

Згідно п. 5 ст. 16 ЦК України одним із засобів захисту цивільних прав є примусове виконання обов`язку в натурі, яке в даному випадку полягає у виконанні відповідачем зобов`язань з оплати вартості виконаних робіт.

Щодо вирішення питання про судові витрати позивача, господарський суд виходить з наступного.

За розгляд даного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2999,97 грн., про що свідчить квитанція № 0.0.1912578956.1 від 19.11.2020.

Згідно п.п.1 п.2 ч.2 ст. 4 Закону України Про судовий збір при ціні позову 199 989,00 грн. сума судового збору становить 2999,84 грн. (1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при укладенні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.130 ГПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову. Аналогічна норма міститься в ч. 3 ст. 7 Закону України Про судовий збір .

За ч. 3 ст. 252 ГПК України якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.

Заява про визнання позову була подана відповідачем 22.12.2020, тобто в межах 30-ти денного строку з дня відкриття провадження у справі.

Таким чином, 50% судового бору у розмірі 1499,92 грн. підлягають поверненню позивачу з бюджету відповідно до статті 129 ГПК України, з урахуванням приписів ч. 1 ст. 130 ГПК України, якою визначено право позивача на повернення 50 відсотків судового збору, зокрема, у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, яке було реалізоване відповідачем, витрати зі сплати інших 50 відсотків судового збору у розмірі 1499,92 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 130, 232-233, 237-238 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Петракіївської сільської ради (село Петракіївка, Хорольський район, Полтавська область, 37805, код ЄДРПОУ 22535523) на користь Фізичної особи - підприємця Фізичної особи підприємця Акопян Анаіт Месроповни ( АДРЕСА_1 , код ІПН НОМЕР_1 ) - 199989,00 грн. основного боргу; 1499,92 грн. витрат по сплаті судового збору.

3. Повернути Фізичній особі - підприємцю Акопян Анаіт Месроповні ( АДРЕСА_1 , код ІПН НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1499,92 грн., сплачений згідно квитанції № 0.0.1912578956.1 від 19.11.2020, яка знаходиться в матеріалах справи.

4. Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.

5. Копію рішення надіслати учасникам справи в порядку, встановленому статтею 242 ГПК України.

Суддя І.І. Пушко

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України). Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення29.12.2020
Оприлюднено04.01.2021
Номер документу93961005
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/1812/20

Ухвала від 29.04.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Пушко І.І.

Ухвала від 22.04.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Пушко І.І.

Судовий наказ від 20.01.2021

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Пушко І.І.

Рішення від 29.12.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Пушко І.І.

Ухвала від 30.11.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Пушко І.І.

Ухвала від 17.11.2020

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Пушко І.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні