Справа № 565/1595/20
Провадження № 2/565/667/20
У Х В А Л А
30 листопада 2020 року м. Вараш
Кузнецовський міський суд Рівненської області в особі судді Бренчук Г.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про поділ майна,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до Кузнецовського міського суду Рівненської області з позовною заявою до ОСОБА_2 у якій просить поділити між нею та відповідачем належне їм на праві спільної сумісної власності майно та визнати за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частку в праві власності на квартиру АДРЕСА_2 .
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із ст. 7 ЗУ Про Державний бюджет України на 2020 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року складає 2102 гривні.
Відповідно до пп. 3 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір ставка судового збору за подання позовної заяви про поділ майна складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Позивачем зазначену ціну позову79 900 грн, 00 коп. , тобто судовий збір складає 840 грн. 80 коп.
Позивач просить звільнити її від сплати судового збору за подання даного позову, тому, що не має можливості оплатити суму судового збору, яка для неї є обтяжливою, оскільки має скрутне матеріальне становище.
Зазначає, що її річний дохід за попередній календарний рік, 2019, складає 0, 00 грн. Згідно зі ст.8 Закону України Про судовий збір , враховуючи її майновий стан та те, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру її річного доходу за попередній календарний рік заявниця вважає, що є підстави для звільнення її від сплати судового збору за подання даного позову.
Згідно з ч. 2 ст. 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч.1, 3 ст.136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Такі ж вимоги викладені і в Законі України Про судовий збір .
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України Про судовий збір , враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сімї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Дані дії є правом, а не обов`язком суду і застосовуються у виключних випадках за наявності лише вагомих для цього підстав.
Фактичною підставою для звільнення від сплати судового збору є такий майновий стан особи, що утруднює виконання цього обов`язку у повному обсязі у встановлений законом строк.
Згідно роз`яснень викладених у п. 29 Постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах від 17.10.2014 року №10, відповідно до ст. 8 Закону України Про судовий збір єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Наведені ОСОБА_1 обставини не дають суду підстав для звільнення від сплати судового збору, оскільки як доказ скрутного матеріального становища ОСОБА_1 суду надано копію відомостей за період з 1 кварталу 2006 року по 4 квартал 2019 року з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДПС України про суми виплачених доходів та утриманих податків.
Європейський суд з прав людини неодноразово вказував, що положення п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо зобов`язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах.
У той же час, гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду.
Відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків ДПС України свідчать лише про відсутність інформації про доходи заявника за вказаний період.
Наведені заявником доводи та надані у їх підтвердження докази не можна визнати такими, що унеможливлюють чи утруднюють сплату судового збору або свідчать про відсутність коштів для сплати судового збору, тому не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення від сплати судового збору.
У ст.129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у зв`язку із цим обставини, пов`язані із скрутним матеріальним становищем без надання доказів на підтвердження цього не можуть вважатися достатньою підставою для відстрочення від такої сплати.
З огляду на викладене вище суд приходить до висновку про відсутність достатніх підстав для задоволення заяви про звільнення від сплати судового збору за подання до суду даного позову.
Статтею 185 ЦПК України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених в ст.ст.175,177 ЦПК України постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначається підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем ухвали.
Враховуючи вищенаведене, позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ майна підлягає залишенню без руху для усунення недоліків.
Виявлені недоліки позовної заяви необхідно усунути та подати суду:документ про сплату судового збору у сумі 840 грн. 80 коп. за реквізитами: УК у м.Вараш 22030101, код отримувача ЄДРПОУ 37888148, банк отримувача Казначейство України, рахунок отримувача UA448999980313111206000017471.
Керуючись ст.ст.175,177, 185 України, суддя, -
у х в а л и в:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Залишити позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ майна без руху.
Надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків, який рахувати з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків в зазначений строк позовна заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Г.В.Бренчук
Суд | Кузнецовський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2020 |
Оприлюднено | 01.12.2020 |
Номер документу | 93162400 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кузнецовський міський суд Рівненської області
Бренчук Г.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні