Справа№ 141/1111/18
Провадження№2/141/102/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2020 року смт. Оратів
Оратівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Климчука С.В.
при секретарі судового засідання Ставничому С.А.,
за участю сторін -
позивача: представника за довіреністю Поліщук Т.П.,
відповідача: ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу №141/1111/18 за позовом органу опіки і піклування Оратівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав, -
В С Т А Н О В И В:
До Оратівського районного суду Вінницької області 22.10.2018 року надійшла позовна заява органу опіки і піклування Оратівської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розлучені. Після розлучення діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , залишились проживати біля матері. ОСОБА_2 зареєстрована та проживає по АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 зареєстрований та проживає по АДРЕСА_2 .
ОСОБА_2 за час проживання на території сільської ради зарекомендувала себе лише з негативної сторони. Постійно зловживає спиртними напоями, залишає дітей на 2-3 тижні на бабусю. Для проживання та розвитку дітей мати не створює необхідних умов, не займається вихованням та доглядом малолітніх дітей, їх фізичним та духовним розвитком. ОСОБА_1 не бажає виконувати своїх обов`язків як батько і не бере участі у вихованні своїх малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Батько не допомагає дітям матеріально. Відмовляється їх утримувати.
Діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 проживають біля бабусі в селі Велика Ростівка Оратівського району, яка ними опікується, доглядає їх. Орган опіки та піклування райдержадміністрації вважає, що зазначені факти можна розцінювати як свідоме нехтування батьком ОСОБА_1 своїми батьківськими обов`язками відносно своїх малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та матір`ю ОСОБА_2 своїми батьківськими обов`язками відносно її малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , тому просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_1 відносно його неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 відносно її неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та прийняти рішення про стягнення аліментів на дітей.
Починаючи з 26.07.2018 року правосуддя в Оратівському районному суді Вінницької області не здійснювалось.
Розпорядженням керівника апарату суду Тимофієва В.Г. № 119 від 06.08.2020 року був призначений повторний авторозподіл судових справ на підставі наказу № 21-к від 29.07.2020 року та Указу Президента України № 226/2020 від 16.06.2020 року Про призначення суддів .
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Оратівського районного суду Вінницької області від 06.08.2020 року головуючим суддею визначено Климчука С.В.
Ухвалою суду від 01.10.2020 року у відкритті провадження у справі за позовом органу опіки і піклування Оратівської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав відмовлено на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України; відкрито провадження у цивільній справі за позовом органу опіки і піклування Оратівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав, призначено підготовче судове засідання на 11.11.2020 року.
В підготовчому судовому засіданні представник позивача - органу опіки і піклування Оратівської районної державної адміністрації - Поліщук Т.П. позовну заяву підтримала частково, пояснивши, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , тому просить суд позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьківських прав відносно його малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та стягувати з ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
В підготовчому судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 позов визнав, не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . Згідний сплачувати аліменти.
Дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши докази у справі та співставивши їх у відповідності до норм чинного законодавства, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України № 00027168959 від 24.07.2020 р. батьками ОСОБА_3 зазначені ОСОБА_7 та ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_7 . Батьками записані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_8 . Батьками записані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Як вбачається з рішення Оратівського районного суду Вінницької області від 10.02.2016 року шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірвано. Прізвище дружини після розірвання шлюбу змінено на ОСОБА_2 .
Відповідно до висновку Оратівської районної державної адміністрації Вінницької області № 01-33/1913 від 05.07.2018 року позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно її дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , та позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно його дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 є доцільним та відповідає інтересам дітей.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 17.07.2020 року виконавчим комітетом Великоростівської сільської ради Оратівського району Вінницької області.
З довідки-характеристики № 274 від 01.08.2018 року, виданої виконавчим комітетом Великоростівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, вбачається що ОСОБА_1 не виконує своїх батьківських обов`язків і не приймає участі у вихованні своїх неповнолітніх дітей, не надає їм матеріальної підтримки.
Згідно із ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 12 ЦПК України встановлено принцип змагальності сторін в цивільному судочинстві, який полягає в тому, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (ст.13 ЦПК України) суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показання свідків.
Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до положень статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно із ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Декларація прав дитини, проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, як принципове положення визначила, що дитина повинна зростати в умовах турботи. Дитині повинні бути надані всі можливості та сприятливі умови для фізичного, розумового, духовного, морального розвитку, дитина повинна зростати під піклуванням та відповідальністю своїх батьків, в атмосфері любові, морального та матеріального забезпечення, дитина має право на освіту, яка має бути обов`язковою, сприяти її загальнокультурному розвитку, відповідальність за освіту та навчання дитини лежить перш за все на її батьках.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої Постановою Верховної Ради № 789-XII від 27.02.1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до ст.18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України Про охорону дитинства виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути судом позбавлені батьківських прав, зокрема, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав і інтересів дитини, направлений на позитивний результат у долі неповнолітньої дитини.
Згідно п. 15 постанови Пленуму ВСУ Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав № 3 від 30.03.2007 р., позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
У пункті 16 вказаної постанови роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Крім того, згідно ч.2 ст.166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Відповідно до ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Згідно ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч.2 ст.182 СК України, не може бути меншим ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
За таких обставин, суд вважає визначити розмір аліментів, що будуть стягуватись з ОСОБА_1 на утримання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в розмірі 1/3 частини всіх видів його заробітку (доходу), щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з дня звернення до суду, до досягнення старшою дитиною повноліття, шляхом перерахування коштів на особисті рахунки дітей, відкриті у банківській установі.
Таким чином, аналізуючи вищевикладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи із принципів розумності, виваженості, справедливості та захисту прав дитини, суд дійшов висновку про існування правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, оскільки позов задоволено, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 881,00 грн.
На підставі ст.ст. 150,155, 164-166, 180-183 СК України, керуючись ст.ст. 4, 12, 18, 76-82, 89, 133, 141, 200,206, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьківських прав відносно його малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі 1/3 частини всіх видів його заробітку (доходу), щомісячно, але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 22.10.2018 року до досягнення старшою дитиною повноліття, шляхом перерахування коштів на особисті рахунки дітей, відкриті у банківській установі.
Зобов`язати орган опіки і піклування Оратівської районної державної адміністрації , як законного представника у місячний строк з дня набрання рішенням суду законної сили відкрити у відділенні Державного ощадного банку України особисті рахунки дітей для перерахування аліментів на їх утримання.
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 судовий збір на користь держави в розмірі 881.00 грн.
Повний текст рішення оформлено та виготовлено 20.11.2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду через Оратівський районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: орган опіки і піклування Оратівської районної державної адміністрації (вул. Героїв Майдану, 78, смт. Оратів Вінницької області, 22600, код ЄДРПОУ 02775834).
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 )
Суддя С.В. Климчук
Суд | Оратівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2020 |
Оприлюднено | 23.11.2020 |
Номер документу | 92978459 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Оратівський районний суд Вінницької області
Климчук С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні