Рішення
від 26.11.2020 по справі 550/920/20
ЧУТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 550/920/20

Провадження № 2/550/184/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2020 року смт. Чутове

Чутівський районний суд Полтавської області

у складі: головуючого судді - Михайлюк О.І.,

при секретарі судового засідання - Байрачній Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу №550/920/20

за позовом ОСОБА_1 ,

до відповідачів:

1) Петрівської сільської ради Чутівського району Полтавської області,

2) ОСОБА_2 ,

третя особа , яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Держгеокадастру в Полтавській області,

про визнання права власності на спадкове нерухоме майно,-

УСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідачів: Петрівської сільської ради Чутівського району, ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Держгеокадастру в Полтавській області, в якому, після уточнення позовних вимог, просить визнати за нею в порядку спадкування за законом право власності на Ѕ частку та в порядку спадкування за заповітом право власності на Ѕ частку земельної ділянки загальною площею 0,85 га, кадастровий номер: 5325484000:00:005:0073, розташованої на території Петрівської сільської ради Чутівського району Полтавської області та належної ОСОБА_3 згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЗ №169787, виданого на підставі розпорядження Чутівської районної державної адміністрації №156 18.03.2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір - ОСОБА_3 . Після смерті останньої відкрилася спадщина на спадкове нерухоме майно, яка складається з приватизованої земельної ділянки загальною площею 0,85 га, кадастровий номер: 5325484000:00:005:0073, розташованої на території Петрівської сільської ради Чутівського району Полтавської області та належної ОСОБА_3 згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЗ №169787, виданого на підставі розпорядження Чутівської районної державної адміністрації №156 18.03.2008 року.

Позивач вказує, що спадкоємцями за заповітом є вона, а також ОСОБА_2 , рідна донька померлої та сестра позивача, якій відомо про відкриття спадщини та яка повідомила, що жодних заяв про прийняття спадщини не подавала, на видачу свідоцтва про право на спадщину не претендує та яка не буде в судовому порядку встановлювати додатковий строк для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 .

Також позивач зазначає, що при зверненні до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_3 було виявлено, що Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №169787 не зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.

У судове засідання позивач та її представник не з`явилися, про час та місце розгляду справи належним чином були повідомлені, представник позивача подав до суду заяву, в якій зазначив, що позов підтримує в повному обсязі, просить суд задовольнити та розглянути справу за його відсутності та відсутності позивача.

Представник першого відповідача у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи перший відповідач належним чином був повідомлений, подав через канцелярію суду заяву, в якій зазначив, що позов визнає повністю і справу просить розглянути без участі останнього.

Другий відповідач у судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи належним чином була повідомлена, подала через канцелярію суду заяву, в якій зазначила, що позов визнає повністю і справу просить розглянути без участі останньої.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області, у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи належним чином був повідомлений.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксація судового розгляду справи технічними засобами не проводилась у зв`язку з неявкою у судове засідання усіх учасників справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Суд, з`ясувавши позицію сторін та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що визнання першим та другим відповідачами позову є безумовним, не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому приймає визнання відповідачами позову та приходить до висновку про ухвалення рішення про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Петрівка Чутівського району Полтавської області померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 14.07.2017 року (а.с.12).

Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №169787 власником земельної ділянки площею 0,85 га, розташованої на території Чапаєвської сільської ради Чутівського району Полтавської області Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва значиться ОСОБА_3 (а.с.14).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 (позивач по справі) є донькою померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим повторно 22.08.1968 року та свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 від 27.04.1985 року(а.с.15, 16).

Також, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 (другий відповідач по справі) є донькою померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , що підтверджуєтьс ясвідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , виданим повторно 22.08.1968 р.,та свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_5 від 07.05.1985р. (а.с.17,18).

Згідно заповіту, складеного 16.01.2001 року та посвідченого в Чапаєвській сільскій раді Чутівського району Полтавської області, зареєстрованого в реєстрі за №12, ОСОБА_3 на випадок своєї смерті все своє майно, яке на день її смерті буде належати їй в чому б воно не заключалось і де б воно не знаходилось ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних частках (а.с.13).

Згідно довідки Петрівської сільської ради №216/02-47 від 25 лютого 2020 року ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті була зареєстрована та проживала з донькою ОСОБА_1 та зятем ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.24).

З матеріалів справи вбачається, що на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 була заведена спадкова справа №27/2020.

Заяву на прийняття спадщини, до складу якої входить земельна ділянка, що належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №169787, виданого Чапаєвською сільською радою Чутівського району Полтавської області, подала донька померлої - ОСОБА_1 - позивач по справі. Інших заяв про прийняття спадщини чи про відмову від спадщини - не надходило.

В матеріалах справи наявна заява ОСОБА_2 , посвідчена приватним нотаріусом Іванніковим І.М. про те, що жодних заяв про прийняття спадщини вона не подавала, на видачу свідоцтва про право на спадщину не претендує та не буде в судовому порядку встановлювати додатковий строк для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 (а.с.19).

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій, виданої Чутівською ДНК за №02-31/194 від 01.07.2020 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с.6).

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.ст. 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України доскладу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою(ч.ч.1,2 ст.1220 ЦК України). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч. 1 ст.1222 ЦК України)

Відповідно до ст.ст. 1268, 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

У першу чергу, згідно зі статтею 1261 ЦК України право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно з частиною другою статті 1269 ЦК України заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (стаття 1270 ЦК України).

Суд зазначає, що суб`єктивне цивільне право на прийняття спадщини існує в межах строків, установлених статтею 1270 ЦК України.

Згідно з частиною першою статті 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до статті 1274 ЦК України спадкоємець за заповітом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця за заповітом. Спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги. Спадкоємець має право відмовитися від частки у спадщині спадкоємця, який відмовився від спадщини на його користь.

Згідно з частиною першою статті1275 ЦК України, якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за заповітом, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між ними порівну.

Судом встановлено, що позивач по справі прийняла спадщину, подавши в шестимісячний строк в нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини і на підставі якої була заведена спадкова справа № 27/2020.

За таких обставин, матеріалами справи підтверджено, що позивач є спадкоємицею за заповітом з часткою у складі спадкового майна в розмірі Ѕ , у зв`язку з чим, суд вважає законними та обґрунтованими позовні вимоги в частині визнання за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом права власності на Ѕ частку земельної ділянки загальною площею 0,85 га, кадастровий номер: 5325484000:00:005:0073, розташованої на території Петрівської сільської ради Чутівського району Полтавської області, яка згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЗ №169787, виданого на підставі розпорядження Чутівської районної державної адміністрації №156 від 18.03.2008 року, належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Крім того, судом встановлено, що другий спадкоємець за заповітом - ОСОБА_2 (другий відповідач по справі) не прийняла спадщину, оскільки не проживала постійно разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та не подала особисто нотаріусу або уповноваженій на це посадовій особі сільської ради заяву про прийняття спадщини.

Також, судом встановлено, що спадкоємець за заповітом ОСОБА_2 протягом встановленого статтею 1270 ЦК України шестимісячного строку не подала нотаріусу чи уповноваженій на це посадовій особі сільської ради заяви про відмову від прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Отже, у разі неприйняття спадщини спадкоємцями за заповітом, право на спадкування за законом одержують спадкоємці відповідної черги.

Як було встановлено вище, позивач по справі - ОСОБА_1 , станом на момент смерті спадкодавця постійно з нею проживала та подала нотаріусу в установлений законом строк заяву про прийняття спадщини, тобто є єдиною спадкоємицею за законом, яка прийняла спадщину після смерті своєї матері - ОСОБА_3 . Тобто, ОСОБА_1 , як єдиний спадкоємець за законом першої черги, яка прийняла спадщину, одержала право на спадкування Ѕ частки спадкового майна, яке не прийняла спадкоємець за заповітом ОСОБА_2 .

За таких обставин, суд вважає законними та обґрунтованими позовні вимоги в частині визнання за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом права власності на Ѕ частку земельної ділянки загальною площею 0,85 га, кадастровий номер: 5325484000:00:005:0073, розташованої на території Петрівської сільської ради Чутівського району Полтавської області, яка згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЗ №169787, виданого на підставі розпорядження Чутівської районної державної адміністрації №156 від 18.03.2008 року, належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Враховуючи викладене, з огляду на те, що ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею за законом та заповітом, яка прийняла спадщину після смерті своєї матері - ОСОБА_3 , до складу якої входить земельна ділянка загальною площею 0,85 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Чапаєвської сільської ради Чутівського району Полтавської області, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЗ №169787, виданого Чапаєвською сільською радою Чутівського району Полтавської області та який не був зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право користування землею, договорів оренди землі спадкодавцем, однак належить йому з часу відкриття спадщини, через що ОСОБА_1 позбавлена можливості в установленому законом порядку отримати свідоцтва про право на спадщину та реалізувати своє право власності на земельну ділянку, враховуючи, що визнання відповідачами пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 13, 76-81, 89, 206, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до відповідачів: 1) Петрівської сільської ради Чутівського району Полтавської області; 2) ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Держгеокадастру в Полтавській області, про визнання права власності на спадкове нерухоме майно- задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на Ѕ частку земельної ділянки загальною площею 0,85 га, кадастровий номер: 5325484000:00:005:0073, розташованої на території Петрівської сільської ради Чутівського району Полтавської області, яка згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЗ №169787, виданого на підставі розпорядження Чутівської районної державної адміністрації №156 від 18.03.2008 року, належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на Ѕ частку земельної ділянки загальною площею 0,85 га, кадастровий номер: 5325484000:00:005:0073, розташованої на території Петрівської сільської ради Чутівського району Полтавської області, яка згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯЗ №169787, виданого на підставі розпорядження Чутівської районної державної адміністрації №156 від 18.03.2008 року, належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Полтавського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу .

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Полтавського апеляційного суду або через Чутівський районний суд Полтавської області.

Позивач - ОСОБА_1 , ІПН: НОМЕР_6 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Перший відповідач - Петрівська сільська рада Чутівського району Полтавської області, адреса: с. Петрівка, вул. Центральна, 20 Чутівського району Полтавської області, код ЄДРПОУ - 21047170.

Другий відповідач - ОСОБА_2 , ІПН: НОМЕР_7 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, адреса: м. Полтава, вул. Уютна, 23, код ЄДРПОУ - 39767930.

Повне судове рішення складене 02 грудня 2020 року.

Суддя О. І. Михайлюк

СудЧутівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.11.2020
Оприлюднено03.12.2020
Номер документу93232884
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —550/920/20

Рішення від 26.11.2020

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Михайлюк О. І.

Рішення від 26.11.2020

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Михайлюк О. І.

Ухвала від 03.11.2020

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Михайлюк О. І.

Ухвала від 06.10.2020

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Михайлюк О. І.

Ухвала від 28.08.2020

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Михайлюк О. І.

Ухвала від 12.08.2020

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Михайлюк О. І.

Ухвала від 28.07.2020

Цивільне

Чутівський районний суд Полтавської області

Михайлюк О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні