ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2020 року Справа № 925/1394/20
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді - Васяновича А.В., розглянувши у письмовому провадженні справу
за позовом Черкаської міської ради, м. Черкаси
до приватної виробничо-комерційної фірми «Грунт» , м. Черкаси
про стягнення 15 443 грн. 44 коп.
без повідомлення (виклику) учасників справи
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Черкаської області з позовом звернулася Черкаська міська рада до приватної виробничо-комерційної фірми «Грунт» про стягнення з відповідача 15 443 грн. 44 коп. заборгованості, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди землі від 14 листопада 2019 року.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 03 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У визначені законом строки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.
Відповідач відзиву на позов суду не надав, ухвалу суду про відкриття провадження у справі було направлено відповідачу за адресою вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Гоголя, 453, кв. 66, м. Черкаси, 18005.
12 листопада 2020 року ухвала суду від 03 листопада 2020 року повернулася до Господарського суду Черкаської області з відміткою Укрпошти про те, що адресат відсутній за вказаною адресою.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено господарським судом під час її розгляду, рішенням Черкаської міської ради від 02 жовтня 2019 року за №2-5069 надано приватній виробничо-комерційній фірмі «Грунт» земельну ділянку площею 0,7000 га (кадастровий №7110136700:06:060:0056) по провул. Комунальному, 27/3 в оренду на 49 років під комплекс нежитлових будівель за рахунок земель товариства з обмеженою відповідальністю «Черкасим`ясоагропромсервіс» .
14 листопада 2019 року між Черкаською міською радою (орендодавець) та приватною виробничо-комерційною фірмою «Грунт» (орендар) було укладено договір оренди землі.
Відповідно до п. 1. вищевказаного договору орендодавець на підставі рішення Черкаської міської ради від 02 жовтня 2019 року №2-5069 зобов`язався надати, а орендар - прийняти в строкове платне користування земельну ділянку, що за цільовим призначенням відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення та знаходиться за адресою: пров. Комунальний, 27/3 в м. Черкаси.
В оренду передається земельна ділянка площею 0,7000 га (кадастровий номер 7110136700:06:060:0056) під комплекс нежитлових будівель.
Цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код КВЦПЗ-11.02).
На земельній ділянці знаходяться такі об`єкти нерухомого майна та інфраструктури: комплекс нежитлових будівель. (п.п. 2, 3 договору).
Право оренди на підставі вище вказаного договору зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 18 грудня 2019 року за №34827708.
Згідно п. 5. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до листа міськрайонного управління Держгеокадастру у Черкаському районі та м. Черкасах від 25 вересня 2019 року №4234/0/25-19 становить 2 455 110 грн. 00 коп.
Пунктом 9 договору передбачено, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 73 653 грн. 30 коп.
Згідно п. п. «з» п. 31 договору орендар зобов`язався відшкодувати орендодавцю суму упущеної вигоди (не отриманого прибутку) в розмірі орендної плати за весь період з дати прийняття рішення Черкаської міської ради від 02 жовтня 2019 року №2-5069 до моменту державної реєстрації права оренди.
Позивач звертаючись до суду, обґрунтував свою вимогу невиконанням відповідачем свого зобов`язання за п.п. «з» п. 31 договору оренди.
При цьому, позивач просив суд стягнути з відповідача 15 443 грн. 44 коп. заборгованість за договором за період з 02 жовтня 2019 року по 18 грудня 2019 року виходячи з розрахунку розміру орендної плати в рік - 73 653 грн. 30 коп. (а.с.2).
Судом враховано, що до моменту належного оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташовані ці об`єкти, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.
При цьому судом враховано відповідний висновок Великої Палати Верховного Суду від 20 листопада 2018 року зі справи №922/3412/17.
Кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 ЦК України.
В даному випадку між сторонами було укладено договір і в цьому договорі сторони визначили розмір втрат орендодавця (відшкодування орендної плати) за час фактичного користування земельною ділянкою.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 ЗК України).
Відповідно до ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини.
Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
07 квітня 2020 року позивач звернувся до відповідача з вимогою виконати зобов`язання (а.с.17-18).
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Водночас, ч.3 ст. 631 ЦК України передбачено, що сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
В даному випадку сторони в договорі фактично передбачили зобов`язання орендаря сплатити орендодавцю плату за землю за час, що передував укладенню договору (з моменту прийняття відповідного рішення про надання землі в оренду відповідачу).
Відповідач, укладаючи договір оренди у 2019 році, погодився на дане зобов`язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідачем всупереч ч. 1 ст. 74, ст. ст. 76, 77 ГПК України не було доведено факту своєчасного здійснення, на підставі умов договору оренди, розрахунку з позивачем за орендовану земельну ділянку за час фактичного користування.
Доводи позивача відповідач допустимими та належними доказами не спростував.
Строк виконання зобов`язання станом на час звернення позивача до суду настав.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню 15 443 грн. 44 коп. боргу.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з приватної виробничо-комерційної фірми «Грунт» , вул. Гоголя, 453, кв. 66, м. Черкаси, ідентифікаційний код 21362368 на користь міського бюджету м. Черкаси (балансовий рах. №UA548999980334109812000023002, одержувач платежу: УК у м Черкасах/Черкаси/ код платежу 18010600, код ЄДРПОУ 38031150, банк: Казначейство України (ЕАП), призначення платежу: орендна плата за землю з юридичних осіб) - 15 443 грн. 44 коп. боргу.
3. Стягнути з приватної виробничо-комерційної фірми «Грунт» , вул. Гоголя, 453, кв. 66, м. Черкаси, ідентифікаційний код 21362368 на користь Черкаської міської ради, вул. Б.Вишневецького, 36, м. Черкаси, ідентифікаційний код 25212542 - 2 102 грн. 00 коп. судового збору.
Видати відповідні накази після набрання рішення законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 04 грудня 2020 року.
Суддя А.В.Васянович
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2020 |
Оприлюднено | 07.12.2020 |
Номер документу | 93296083 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Васянович А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні