Справа № 149/1282/20
Провадження №2/149/398/20
Номер рядка звіту 61
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
12.11.2020 року Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Вергелеса В.О.,
за участю секретаря Лисої В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику справу за позовом ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Костюка С.М., до Порицької сільської ради Хмільницького району Вінницької області, Головного управління Держгеокадстру у Вінницькій області, про визнання права на відведення у власність земельної ділянки в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася з позовом до Порицької сільської ради Хмільницького району, Головного управління Держгеокадстру у Вінницькій області та просить визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на відведення у власність на підставі розпорядження Хмільницької РДА № 76 від 14.02.2006 року з відповідними додатками земельну ділянку за АДРЕСА_3 площею 1,7 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Порицької сільської ради Хмільницького району Вінницької області.
Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки - ОСОБА_2 , яка постійно проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_2 її чоловік (батько позивачки) ОСОБА_3 та ОСОБА_1 проживали та були зареєстровані за вказаною адресою, тому вважаються такими, що прийняли спадщину. Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, в тому числі земельна ділянка площею 1,7 га, на яку остання мала право як працівник соціальної сфери та особа, яка включена до списків осіб, що мали право на земельну частку (пай) на території Порицької сільської ради, однак ні сертифікату ні державного акту на право власності на земельну ділянку не отримала у зв`язку із смертю. Згідно рішення Порицької сільської ради Хмільницького району Вінницької області № 135 від 25.01.2005 було погоджено технічну документацію, а вже після смерті ОСОБА_2 , розпорядженням Хмільницької РДА № 76 від 14.02.2006 року затверджено технічну документацію щодо надання земельних ділянок у власність, в тому числі ОСОБА_2 земельної ділянки АДРЕСА_3 площею 1,7 га на території Порицької сільської ради. Згідно довідки відділу у Хмільницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 21.02.2018 року Державний акт на право власності на земельну ділянку ОСОБА_2 не видавався. ІНФОРМАЦІЯ_2 році батько позивачки - ОСОБА_3 помер. Отже на даний час позивач по справі є єдиний спадкоємець першої черги за законом, яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Однак оформити свої спадкові права на землю через нотаріальну контору не може, оскільки за життя право на земельну ділянку ОСОБА_2 не було оформлено. Окрім того, про право ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 1,7 га, на яку остання мала право як працівник соціальної сфери, позивачці стало відомо з копії рішення Порицької сільської ради Хмільницького району Вінницької області № 135 від 25.01.2005 року, яке нею було отримано в архівному відділі Хмільницької райдержадміністрації 15.02.2018 року. Таким чином отримати свідоцтво про право на спадщину за законом в нотаріальній конторі ОСОБА_1 не взмозі, оскільки правовстановлюючий документ на земельну ділянку за життя ОСОБА_2 не видавався, а тому позивачка вимушена звернутись до суду з даним позовом. Ухвалою суду від 03.07.2020 року у даній справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 21.07.2020 року задоволено клопотання представника позивача ОСОБА_1 адвоката Костюка С.М. та залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Держгеокадстру у Вінницькій області.
Ухвалою суду від 03.08.2020 року задоволено клопотання про виклик свідка ОСОБА_4 , підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.
20.07.2020 року до суду надійшло заперечення представника Порицької сільської ради, яким просять у задоволенні позову відмовити. Мотивують це тим, що земельна ділянка, яка є предметом спору не увійшла до спадкової маси після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки ОСОБА_2 за життя не оформила у встановленому законом порядку право власності на спірну земельну ділянку, тому вона не є об`єктом спадкування. Позивач ОСОБА_1 не може успадкувати особисте немайнове право - право на приватизацію землі, яке припинилося разом зі смертю ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також ОСОБА_1 реалізувала своє право на отримання безоплатно у власність (приватизацію) земельної ділянки площею 1,4 га, що вбачається з розпорядження Хмільницької районної державної адміністрації № 76 від 14.02.2006 року з відповідними додатками, як земельну ділянку за АДРЕСА_2 . Враховуючи те, що позивач має присадибну ділянку 0,60 га, тому у повній мірі реалізувала право на приватизацію в межах державної норми, тому просять суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
04.08.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву представника Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, яким просять суд у задоволенні клопотання відмовити та мотивують це тим, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" розділ Х Перехідних положень ЗК України, було доповнено пунктом 21, відповідно до якого, установили, що з дня набрання чинності вищезазначеного ЗУ землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначееним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності. Тобто, вищевказаними нормами Закону чітко визначено, що лише органом місцевого самоврядування здійснюється прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості). За таких обставин представник Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області вважає, що законних підстав для відведення у власність земельної ділянки в порядку спадкування ОСОБА_1 немає, тому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Представник позивача адвокат Костюк С.М. в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Через канцелярію суду подав заяву, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутність та відсутність позивача ОСОБА_1 , позовні вимоги підтримують у повному обсязі і просять їх задовольнити.
Відповідач у справі Порицька сільська рада Хмільницького району про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином. Представник Порицької сільської ради в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність. Проти позову заперечують.
Відповідач у справі Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області про дату, час та місце судового засідання повідомлено належним чином. Представник Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області в судове засідання не з`явився. Просять суд розгляд справи провести за відсутності представника, позовні вимоги не визнають та просять у їх задоволенні відмовити.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснив, що він був очевидцем як ОСОБА_2 роками зверталася до землепорядників, до сільської ради за отриманням державного акт, але документи не виготовлялись. Потім вона померла. Після чого, він допомогав тещі звертатися до сільської ради відносно документації на земельну ділянку, але все це відбувалося роками.
Судом встановлено наступні факти, обставини та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, про що в книзі реєстрації смертей було зроблено відповідний актовий запис № 58 від 01.11.2005 року ( а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, про що в книзі реєстрації смертей було зроблено відповідний актовий запис № 34 від 03.11.2006 року. ( а.с. 11).
Як вбачається з рішення 15 сесії 4-го скликання Порицької сільської ради Хмільницького району Вінницької області № 135 від 25.01.2005 року, було вирішено: 1. Погодити проект організіції території земельних діялнок третьої черги. 2. Із залишку вилучених земель першої, другої черги .... надати працівникам соціальної сфери в третю чергу..... Залишок третьої черги .... в подальшому надавати працівникам соціальної сфери для ведення та розширення особистих селянських господарств. 3. Видати державні акти на право приватної власності на землю громадянам сфери обслуговування Порицької сільської ради, згідно додатку. Згідно додатку до рішення 15 сесії 4-го скликання Порицької сільської ради Хмільницького району Вінницької області № 135 від 25.01.2005 року у списку громадян сфери обслуговування сіл Порик, Томашпіль, Курилівка Порицької сільської ради, які отримують державні акти на право приватної власності на земельні ділянки з виносом в натуру, значиться ОСОБА_2 , номер земельної ділянки 119, площею 1,70 га (а.с.19,20).
Таким чином, після смерті ОСОБА_2 залишилося спадщина - право на відведення у власність земельної ділянки площею 1,7 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Порицької сільської ради Хмільницького району, на яку остання мала право як працівник соціальної сфери та особа, яка включена до списків осіб, що мали право на земельну частку (пай) на території Порицької сільської ради, Хмільницького району Вінницької області відповідно до рішення Порицької сільської ради Хмільницького району № 135 від 25.01.2005 року.
Розпорядженням Хмільницької РДА № 76 від 14.02.2006 року затверджено проект відведення земельних діялнок загальною площею 51,2 га для ведення особистого селянського господарства громадянам проживаючим на території Порицької сільської ради, із земель запасе Порицької сільської ради. Вказаним розпорядженням передається у власність громадянам проживаючим на території Порицької сільської ради для ведення особистого селянського господарства земельні ділянки із земель запасу загальною площею 51,2 га згідно додатку № 1, до якого внесено ОСОБА_2 ". ДП "Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрю" виготовити державні акти на право власності на земельні ділянки" (а.с. 18-23).
Як вбачається зі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 10.03.2007 року, позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 12.11.1967 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 . Прізвище після реєстрації шлюбу чоловіка - ОСОБА_7 , дружини - ОСОБА_1 (а.с. 9).
Як вбачається зі свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , батьками позивачки ОСОБА_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с. 8).
Як вбачається із довідок Порицької сільськї ради від 14.02.2018 року № 502, від 15.06.2020 року № 458, на день смерті ОСОБА_2 за адресою по АДРЕСА_1 , були зареєстровані та проживали: чоловік - ОСОБА_3 та донька ОСОБА_1 (а.с.12,13).
Як вбачається із довідки відділу у Хмільницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 21.02.2018 року, державний акт на право власності на земельну ділянку ОСОБА_2 не видавався (а.с. 24).
Приватним нотаріусом Дем`янюк Л.А. позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв"язку із відсутністю правовстановлюючих документів на майно, що підтверджується роз`ясненням № 49/01-16 від 16.02.2018 року (а.с. 25).
Відповідно до частини 1 статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно із частиною 1 статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (частина 1 статті 1218 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкт нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до роз`яснень, які містяться в абзаці 3 пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Враховуючи, що приватним нотаріусом було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно, позивачка обґрунтовано звернулася до суду з позовом.
Громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини (пункт г частини першої статті 81 Земельного кодексу України).
Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження меж земельної ділянки із власниками чи користувачами суміжних земельних ділянок; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; державна реєстрація права власності на земельну ділянку. Якщо зазначені вимоги спадкодавцем не дотримано-право власності на конкретні земельні ділянки не виникає та відповідно до статті 1216 ЦК України не переходить до спадкоємців у порядку спадкування, за винятком установлених випадків, на які поширюється дія пункту 1 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України.
Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Якщо видача державного акта про право власності на землю здійснюється на підставі рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийнятого органами місцевого самоврядування, до спадкоємців переходить право отримати державний акт про право власності на земельну ділянку.
Зазначений висновок міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 14-652цс18.
За таких обставин, суд вважає, що позивачка ОСОБА_1 , прийнявши спадщину після смерті своєї матері, набула право на завершення приватизації земельної ділянки, яку спадкодавець розпочав за життя у встановленому порядку та не завершив у зв`язку зі смертю.
Доводи відповідачів у справі наведені у відзивах на позовну заяву та якими відповідачі обгрунтовують свої заперечення проти позову, не спростовують встановлених судом обставин та фактів, на підставі яких суд прийшов до висновку про задоволення позову.
Таким чином, позовні вимоги позивачки ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись вимогами статей 81, 259, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на відведення у власність на підставі розпорядження Хмільницької РДА № 76 від 14.02.2006 року з відповідними додатками земельну ділянку за АДРЕСА_3 площею 1,7 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Порицької сільської ради Хмільницького району Вінницької області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням положень частини 3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 ;
відповідач: Порицька сільська рада Хмільницького району Вінницької області, місце знаходження - Свободи, 1-А, с. Порик, Хмільницького району Вінницької області, інд. 22066, ЄДРПОУ - 04331751.
відповідач: Головне управління Держгеокадстру у Вінницькій області, місце знаходження -вул. Келецька, 63, м. Вінниця, інд. 21000, ЄДРПОУ - 39767547.
Суддя Вергелес В. О.
Суд | Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2020 |
Оприлюднено | 25.11.2020 |
Номер документу | 93049097 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Вергелес В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні