ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.11.2020м. ДніпроСправа № 904/5357/20 за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", м.Дніпро
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "РОДИНА 3842", м.Дніпро
про стягнення 218 891,98 грн. вартості недоврахованої електроенергії
Суддя Красота О.І.
Без участі представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулося до Господарського суду з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "РОДИНА 3842" і просить суд стягнути 218 891,98 грн. вартості недоврахованої електроенергії, судовий збір та суму витрат на професійну правову допомогу у розмірі 15 000 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням Відповідачем підпункту 7 пункту 8.4.2. Постанови НКРЕ КП від 14.03.2018р. №312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» , а саме: самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 01.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Відмовлено в задоволенні заяви Позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
20.11.2020 на електронну адресу суду від адвоката Відповідача Стрюк С.В. надійшла заява, в якій він просить суд надати йому строк (додатково) для підготування відзиву на позовну заяву (яка по суті є заявою про продовження строку) не менш ніж 15 днів з дня ознайомлення з матеріалами справи. Вказана заява обґрунтовується тим, що представник Відповідача ознайомився з матеріалами справи 19.11.2020 і ознайомитися раніше він не міг з підстав знаходження судді у відпустці.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.11.2020 відмовлено в задоволенні заяви Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "РОДИНА 3842" про продовження процесуального строку для надання відзиву на позов.
Відповідно до ч.5 ст.252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
28.03.2017р. між Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" (далі-Позивач, Постачальник) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "РОДИНА 3842" (далі-Відповідач, Споживач) укладено Договір про постачання електричної енергії №06022-00 (а.с.11-18).
За умовами п.1.1. Договору, Постачальник продає електричну енергію Споживачу у точці (точках) продажу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 12,66 кВт, величини якої по об`єктах Споживача визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та/або "Загальна схема електропостачання", які є невід`ємною частиною даного Договору.
19.04.2018 відбулися Загальні збори акціонерів Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» , за рішенням яких Публічне акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО» з 21.05.2018 перейменовано у Акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» .
Пунктом 4 Постанови НКРЕ КП від 14.03.2018р. №312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
Враховуючи зазначене та факт здійснення Відповідачем сплати коштів за рахунками за спожиту електричну енергію, між Позивачем та Відповідачем укладений публічний договір про надання послуг з розподілу електричної енергії, умови якого розміщені на сайті Позивача.
10.03.2020 року Позивачем проведена перевірка дотримання Споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії на об`єкті Відповідача розташованому за адресою: м.Дніпро, вул. Малиновського, 38, ОСББ "РОДИНА 3842", освітлення сходових клітин.
За результатами перевірки складено Акт про порушення №013397 від 10.03.2020 (а.с.27), яким встановлено, що Споживач при користуванні електричною енергією за адресою: м.Дніпро, вул. Малиновського, 38, ОСББ "РОДИНА 3842", освітлення сходових клітин, порушив п.п.7 п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі-ПРРЕЕ), а саме: самовільне підключення струмоприймачів до електромережі, що не є власністю АТ «ДТЕК ДНІПРОВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано Т 1 дротом алюміній 2х2,5 від розподільчої коробки першого поверху (ліве крило); Т 2 розетка,дротом мідь 2х0,5 від розподільчої коробки першого поверху (праве крило); Т 3 дротом алюміній 2х2,5 від розподільчої коробки першого поверху (праве крило) 2 під`їзд; Т 4 дротом алюміній 2х2,5 від розподільчої коробки першого поверху (ліве крило); Т 5 розетка,дротом мідь 2х0,5 від розподільчої коробки першого поверху (праве крило); Т 6 дротом алюміній 2х2,5 від розподільчої коробки першого поверху (праве крило) 2 під`їзд. Підключення виконано приховано, виявити яке при контрольному огляді можливості не було. Для виявлення місця підключення були використані спеціальні технічні засоби (RK120). При включенні навантаження покази лічильника не змінюються. Спожита електроенергія не враховується. Порушення продемонстровано споживачу.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.
У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
Акт про порушення №013397 від 10.03.2020 складений за участю представників Постачальника та Споживача (а.с.27).
В Акті про порушення зазначено, що комісія Постачальника електроенергії з розгляду складеного Акту про порушення буде проводити засідання 24.03.2020р.
У акті про порушення міститься примітка, що представник Споживача отримав екземпляр акту про порушення, про що свідчить його підпис. Заперечень стосовно складеного Акту останнім не надано.
Крім того, 10.03.2020р. у присутності голови ОСББ РОДИНА 3842 Огій А.В., складений Акт про усунення порушення «Правил користування електричною енергією» , у відповідності до змісту якого, самовільне підключення відключено. Акт про усунення порушення підписаний Огій А.В. без заперечень (а.с.28).
29.09.2017р. Позивачем складено Акт технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000 В №262583 (а.с.29).
03.04.2018р. Позивачем складено Акт пломбування засобів обліку електричної енергії (а.с.30).
Як встановлено судом, Акт про порушення №013397 від 10.03.2020 року підписаний трьома уповноваженими представниками Позивача та представником Споживача без зауважень, а тому враховуючи положення п. 8.2.5 ПРРЕЕ, суд дійшов висновку, що цей Акт про порушення є таким, що складений у відповідності до вимог закону.
Відповідно до п.8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
19.03.2020 Позивач листом №294/6071 повідомив Відповідача про те, що 27.03.2020 об 11:00 за адресою Тополина,23 буде проводитись засідання комісії з розгляду акту про порушення №013397 від 10.03.2020. Також споживача було повідомлено, що рішення комісії буде прийнято незалежно від його присутності (а.с.39-40).
27.03.2020р. комісією енергопостачальника по розгляду акту про порушення №013397 від 10.03.2020 прийнято рішення, оформлене протоколом №3-31. Нарахування здійснено у відповідності до п.8.4.12 і по формулі №8 ПРРЕЕ. Період нарахування взято з 29.09.2017р. по 10.03.2020р. та складає 218 891,98 грн. за 88 695 кВт/г необлікованої електричної енергії (а.с.41).
На засідання комісії з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ представник Споживача не з`явився. Тому, протокол, розрахунок по акту та рахунок для сплати нарахувань були направлені Відповідачу поштовим зв`язком (а.с.41-45).
Прийняте рішення, оформлене протоколом №3-31 від 27.03.2020р. Відповідачем не оскаржувалось, доказів з цього приводу сторонами суду не надано.
З розрахунку суми заборгованості по спірному акту про порушення, вбачається, що Споживачем не здійснено оплату за спожиту електроенергію в розмірі 218 891,98 грн., що і стало причиною виникнення спору.
Приймаючи рішення, господарський суд виходив з наступних підстав.
Правовідносини у сфері електроенергетики регулюються, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП України від 31.07.1996 №28, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України №312 від 14.03.2018р., Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 №441, Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ України від 04.05.2006 №562, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656.
Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" та пунктом 1.2. Правил встановлено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії зобов`язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією згідно із законодавством України.
Стаття 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачає, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку, порушення правил користування енергією.
За порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку. До суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором (стаття 235 Господарського кодексу України).
Частиною 1 статті 236 Господарського кодексу України встановлено види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов`язань стороною, яка порушила зобов`язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.
Згідно з частиною 2 вищезазначеної статті перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.
Зі змісту вказаних положень чинного законодавства, умов укладеного між Позивачем та Відповідачем Договору вбачається, що рішення комісії постачальника електричної енергії про нарахування споживачу вартості недоврахованої електроенергії у загальній сумі 218 891,98 грн. є саме оперативно-господарською санкцією.
У разі незгоди із застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду із заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням (ч. 2 ст. 237 Господарського кодексу України).
Рішення комісії енергопостачальника від 27.03.2020р. по розгляду акту про порушення №013397 від 10.03.2020, оформлене протоколом №3-31, Відповідачем (як вказувалось вище) не оскаржене, є чинним та обов`язковим для виконання.
Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання (ч. 1 ст. 237 Господарського кодексу України).
За приписами п. 8.2.7 ПРРЕЕ, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.
Акт про порушення №013397 від 10.03.2020 відповідає наведеним вимогам, підписаний Споживачем без зауважень.
Актом про порушення №013397 від 10.03.2020 встановлено порушення Споживачем (Відповідачем) п.п.7, п.8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, яке полягає у самовільному підключенні електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи з порушенням схеми обліку.
Пунктом 5.5.5. Правил роздрібного ринку електричної енергії встановлено, що Споживач електричної енергії зобов`язаний (крім іншого): забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;
Відповідно до п. 1.2 Постанови НКРЕ «Про затвердження Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією» від 04.05.2006 № 562 (далі-Методика), Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Акт про порушення №013397 від 10.03.2020, яким зафіксовано порушення, містить всі вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу електричної енергії.
Сума нарахувань становить 218 891,98 грн. згідно рахунку №06022-00/3/№013397 по Акту №013397 від 10.03.2020 (а.с.42-43).
Відповідно до п.8.2.7. ПРРЕЕ, споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
В установлений законом строк вартість спожитої електричної енергії в розмірі 218 891,98 грн. не сплачена Відповідачем, доказів з цього приводу суду сторонами не надано.
Таким чином, вимога Позивача про стягнення з Відповідача вартості спожитої електричної енергії у розмірі 218 891,98 грн., є обґрунтованою та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на Відповідача.
Щодо вимоги Позивача про стягнення з Відповідача суми витрат на професійну правову допомогу у розмірі 15 000 грн., суд зазначає, що станом на час прийняття судом рішення, Позивачем не надано до суду доказів, які б свідчили про понесення позивачем витрат на оплату послуг адвоката у розмірі 15 000 грн. (договір, акт виконаних робіт, платіжне доручення про сплату адвокатських послуг у розмірі 15 000 грн.). За таких обставин, вказана вимога судом не розглядається.
Крім того, суд звертає увагу позивача на те, що сума судового збору за подання до суду позову про стягнення 218 891,98 грн. повинна була складати 3 283,38 грн.
При зверненні до суду із даним позовом позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 3283,39 грн., відповідно до платіжного доручення №1734773 від 24.09.2020.
Таким чином, переплата судового збору складає 0,01 грн.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми.
З огляду на викладене, позивач може звернутися до суду з відповідним клопотанням про повернення зайво сплаченого судового збору у розмірі 0,01 грн.
Керуючись ст. ст. 26, 27 Закону України "Про електроенергетику", Правилами роздрібного ринку електричної енергії, ст. ст.235, 236, 237 Господарського кодексу України, ст. ст. 123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі .
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "РОДИНА 3842" (49098, м.Дніпро, вул. Маршала Малиновського, буд. 38, 42, ЄДРПОУ 40499723) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", (49107, м. Дніпро, Шосе Запорізьке, 22, ЄДРПОУ 23359034) 218 891,98 грн . нарахованих за необліковану електричну енергію та судовий збір у розмірі 3 283,38 грн .
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області протягом 20 днів з дня його оголошення.
Суддя О.І. Красота
Повне рішення складено
26.11.2020р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2020 |
Оприлюднено | 27.11.2020 |
Номер документу | 93101592 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Орєшкіна Еліна Валеріївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні