Справа № 680/848/20
№2/680/541/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2020 року смт.Нова Ушиця
Новоушицький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Яцини О.І.,
з участю секретаря судового засідання Стандрійчук М.П.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , подану їх представником - адвокатом Наталюком Назаром Миколайовичем ,до Новоушицької селищної ради Хмельницької області про визнання права власності на домоволодіння у порядку спадкування,
установив:
Позивачі звернулися до суду із позовом про визнання за ними права власності по 1/2 частині житлового будинку та господарських будівель, що розташовані у АДРЕСА_1 .
Свої вимоги мотивують тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх чоловік та батько ОСОБА_3 , який за життя прийняв спадщину після смерті свого батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , проте не встиг оформити спадкові права на все майно, зокрема і на житловий будинок за вказаною адресою.
Позивачі після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняли, проте через відсутність у спадкодавця правовстановлюючих документів на житловий будинок, нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов та задоволено клопотання про витребування у нотаріуса копій спадкових справ, заведених після смерті ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
Представник позивачів подав до суду заяву про розгляд справи без його участі та участі позивачів, вказав, що позов підтримує.
Від відповідача - Новоушицької селищної ради Хмельницької області надійшла заява про розгляд справи без участі представника та визнання позову.
Інших заяв чи клопотань не надходило.
У зв`язку неявкою в судове засідання всіх учасників справи та визнанням відповідачем позову, суд згідно з ч.2 ст.247, ч.4 ст. 200 ЦПК України, ухвалює рішення у підготовчому судовому засідання без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, безпосередньо дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив наступні фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_5 (а.с.87 на звороті).
ОСОБА_5 є батьком ОСОБА_3 (а.с.91).
ОСОБА_3 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 був головою двору за адресою АДРЕСА_1 . Станом на день смерті ОСОБА_3 в погосподарському номері ніхто не проживав та не був зареєстрований (а.с.28).
Із матеріалів спадкової справи №102-2012 вбачається, що після смерті ОСОБА_5 до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини звернувся ОСОБА_3 . Згідно із заповітом від 12 січня 1991 року ОСОБА_5 заповів усе своє майно ОСОБА_3 та ОСОБА_6 . Остання подала до нотаріуса заяву від 07 листопада 2012 року в якій вказала, що на отримання спадкового майна не претендує.
ОСОБА_3 отримав свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай), яка належала ОСОБА_5 (а.с.16, 96 на звороті).
Відповідно до частини першої статті 524, частини першої статті 529, статей 534, 549 ЦК Української РСР 1963р. спадкоємство здійснюється за законом і заповітом. Кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям. Спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 (а.с.13).
ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_3 (а.с.15).
ОСОБА_2 є сином ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а.с.14).
ОСОБА_3 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_2 . На момент смерті ОСОБА_3 разом із ним проживали та були зареєстровані ОСОБА_1 - дружина, ОСОБА_2 - син (а.с.17, 18).
Загальна вартість нерухомого майна в АДРЕСА_1 становить 46850 гривень. Реєстрація права власності на нерухомі об`єкти за вказаною адресою на ім`я ОСОБА_7 не проводилась, свідоцтво про право власності не видавалось (а.с.21, 35).
Позивачам відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, що знаходяться в АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_3 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на майно, що підтверджується постановою нотаріуса від 12 травня 2016 року (а.с.19).
Вказана відмова нотаріуса стала підставою для звернення позивачів з даним позовом до суду.
Із матеріалів спадкової справи №2/2016 вбачається, що після смерті ОСОБА_3 до нотаріуса із заявами про видачу свідоцтва про право на спадщину звертались позивачі та уклали спадковий договір з приводу спадкового майна.
Нормами статей 1217, 1218, 1223, 1261, 1268, 1269 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за законом і за заповітом. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Зібрані по справі докази вказують, що спадкодавцю ОСОБА_3 належало право на житловий будинок та господарські будівлі в АДРЕСА_1 , яке він набув прийнявши спадщину після смерті свого батька ОСОБА_4 . Спадщина не визнана відумерлою, право власності спадкодавця не припинено, відповідно до ст.1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право власності на майно не позбавляє спадкоємців права на спадщину, а згідно зі ст.16 ЦК України способом захисту свого права є визнання права.
При таких обставинах підстав для відмови у прийнятті заяви про визнання відповідачем позову суд не знаходить, тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 258, 263-265, 273 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , подану їх представником - адвокатом Наталюком Назаром Миколайовичем до Новоушицької селищної ради Хмельницької області про визнання права власності на домоволодіння у порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , право власності на 1/2 частини житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , як за спадкоємцем за законом, що належало ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 .
Визнати за ОСОБА_2 , право власності на 1/2 частини житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , як за спадкоємцем за законом, що належало ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Хмельницького апеляційного суду через Новоушицький районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів із дня його проголошення.
Позивачка: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 .
Позивачка: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 .
Відповідач: Новоушицька селищна рада Хмельницької області, місцезнаходження смт.Нова Ушиця, вул.Українська, 18, Хмельницької області, код ЄДРПОУ - 04407388.
Суддя О. І. Яцина
Суд | Новоушицький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2020 |
Оприлюднено | 07.12.2020 |
Номер документу | 93324426 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоушицький районний суд Хмельницької області
Яцина О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні