ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Номер провадження: 22-ц/819/1782/20
Єдиний унікальний номер справи: 648/2540/20
У Х В А Л А
про повернення апеляційної скарги
18 листопада 2020 року м. Херсон
Суддя судової палати в цивільних справах Херсонського апеляційного суду Кузнєцова О.А., розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Олександрівської сільської ради Білозерського району Херсонської області, Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання права на земельну ділянку,
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Білозерського районного суду Хрсонської області від 23 вересня 2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені.
Не погодившись з вказаним рішенням суду, відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, 28 жовтня2020 року звернулось з апеляційною скаргою, яка підписана представником за довіреністю Рябітченко Тетяною.
Перевіривши матеріали справи вважаю, що апеляційну скаргу належить повернути, враховуючи такі вимоги закону.
Відповідно до пункту 1 частини 5 ст.357 ЦПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Частиною 3 ст.58 ЦПК України передбачено, що юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Відповідно до частин першої, другої статті 60 ЦПК України представником в суді може бути адвокат або законний представник. Під час розгляду спорів, що виникають з трудових правовідносин, а також справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених у статті 61 цього Кодексу.
Згідно з частинами першою, третьою, четвертою статті 62 ЦПК України документами, які підтверджують повноваження представників у цивільному процесі, є довіреність юридичної особи; повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність .
Пунктом 18 розділу XІІІ Перехідних положень ЦПК України встановлено, що положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16-1 розділу XV Перехідні положення Конституції України.
За вимогами пункту 3 статті 131-2 Конституції України, в редакції, яка набрала чинності з 30.09.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Підпунктом 11 пункту 161 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України, передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1311 та статті 1312 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
Водночас, суд звертає увагу, що 29.12.2019 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення" від 18.12.2019 №390-IX.
При цьому підписання та/або подання апеляційної скарги є процесуальною формою реалізації повноважень з представництва.
Скаржник - Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області є центральним органом виконавчої влади, а тому представництво у Апеляційному суді з 01.01.2020 має здійснюватися виключно адвокатами, або у порядку самопредставництва.
До того ж, надання довіреності на представника саме по собі виключає самопредставництво юридичної особи.
Таким чином, до матеріалів апеляційної скарги не додано доказів на підтвердження того, що головний спеціаліст Рябітченко Т.В. у даній справі має право відповідно до закону представляти Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області у якості представника (адвоката) або в порядку самопредставництва, а тому, відсутні підстави вважати, що апеляційну скаргу підписано особою, яка має право її підписувати.
Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане, Головне управління утворюється у порядку, передбаченому статтею 21 Закону України Про центральні органи виконавчої влади , та є державним органом, дана справа не є трудовою або малозначною, тому з 01 січня 2020 року представництво Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області в судах має здійснюватися виключно адвокатом.
Подана до Херсонського апеляційного суду від імені Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області скарга підписана Рябітченко Тетяною Віталіївни на підставі довіреності від 02 січня 2020 року. В Єдиному реєстрі адвокатів України відсутні відомості про те, що Рябітченко Тетяна Віталіївна має статус адвоката, і документа, який би це посвідчував, до апеляційної скарги не додано, тому апеляційна скарга підлягає поверненню особі, яка її подала.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступу до правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, змістом яких є не допустити судовий процес у безладний рух.
При цьому, повернення апеляційної скарги не є порушенням права на справедливий судовий захист та не може вважатися обмеженням права доступу до суду, оскільки не перешкоджає Державному управлінню справами повторно звернутися з апеляційною скаргою з подачею заяви про поновлення процесуального строку.
На підставі викладеного та керуючись п. 4 ч. 5 ст. 357 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на рішення від Білозерського районного суду Хрсонської області від 23 вересня 2020 року - вважати неподаною та повернути.
Копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному статтею 272 цього Кодексу. Скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її прийняття.
Суддя Херсонського
апеляційного суду О.А.Кузнєцова
Суд | Херсонський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2020 |
Оприлюднено | 19.11.2020 |
Номер документу | 92944434 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Херсонський апеляційний суд
Кузнєцова О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні