Справа № 944/4435/19
Провадження №2/944/708/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.11.2020 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Кондратьєвої Н.А.
з участю секретаря судового засідання Вербенець Т.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Яворові в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа - Державне підприємство "Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" про визнання незаконними та скасування державної реєстрації земельних ділянок,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Державного підприємства "Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", в якому просив зобов`язати відповідача ОСОБА_2 та відповідача ДП Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою усунути перешкоди у здійсненні його права власності на земельну ділянку шляхом виправлення допущених помилок по визначенню координат земельної ділянки 4625888400:04:000:0157 (власник ОСОБА_2 ) та наступного внесення відповідних відомостей (змін до них) про таку земельну ділянку до Державного земельного кадастру та зобов`язати відповідача ОСОБА_3 та відповідача ДП Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою усунути перешкоди у здійсненні його права власності на земельну ділянку шляхом виправлення допущених помилок по визначенню координат земельної ділянки 4625888400:04:000:0152 (власник ОСОБА_3 ) та наступного внесення відповідних відомостей (змін до них) про таку земельну ділянку до Державного земельного кадастру. Також просив стягнути з відповідачів на його користь документально підтверджені понесені судові витрати.
В обґрунтування позову покликається на те, що згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЛВ № 6812 від 26.05.1999 року його матір ОСОБА_5 є власником земельної ділянки площею 1,9831 га для сільськогосподарського використання на території с. Рішин Смолинської сільської ради Яворівського району Львівської області. ІНФОРМАЦІЯ_1 його матір померла. Після смерті матері ОСОБА_5 відкрилася спадщина за законом, єдиним спадкоємцем за законом першої черги є він, як син покійної. До складу спадщини (спадкового майна) спадкодавця ОСОБА_5 , як зазначено вище, серед іншого майна належить земельна ділянка площею 1,9831 га для сільськогосподарського використання на території с. Рішин Смолинської сільської ради Яворівського району Львівської області. З метою отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку за запитом нотаріуса він звернувся до Відділу Держгеокадастру у Яворівському районі щодо видачі Витягу з Державного земельного кадастру на успадковану земельну ділянку. Однак у видачі витягу йому було відмовлено, оскільки на час приватизації земельної ділянки відповідні відомості до Державного земельного кадастру не вносилися та було рекомендовано звернутися в ліцензовану організацію для виготовлення технічної документації із землеустрою для внесення таких відомостей. Після виготовлення такої технічної документації він звернувся до державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Русін О.І., якою прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, з підстав наявності перетину (співпадання) з земельною ділянкою 4625888400:04:000:0157 (площа співпадає на 5,9888%) та з земельною ділянкою 4625888400:04:000:0152 (площа співпадає на 33,9879%). З отриманої інформації йому стало відомо, що власником земельної ділянки 4625888400:04:000:0157 є ОСОБА_2 , а власником земельної ділянки 4625888400:04:000:0152 є ОСОБА_6 . Під час виготовлення технічної документації із землеустрою за замовленням відповідачів щодо оформлення права власності на земельні ділянки були допущені помилки у визначенні координат таких земельних ділянок, які в наступному було внесено до Державного земельного кадастру. Наявність даних помилок унеможливлює внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка перебувала у власності його матері і яку він успадкував. З приводу виявлення помилок на адресу відповідачів скерувалися повідомлення про виявлення органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, у документації із землеустрою/оцінки земель помилки, допущеної у його відомостях. Однак, через бездіяльність відповідачів він позбавлений можливості набути у встановленому законом порядку право власності на успадковану земельну ділянку. Зважаючи на викладене просить позов задовольнити.
Ухвалою від 11.11.2019 року відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі та призначено підготовче судове засідання.
10.06.2020 року позивач подав до суду заяву про зміну предмета позову. В обґрунтування заяви зазначає, що в первісній позовній заяві він обрав спосіб захисту свого порушеного цивільного права у вигляді зобов`язання відповідачів усунути перешкоди у здійсненні права власності на земельну ділянку шляхом виправлення допущених помилок по визначенню координат земельних ділянок відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , з наступним внесенням відповідних відомостей і змін до них про такі земельні ділянки до Державного земельного кадастру. Однак аналіз дійсних обставин по справі зумовлює необхідність змінити спосіб захисту порушеного права, що призводить до необхідності зміни предмету позову, з наступних підстав. Як вбачається з копії плану території земельної ділянки із зазначенням накладення спірних земельних ділянок, останні знаходяться на території (земельному масиві), на якій розміщені земельна ділянка ОСОБА_7 , яка межує з земельною ділянкою ОСОБА_5 (яка успадковується ним), остання межує з земельними ділянками ОСОБА_2 та ОСОБА_6 , відповідно земельні ділянки відповідачів межують з земельними ділянками ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , також ці земельні ділянки межують з земельними ділянками ОСОБА_5 . Разом з тим, у випадку задоволення позовних вимог згідно первісної позовної заяви, виконання судового рішення в добровільному чи примусовому порядку виявиться неможливим, оскільки земельні ділянки ОСОБА_2 та ОСОБА_6 з виправленими координатами не зможуть бути внесені до Державного земельного кадастру, так як вони будуть перетинатися (співпадати) з суміжними земельними ділянками ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . Існування державної реєстрації земельних ділянок ОСОБА_2 , кадастровий номер 4625888400:04:000:0157 та ОСОБА_3 , кадастровий номер 4625888400:04:000:0152, з наявними координатами визначеного місця розташування таких земельних ділянок перешкоджає йому в реалізації оформлення права власності на успадковану земельну ділянку площею 1,9831 га. Відтак з врахуванням вищенаведеного, враховуючи встановлені обставини по справі та подані докази вважає за необхідне обрати спосіб захисту порушеного права у вигляді скасування державної реєстрації земельних ділянок відповідачів. Тому, просить визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,605 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4625888400:04:000:0157, із припиненням речового права власності та обтяжень відповідача ОСОБА_2 відносно такої земельної ділянки та визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,9977 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4625888400:04:000:0152, із припиненням речового права власності та обтяжень відповідача ОСОБА_3 відносно такої земельної ділянки.
Ухвалою від 25.06.2020 року закрито підготовче провадження та призачено справу до судового розгляду по суті.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явилися, представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у відсутності сторони позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про відкладення розляду справи у зв`язку з перебуванням на стаціонарному лікуванні. Однак, відповідачем не долучено жодного доказу на підтвердження даного факту та не зазначено, що вказані докази будуть долучені в майбутньому.
Представник третьої особи - ДП "Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Згідно ч. 1 ст. 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Суд бере до уваги те, що дана цивільна справа тривалий час перебуває на розгляді, як вбачається з матеріалів розгляд справи неодноразово відкладався, відповідачі в судові засідання не з`являлися, відзиву на позов до суду не подавали.
Верховний Суд у постанові від 01 жовтня 2020 року в справі № 361/8331/18 виходив з того, що якщо представники сторін чи інших учасників судового процесу не з`явилися в судове засідання, а суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, не відкладаючи розгляду справи, він може вирішити спір по суті. Основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Отже, неявка учасника судового процесу у судове засідання, за умови належного повідомлення сторони про час і місце розгляду справи, не є підставою для скасування судового рішення, ухваленого за відсутності представника сторони спору.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи слід відмовити та розглянути справу за відсутності учасників справи, на підставі поданих до суду документів.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності учасників справи на підставі наявних у ній доказів та ухвалити рішення.
Оглянувши матеріали цивільної справи, дослідивши зібрані по справі докази, вирішуючи спір на підставі наданих доказів та в межах заявлених позовних вимог, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з ст.41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Аналогічний припис відображено в ст. 321 ЦК України. Також ст.373 ЦК України визначено, що право власності на землю (земельну ділянку) гарантується Конституцію України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, серед іншого, визнання права, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов`язку в натурі, зміна правовідношення, визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу місцевого самоврядування тощо.
Судом встановлено наступні факти та відповідні правовідносини.
Відповідно до державного акту на право власності на землю видано громадянину України серії ЛВ № 6812 ОСОБА_5 на підставі рішення ІІІ сесії ІІІ скликання Яворівської районної Ради народних депутатів від 23.12.1998 року № 35 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 1,9331 га, цільове призначення - сільськогосподарського використання в с. Рішин Смолинської сільської ради Яворівського району Львівської області.
Згідно із витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 46636683 від 03.02.2017 року 03.02.2017 року заведена спадкова справа № 02/2017 (номер в спадковому реєстрі 60190554), спадкодавець - ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
03.02.2017 року приватний нотаріус Яворівського районного нотаріального округу Львівської області Гуцал Л.І. звернулася до відділу Держгеокадастру в Яворівському районі Львівської області з листом за вих. № 40/02-14 про надання інформації про земельну ділянку площею 1,9831 га, цільове призначення - сільськогосподарського використання в с. Рішин Смолинської сільської ради Яворівського району Львівської області, з метою оформлення спадкових прав ОСОБА_1 .
Відповідно до рішення № РВ-4600993762019 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 05.03.2019 року державним реєстратором відділу в Яворівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру у зв`язку з невідповідністю електронного документа встановленим вимогам, а саме: наявності перетину з земельною ділянкою 4625888400:04:000:0157 (площа співпадає на 5,9888%) та з земельною ділянкою 4625888400:04:000:0152 (площа співпадає на 33,9879%), та знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Відповідно до повідомлення про виявлення органом, що здійснює ведення державного земельного кадастру, у документації із землеустрою/оцінки земель помилки, допущеної у його відомостях № 1551783988/1 відділу в Яворівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області у технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 12.02.2010 р. ДП Львівський інститут землеустрою , ОСОБА_11 , а саме земельна ділянка з кадастровим номером 4625888400:04:000:0157 накладається на сусідню ділянку ОСОБА_1 .
Відповідно до повідомлення про виявлення органом, що здійснює ведення державного земельного кадастру, у документації із землеустрою/оцінки земель помилки, допущеної у його відомостях № 1551784234/1 відділу в Яворівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області у технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 12.02.2010 р. ДП Львівський інститут землеустрою , ОСОБА_11 , а саме земельна ділянка з кадастровим номером 4625888400:04:000:0152 накладається на сусідню ділянку ОСОБА_1
02.04.2019 року ОСОБА_2 отримала повідомлення ОСОБА_1 про допущену помилку у встановленні меж її земельної ділянки в натурі, що призвело до часткового накладання на земельну ділянку, що належала його матері (площа співпадає на 5,9888 %) та пропозицію в місячний строк з часту отримання листа звернутися в ліцензовану організацію, яка виготовляла технічну документацію щодо усунення помилки.
02.04.2019 року ОСОБА_6 отримала повідомлення ОСОБА_1 про допущену помилку у встановленні меж її земельної ділянки в натурі, що призвело до часткового накладання на земельну ділянку, що належала його матері (площа співпадає на 33,9875 %) та пропозицію в місячний строк з часту отримання листа звернутися в ліцензовану організацію, яка виготовляла технічну документацію щодо усунення помилки.
Відповідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у цим Кодексом випадках.
Відповідно ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно ч. 1-4 ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про Державний земельний кадастр земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або їхніх спадкоємців чи особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом або іншої, визначеної законом особи.
Відповідно до абз. 4 ч. 10 ст. 24 Закону України Про Державний земельний кадастр державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до абзацу 5 ч. 10 ст. 24 Закону України Про Державний земельний кадастр ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання не чинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
Суд дійшов висновку, що наявність зареєстрованих земельних ділянок з кадастровим номером 4625888400:04:000:0157 та з кадастровим номером 4625888400:04:000:0152 порушує право позивача на реалізацію оформлення права власності на успадковану земельну ділянку після смерті матері ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд враховує, що відповідачами не представлено доказів, що спростовують вимоги позивача щодо скасування державної реєстрації земельних ділянок.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що знайшли підтвердження у судовому засіданні, тому слід визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,605 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4625888400:04:000:0157, із припиненням речового права власності та обтяжень ОСОБА_2 відносно такої земельної ділянки; визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,9977 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4625888400:04:000:0152, із припиненням речового права власності та обтяжень відповідача ОСОБА_3 відносно такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати підлягають задоволенню пропорційно до задоволених позовних вимог та підлягають стягненню на користь позивача рівними частками з відповідачів у розмірі 768,40 грн з кожного.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 81, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа - Державне підприємство "Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" про визнання незаконними та скасування державної реєстрації земельних ділянок - задовольнити.
Визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,605 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4625888400:04:000:0157, із припиненням речового права власності та обтяжень ОСОБА_2 відносно такої земельної ділянки.
Визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,9977 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4625888400:04:000:0152, із припиненням речового права власності та обтяжень відповідача ОСОБА_3 відносно такої земельної ділянки.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 768 грн 40 коп сплаченого судового збору.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 768 грн 40 коп сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Яворівський районний суд Львівської області.
Повне найменування сторін.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Третя особа - Державне підприємство Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою , ЄДРПОУ 000702009, юридична адреса: м. Львів, проспект Чорновола, 4.
Суддя Н.А. Кондратьєва
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2020 |
Оприлюднено | 01.12.2020 |
Номер документу | 93183642 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Кондратьєва Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні