Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
2 6100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26
19.11.20 394/543/20
2/394/313/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області в складі
головуючого - судді Краснопольської Л.П.
за участю секретаря судового засідання Фортуни Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Новоархангельськ цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ПСП "Лан" про розірвання договору оренди земельної ділянки -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про розірвання договору оренди земельної ділянки, зазначивши в позові, 20.07.2006 року між ОСОБА_2 , який є дідусем позивача та ПСП "Лан" в особі ОСОБА_3 було укладено договір оренди земельної ділянки № 525 , площею 2,9701 га, кадастровий номер земельної ділянки 3523655100:02:001:0525, що знаходиться на території Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області, який зареєстрований у Новоархангельському відділі КРФДЗК 09.02.2007 за №34 строком на 25 років. Відповідно до п.40 зазначеного договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для зміни умов договору або розірвання договору.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Після смерті дідуся його земельну ділянку успадкувала донька, а мама позивача ОСОБА_4 .
25 вересня 2018 року ОСОБА_4 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, а ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла. Позивач, як спадкоємець за законом оформив свої спадкові права на земельну ділянку. 29 березня 2019 року він повідомив ПСП "Лан" про розірвання договору оренди земельної ділянки за взаємною згодою та зміну власника земельної ділянки та бажання обробляти її самостійно. Відповідач відмовив позивачеві у розірванні договору оренди.
Позивач вважає, що такі дії відповідача порушують його права як власника земельної ділянки. За зазначених обставин позивач змушений звертатися до суду для захисту своїх порушених прав з позовом про розірвання договору оренди земельної ділянки.
В судове засідання позивач не з`явився, надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача - ПСП "Лан" в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином, надіслав суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти заявлених вимог, просив відмовити у позові в повному обсязі.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що предметом спору в даній справі є правовідносини щодо договірних зобов`язань, які регулюються Законом України "Про оренду землі", ЗК України та ЦК України
Так, згідно зі ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються ЗК України, Цивільним кодексом України , цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Спеціальним законом, що регулює орендні відносини щодо земельних ділянок є Закон України "Про оренду землі".
Згідно ст. 1 вказаного Закону, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст.13 Закону України "Про оренду землі" під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Відповідно до ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Статтею 93 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване
на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без
громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Ч.4 ст.124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно із ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст.627 ЦК України). Свобода договору включає право сторін змінювати, розривати, продовжувати чинність укладеного ними договору.
Ч.1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України). За правилами ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання передбачено ст.32 Закону України "Про оренду землі .
Згідно ч.4 ст.32 Закону України "Про оренду землі" перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 успадкував після смерті матері - ОСОБА_4 земельну ділянку, площею 2,9701 га, з кадастровим номером 3523655100:02:001:0525 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області, яка, в свою чергу, успадкувала її від свого батька ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про спадщину ( а.с.39)
Земельна ділянка належала спадкодавцю ОСОБА_4 , що підтверджується витягом про реєстрацію речових прав на нерухоме майно. ( а.с.12-13 , 39).
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2 ( а.с. 22).
20 липня 2006 року, ОСОБА_2 як орендодавець та ПСП Лан уклали договір оренди зазначеної вище земельної ділянки строком на двадцять п`ять років. Договір зареєстровано у Новоархангельському відділі КРФЦДЗК, про що вчинено запис 09.02.2007 року за № 34 (а.с. 8-10).
Судом досліджено копію договору, згідно п.40 якого погоджено між сторонами, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для зміни умов договору або розірвання договору. Вказаний пункт договору є чинним та в установленому законом порядку недійсним не визнавався.
Таким чином, сторони договору - орендодавець та орендар, скориставшись принципом свободи договору, за згодою між собою передбачили у п. 40 договору оренди землі від 20 липня 2006 року умову про те, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для зміни умов або розірвання договору. Оскільки припинення договору шляхом його розірвання передбачено в самому договорі, зазначене відповідає вимогам чинного законодавства та умовам укладеного сторонами договору, тому суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог. При укладенні договору оренди з відповідачем досягнуто згоди з усіх істотних умов, в тому числі, й підстав розірвання при зміні власника земельної ділянки. Відмова у розірванні спірного правочину суперечитиме його умовам, з якими погодився сам відповідач .
При цьому, суд зазначає, що розгляд цивільних справ проводиться в межах заявлених вимог і на підставі наданих доказів сторін та інших осіб, які беруть участь справі, при цьому суд приймає до розгляду тільки ті докази, які мають значення по справі. Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Ч.1 ст. 77 ЦПК передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно із ч.2 ст.78 ЦПК обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Судом встановлено, що позов є доведеним та обґрунтованим і підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Зважаючи на задоволення позовних вимог в повному обсязі, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача, сплачений ним при подачі позову судовий збір.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 13, 32 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 6, 15, 628, 629, 651 ЦК України, ст. ст. 263-265 ЦПК України, суд-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до ПСП "Лан" про розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити в повному обсязі.
Розірвати договір оренди земельної ділянки від 20.07.2006 року №525, площею 2,9701 га, кадастровий номер земельної ділянки 3523655100:02:001:0525, що знаходиться на території Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області, укладений між ОСОБА_2 та ПСП Лан в особі ОСОБА_3., та зареєстрований у Новоархангельському відділі КРФДЗК 09.02.2007 за №34.
Стягнути з ПСП Лан на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 840 грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене через Новоархангельський районний суд до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Копію даного рішення вручити учасникам справи.
Ідентифікаційні дані учасників:
Позивач: ОСОБА_1 : місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_3 , виданий Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області, номер облікової картки НОМЕР_4 .
Відповідач: ПСП "Лан", місце знаходження: вулиця Слави, 140, смт Новоархангельськ Новоархангельського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 03757040.
Суддя
Суд | Новоархангельський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2020 |
Оприлюднено | 20.11.2020 |
Номер документу | 92958142 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні