Єдиний унікальний номер 722/1311/20
Номер провадження 2/722/441/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2020 року Сокирянський районний суд Чернівецької області
в складі:
головуючого судді Унгуряна С.В.
секретаря Ткач Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Сокиряни в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Радамовський М.М., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до Сокирянського районного суду Чернівецької області з вищевказаним позовом до Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області про визнання права власності на спадкове майно.
Обґрунтовуючи позовні вимоги посилався на те, що дід ОСОБА_1 , ОСОБА_2 проживав в АДРЕСА_1 , де помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після його смерті залишилося спадкове майно, яке складається з житлових будинків, які ОСОБА_2 успадкував після смерті своєї матері, ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , але за життя не оформив належним чином.
За життя ОСОБА_2 склав заповіт, згідно якого усі його права та обов`язки, які йому належали на момент складання заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть належати йому у майбутньому, та усе майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде належати на день його смерті і на що він за законом матиме право та заощадження згідно рахунків № НОМЕР_4,НОМЕР_5 , заповів позивачу ОСОБА_1 .
Інші спадкоємці за законом або заповітом та такі, що мають обов`язкову частку в спадковому майні відсутні.
Спадщину ОСОБА_1 прийняв у визначений законом строк шляхом реєстрації та спільного проживання зі спадкодавцем до дня його смерті.
28.05.2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 до приватного нотаріуса Сокирянського районного нотаріального округу Гапчука В.В., але постановою нотаріуса йому відмовлено у видачі вищезазначеного свідоцтва у зв`язку з тим, що не надано документи необхідні для вчинення нотаріальної дії, а саме: документ, який посвідчує право власності на зазначений житловий будинок.
Вказаний спадковий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами побудований покійною мамою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у 1980 році на спеціально виділеній під будівництво житлового будинку земельній ділянці, орієнтовною площею 0,25 га, цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Покійний ОСОБА_2 проживав у побудованому ОСОБА_3 спадковому житловому будинку до дня своєї смерті, однак право власності на нього в належному порядку не оформив.
Також спадкове домоволодіння померлим в експлуатацію не здавалося, проте використання його за призначенням можлива, оскільки домоволодіння побудовано у відповідності до вимог чинного законодавства України та може використовуватися за призначенням.
За таких обставин, ОСОБА_1 не може отримати свідоцтво про право на спадщину у встановленому законом порядку.
Просив суд визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок, що по технічному паспорту зазначений літера А , загальною площею 65,90 кв.м., житловою площею 42,10 кв.м., вбиральню літера Б , огорожу №1-2, вигрібну яму №3, що розташовані по АДРЕСА_1 , успадковані померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 після смерті його матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Романківці Сокирянського району Чернівецької області.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_4 не з`явилися, однак представник позивача подав до суду заяву про проведення судового засідання без його присутності та без присутності позивача, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача Романковецької сільської ради у судове засідання також не з`явився, однак сільський голова Ваданюк В. подав до суду заяву про розгляд справи без його присутності, позовні вимоги визнав повністю.
Частиною 3 ст.211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Підстав, передбачених ст.223 ЦПК України, для відкладення розгляду справи судом не встановлено, а тому прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Дослідивши письмові докази по даній цивільній справі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
З наведених у позовній заяві обставин, які згідно ч.1 ст.82 ЦПК України не підлягають доказуванню, оскільки визнані сторонами, а також копії спадкової справи №45/2020 щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 судом встановлено, що згідно копії повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00026370300 від 18.05.2020 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 у с.Романківці Сокирянського району Чернівецької області померла ОСОБА_3 .
З довідки №1269 від 21.05.2020 року, виданої виконавчим комітетом Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 постійно проживала і перебувала на реєстраційному обліку за місцем проживання в АДРЕСА_2 з 1908 року по 28.04.1992 року, тобто по день смерті. ОСОБА_3 знята з реєстраційного обліку за місцем проживання з 28.04.1992 року у зв`язку із смертю. Спадщину після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняв її син ОСОБА_2 , шляхом розпорядження та управлінням майном своєї матері.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Романківці Сокирянського району Чернівецької області помер ОСОБА_2 , що вбачається із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 14.01.2015 року, виданого виконавчим комітетом Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області.
З довідки №1037 від 03.04.2015 року, виданої виконавчим комітетом Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області встановлено, що на день смерті ОСОБА_2 разом з ним в одному будинку був зареєстрований та проживав, зокрема його онук ОСОБА_1 , який у відповідності до ч.3 ст.1268 ЦК України вважається таким, що прийняв спадщину.
Спадкоємцем за заповітом, посвідченим 03.10.2011 року секретарем Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області Яковенко А.В. і зареєстрованим в реєстрі за №751, на все майно покійного є його онук - позивач ОСОБА_1 .
Спадкоємці, які мають обов`язкову частку в спадковому майні померлого, відсутні.
Постановою приватного нотаріуса Сокирянського районного нотаріального округу Гапчука В.В. від 28.05.2020 року позивачу ОСОБА_1 , відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та на момент смерті проживав в с.Романківці Сокирянського району Чернівецької області на майно, яке складається із житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами за АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем якої був її син ОСОБА_2 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав, у зв`язку з тим, що спадкоємцем не надано документи необхідні для вчинення нотаріальної дії, а саме: документ, який посвідчує право власності спадкодавця ОСОБА_2 на зазначений житловий будинок.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється, або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших фізичних осіб (спадкоємців), а згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Отже, якщо спадкоємець будь - яким із перелічених у законі способів прийняв спадщину, а потім помер, то прийнята ним спадщини буде спадкуватися його спадкоємцями в окремій спадковій справі, що заводиться після нього як на особисте майно, так і на майно, яке він прийняв, але не оформив.
Також в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування має місце роз`яснення щодо розгляду цивільних спорів, зокрема, у випадку неможливості спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем. За змістом цих роз`яснень видно, що не міститься прямої заборони щодо визнання судом права власності за спадкоємцем на нерухоме майно в разі, коли спадкодавець на законних підставах володів та користувався цим майном, але в силу об`єктивних причин не встиг за життя здійснити реєстрацію нерухомого майна.
Довідкою №283/02-17 від 01.06.2020 року, виданою Романковецькою сільською радою Сокирянського району Чернівецької області підтверджується, що ОСОБА_3 дійсно являється власником будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Будинок розташований на земельній ділянці, цільове призначення якої для обслуговування житлового будинку.
Як вбачається із копії технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, в АДРЕСА_1 розташований житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що стверджує факт наявності даного будинковолодіння.
Вартість зазначеного будинку із господарськими будівлями та спорудами складає 75000,00 грн., що підтверджується довідкою №13 від 28.07.2020 року виданої Сокирянським районним комунальним проектно-виробничим архітектурно-планувальним бюро.
В зв`язку з тим, що ОСОБА_2 помер, свідоцтво про право власності на ім`я покійного видано бути не може, оскільки відповідно п.4 ст.25 ЦК України, цивільна правоздатність особи припиняється у момент її смерті.
Крім цього, відповідно п.11 ч.1 ст.346 ЦК України, право власності припиняється у разі смерті власника.
Враховуючи, що позивач спадщину прийняв, а також, що приватним нотаріусом Сокирянського районного нотаріального округу відмовлено в отриманні свідоцтва про право на спадщину, суд вважає, що за ним слід визнати право власності на спадкове майно в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн.
На підставі ст. ст. 25 ч.4, 328, 392, 1216-1218, 1268 ЦК України та керуючись ч.1 ст.82, ч.4 ст.206, ч.3 ст.211, ч.2 ст.247, ст.ст.258-259, 263, 265, 268, 273, 354, п.15.5 Перехідних положень ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 право власності на житловий будинок літера А , загальною площею 65,90 кв.м., житловою площею 42,10 кв.м., вбиральню літера Б , огорожу №1-2 , вигрібну яму №3 , що розташовані за адресою АДРЕСА_1 , успадковані померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 після смерті його матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Романківці Сокирянського району Чернівецької області.
Стягнути з Романковецької сільської ради Сокирянського району Чернівецької області, юридична адреса: вул. Головна,43 с.Романківці Сокирянського району Чернівецької блаті, код ЄДРПОУ - 04418009, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 , понесені ним судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Унгурян С.В.
Суд | Сокирянський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2020 |
Оприлюднено | 01.12.2020 |
Номер документу | 93182184 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сокирянський районний суд Чернівецької області
Унгурян С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні