Рішення
від 23.11.2020 по справі 420/2690/20
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/2690/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді Потоцької Н.В.

за участі секретаря Захарчук О.В.

представника позивача Шевченко Т. Ю.

представника відповідача Маринова Д.В.

свідка ОСОБА_1

розглянувши в порядку загального позовного провадження (у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в системі "EASYCON ) справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ЕСВАЙР до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ЕСВАЙР до Головного управління ДПС в Одеській області в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за № 0007220506 винесене Головним управлінням ДПС в Одеській області 16 березня 2020 року.

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за № 0007210506 винесене Головним управлінням ДПС в Одеській області 16 березня 2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним .

Головним управління ДПС в Одеській області за результатами проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю ЕСВАЙР складено акт №90/15-32- 05-06/42677333 від 19.02.2020 року, за результатами якого винесені податкові повідомлення-рішення:

№ 0007220506 від 16 березня 2020 року, яким збільшено суму грошового зобов`язання у розмірі 4003322 гривень (штрафні санкції 1000831 грн.);

№ 0007210506 від 16 березня 2020 року, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість за серпень 2019 в розмірі 56395 гривень.

ТОВ ЕСВАЙР не погоджується із вищевказаним податковим повідомленням-рішенням та з висновками Акту перевірки №90/15-32-05- 06/42677333 від 19.02.2020 р., вважає їх такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства з огляду на наступне.

По-перше: основним видом діяльності ТОВ ЕСВАЙР є оптова торгівля металами та металевими рудами та ін. 04.02.2019 між ТОВ ЕСВАЙР та ТОВ МЕТАЛСЕЛ укладено Договір поставки №04\02-19 відповідно до якого, останній постачає на адресу ТОВ ЕСВАЙР заготовку мідну для волочіння (катанку).

ПрАТ АЗОВКАБЕЛЬ (код ЄДРПОУ 31600918) згідно договору поставки №15/02-19 від 15 лютого 2019 року, ТОВ ДНІПРОВСЬКИЙ КАБЕЛЬНИЙ ЗАВОД ЕНЕРГО ( код ЄДРПОУ 40528633) згідно Договору поставки №18/02-19 від 18 лютого 2019 року, ПП ПАКТ (код ЄДРПОУ 21332137) згідно Договору поставки 22/02-19 від 22 лютого 2019 року, ТОВ СПЕЦЛІТ`Є (код ЄДРПОУ 41276614) згідно Договору поставки №24/07-19 від 24 липня 2019 року. Податкові накладні по вказаним операціям складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних вчасно.

Під час перевірки, до ГУ ДПС в Одеській області посадовими особами ТОВ ЕСВАЙР були в повному обсязі надані запитувані первинні документи, які підтверджують реальність господарських операцій між ТОВ ЕСВАЙР з ТОВ МЕТАЛСЕЛ при придбанні товарів. Даний факт і не заперечується в акті перевірки.

По-друге: перевіркою встановлені численні факти неможливості постачання товарів підприємством ТОВ МЕТАЛСЕЛ на адресу ТОВ ЕСВАЙР , у зв`язку з тим, що дані товарно- матеріальні цінності по ланцюгу постачання постачальників наступних ланок за даними ЄРПН не придбавались. Надані до перевірки первинні документи - видаткові накладні не відображають реального здійснення операції.

Висновки ГУ ДФС в Одеській області, ґрунтуються лише на податковій інформації та звітності контрагентів ТОВ ЕСВАЙР , а не на аналізі суті та наслідків господарських операцій. Крім того, ГУ ДФС в Одеській області не наведено жодних доводів щодо здійснення ТОВ ЕСВАЙР операцій за відсутності розумних економічних причин (ділової мети) та наміру одержати економічний ефект тощо.

По-третє: в Акті перевірки Головне управління ДПС в Одеській області стверджує, що до перевірки були надані копії Сертифікатів якості продукції: заготовки мідної для волочіння (катанка) оформлені і видані виробником ТОВ Дифенс-Метал на кожну партію продукції, який сам задекларував показники якості своєї продукції та засвідчений підписом та печаткою виробника продукції. Проте, виробник ТОВ Дифенс - Метал передавав власно виготовлену продукцію безпосередньо покупцю - Замовнику ТОВ МЕТАЛСЕЛ , а ніяк ні подальшому покупцю ТОВ ЕСВАЙР , сертифікати якості продукції під час реалізації на адресу ТОВ ЕСВАЙР не були засвідчені ТОВ МЕТАЛСЕЛ підписом та печаткою, а були засвідчені ТОВ ЕСВАЙР .

При цьому ГУ ДПС в Одеській області не наведено жодного Закону України або іншого нормативно-правового акту, який би встановлював та регулював правила заповнення сертифікати якості продукції.

По-четверте: ГУ ДПС в Одеській області стверджує, що не підтверджено факт надання послуг та реалізації товарів ТОВ МЕТАЛСЕЛ на адресу ТОВ ЕСВАЙР , що свідчить про те, що правочини здійсненні без мети настання реальних наслідків, а тому правочини є недійсними.

Однак, згідно тексту акту перевірки не встановлено, що ГУ ДПС в Одеській області під час перевірки досліджувалась наявність судових рішень про визнання недійсними угод укладених ТОВ ЕСВАЙР з ТОВ МЕТАЛСЕЛ , або інформації про те, що ГУ ДПС в Одеській області у відповідності до пп. 20.1.30 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України зверталося до суду про визнання правочинів між ТОВ ЕСВАЙР з ТОВ МЕТАЛСЕЛ недійсними.

Крім того, згідно тексту Акту перевірки не встановлено, що ГУ ДПС в Одеській області у відповідності до п.73.5 ст.73 ПК України, здійснювало зустрічні звірки даних суб`єктів господарювання щодо платника податків для повного та об`єктивного дослідження обставин здійснення фінансово-господарських взаємовідносин ТОВ ЕСВАЙР з ТОВ МЕТАЛСЕЛ .

Відтак, наданими позивачем доказами, які є первинними документами у розумінні статті 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні підтверджується, що господарські операції між позивачем та його контрагентом були здійснені в межах їх господарської діяльності, сторони переслідували ділову мету при їх здійсненні та понесли зміни майнового стану, що, в свою чергу, вказує на реальне настання для позивача правових наслідків, обумовлених відповідними правочинами.

Процесуальні дії.

Ухвалою суду від 31.03.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без призначення судового засідання (в порядку ст.262 КАС України).

Ухвалою суду від 31.03.2020 року провадження у справі зупинено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Відповідно ст.162 КАС України відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалу про відкриття провадження по справі та ухвалу про зупинення провадження у справі, копію позову з додатками отримано представником Головного управління ДПС в Одеській області 06.04.2020 року відповідно до

27.04.2020 року за вх. №16766/20 від Головного управління ДПС в Одеській області (за підписом представника Маринова Д.В) надійшов відзив на адміністративний позов.

В обґрунтування відзиву зазначено наступне.

Актом перевірки №90/15-32- 05-06/42287356 від 19.02.2020 року зроблено висновок про порушення позивачем норм п.44.1 ст.44, п. 198.1, п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України щодо безпідставного включення до складу податкового кредиту суми ПДВ з вартості придбаного у ТОВ МЕТАЛСЕЛ товару (продукції) - заготовки мідної для волочіння (катанка), походження якого не підтверджено, у тому числі і обов`язковими первинними документами, що призвело до завищення податкового кредиту з ПДВ, а саме:

ТОВ ЕСВАЙР включено до складу податкового кредиту декларацій з ПДВ з вартості придбаного у постачальника ТОВ МЕТАЛСЕЛ товару (продукції) - заготовки мідної для волочіння (катанка), що також відображено у додатках 5 Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) :

за травень 2019 від 19.06.2019, реєстраційний №9130413794 - ПДВ в сумі 3218839,1 грн., за червень 2019 від 17.07.2019, реєстраційний №9156004835 - ПДВ в сумі 0 грн., за липень 2019 від 16.08.2019, реєстраційний №9184935268- ПДВ в сумі - 840878,4 грн., за серпень 2019 від 18.09.2019, реєстраційний №9213788625 - ПДВ в сумі 0 грн, всього 4059717 грн., у чому числі:

у травні 2019 - на суму 3218839 грн.,

у липні 2019 - на суму 840878 грн.

ТОВ ЕСВАЙР придбано товарів (продукції) від ТОВ МЕТАЛСЕЛ заготовка мідна для волочіння (катанка) 8 мм, 12,5 мм, 20мм загальною вартістю 24358005 грн., у тому числі ПДВ в сумі 4059717 грн., загальною кількістю 125,051 тонн, з них у травні 2019 - 97,74 тонн, у липні 2019 - 27,312 тонн.

За даними бухгалтерського обліку ТОВ ЕСВАЙР вищевказане придбання відображено проводкою: Дт.281,6442, Кт.631. За даними бухгалтерського обліку ТОВ ЕСВАЙР оплату за придбаний товар (заготовка мідна для волочіння (катанка) 8 мм,12,5 мм,20мм), що відображено бухгалтерською проводкою: Дт. 631, Кт.311, на адресу ТОВ МЕТАЛСЕЛ , ТОВ ЕСВАЙР здійснював оплатами у травні-серпні 2019 року.

Станом на 31.08.2019 кредиторська заборгованість за придбані товари перед ТОВ МЕТАЛСЕЛ складає 2307660,36 грн.

Згідно даних ГУ ДПС в Одеській області постачальник ТОВ МЕТАЛСЕЛ придбавав наступним чином:

Товарні залишки станом на 01.01.2019 року у підприємства відсутні;

Заготовка мідна для волочіння (катанка) у період з 01.01.2019 по 31.08.2019 ТОВ МЕАЛСЕЛ не придбавалась взагалі;

У період з 01.01.2019 по 31.08.2019 року підприємство придбавало брухт міді - за кодом УКТЗЕД 7404001000, та металобрухт міді, брухт та відходи кольорових металів - закодом УКТЗЕД 740400 тільки у підприємств - платників ПДВ (брухт), який в подальшому передавався на адресу ТОВ Дифенс-метал для переробки давальницької сировини брухту міді у заготовку мідну для волочіння (катанка);

Придбання брухту або заготовки мідної для волочіння (катанка) у фізичних осіб у період з 01.01.2019 по 31.08.2019 не здійснювалось.

ТОВ Дифенс-метал надавав послуги переробки давальницької сировини брухту міді у заготовку мідну для волочіння (катанка) та передавав виготовлену продукцію на адресу замовника ТОВ МЕТАЛСЕЛ .

Виробник ТОВ Дифенс-метал передав власно виготовлену продукцію безпосередньо покупцю - Замовнику ТОВ Металсел , а ніяк не подальшому покупцю ТОВ ЕСВАЙР , сертифікати якості продукції під час реалізації на адресу ТОВ ЕСВАЙР не були засвідчені ТОВ МЕТАЛСЕЛ підписом та печаткою, а були засвідчені ТОВ ЕСВАЙР при подальшій реалізації по ланцюгу постачання.

Згідно проведеного аналізу Архіву електронної звітності ЄРПН встановлено, що у ТОВ МЕТАЛСЕЛ за період з 01.04.2019 по 31.07.2019 був досягнутий дефіцит з можливого продажу заготовки мідної для волочіння (катанки) в асортименті у розмірі 160,391 тонн та з можливої передачі для переробки давальницької сировини брухту міді у заготовку мідну для волочіння (катанка) у розмірі 134,327 тонн.

Аналізом операцій з придбання металобрухту міді ТОВ МЕТАЛСЕЛ за період з 01.04.2019 по 31.07.2019 згідно Архіву ЄРПН встановлено:

-придбано у ТОВ СПЕЦКУСМЕТАЛ (код 39075576) від 04.04.2019 - 14,578 тонн, від 24.04.2019 -8,183 тонн, від 10.05.2019 -3,330 тонн, від 15.05.2019-3,125 тонн брухту, всього в кількості 29,216 тонн. Згідно аналізу ЄРПН ТОВ "СПЕЦКУСМЕТАЛ" брухт не придбавало, отже, походження товару встановити не вбачається можливим.

-придбано за податковою накладною від 15.07.2019 у ТОВ АПЕКС-ВДМ (код 42658504) брухту в кількості 0,167 тонн. Згідно аналізу ЄРПН ТОВ АПЕКС-ВДМ брухт не придбавало, відповідно походження товару не відоме;

-придбано за податковою накладною від 06.06.2019 у ТОВ ЮНІ-МЕТ (код 41240771) брухту в кількості 1,483 тонн. Згідно аналізу ЄРПН ТОВ ЮНІ-МЕТ брухт не придбавало, отже, походження товару встановити не вбачається можливим;

Тобто, передача даного металобрухту міді для переробки давальницької сировини у заготовку мідну для волочіння (катанка) ТОВ "Металсел" на адресу ТОВ ДИФЕНС-МЕТАЛ також не є можливим.

Перевіркою встановлено неможливість здійснення ТОВ "МЕТАЛСЕЛ" продажу заготовки мідної для волочіння (катанки) в асортименті, в тих об`ємах, що здійснило підприємство, а також встановлено неможливість здійснення ТОВ "МЕТАЛСЕЛ" передачі давальницької сировини на ТОВ "Дифенс-метал" для переробки у заготовку мідну для волочіння (катанка) 8 мм, 12,5 мм, 20 мм в тих об`ємах, що здійснило підприємство.

Згідно первинних документів, наданих до перевірки, ТОВ ЕСВАЙР здійснено лише документальне оформлення придбаного товару, послуг без фактичної його поставки, формування податкового кредиту без реального здійснення господарської та іншої економічної діяльності за такими операціями.

Необхідною умовою для відображення операцій у складі податкового кредиту є факт придбання товарів, послуг.

13.07.2020 року за вх. №26929/20 від представника ТОВ ЕСВАЙР надійшла відповідь на відзив , яка обґрунтована наступним.

У Відзиві ГУ ДПС в Одеській області посилається па акт перевірки № 90/15-32-05-06/42287356 від 19.02.2020, який став підставою винесення ППР №0007220506 та ППР №0007210506 від 16.03.2020.

Проте, головному бухгалтеру та директору ТОВ ЕСВАЙР був наданий па підпис акт № 90/15-32-05-06/42677333 від 19.02.2020 за результатами виїзної документальної позапланової перевірки, а не акт №90/15-32-05-06/42287356 від 19.02.2020 на який посилається відповідач.

Крім того, акт №90/15-32-05-06/42287356 від 19.02.2020, який є підставою винесення оскаржуваних ППР не надавався на ознайомлення та підпис представникам ТОВ ЕСВАЙР .

Тобто, відповідачем, порушено порядок оформлення результатів перевірок, затверджений Наказом Міністерства фінансів України №727 від 20.08.2015 року.

Під час здійснення перевірки, були надані усі наявні первинні бухгалтерські документи, щодо проведених господарських операцій з ТОВ МЕТАЛСЕЛ при придбанні товарів. Також, ТОВ ЕСВАЙР було надано податкові накладні з реалізації продукції та копії банківських виписок по проведеним господарським операціям з ТОВ МЕТАЛСЕЛ .

Проте, в акті №90/15-32-05-06/42677333 від 19.02.2020 ГУ ДПС в Одеській області посилається на взяту інформацію із архіву електронної звітності Єдиний реєстр податкових накладних відносно ТОВ МЕТАЛСЕЛ та на підставі якої було зроблено припущення, що ця юридична особа не могла здійснити продаж заготовки мідної для волочіння (катанки) в тих об`ємах, що здійснило підприємство, а також встановлено неможливість здійснення передачі ТОВ МЕТАЛСЕЛ давальницької сировини на ТОВ Дифенс-Метал для переробки у заготовку мідну для волочіння (катанки).

Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання 13.07.2020 року поновлено провадження у справі. Підготовче засідання у справі №420/2690/20 перенесено на 07.09.2020 року.

Підготовче засідання призначене на 07.09.2020 року перенесено на 18.09.2020 року.

Підготовче засідання призначене на 18.09.2020 року перенесено на 25.09.2020 року.

Ухвалою суду від 25.09.2020 року задоволено клопотання представника відповідача про виклик свідки, викликано для допиту свідків: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 25.09.2020 року продовжено на тридцять днів строк для проведення підготовчого провадження у справі №420/2690/20.

Підготовче засідання призначено на 07.10.2020 року.

Ухвалою суду від 07.10.2020 року закрито підготовче провадження у справі та справу №420/2690/20 призначено до судового розгляду по суті у відкрите судове засідання на 03.11.2020 року.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

Товариство з обмеженою відповідальністю ЕСВАЙР (ТОВ ЕСВАЙР - далі), код ЄДРПОУ 42287356, дата запису про державну реєстрацію юридичної особи: 06.07.2018 рок, номер запису: 10701020000076322, здійснює наступні види діяльності (за КВЕД): 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами (основний); 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід; 01.46 Розведення свиней; 24.44 Виробництво міді; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами; 46.32 Оптова торгівля м`ясом і м`ясними продуктами; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткованням; 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 38.32 Відновлення відсортованих відходів відповідно до інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

04.02.2019 між ТОВ ЕСВАЙР (Постачальник) та ТОВ МЕТАЛСЕЛ (Покупець) укладено Договір поставки №04\02-19 відповідно до якого, останній постачає на адресу ТОВ ЕСВАЙР заготовку мідну для волочіння (катанку) (Продукція) (п.1.1. Договору).

Ціна за поставлену продукцію визначається в Специфікаціях до Договору (п.3.1).

Покупець здійснює оплату Продукції на умовах 100% попередньої оплати.

ТОВ МЕТАЛСЕЛ є юридичною особою, ЄДРПОУ 42677333, що здійснює наступні види діяльності (за КВЕД): 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом (основний); 24.51 Лиття чавуну; 24.53 Лиття легких кольорових металів; 24.54 Лиття інших кольорових металів; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткованням і приладдям до нього; 46.76 Оптова торгівля іншими проміжними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 38.11 Збирання безпечних відходів відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

За результатами першої події ТОВ ЕСВАЙР складені податкові накладні, які направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН):

ПН №65 від 03.05.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 736678,80 грн., ПН №65 подано на реєстрацію в ЄРПН 15.05.2019 року (т.1, а/с.91-92).

ПН №66 від 10.05.2019 року на суму (з урахуванням ПДВ) 2169960,00 грн., ПН №66 подано на реєстрацію в ЄРПН 17.05.2019 року (т.1, а/с.93-94).

ПН №67 від 13.05.2019 року на суму (з урахуванням ПДВ) 659232,00 грн., ПН №67 подано на реєстрацію в ЄРПН 22.05.2019 року (т.1, а/с.95-96).

ПН №68 від 10.05.2019 року на суму (з урахуванням ПДВ) 4217469,60 грн., ПН №68 подано на реєстрацію в ЄРПН 27.05.2019 року (т.1, а/с.97-98).

ПН №69 від 17.05.2019 року на суму (з урахуванням ПДВ) 4219422,00 грн., ПН №69 подано на реєстрацію в ЄРПН 29.05.2019 року (т.1, а/с.99-100).

ПН №70 від 20.05.2019 року на суму (з урахуванням ПДВ) 689250,60 грн., ПН №70 подано на реєстрацію в ЄРПН 31.05.2019 року (т.1, а/с.100-102).

ПН №71 від 31.05.2019 року на суму (з урахуванням ПДВ) 4011991,20 грн., ПН №71 подано на реєстрацію в ЄРПН 11.06.2019 року (т.1, а/с.103-104).

ПН №72 від 22.05.2019 року на суму (з урахуванням ПДВ) 679622,40 грн., ПН №72 подано на реєстрацію в ЄРПН 04.06.2019 року (т.1, а/с.105-106).

ПН №73 від 28.05.2019 року на суму (з урахуванням ПДВ) 1929408,00 грн., ПН №73 подано на реєстрацію в ЄРПН 07.06.2019 року (т.1, а/с.107-108).

ПН №82 від 12.07.2019 року на суму (з урахуванням ПДВ) 651000,00 грн., ПН №82 подано на реєстрацію в ЄРПН 18.07.2019 року (т.1, а/с.109-110).

ПН №100 від 12.07.2019 року на суму (з урахуванням ПДВ) 3888830,40 грн., ПН №100 подано на реєстрацію в ЄРПН 23.07.2019 року (т.1, а/с.111-112).

ПН №101 від 26.07.2019 року на суму (з урахуванням ПДВ) 505440,00 грн., ПН №101 подано на реєстрацію в ЄРПН 30.07.2019 року (т.1, а/с.113-114).

В подальшому придбану Продукцію за договором від 04.02.2019 №04\02-19 реалізовано наступним контрагентам.

15.02.2019 року між ТОВ ЕСВАЙР (Постачальник) та ПАТ АЗОВКАБЕЛЬ укладено Договір поставки №15/02-19, відповідно до п.1.1 якого Постачальник зобов`язується поставити, Покупець прийняти та оплатити на умовах даного договору - заготовку мідну для волочіння (катанка) (Продукція) (т.1, а/с. 138-140).

Ціна за поставлену продукцію визначається в Специфікаціях до Договору (п.3.1).

Покупець здійснює оплату Продукції на умовах 80% попередньої оплати, а 20% протягом 7 календарних днів після відвантаження, якщо не обумовлено в додатках (п. 3.2).

ПрАТ АЗОВКАБЕЛЬ є юридичною особою, ЄДРПОУ 31600918, що здійснює наступні види діяльності (за КВЕД): 27.32 Виробництво інших видів електронних і електричних проводів і кабелів (основний) відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Специфікаціями №7 від 12.07.2019, №6 від 28.05.2019, №520.05.2019, №4 від 15.05.2019, №3 від 10.05.2019 визначено асортимент, кількість, вартість товару та строк поставки ТОВ ЕСВАЙР на адресу ПАТ АЗОВКАБЕЛЬ (т.1, а/с. 138-140).

Видатковими накладними №РН-0000014 від 14.05.2019, №РН-0000016 від 15.05.2019, №РН-0000018 від 20.05.2019, №РН-0000020 від 28.05.2019, №РН-0000023 від 12.07.2019; довіреностями №372 від 10.05.2019, №396 від 15.05.2019, №413 від 20.05.2019, №449 від 28.05.2019, №672 від 12.07.2019; товарно-транспортними накладними №10/05 від 10.05.2019, №15/05/1 від 15.05.2019, №20/05 від 20.05.2019, №28/05 від 28.05.2019, №12/07/2 від 12.07.2019 року підтверджується поставка Продукції від ТОВ ЕСВАЙР на адресу ПрАТ АЗОВКАБЕЛЬ , та отримання уповноваженими особами ПрАТ АЗОВКАБЕЛЬ поставленої Продукції (т.1, а/с. 146-65).

За результатами першої події ТОВ ЕСВАЙР складені податкові накладні, які направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН):

ПН №2 від 10.05.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 2178965,59 грн., ПН №2 подано на реєстрацію в ЄРПН 17.05.2019 року (т.1, а/с.166-167).

ПН №2 від 12.07.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 3904361,15 грн., ПН №2 подано на реєстрацію в ЄРПН 26.07.2019 року (т.1, а/с.168-169).

ПН №4 від 15.05.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 4230767,75 грн., ПН №4 подано на реєстрацію в ЄРПН 28.05.2019 року (т.1, а/с.170-171).

ПН №6 від 20.05.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 691470,24 грн., ПН №6 подано на реєстрацію в ЄРПН 31.05.2019 року (т.1, а/с.172-173).

ПН №8 від 28.05.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 1940260,92 грн., ПН №8 подано на реєстрацію в ЄРПН 10.06.2019 року (т.1, а/с.172-173).

18.02.2019 року між ТОВ ЕСВАЙР (Постачальник) та ТОВ ДНІПРОВСЬКИЙ КАБЕЛЬНИЙ ЗАВОД ЕНЕРГО укладено Договір поставки №18/02-19, відповідно до п.1.1 якого Постачальник зобов`язується поставити, Покупець прийняти та оплатити на умовах даного договору - заготовку мідну для волочіння (катанка) (Продукція) (т.1, а/с. 176-179).

Ціна за поставлену продукцію визначається в Специфікаціях до Договору (п.3.1).

Покупець здійснює оплату Продукції на умовах 100% попередньої оплати (п. 3.2).

ТОВ ДНІПРОВСЬКИЙ КАБЕЛЬНИЙ ЗАВОД ЕНЕРГО є юридичною особою, ЄДРПОУ 40528633, що здійснює наступні види діяльності (за КВЕД): 27.32 Виробництво інших видів електронних і електричних проводів і кабелів (основний) відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Специфікаціями №7 від 12.07.2019, №6 від 22.05.2019, №5 від 13.05.2019, №4 від 03.05.2019 визначено асортимент, кількість, вартість товару та строк поставки ТОВ ЕСВАЙР на адресу ТОВ ДНІПРОВСЬКИЙ КАБЕЛЬНИЙ ЗАВОД ЕНЕРГО (т.1, а/с. 180-183).

Видатковими накладними №РН-0000013 від 03.05.2019, №РН-0000015 від 13.05.2019, №РН-0000019 від 22.05.2019, №РН-0000022 від 12.07.2019; довіреностями №147 від 03.05.2019, №157 від 13.05.2019, №164 від 22.05.2019, №230 від 12.07.2019; товарно-транспортними накладними №03/05 від 03.05.2019, №13/05 від 13.05.2019, №22/05 від 22.05.2019, №12/07 від 12.07.2019 підтверджується поставка Продукції від ТОВ ЕСВАЙР на адресу ТОВ ДНІПРОВСЬКИЙ КАБЕЛЬНИЙ ЗАВОД ЕНЕРГО , та отримання уповноваженими особами ТОВ ДНІПРОВСЬКИЙ КАБЕЛЬНИЙ ЗАВОД ЕНЕРГО поставленої Продукції (т.1, а/с. 184-199).

За результатами першої події ТОВ ЕСВАЙР складені податкові накладні, які направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН):

ПН №1 від 03.05.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 738961,15 грн., ПН №1 подано на реєстрацію в ЄРПН 16.05.2019 року (т.1, а/с.200-201).

ПН №1 від 12.07.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 654108,30 грн., ПН №1 подано на реєстрацію в ЄРПН 22.07.2019 року (т.1, а/с.202-203).

ПН №3 від 13.05.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 661266,06 грн., ПН №3 подано на реєстрацію в ЄРПН 23.05.2019 року (т.1, а/с.204-205).

ПН №7 від 22.05.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 683364,60 грн., ПН №7 подано на реєстрацію в ЄРПН 06.06.2019 року (т.1, а/с.205-206).

22.02.2019 року між ТОВ ЕСВАЙР (Постачальник) та ПП ПАКТ укладено Договір поставки №22/022-19, відповідно до п.1.1 якого Постачальник зобов`язується поставити, Покупець прийняти та оплатити на умовах даного договору - заготовку мідну для волочіння (катанка) (Продукція) (т.1, а/с. 208-211).

Ціна за поставлену продукцію визначається в Специфікаціях до Договору (п.3.1).

Покупець здійснює оплату Продукції на умовах 100% попередньої оплати (п. 3.2).

ПП ПАКТ є юридичною особою, ЄДРПОУ 21332137, що здійснює наступні види діяльності (за КВЕД): 27.32 Виробництво інших видів електронних і електричних проводів і кабелів (основний) відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Специфікаціями №3 від 31.05.2019, №2 від 17.05.2019, визначено асортимент, кількість, вартість товару та строк поставки ТОВ ЕСВАЙР на адресу ПП ПАКТ (т.1, а/с. 212-213).

Видатковими накладними №РН-0000017 від 17.05.2019, №РН-0000021 від 31.05.2019; довіреностями №182 від 16.05.2019, №197 від 30.05.2019; товарно-транспортними накладними №17/05 від 17.05.2019, №31/05 від 31.05.2019, підтверджується поставка Продукції від ТОВ ЕСВАЙР на адресу ПП ПАКТ , та отримання уповноваженими особами ПП ПАКТ поставленої Продукції (т.1, а/с. 214-221).

За результатами першої події ТОВ ЕСВАЙР складені податкові накладні, які направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН):

ПН №5 від 17.05.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 4232055,00 грн., ПН №5 подано на реєстрацію в ЄРПН 30.05.2019 року (т.1, а/с.222-223).

ПН №9 від 31.05.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 4034646,24 грн., ПН №9 подано на реєстрацію в ЄРПН 12.06.2019 року (т.1, а/с.224-225).

24.07.2019 року між ТОВ ЕСВАЙР (Постачальник) та ТОВ СПЕЦЛІТ`Є укладено Договір поставки №24/07-19, відповідно до п.1.1 якого Постачальник зобов`язується поставити, Покупець прийняти та оплатити на умовах даного договору - заготовку мідну для волочіння (катанка) (Продукція) (т.1, а/с. 226-229).

Ціна за поставлену продукцію визначається в Специфікаціях до Договору (п.3.1).

Покупець здійснює оплату Продукції на умовах 100% попередньої оплати (п. 3.2).

ТОВ СПЕЦЛІТ`Є є юридичною особою, ЄДРПОУ 41276614 здійснює наступні види діяльності (за КВЕД): 24.44 Виробництво міді (основний) відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Специфікацією №1 від 26.07.2019 визначено асортимент, кількість, вартість товару та строк поставки ТОВ ЕСВАЙР на адресу ТОВ СПЕЦЛІТ`Є (т.1, а/с. 230).

Видатковою накладною №РН-0000024 від 26.07.2019, довіреністю №68 від 26.07.2019; товарно-транспортною накладною №26/07 від 26.07.2019 підтверджується поставка Продукції від ТОВ ЕСВАЙР на адресу ТОВ СПЕЦЛІТ`Є , та отримання уповноваженими особами ТОВ СПЕЦЛІТ`Є поставленої Продукції (т.1, а/с. 231-234).

За результатами першої події ТОВ ЕСВАЙР складено податкову накладну, яку направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН):

ПН №3 від 26.07.2019 на суму (з урахуванням ПДВ) 508265,70 грн., ПН №3 подано на реєстрацію в ЄРПН 31.07.2019 року (т.1, а/с.235-236).

На підставі акту перевірки №90/15-32-05-06/42677333 від 19.02.2020 ГУ ДПС в Одеській області винесені податкові повідомлення-рішення:

№ 0007220506 від 16 березня 2020 року, яким збільшено суму грошового зобов`язання у розмірі 4003322 гривень (штрафні санкції 1 000 831);

№ 0007210506 від 16 березня 2020 року, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість за серпень 2019 в розмірі 56395 гривень.

Головним управління ДПС в Одеській області на підставі направлень виданих Головним управлінням ДПС в Одеській області, відповідно до наказу ГУ ДПС в Одеській області від 04.02.2020 №309 Про проведення виїзної документальної позапланової перевірки , проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ "ЕСВАЙР", код за ЄДРПОУ 42287356, з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ "МЕТАЛСЕЛ", код за ЄДРПОУ 42677333, за період з 01.05.2019 по 31.08.2019 .

За результатами проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю ЕСВАЙР (код за ЄДРПОУ 42287356) складений акт №90/15-32- 05-06/42677333 від 19.02.2020 року.

Згідно висновків вказаного акту в ході проведення перевірки встановлені наступні порушення ТОВ ЕСВАЙР :

1. п.44.1 ст.44, п. 198.1, п. 198.3, ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами і доповненнями, в результаті чого занижено податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету всього в сумі 4003322 грн. у т.ч.: у травні 2019 року на 3218839 грн.; у липні 2019 року на 774619 грн.; у серпні 2019 року 9864 гри.;

2. п.44.1 ст.44, п. 198.1, гі. 198.3, ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI зі змінами і доповненнями, в результаті чого завищено від`ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (ряд.21 Декларації), який переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного періоду всього на 56395 грн., в т.ч.: у серпні 2019 року на суму 56395 грн.

03.03.2020 року за №2020/03/03-1 представником ТОВ ЕСВАЙР (за підписом директора С.В. Шпалтакова) подано заперечення на Акт №90/15-32- 05-06/42677333 від 19.02.2020 року.

12.03.2020 року за №3937/10/15-32-05-01-07 прийнято рішення за результатами розгляду заперечень ТОВ ЕСВАЙР , яким встановлено, що висновки на Акту перевірки №90/15-32- 05-06/42677333 від 19.02.2020 року відповідають вимогам діючого законодвства.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА.

Основним законодавчим актом, який урегульовує відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства є Податковий кодекс України.

Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України), платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з п. 16.1.4 ст. 16 ПК України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту

Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Приписами п. 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з положеннями п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У відповідності до пункту 135.1 ст. 135 Податкового кодексу України, базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу.

Згідно з підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Згідно з пунктом 198.1 статті 198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України передбачено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

За правилами пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Закон України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні.

Стаття 1.

Господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Пункт 2 статті 3.

Бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Стаття 9.

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкуванням оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Такі первинні документи повинні мати обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Стаття 2.

Сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно - правових форм і форм власності, які зобов`язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Виходячи з вимог п.2 ст. 3 цього ж Закону України бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Правила податкового обліку визначаються відповідними нормативними документами, що регламентують порядок оподаткування в Україні.

Стаття 8.

Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

Стаття 4.

Бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються на таких основних принципах: превалювання сутності на формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІ? "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Під час проведення перевірки особлива увага приділялась дослідженню обставин реальності здійснення господарських операцій платника податку, на підставі яких таким платником були сформовані дані податкового обліку.

При цьому, з урахуванням норм статей 61 та 44 Податкового кодексу України саме на контролюючі органи покладається обов`язок контролювати правильність формування даних податкового обліку платників податків, у тому числі щодо правильності складення та достовірності первинних документів.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків регулюються ст. 200 ПК України.

Згідно з п. 200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.4. При від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Аналіз наведених норм свідчить, що господарські операції для визначення податкового кредиту та витрат мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування податкового кредиту наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов`язані з рухом активів, зміною зобов`язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.

Таким чином, аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.

Як визначено підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України господарська діяльність - це діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

У відповідності до статті 1 Закону №996-XIV господарська операція це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Отже правові наслідки у вигляді виникнення у покупця права на формування відповідних сум податкових вигод (податкового кредиту) виникають за таких обставин та підстав, зокрема: фактичного (реального) здійснення оподатковуваних операцій та їх документального підтвердження сукупністю юридично значимих (дійсних) первинних та інших документів, які зазвичай супроводжують операції певного виду; наявності у сторін спеціальної податкової правосуб`єктності та належним чином складеної податкової накладної; ділової мети, розумних економічних причин для здійснення операції й подальшого використання придбаного товару (робіт, послуг) у межах господарської діяльності платника.

Наслідки для податкового обліку створює лише фактичний рух активів, що є обов`язковою умовою для формування податкових вигод.

Недоведеність наявності вказаних умов позбавляє первинні документи юридичної значимості для цілей формування податкових вигод, а покупця - права на їх формування та відображення у бухгалтерському та податковому обліку.

ВИСНОВКИ СУДУ.

Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч.2-3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Стаття 19 Конституції України в першому реченні закріплює автономію особистості в її різноманітній життєдіяльності, а у другому реченні містить її королларій, передбачаючи, що держава не може виходити за межі повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.

У Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб`єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією , опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об`єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття .

Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 …Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи. , яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.

Юридичний спір в даній справі виник у зв`язку з винесенням відповідачем податкових повідомлень-рішень від 16.03.2020 року №0007220506 та №0007210506.

Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов`язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами ПК України.

Відповідно до ст. 3 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні , метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства. Бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Підприємства, які мають право ведення спрощеного обліку доходів і витрат та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, можуть узагальнювати інформацію в регістрах бухгалтерського обліку без застосування подвійного запису.

Відповідно до ст. 4 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні , бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються на таких принципах:

повне висвітлення - фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі;

автономність - кожне підприємство розглядається як юридична особа, відокремлена від її власників, у зв`язку з чим особисте майно та зобов`язання власників не повинні відображатися у фінансовій звітності підприємства;

послідовність - постійне (з року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики можлива лише у випадках, передбачених національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, міжнародними стандартами фінансової звітності та національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку у державному секторі, і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності;

безперервність - оцінка активів та зобов`язань підприємства здійснюється виходячи з припущення, що його діяльність буде тривати й надалі;

нарахування - доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів;

превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми;

єдиний грошовий вимірник - вимірювання та узагальнення всіх господарських операцій підприємства у його фінансовій звітності здійснюються в єдиній грошовій одиниці;

інших принципах, визначених міжнародними стандартами або національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, або національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі залежно від того, які з наведених стандартів застосовуються підприємством.

Відповідно до ч. 6 ст. 8 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні , керівник підприємства зобов`язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні , підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Статтею 1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Основним документом, який регулює формування витрат у бухгалтерському обліку є Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 Витрати (П(С)БУ 16), затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 р. № 318.

Пунктом 6 П(С)БУ 16 встановлено, що витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Згідно з п. 7 П(С)БУ 16 витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов`язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Отже, право платника податку на витрати виникає в періоді отримання доходу від реалізації таких товарів, робіт, послуг за наявності підтвердження понесених витрат первинними документами, що складаються відповідно до вимог ведення бухгалтерського обліку та внаслідок зменшення власного капіталу, тобто зменшення активів або збільшенням зобов`язань. А витрати, які неможливо прямо пов`язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Згідно з п.п.2.1, 2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995 р., первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансових результатів.

Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи.

Таким чином, іншим визначеним законодавством обов`язковим критерієм щодо підтвердження показників податкової звітності платника податків є забезпечення належного бухгалтерського обліку відповідних господарських операцій, в тому числі дотримання вимог щодо підстав для здійснення такого обліку, якими можуть бути первинні документи, оформлені згідно з вимогами чинного законодавства.

Поряд з цим, у бухгалтерському та податковому обліку підприємства враховуються лише ті первинні документи, що складені за наслідками фактично проведеної господарської операції, тобто, зміст господарської операції превалює над її формою. Отже, правомірність формування платником відповідних показників бухгалтерського та податкового обліку має оцінюватись з урахуванням сукупності умов, визначених законодавством України як підстави для їх формування.

Приписами ч. 5 ст. 242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний суд у Постанові від 02.04.2019 року по справі № 826/6245/18, висловив правову позицію:

…Верховний Суд визнає, що не підтвердження операцій за ланцюгом постачання, так само як і податкова інформація про інші порушення податкової дисципліни, допущені контрагентом платника податків або третіми особами у відносинах з контрагентом, не є свідченням нереальності господарських операцій, за умови їх підтвердження належними і допустимими первинними документами, як підставами формування бухгалтерського обліку… .

Судом встановлено, що відповідно до первинних документів, що надавались позивачем до перевірки підтверджено реальність господарських операцій між ТОВ ЕСВАЙР та ТОВ МЕТАЛСЕЛ .

Так, ТОВ ЕСВАЙР по господарських операціях з ТОВ МЕТАЛСЕЛ , за період з 01.05.2019 по 31.08.2019 року надані:

договір поставки №04/02-19 від 04.02.2019 з ТОВ "МЕТАЛСЕЛ" на придбання заготовки мідної для волочіння (катанка);

специфікації до договору поставки №04/02-19 від 04.02.2019 з ТОВ "МЕТАЛСЕЛ" на придбання заготовки мідної для волочіння (катанка) від 03.05.2019 №8, від 10.05.2019 №9, від 13.05.2019 №10, від 15.05.2019 №11, від 17.05.2019 №12, від 20.05.2019 №13, від 22.05.2019 №14, від 28.05.2019 №15, від 31.05.2019 №16, від 10.07.2019 №17, від 12.07.2019 №18, від 25.07.2019 №19;

видаткові накладні на придбання заготовки мідної для волочіння (катанка) від ТОВ "МЕТАЛСЕЛ":

- від 03.05.2019 №РН-000050, в кількості 3,564 т вартістю 736678,80 грн., у тому числі ПДВ в сумі 122779,80 грн.;

- від 10.05.2019 №РН-000020, в кількості 10,700 т вартістю 2169960 гри., у тому числі ПДВ в сумі 361660 грн.;

- від 13.05.2019 №РН-000021, в кількості 3,360 т вартістю 659232 грн., у тому числі ПДВ в сумі 109872 грн.;

- від 15.05.2019 №РН-000022, в кількості 21,236 т вартістю 4217469,60 грн., у тому числі ПДВ в сумі 702911,60 грн.;

- від 17.05.2019 №РН-000023, в кількості 21,055 т вартістю 4219122 грн., у тому числі ПДВ в сумі 703237 грн.;

- від 20.05.2019 №РН-000024, в кількості 3,513 т вартістю 689250,60 грн., у тому числі ПДВ в сумі 114875,10 грн.;

- від 22.05.2019 №РН-000025, в кількості 3,496 т вартістю 679622,40 грн., у тому числі ПДВ в сумі 113270,40 грн.;

- від 28.05.2019 №РН-000026, в кількості 10,049 т вартістю 1929408 грн., у тому числі ПДВ в сумі 321568 грн.;

- від 31.05.2019 №РН-000027, в кількості 20,766 т вартістю 4011991,20 грн., у тому числі ПДВ в сумі 668665,20 грн.;

- від 12.07.2019 №РН-000036, в кількості 3,500 т вартістю 651000 грн., у тому числі ПДВ в сумі 108500 грн.;

- від 12.07.2019 №РН-000054, в кількості 21,112 т вартістю 3888830,40 грн., у тому числі ПДВ в сумі 648138,40 грн.;

- від 26.07.2019 №РН-000055, в кількості 2,700 т вартістю 505440 грн., у тому числі ПДВ в сумі 84240 грн..

копії Сертифікатів якості продукції: заготовки мідної для волочіння (катанка), виготовлені ТОВ Дифенс-Метал :

№19/05/038 від 03.05.2019,

№19/05/039 від 10.05.2019,

№19/05/040 від 13.05.2019,

№19/05/041 від 15.05.2019,

№19/05/043 від 15.05.2019,

№19/05/043 від 17.05.2019,

№19/05/044 від 20.05.2019,

№19/05/045 від 22.05.2019,

№19/05/046 від 28.05.2019,

№19/05/048 від 31.05.2019,

№19/05/048 від 12.07.2019,

№19/05/061 від 12.07.2019,

№19/05/064 від 26.07.2019

договір оренди нежитлових приміщень із додатковими угодами №03/08-18 від 03.08.2018, акти приймання-передачі приміщення, акти наданих послуг з ТОВ Дифенс-Метал (код 37679873);

договір надання послуг технікою №01/01-19 від 01.01.2019, акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) навантажувачем від 31.05.2019 №ДМ-0000137 та від 31.07.2019 №0000213, акти прийму передачі техніки від 10.05.2019, 12.07.2019, акти повернення техніки від 12.07.2019 та від 25.07.2019 з ТОВ Дифенс-Метал (код 37679873);

оборотно-сальдові відомості, картки рахунку по бухгалтерському рахунку 63,6852,281 по контрагентам: ТОВ МЕТАЛСЕЛ , ТОВ Дифенс-Метал .

Відтак, твердження податкового органу, що ТОВ ЕСВАЙР безпідставно включено до складу податкового кредиту суми ПДВ з вартості придбаних у ТОВ МЕТАЛСЕЛ товару (продукції) - заготовки мідної, для волочіння (катанка), що призвело до завищення податкового кредиту з ПДВ в сумі 4059717,00 грн., походження яких не підтверджено, у тому числі первинними документами, є необґрунтованими та хибними.

Окрім того, судом встановлено, що господарські правовідносини щодо реалізації товару (продукції) - заготовки мідної для волочіння (катанка), між ТОВ ЕСВАЙР та ПрАТ АЗОВКАБЕЛЬ (код ЄДРПОУ 31600918), ТОВ ДНІПРОВСЬКИЙ КАБЕЛЬНИЙ ЗАВОД ЕНЕРГО ( код ЄДРПОУ 40528633), ПП ПАКТ (код ЄДРПОУ 21332137), ТОВ СПЕЦЛІТ`Є (код ЄДРПОУ 41276614) підтверджені наявними, належними первинними документами.

Щодо посилань відповідача про те, про відсутність на сертифікатах якості продукції, що надані ТОВ Дифенс-метал печатки та підпису ТОВ МЕТАЛСЕЛ , суд зазначає наступне.

Сертифікат якості - письмовий документ, складений у довільній формі, який підтверджує якість продукції. Тобто, сертифікат якості не є первинним документом бухгалтерського обліку, та жодним чином не визначає факт здійснення або нездійснення господарської операції, а податковий орган позбавлений повноважень щодо надання правової оцінки таким документам.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 21.08.2018 у справі №806/5816/14 (суддя-доповідач Ханова Р.Ф.).

У постанові Верховного Суду від 02.07.2019 (адміністративне провадження №К/9901/24933/18) зазначено, що сертифікаційні документи на товар, які не містять відомостей про учасників та умови господарської операції з поставки, не можуть слугувати підтвердженням або спростуванням реальності господарської операції, сертифікати якості не є документами первинного бухгалтерського або податкового обліку, що фіксують рух активів.

Відтак, твердження відповідача щодо сертифікатів якості на товар є необґрунтованими.

Щодо транспортування Продукції від ТОВ МЕТАЛСЕЛ на адресу ТОВ ЕСВАЙР .

Так, в судовому засіданні представник ТОВ ЕСВАЙР зазначив, що договорів на транспортування продукції не укладалось.

Суд зазначає, що відсутність ТТН не може бути самостійною підставою для того, щоб вважати господарську операцією такою, що не відбулася, за умови, що інші первинні документи є повними, відображають суть та зміст операцій, а також, у разі якщо податковим органом не буде доведено наявності у платника податків умислу на зменшення бази оподаткування.

Верховний Суд у постанові від 11.09.2018 року у справі №804/4787/16 вказав, що відсутність товарно-транспортних накладних не є безумовною підставою ставити під сумнів здійснення господарських операцій.

Залучені до матеріалів справи первинні документи підтверджують, що отримання/надання товарів/послуг між позивачем та його контрагентом відповідає меті та видам їхньої господарської діяльності, а також, платником податків надано копії реєстрів по рахунку у ПАТ МТВ БАНК за період з 01.05.2019 по 31.07.2019 року, які підтверджують рух активів, при тому, що суми коштів відповідають зазначеним в специфікаціях та видаткових накладних.

Верховний Суд у постанові від 09.10.2020 року №826/11085/18 дійшов наступного правового висновку:

Судова практика вирішення податкових спорів виходить з презумпції добросовісності платника, яка передбачає економічну виправданість дій платника, що мають своїм наслідком отримання податкової вигоди, та достовірність у бухгалтерській та податковій звітності платника.

Крім того, однією із судових доктрин, виділених на сьогоднішній день національним законодавством та судовою практикою Верховного Суду є доктрина реальності господарської операції.

Суть вказаної доктрини полягає в тому, що наслідки для податкового обліку створює лише фактичний рух активів, а не задекларований на папері.

Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов`язкова ознака господарської операції кореспондується з нормами Податкового кодексу України.

При цьому будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством.

Окремою підставою для висновку про відсутність у платника податків права на отримання податкових переваг є відсутність необхідних первинних документів, що підтверджують здійснення операцій, недоліки таких документів, складання таких документів при фактичному нездійсненні заявлених операцій, відображення у первинних документах недостовірних даних або даних, які неможливо віднести до операцій, що перевіряються.

Документи та інші дані, що спростовують реальність здійснення господарської операції, яка відображена в податковому обліку, повинні оцінюватися з урахуванням специфіки кожної господарської операції - умов перевезення, зберігання товарів, змісту послуг, що надаються тощо.

Сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновку про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміна у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків у зв`язку з його господарською діяльністю мали місце.

Водночас наявність формально складених, але недостовірних первинних документів, відповідність яких фактичним обставинам спростована належними доказами, не є безумовним підтвердженням реальності господарської операції.

Отже, лише за умови підтвердження первинними документами господарських операцій, які є об`єктом оподаткування, платник податків має право на відображення результатів таких операцій у бухгалтерському обліку, на даних якого ґрунтується податкова звітність.

Верховний Суд України у постанові від 20 січня 2016 року у справі № 826/11531/14, Верховний Суд у постановах від 24 січня 2018 року у справі № 2а-19379/11/2670, від 19 листопада 2019 року у справі № 826/487/16 неодноразово звертав увагу, що надання податковому органу належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання податкової вигоди є підставою для її одержання, якщо податковий орган не встановив та не довів, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладення нікчемних правочинів або коли відомості ґрунтуються на інших документах, недійсність даних в яких установлена судом. Про необґрунтованість податкової вигоди можуть свідчити підтверджені доказами доводи податкового органу, зокрема, про неможливість реального здійснення платником податків зазначених операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг, нездійснення особою, яка значиться виробником товару, підприємницької діяльності; відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності у зв`язку з відсутністю управлінського або технічного персоналу, основних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів; відсутність первинних документів обліку.

Враховуючи викладене, спірні господарські операції (щодо придбання товару - заготовки мідної для волочіння (катанка) та подальшої реалізації товару) здійснені позивачем з метою подальшого їх використання в оподатковуваних операціях у межах своєї господарської діяльності, спричинили реальну зміну його майнового стану, а також наявні в матеріалах справи документи бухгалтерського та податкового обліку є достатніми, належними та допустимими доказами для підтвердження реальності здійснення господарських операцій.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини та ст. 6 КАСУ, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. справі East/West Alliance Limited проти України Європейський суд із прав людини, оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (див., наприклад, рішення у справі Ботацці проти Італії , заява №34884/97, п. 30).

З урахуванням як національного законодавства, так і практики ЄСПЛ суд вважає правомірним стягнення з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок державних асигнувань, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ЕСВАЙР суму судового збору за подання адміністративного позову, оскільки вона була фактично сплачена, зарахована на відповідний рахунок і була неминучою , так як сплата судового збору є умовою для відкриття провадження по справі.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю ЕСВАЙР до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними і скасування податкового повідомлення рішення-рішення - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за № 0007220506 винесене Головним управлінням ДПС в Одеській області 16 березня 2020 року.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за № 0007210506 винесене Головним управлінням ДПС в Одеській області 16 березня 2020 року.

Стягнути з ГУ ДПС в Одеській області на користь ТОВ ЕСВАЙР суму судового збору за подання адміністративного позову за:

Платіжним дорученням №364 від 27.03.2020 року у сумі 21020,00 грн. (двадцять одна тисяча двадцять гривень 00 коп.)

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Товариство з обмеженою відповідальністю ЕСВАЙР (адреса: 65025, м. Одеса, вул. 21-й км Старокиївської дороги, 21-а, код ЄДРПОУ 42287356, телефон: (048) 788 79 07)

Головне управління ДПС в Одеській області (адреса: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 43142370, телефон: (048) 725-83-58, електронна пошта: od.official@sfs.gov.ua)

Головуючий суддя Потоцька Н.В.

.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення23.11.2020
Оприлюднено25.11.2020
Номер документу93040222
СудочинствоАдміністративне