Постанова
від 18.11.2020 по справі 320/2390/19
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 320/2390/19 Суддя (судді) першої інстанції: Панова Г. В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ганечко О.М.,

суддів Кузьменка В.В.,

Василенка Я.М.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 липня 2020 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Профі-Цем до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Профі-Цем звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, в якому, з урахуванням заяви від 12.06.2019 № 3-06/19 про уточнення позовних вимог, просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Київській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 1066247/41908573 від 01.02.2019 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 26.11.2018 року, в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 26.11.2018 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю Профі-Цем (ЄДРПОУ 41908573) і вважати зареєстрованою датою направлення 26.11.2018 .

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 29 липня 2020 р. адміністративний позов задоволено повністю.

Скасовано рішення Комісії Головного управління ДФС у Київській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 01.02.2019 № 1066247/41908573 про відмову в реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 № 3, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю Профі-Цем .

Зобов`язано Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 26.11.2018 № 3, подану Товариством з обмеженою відповідальністю Профі-Цем (ЄДРПОУ 41908573), датою її подання на реєстрацію - 12.12.2018.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Головне управління ДПС у Київській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору.

Дану справу розглянуто в порядку письмового провадження, оскільки, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, відповідно до витягу з реєстру платників податку на додану вартість № 1810194500008 від 09.02.2018 ТОВ Профі-Цем 01.03.2018 було зареєстроване платником податку на додану вартість.

15.11.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю Прфі-Цем (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю ПромТрейд (покупець) був укладений договір поставки № 3, за умовами якого, постачальник зобов`язався передати у власність покупцю в порядку та на умовах, визначених договором, цемент (товар), а покупець зобов`язався прийняти товар та оплатити його на умовах договору.

Пунктом 2.1 договору, обумовлено, що постачальник передає у власність покупцю товар в наступному асортименті: Цемент ПЦ І-500-Н, Портландцемент ДСТУ БВ.2.7-46:2010 ПЦ І-500-Н навал тара 25, Цемент ПЦ П/А-Ш-400 50 кг Пакет, Цемент ІІ/Б-Ш-400, Цемент ПЦ І-500-Н тара 25 кг тощо.

Кількісні характеристики, а також асортимент товару в кожній окремій партії визначаються заявками покупця і закріплюються у відповідних накладних, які підписуються сторонами на кожну партію товару (п. 2.2 договору).

Згідно із пунктом 3.1 договору, ціна товару є договірною і включає вартість поставки товару до відповідного пункту призначення та закріплюється сторонами у відповідних накладних, які є невід`ємними частинами даного договору.

Відповідно до пункту 4.3 договору, приймання-передача продукції здійснюється шляхом підписання відповідної накладної уповноваженими представниками сторін.

Розрахунки між сторонами здійснюються шляхом перерахування покупцем 100% попередньої оплати вартості партії товару. Розрахунки між сторонами здійснюються шляхом перерахування покупцем суми, яка складає ціну товару щодо кожної партії, в безготівковій формі на банківський рахунок постачальника (п.п. 6.1, 6.2 договору).

Згідно з пунктом 7.1 договору, договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 31.12.2018.

З метою виконання умов вказаного договору, ТОВ Профі-Цем було передано, а ТОВ ПромТрейд прийнято товар (Портландцемент ПЦ 500-Д20 навал) на загальну суму 48312,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 8052,00 грн.), про що свідчить видаткова накладна від 26.11.2018 № 11. Позивачем було виставлено ТОВ ПромТрейд рахунок на оплату № 10 від 26.11.2018 на суму 48312,00 грн.

На підставі рахунку № 10 від 26.11.2018, покупцем було здійснено часткову оплату на рахунок ТОВ Профі-Трейд 20000,00 грн, що підтверджується копіями платіжних доручень № 262 від 03.12.2018 та № 263 від 10.12.2018.

За фактом настання першої події, ТОВ Профі-Цем було складено податкову накладу від 26.11.2018 № 3 на загальну суму 48312,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 8052,00 грн.) та 12.12.2018 направлено електронними засобами зв`язку до ДФС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатом обробки податкової накладної, її реєстрація була зупинена, про що позивачеві було направлено квитанцію № 1 від 12.12.2018.

У якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної, відповідачем зазначено: відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 26.11.2018 № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам п. п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку . Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних .

Так, 31.01.2019 позивачем було направлено до Рокитнянської ДПІ Білоцерківського управління Головного управління ДФС у Київській області повідомлення № 3 про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого додано 18 додатків.

При цьому, у поясненнях щодо зупинення реєстрації податкової накладної від 26.11.2018 № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач зазначив про те, що основним видом господарської діяльності ТОВ Профі-Цем є оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням. На виконання умов договору поставки від 15.11.2018 № 3, укладеного з ТОВ ПромТрейд , позивачем було поставлено вказаному контрагенту товар (Портландцемент ПЦ 500-Д20 навал) на загальну суму 48312,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 8052,00 грн.) згідно видаткової накладної № 11 від 26.11.2018 та надалі виписано податкову накладну від 26.11.2018 № 3. Також, позивач зазначив, що первинні документи оформлені у відповідності до вимог чинного законодавства та не містять жодних дефектів, а оплата частинами триманого товару здійснена покупцем згідно платіжних доручень № 262 від 03.12.2018, № 263 від 10.11.2018. Також, позивач зазначив, що реалізований ТОВ ПромТрейд товар попередньо був придбаний позивачем у ТОВ Урбан-Ресурс за договором поставки продукції № 27 від 25.07.2018. Крім того, ним було реалізовано ТОВ ПромТрейд іншу партію аналогічного товару на суму 38880,00 грн. (у т.ч. ПДВ - 6480,00 грн.) та складено податкову накладу від 21.11.2018 № 2, яка була зареєстрована контролюючим органом в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вказане повідомлення з доданими до нього документами було доставлено до Рокитнянської ДПІ Білоцерківського управління Головного управління ДФС у Київській області, про що свідчить квитанція № 2 від 31.01.2019.

Проте, за результатом розгляду наданих позивачем пояснень та документів, комісією Головного управління ДФС у Київській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації було прийнято рішення від 01.02.2019 № 1066247/41908573, яким у реєстрації податкової накладної № 3 від 26.11.2018 було відмовлено, з огляду на ненадання платником податків копій таких документів: розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. (а.с. 78)

Надалі, позивачем була подана скарга вих. № 3-03 від 06.03.2019 на зазначене рішення, яка була залишена без задоволення рішенням Комісії з питань розгляду скарг від 15.03.2019 № 153691/41908573/2.

Не погоджуючись з правомірністю рішення №1066247/41908573 від 01.02.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 26.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що позивачем по вказаним господарським операціям до контролюючого органу надіслано пояснення та копії первинних документів, проте, відповідач обмежився лише загальною оцінкою без конкретизації недоліків поданих документів, та, як суб`єкт владних повноважень, під час розгляду справи не довів наявності підстав для відмови у реєстрації податкової накладної.

Зважаючи на вказане, колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з нормами п. 201.4 ст. 201 ПК України, податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов`язань продавця.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з приписами п. 74.2 ст. 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

На виконання зазначеної норми ПК України, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 117, якою затверджено "Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних"; "Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації"; "Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації".

Згідно з пунктом 3 "Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак: податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування (підпункт 1); обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку (підпункт 2); одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, P

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення18.11.2020
Оприлюднено23.11.2020
Номер документу92988689
СудочинствоАдміністративне