Справа №717/949/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2020 року Кельменецький районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого - судді: Туржанського В.В.
за участі секретаря: Тихоненко І.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Кельменці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кельменецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) та Дережнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Новоселицька сільська рада Кельменецького району Чернівецької області, про встановлення неправильності в актових записах цивільного стану та зобов`язання вчинити дії.
Позивачка ОСОБА_1 подала до Кельменецького районного суду Чернівецької області позовну заяву у якій просить:
1. встановити неправильність в актовому записі цивільного стану про народження ОСОБА_1 №5 від 14.01.1960 року, складеного виконавчим комітетом Новоселицької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, у зазначенні імені та віку матері дитини та змінити:
-у відомостях про матір дитини в графі „власне ім`я матері" з „ ОСОБА_6 " на „ ОСОБА_6 ";
-у відомостях про матір дитини в графі „дата народження матері" з „минуло 37 років" на „минуло 38 років".
2. встановити неправильність в актовому записі цивільного стану про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_6 № 12 від 11.02.1946 року, складеного виконавчим комітетом Новоселицької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, у зазначенні імені нареченої та змінити
- у відомостях про наречену у графі „дата народження„ з „минуло 21 рік" на „минуло 24 роки".
3. встановити неправильність в актовому записі цивільного стану про смерть ОСОБА_6 № 24 від 08.06.2000 року, складений виконавчим комітетом Новоселицької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області, у зазначенні імені покійної та змінити
- у відомостях в графі „власне ім`я померлої" з „ ОСОБА_6 " на „ ОСОБА_6 ".
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала позов та пояснила, що її мати ОСОБА_6 була неграмотною. Після одруження ОСОБА_6 не жила із ОСОБА_4 . У 1951 році ОСОБА_6 зійшлася із ОСОБА_8 свідоцтві про народження ОСОБА_1 неправильно зазначено вік та ім`я її матері. У паспорті та у свідоцтві про народження ім`я матері зазначено як ОСОБА_6 . У свідоцтві про смерть ім`я матері записали як ОСОБА_6 . Чому у свідоцтві про народження позивачки прізвище її матері записано як ОСОБА_6 позивачці невідомо. Встановлення фактів неправильності у актових записах цивільного стану необхідно позивачці для оформлення спадщини після смерті матері.
Представник відповідача - Кельменецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Ковтун Л.О. в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що позивачка звернулася до Дережнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану щодо внесення змін до актових записів. Позивачці було відмовлено через відсутність підстав для внесення змін. Позивачка зверталася до адміністративного суду, однак їй було відмовлено. Відсутні документи щодо зміни прізвища матері з ОСОБА_6 на ОСОБА_6 . Крім того, судом вже встановлено факт родинних відносин.
Представник відповідача - Дережнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), до суду не з`явився. Начальник Дережнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану С. Шваєнко надіслала до суду відзив на позовну заяву у якому просить відмовити у позові.
Представник третьої особи - Новоселицької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області в судове засідання не з`явився. Виконуюча обов`язки сільського голови В.В. Ярошенко надіслала до суду заяву, у якій позовні вимоги визнає у повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.
Судом встановлено , що ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Новоселиця Кельменецького району Чернівецької області. Вказана обставина стверджується копією відновленого запису акту про народження №4 від 17 лютого 1976 року складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кельменецького районного управління юстиції Чернівецької області.
11 лютого 1946 року ОСОБА_4 та ОСОБА_6 зареєстрували шлюб у виконавчому комітеті Новоселицької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області. У записі акта про шлюб було допущено помилку, а саме вік нареченої помилково зазначено як „минуло 21 рік" замість „минуло 24 роки". ОСОБА_6 змінила прізвище на ОСОБА_6 . Вказана обставина стверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00023840055 сформованого 04 вересня 2019 року та копією запису акту про шлюб №12 від 11 лютого 1946 року вчиненого виконавчим комітетом Новоселицької сільської ради Кельменецького району.
ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Новоселиця Кельменецького району Чернівецької області народилася позивачка ОСОБА_1 . У записі акта про народження №5 від 14 січня 1960 року було допущено помилки, а саме прізвище матері зазначено як „ ОСОБА_6 " замість „ ОСОБА_6 ", ім`я матері зазначено як „ ОСОБА_6 " замість „ ОСОБА_6 ", вік матері як „минуло 37 років" замість „минуло 38 років". Вказана обставина стверджується копією запису акту про народження №5 від 14 січня 1960 року вчиненого виконавчим комітетом Новоселицької сільської ради Кельменецького району.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 померла у с. Новоселиця Кельменецького району Чернівецької області. У записі акта про смерть №24 від 08 червня 2000 року було допущено помилку, а саме ім`я покійної зазначено як „ ОСОБА_6 " замість „ ОСОБА_6 ". Вказана обставина стверджується копією запису акту про смерть №24 від 08 червня 2000 року вчиненого виконавчим комітетом Новоселицької сільської ради Кельменецького району.
Той факт, що матір`ю позивачки була ОСОБА_6 стверджується показаннями свідків ОСОБА_11 та ОСОБА_12 .
Суд також враховує, що дата та місце народження у відновленому записі акту про народження ОСОБА_6 та записі акту про смерть ОСОБА_6 є тотожними.
Позивачка ОСОБА_1 проживає в м. Деражня Хмельницької області.
03 березня 2020 року Дережнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) склав висновок яким визнав неможливим задовольнити прохання ОСОБА_1 про внесення змін до актових записів про народження ОСОБА_1 , про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , про смерть ОСОБА_6 .
Таким чином, між позивачкою ОСОБА_1 та Дережнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) склалися правовідносини щодо внесення змін до актових записів цивільного стану.
У цій справі спірні правовідносини пов`язані з відмовою відповідача внести зміни до актових записів через відсутність відповідних первинних документів, визнанням позивачем такої відсутності та бажанням встановити факти неправильності у актових записах.
Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч. 1, 2, 3 ст. 49 Цивільного кодексу (далі - ЦК України).
Аналогічні за змістом приписи закріплені у ст. 2 Закону України від 01 липня 2010 року № 2398-VI „Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон № 2398-VI).
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч. 1 ст. 9 Закону № 2398-VI), тобто дій/подій, що впливають на набуття ,зміну чи припинення цивільних прав та обов`язків.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VI).
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).
Відповідно до п. 1.1. розділу 1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Наведений перелік способів захисту цивільних прав та інтересів не є вичерпним, оскільки суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
У пункті 2.13 Правил зазначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.
У цій справі позивачка звернулася до суду для захисту права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (ч. 1 ст. 273 ЦК України) на відображення у актовому записі про шлюб своєї матері її дійсного віку, на відображення у актовому записі про своє народження дійсного віку матері та її правильного імені, на правильне відображення у актовому записі про смерть своєї матері її імені, а не для оскарження відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актових записів цивільного стану.
У справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.
Аналогічну правову позицію викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 425/2737/17 , від 23 січня 2019 року у справі №807/45/17.
Відповідно до пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану. У позовній заяві позивачка просила встановити неправильність у актових записах та внести до них зміни.
Суд вважає, що належним способом захисту особистих немайнових прав позивачки у даному випадку буде встановлення неправильності в актових записах цивільного стану.
Суд вважає безпідставною вимогу позивачки про зміни в актових записах, адже рішення суду про встановлення про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану є самостійною та достатньою підставою для внесення в подальшому змін в актові записи цивільного стану.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Суд вважає безпідставними заперечення Дережнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану щодо того, що актовий запис про народження ОСОБА_6 №4 поновлений 17.02.1976 року є неналежним доказом, оскільки складений пізніше ніж актовий запис про народження заявниці. У матеріалах справи відсутні будь-які докази які б спростовували правильність відомостей у актовому записі про народження ОСОБА_6 суд також вважає безпідставним посилання на те, що актовий запис про народження ОСОБА_1 був підписаний ОСОБА_6 , яка таким чином погодилася із зазначеними у ньому відомостями, а актовий запис про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_6 підписаний нареченими. Зокрема у дослідженій судом копії акта запису про народження ОСОБА_1 у графі №18 (підпис заявника) зазначено: „ За ОСОБА_8 ". У дослідженій судом копії запису акту про шлюб №12 ОСОБА_4 та ОСОБА_6 графа №14 (Особливі підписи) не читається. Суд, що записи у таких актах не можна розцінювати як підписи ОСОБА_6 Крім того, допитані судом свідки ОСОБА_11 та ОСОБА_12 дали суду показання, що покійна ОСОБА_6 була неграмотною, ОСОБА_11 підписувала її заповіт, а ОСОБА_12 читала їй листи.
На підставі ч. 1, 2 ст. 16, ст 49 ЦК України, ст. 2 Закону України „Про державну реєстрацію актів цивільного стану", п. 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5, керуючись ст. ст. 2, 5,12,13,15,19,76,77,78,79,80,81,82,209,258,263,264,265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , жительки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , до Кельменецького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрайонного управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), який розташований смт. Кельменці Кельменецького району Чернівецької області вулиця Сагайдачного будинок 24, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 21423207, та Дережнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрайонного управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), який розташований м. Деражня Деражнянського району Хмельницької області вулиця Миру будинок 35, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 21323842, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Новоселицька сільська рада Кельменецького району Чернівецької області, яка розташована у с. Новоселиця Кельменецького району Чернівецької області вулиця Головна будинок 62, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04417406, про встановлення неправильності в актових записах цивільного стану та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Встановити неправильність у актовому записі №12 складеному виконавчим комітетом Новоселицької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області 11 лютого 1946 року про шлюб ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , а саме той факт, що вік нареченої помилково зазначено як „минуло 21 рік" замість „минуло 24 роки".
Встановити неправильність у актовому записі №5 складеному виконавчим комітетом Новоселицької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області 14 січня 1960 року про народження ОСОБА_1 , а саме той факт, що ім`я матері помилково зазначено як „ ОСОБА_6 " замість „ ОСОБА_6 ", вік матері помилково зазначено як „минуло 37 років" замість „минуло 38 років".
Встановити неправильність у актовому записі №24 складеному виконавчим комітетом Новоселицької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області 08 червня 2000 року про смерть ОСОБА_6 , а саме той факт, що ім`я покійної помилково зазначено як „ ОСОБА_6 " замість „ ОСОБА_6 ".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України апеляційні скарги подаються учасниками справи через Кельменецький районний суд Чернівецької області.
Надіслати сторонам копії рішення протягом двох днів з дня його складання.
Повне рішення суду складено 03 грудня 2020 року.
Суддя:
Суд | Кельменецький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2020 |
Оприлюднено | 04.12.2020 |
Номер документу | 93279855 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кельменецький районний суд Чернівецької області
Туржанський В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні