Справа № 732/411/20
Провадження 2/732/322/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2020 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі: головуючої судді Лиманської М.В., в присутності секретаря Бруй І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Городня цивільну справу за позовом Приватного підприємства Городнянські аграрні інвестиції до Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області, ОСОБА_1 , Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Товариства з обмеженою відповідальністю АГРО-ДЕНЬ про скасування розпоряджень голови місцевої державної адміністрації, скасування державної реєстрації земельної ділянки, визнання недійсним договору оренди землі,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Городнянська міська рада Чернігівської області,
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача - адвокат Шевченко Олександр Анатолійович звернувся до суду з вказаним позовом в інтересах Приватного підприємства „Городнянські аграрні інвестиції" та просив визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 16 жовтня 2018 року № 1096 „Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)"; визнати незаконним та скасувати розпорядження Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 29 грудня 2018 року № 1429 „Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх безоплатно у власність; скасувати державну реєстрацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3,1480 га, кадастровий номер 7421485300:03:000: 3160; визнати недійсним договір оренди землі від 23 січня 2019 року, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ „Агро-день" щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3,1480 га, кадастровий номер: 7421485300:03:000:3160.
На обгрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 11.10.1995 Колективному сільськогосподарському підприємству Більшовик (с.Кузничі) Кузницькою сільською радою Городнянського району Чернігівської області було видано державний акт серії ЧН №7 на право колективної власності на землю щодо земельної ділянки площею 1399,8 га. До списку громадян - членів КСП було включено і громадянку ОСОБА_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла.
Технічна документація щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки власникам сертифікатів на право на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП Більшовик на території Кузницької сільської ради Городнянського району була розроблена на підставі розпорядження Городнянської РДА від 17 листопада 2005 № 287 Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) . ОСОБА_2 увійшла до списку осіб, які мали право на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП Більшовик на території Кузницької сільської ради Городнянського району, але на момент розробки проекту землеустрою померли.
12 жовтня 2006 відбулися збори власників сертифікатів на право на земельну частку (пай) колишнього КСП Більшовик на території Кузницької сільської ради Городнянського району, якими було затверджено протокол розподілу земельних ділянок. Оскільки на цей момент ОСОБА_2 померла, вона не приймала участь у розподілі земельних ділянок та у жеребкуванні номерів земельних часток (паїв). Її спадкоємець - відповідач ОСОБА_1 також не брав участі у жеребкуванні.
Розпорядженням Городнянської РДА від 22 листопада 2006 № 332 було затверджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) із земель колишнього КСП Більшовик на території Кузницької сільської ради Городнянського району.
28 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області із заявою щодо надання йому довідки про результат жеребкування та присвоєння номеру земельній ділянці (паю) у відповідності до вищевказаного сертифіката. 12 квітня 2018 року комісією з питань земельних відносин Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області було проведено жеребкування щодо надання порядкового номеру земельним часткам (паям), за результатами якого прийнято рішення, оформлене протоколом №1, у тому числі щодо присвоєння земельній частці (паю) ОСОБА_1 порядкового номеру №245.
Розпорядженням голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 16 жовтня 2018 року № 1096 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_1 було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) при наданні її у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) та виготовлення державних актів на право власності на землю власникам земельних сертифікатів колишнього КСП Більшовик , яка розташована на території Городнянської міської ради (за межами населеного пункту с. Кузничі) щодо земельної частки (пая) № 245 . У подальшому, розпорядженням голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 29 грудня 2018 року № 1429 „Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх безоплатно у власність" було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Городнянської міської ради (за межами населеного пункту с. Кузничі) та надано ОСОБА_1 безоплатно у власність земельну ділянку загальною площею 3,1480 га, у тому числі - рілля 3,1480 га (кадастровий номер 7421485300:03:000:3160) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення колективної власності на території Городнянської міської ради (за межами населеного пункту с. Кузничі). Право власності ОСОБА_1 22 січня 2019 року зареєстровано в Державному реєстрі речових прав. 23 січня 2019 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю „АГРО-ДЕНЬ" було укладено договір оренди землі щодо передачі вказаному Товариству у користування на 10 років належної ОСОБА_1 земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3,1480 га, кадастровий номер 7421485300:03:000:3160, набутої у власність на підставі розпорядження голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 29 грудня 2018 року № 1429. Право оренди зареєстровано у реєстрі 23 січня 2019 року.
Однак на підставі розпорядження голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 02 червня 2008 року № 251 „Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок", 30 червня 2008 року між Городнянською районною державною адміністрацією Чернігівської області та Приватним підприємством „Городнянські аграрні інвестиції" було вже укладено договір оренди землі на строк 15 років щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення (рілля) невитребуваних часток (паїв), які знаходяться на території Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області із земель невитребуваних часток (паїв) за межами населених пунктів, загальною площею 99,9576 га, кадастровий номер 74214853:03:000:0022, який є чинним. На підставі права оренди щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3,1480 га, кадастровий номер 7421485300:03:000:3160 ТОВ „Агро-День" заявило вимогу до ПП „Городнянські аграрні інвестиції" щодо звільнення вищезазначеної ділянки, яка, як стверджує позивач, є однією із раніше невитребуваних земельних часток (паїв), із сукупності яких було утворено орендовану Приватним підприємством „Аграрні інвестиції" за договором від 30 червня 2008 року земельну ділянку площею 99,9576 га, кадастровий номер 74214853:03:000:0022.
За тверджнням представника позивача, відповідачі діяли не в межах і спосіб, визначений чинним законодавством, ігноруючи компетенцію, встановлену земельним законодавством.
Так, представник позивача вказує, що відповідно до ч.1 ст.24 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону. Частиною 1 ст.47 Закону встановлено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії. Стаття 7 Закону України Про місцеві державні адміністрації передбачає, що правовий статус місцевих державних адміністрацій встановлюється Конституцією України, цим Законом та іншими законами України. Станом на 2018 рік Закон України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) так само формував правовий статус як відповідних органів місцевого самоврядування, так і місцевих державних адміністрацій в частині повноважень цих органів щодо виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель, що належали КСП, СГК, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності.
Таким чином, позивач вважає, що до 01.01.2019 виключно Городнянська РДА мала право здійснювати передбачені Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) повноваження із розподілу земельних ділянок між особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) щодо будь-якої із земельних часток (паїв), включеної до такої розподілювальної території.
Отже, комісія з питань земельних відносин Кузницької сільської ради Городнянського району, а так само Кузницька сільська рада Городнянського району в цілому, не мали до 01.01.2019 жодних визначених законом повноважень щодо присвоєння земельній частці (паю), успадкованого ОСОБА_1 , того чи іншого порядкового номеру в ході виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки даному власнику земельної частки (пая), оскільки розпайована територія колишнього КСП Більшовик на території Кузницької сільської ради Городнянського району знаходиться поза межами населеного пункту - с.Кузничі Городнянського району Чернігівської області.
Представник позивача вважає розпорядження голови Городнянської РДА від 16.10.2018 № 1096 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) безпосереднім наслідком вчинення протизаконних дій членами комісії з питань земельних відносин Кузницької сільської ради Городнянського району щодо визначення номерів земельних часток (паїв) за заявами власників відповідних сертифікатів, яке не відповідає вимогам ч.1 ст.6 Закону України Про місцеві державні адміністрації .
Вказує, що державна реєстрація права власності на земельну ділянку, яка є наслідком видання головою Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області незаконних розпоряджень відносно земельної ділянки ОСОБА_1 на підставі протизаконного розподілу земель колишнього КСП „Більшовик" на території Кузницької сільської ради Городнянського району Чернігівської області, вчиненого комісією з питань земельних відносин цієї сільської ради, вплинули на обсяг прав та законних інтересів ПП „Городнянські аграрні інвестиції" як сумлінного учасника відносин за договором оренди землі від 30 червня 2008 року.
Вважає, що факт укладення ОСОБА_1 на підставі набутого у вище згаданий спосіб права власності на земельну ділянку під кадастровим номером 7421485300:03:000:3160 договору оренди землі від 23 січня 2019 року з ТОВ „АГРО-ДЕНЬ" та державна реєстрація за останнім права оренди зазначеної земельної ділянки створюють істотні перешкоди для ПП „Городнянські аграрні інвестиції" у реалізації останнім правомочностей орендаря земельної ділянки за договором оренди землі від 30 червня 2008 року.
З посиланням на положення ч. 1-3,5,6 ст. 203, ч. 1 ст. 215 ЦК України, позивач вважає, що за умови скасування (визнання недійсними) рішень уповноваженого органу влади або місцевого самоврядування, які стали підставою для набуття права власності на земельну ділянку, укладений на основі такого права договір оренди земельної ділянки втрачає відповідність вимогам цивільного законодавства з огляду на втрату стороною договору права передачі земельної ділянки у найм (оренду). Так само у разі задоволення вимоги про скасування державної реєстрації відповідної земельної ділянки остання втрачає оборотоздатність у якості об`єкта цивільних прав, що позбавляє можливості існування будь-якого правочину, предметом якого є виникнення тих чи інших речових прав з приводу відповідної частини земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування та визначеними щодо неї правами.
У судове засідання представник позивача не з`явився, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити з підстав у ньому викладених.
Представник відповідача - Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду відповідач повідомлений належним чином. Від в.о. голови Городнянської РДА надійшов відзив на позов, за змістом якого заявлені позовні вимоги відповідач не визнає та у задоволенні позову просить відмовити. Вважає, що Городнянська районна державна адміністрація діяла в межах повноважень, визначених чинним на час виникнення оспорюваних правовідносин законодавством. З огляду на положення ст.1,2,5 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", пунктів 16 та 17 Перехідних положень Земельного кодексу України Городнянська районна державна адміністрація не мала права відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки (пая) в натурі (на місцевості) та не мала права відмовити у затвердженні такої документації ОСОБА_1 , який надав свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну частку (пай) згідно сертифіката №040070.
Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Представник відповідача скористався правом на подання письмового відзиву, за змістом якого позовні вимоги не визнає, у задоволенні позову просить відмовити. Стверджує, що Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, отримавши заяву ОСОБА_1 про державну реєстрацію спірної земельної ділянки та технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розроблену на підставі розпорядження голови Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 16.10.2018 року № 1096 „Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)", діяло відповідно до ст.24 Закону України „Про державний земельний кадастр", оскільки не було встановлено підстав для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки. Одночасно звертає увагу суду на те, що вимога про припинення права власності ОСОБА_1 позивачем не заявлена. При цьому абзацем 5 частини 13 статті 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав і обтяжень).
Відповідач ОСОБА_1 та представник відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю „АГРО-ДЕНЬ" в судове засідання не з`явились, про час та місце судового розгляду повідомлялись належним чином. Відзив на позов не подали. (а.с. 252,254)
Від третьої особи - Городнянської міської ради Чернігівської області надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності її представника. (а.с.131)
Згідно положень ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З`ясувавши позицію сторін, викладену у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , її спадщину за заповітом прийняв її син - відповідач ОСОБА_1 .
22 лютого 2018 року ОСОБА_1 отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Більшовик розміром 4,72 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї земельної ділянки в натурі (на місцевості). Майнове право, на яке видане свідоцтво належало спадкодавцю на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 040070 від 05.07.1996, який зареєстрований у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №560 (а.с.44).
З копії державного акта на право колективної власності на землю серії ЧН № 7, виданого 11.10.1995 головою Кузницької сільської Ради народних депутатів, та доданого до нього списку громадян-членів КСП вбачається, що за №115 значиться ОСОБА_2 (а.с.12-16).
28 березня 2018 ОСОБА_1 звернувся до Кузницької сільської ради Городнянського району із заявою про надання довідки про результат жеребкування та присвоєння номеру земельній ділянці (паю) згідно сертифіката №040070 від 05.07.1996 року, право на який він успадкував після смерті ОСОБА_2 (а.с.45).
Відповідно до протоколу засідання комісії з питань земельних відносин Кузницької сільської ради Городнянського району №01 від 12.04.2018 та копії Витягу з протоколу було проведено жеребкування та надано порядковий номер земельної частки (пая) із земель колишнього КСП Більшовик Зеленому А.І. №245 (а.с.46,47).
Розпорядженням Городнянської РДА №1096 від 16.10.2018 Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) при наданні її у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва власнику земельної частки (паю), відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) та виготовлення державних актів на право власності на землю власникам земельних сертифікатів колишнього КСП Більшовик , яка розташована на території Городнянської міської ради (за межами населеного пункту с.Кузничі) гр. ОСОБА_1 , земельна частка (пай) № 245 (а.с.48).
Розпорядженням Городнянської РДА №1429 від 29.12.2018 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх безоплатно у власність , затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Городнянської міської ради (за межами населеного пункту с.Кузничі); надано гр. ОСОБА_1 безоплатно у власність земельну ділянку загальною площею 3,1480 га, в тому числі рілля - площею 3,1480 га (кадастровий номер 7421485300:03:000:3160) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення колективної власності на території Городнянської міської ради(за межами населеного пункту с.Кузничі). (а.с.49)
З витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ -7413187522019, виданого 21.06.2019 відділом у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, вбачається, що земельна ділянка - рілля, площею 3,1480 га, розташована на території Городнянської міської ради Чернігівської області (за межами с. Кузничі) та їй присвоєно кадастровий номер 7421485300:03:000:3160. Власник земельної ділянки - ОСОБА_1 , земельна ділянка здана в оренду, орендар - ТОВ Агро-День , строк дії договору оренди землі - 10 років (а.с. 52-54).
Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наявні відомості щодо земельної ділянки площею 3,148 га, кадастровий номер 7421485300:03:000:3160, власник - ОСОБА_1 , земельна ділянка здана в оренду ТОВ Агро-День строком на 10 років. У інших реєстрах інформація відсутня (а.с. 68).
Дослідженням договору оренди землі від 30.06.2008 року встановлено, що згідно п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України та розпорядження райдержадміністрації від 02 червня 2008 року № 251 Городнянська районна державна адміністрація надала ПП „Городнянські аграрні інвестиції" в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення - невитребувані земельні частки (паї), яка знаходиться на території Кузничівської сільської ради з земель невитребуваних часток (паїв) за межами населеного пункту, загальною площею 99,9576 га, у тому числі з них ріллі -99,9576 га строком на 15 років (а.с.36-39).
На обгрунтування заявлених вимог позивач вказує, що оскільки договір фактично не розривався, тому позивач вважає себе повноважним орендарем, в тому числі і ділянки, яка виділена ОСОБА_1 .
Предметом договору між Приватним підприємством „Городнянські аграрні інвестиції" та Городнянською районною державною адміністрацією стали невитребувані паї, тобто такі землі, на які не отримано документ власником або його спадкоємцем.
Вирішуючи позовні вимоги, суд виходить з того, що за життя ОСОБА_2 була включена до списку громадян - членів КСП „Більшовик" та під час розпаювання земель вказаного КСП на підставі відповідного сертифіката набула права на земельну частку (пай) у землі цього КСП.
За життя ОСОБА_2 не приймала участі у процедурі розподілу земельних ділянок між власниками сертифікатів на земельні частки (паї). З огляду на положення ст. 125 ЗК України (в редакції на момент смерті ОСОБА_2 24 лютого 2004 року), остання не набула права власності на земельну ділянку як об`єкт цивільних прав та на момент своєї смерті залишалася власником майнового права - права на земельну частку (пай), без визначення меж цієї земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Відповідно до ст.1218 ЦК України після смерті ОСОБА_2 відповідач ОСОБА_1 як спадкоємець за заповітом до майна ОСОБА_2 успадкував право на земельну частку (пай), яке належало останній на підставі сертифіката №040070.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначає Закон України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) із земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) .
Процедуру розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) регламентовано Порядком організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) , який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2004 року № 122 (далі - Порядок № 122).
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку № 122 ( в редакції, чинній на час спірних правовідносин) організація робіт з розподілу земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою чи райдержадміністрацією за місцем розташування земельних ділянок згідно з проектом.
Пунктом 12 Порядку встановлено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.
Відповідно до статті 13 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) із земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) в редакції, що діяла як на момент укладення договору оренди між ПП Городнянські аграрні інвестиції та Городнянською районною державною адміністрацією, так і на момент укладення договору оренди між ТОВ "Агро-день" та власником витребуваного пая ОСОБА_1 , нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Отже, ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" передбачено можливість користування на правах оренди нерозподіленими (невитребуваними) земельними ділянками, проте виключно до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності.
Зазначена норма є імперативною, а тому її застосування залежить виключно від факту набуття права власності власниками земельних часток (паїв) і не залежить від домовленостей сторін договору.
Набуття ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку як власником земельної частки (пая) підтверджується наявним в матеріалах справи Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Основним аргументом ствердження порушеного права позивача, наведеним у позовній заяві його представником, було те, що земельна ділянка, яка набута у власність ОСОБА_1 у нелегітимний спосіб, оскільки питання визначення номеру пая мала вирішувати не комісія з питань земельних відносин, а виключно Городнянська районна державна адміністрація.
Однак матеріалами справи незаконність набуття ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку не підтверджується.
Частиною першою статті 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Отже, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує особа, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Частинами ч.3 ст.12, ч 1, 5, 6 ст.81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Доводи представника позивача про те, що Городнянська РДА не повідомляла позивача про те, що орендовані ним земельні ділянки (невитребувані частки (паї) виділено в натурі їх власникам, відхиляються судом, оскільки ні укладеними позивачем з Городнянською РДА договором оренди, ні законодавством не передбачено такого обов`язку з повідомлення. Крім того, укладаючи вказаний договір оренди земельної ділянки, яка складалась з невитребуваних часток (паїв), позивач повинен був усвідомлювати ризик припинення права оренди у будь-який момент, а тому самостійно контролювати статус цих земельних ділянок, у тому числі, з метою припинення орендних взаємовідносин. Враховуючи зазначене, усі негативні наслідки, пов`язані з такими ризиками, повинна нести сторона правочину, яка їх передбачала і на них погодилась - позивач по справі.
Городнянська районна державна адміністрація задовольнила заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки (пая) в натурі (на місцевості) згідно сертифіката серії ЧН № 040070 як особи, який набув відповідних прав згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 22 лютого 2018 року, і підстави для відмови у задоволенні наведеної заяви у органу влади були відсутні.
Підстав для скасування оскаржуваних розпоряджень, прийнятих органом в межах компетенції, за наслідком вивчених доказів, судом не встановлено.
Частиною 5 статті 9 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (в редакції на час спірних правовідносин) матеріали щодо розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) зберігаються у відповідній сільській, селищній, міській раді за місцем проживання більшості власників земельних часток (паїв) та в районному відділі земельних ресурсів. А щодо надання згадуваного дозволу в частині земель - за межами населеного пункту, у відповідності до Закону № 899-1V ( в редакції на час спірних правовідносин) Городнянська районна державна адміністрація являлась повноважним органом щодо рішення про виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки власнику земельної частки (пая).
Порядок державної реєстрації земельної ділянки встановлено статтею 24 Закону України „Про державний земельний кадастр", якою передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність.
Згідно ч. 13 ст. 79-1 Земельного кодексу України, передбачені підстави припинення існування земельної ділянки як об`єкту цивільних прав, а також підстави скасування її державної реєстрації, перелік яких є вичерпним.
Оскільки речові права, їх обтяження, зареєстровані щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7421485300:03:000:3160 рішенням не припинені, суд відмовляє у позові про скасування державної реєстрації земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 3,1480 га кадастровий номер: 7421485300:03:000:3160.
З огляду на відхилення позовних вимог в частині оспорення законності набуття ОСОБА_1 права власності на вказану земельну ділянку, відповідно, відсутні підстави для визнання недійсним договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ "АГРО-ДЕНЬ".
У відповідності до ч.1,2 статті 141 ЦПК України у зв`язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати та судовий збір, покладені на позивача, відшкодуванню з протилежної сторони не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12,13, 76-81, 89, 211, 223, 247, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні позовних вимог Приватного підприємства Городнянські аграрні інвестиції до Городнянської районної державної адміністрації Чернігівської області, ОСОБА_1 , Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Товариства з обмеженою відповідальністю АГРО-ДЕНЬ про скасування розпоряджень голови місцевої державної адміністрації, скасування державної реєстрації земельної ділянки, визнання недійсним договору оренди землі - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції або безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного тексту рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Повний текст рішення складений 12.11.2020 року
Суддя М.В. Лиманська
Суд | Городнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2020 |
Оприлюднено | 18.11.2020 |
Номер документу | 92913085 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Цивільне
Городнянський районний суд Чернігівської області
Лиманська М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні