Рішення
від 23.11.2020 по справі 243/5848/20
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/243/1997/2020

Справа № 243/5848/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2020 року

Слов`янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Ільяшевич О. В.,

за участю

секретаря судового засідання Артемчук С. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Слов`янського міськрайонного суду Донецької області (вул. Добровольського, 2, м. Слов`янськ, Донецької області) за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Долинської сільської ради Слов`янського району Донецької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

08 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , Долинської сільської ради Слов`янського району Донецької області про визнання за нею право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 на Ѕ частку земельних ділянок. В обґрунтування позову позивачка зазначила, що її дідусю ОСОБА_4 належали на праві власності земельні ділянки. ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після його смерті її батько ОСОБА_3 та її дядько ОСОБА_2 , відповідач по справі, прийняли спадщину, подавши відповідні заяви до нотаріуса. ОСОБА_2 отримав свідоцтво про право на спадщину18 вересня 2019 року, а її батько не отримав свідоцтво про право на спадщину, оскільки помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті батька позивачка подала заяву про прийняття спадщини, однак нотаріусом їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з тим, що її батько за життя не оформив своїх прав на спадкове майно після смерті ОСОБА_4 ..

У зв`язку з викладеним, позивачка просить суд визнати за нею, як за спадкоємицею першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 , право власності на 1/2 частку земельної ділянки загальною площею 11,68 га, яка складається з рілля, площею 10,0955 га, кадастровий номер 1424281500:02:000:0351, кормових угідь, загальною площею 1,58 га (кадастровий номер 1424281500:01:000:0396 площею 0,2385 га, кадастровий номер 1424281500:02:000:0560, площею 1,3412 га).

В ході розгляду справи судом було розв`язано заяви та клопотання сторін та прийнято процесуальні рішення.

Ухвалою суду від 28 липня 2020 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 02 вересня 2020 року у справі відкрите провадження за правилами загального позовного провадження, витребувано з другої Слов`янської державної нотаріальної контори: належним чином завірені копії матеріалів спадкової справи та витяг (інформаційна довідка) зі Спадкового реєстру про реєстрацію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою суду від 05 жовтня 2020 року витребувано з другої Слов`янської державної нотаріальної контори: належним чином завірені копії матеріалів спадкової справи та витяг (інформаційна довідка) зі Спадкового реєстру про реєстрацію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою від 27 жовтня 2020 року підготовче провадження закрите, справу призначено до судового розгляду.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_5 , який дії на підставі ордера серії ДН за № 109069 будучи належним чином повідомленими про місце, дату та час підготовчого засідання, не прибули, в матеріалах справи містяться їх заяви з проханням розгляд підготовчого судового засідання провести у їх відсутності.

Представник відповідача Долинської сільської ради Слов`янського району Донецької області, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час судового засідання, не прибув, подав до суду заяву, в який просить справу слухати у відсутності представника, позов визнаний у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про слухання справи за його відсутності, позов визнав у повному обсязі.

Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з огляду на його законність та обґрунтованість.

Згідно із свідоцтвом про народження позивачки серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками зазначені: ОСОБА_3 та ОСОБА_6 (а.с. 6).

Згідно із свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_2 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Святогорську, м. Слов`янська, Донецької області(а.с.7).

Згідно із свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_3 , ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Богородичному, Слов`янського району, Донецької області(а.с.8).

Згідно із свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_4 , ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Святогорськ, м. Слов`янська, Донецької області(а.с.7).

Згідно із свідоцтвом про право на спадщину за законом, яке зареєстроване в реєстрі за № 401 від 18 вересня 2019 року, ОСОБА_2 успадкував після смерті свого батька ОСОБА_4 Ѕ частку спадкового майна з урахуванням 1/3 частки, від спадкування якої відмовилася ОСОБА_7 (а.с. 8).

Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії ОСОБА_1 та видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 (а.с. 9)

Відповідно до державного акта на право приватної власності на землю ІІ-ДН № 074706, виданий 01 серпня 2002 року, ОСОБА_4 належала за життя земельна ділянка площею 11, 68 га, яка розташована на території ДП № 4, 2, 6, п. № 16 Долинської сільської ради, передано для товарного сільськогосподарського виробництва(а.с. 10-11).

Судом оглянуті витяги з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастрові номери 1424281500:02:000:0560 та 1424281500:01:000:0396(а.с. 12-13).

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визначено вартість спірної земельної ділянки (а.с. 26-28).

Судом досліджені матеріали спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , за якими видно, що єдиним спадкоємцем першої черги, який прийняв спадщину є дочка ОСОБА_3 - ОСОБА_1 .. Дружина ОСОБА_3 від прийняття спадщини відмовилася. Позивачка отримала свідоцтва про право на спадщину на все майно, що належало за життя ОСОБА_3 , окрім земельної ділянки, яка належала за життя його батькові ОСОБА_4 ..

Судом досліджені матеріали спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 , за якими видно, що спадкоємцями першої черги, які прийняли спадщину є сини ОСОБА_4 - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .. Дружина ОСОБА_4 ОСОБА_7 від прийняття спадщини відмовилася. Відповідач ОСОБА_2 отримав свідоцтво про право на спадщину на частку земельної ділянки, що належала за життя ОСОБА_4 , а батько позивачки ОСОБА_3 помер та не встиг отримати свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно до ст. ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців) до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права спадкування, неприйняття ними спадщини, або відмови від її прийняття.

Згідно із ч.2 ст. 1274 ЦК України, спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги.

Згідно із положеннями ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Для спадкоємця, що прийняв спадщину, виникають як майнові права, так і обов`язки. До майнових прав належить, зокрема, право власності.

Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Статтею 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.

Відповідно ч. 4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті у зв`язку з чим, на даний час, неможливо оформити право власності на спірний житловий будинок належний померлій, що дало б можливість позивачам отримати в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину після смерті спадкодавця.

Відповідно ч. 1 п. 11 ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника та ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

З урахуванням положень частини першої статті 15 та статті 392 ЦК власник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно із роз`ясненнями, викладеними у п.6 Постанови Пленуму ВССУ № 5 від 07 лютого 2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , суди повинні мати на увазі, що законом може бути встановлений інший момент (підстава) набуття права власності. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК), проте право власності на нерухоме майно у разі прийняття спадщини виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації речового права на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"). Разом із тим суди повинні розмежовувати право на спадщину як майнове право (об`єкт спадкування) та виникнення права власності на спадкове майно як на об`єкт нерухомого майна.

При цьому, наприклад, спадкоємець має право звернутися із заявою про державну реєстрацію переходу права власності до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, після прийняття спадщини в порядку, передбаченому законом. Якщо право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

Нормами цивільного права, не визначено правових наслідків недотримання такого обов`язку у виді втрати права на спадщину. Виникнення у спадкоємця права на спадщину, яке пов`язується з її прийняттям, як майнового права зумовлює входження права на неї до складу спадщини після смерті спадкоємця, який не одержав свідоцтва про право на спадщину (статті 1296, 1297 ЦК).

Наведена позиція викладена у листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24 - 753/0/4-14 від 16 травня 2013 року.

Як встановлено у судовому засіданні і видно із матеріалів справи, позивачка є спадкоємцем першої черги за законом та єдиним спадкоємцем, яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 .. Суд зазначає, що позивач отримав свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 на частину спадкового майна.

Нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на частину земельної ділянки, оскільки за життя спадкодавець ОСОБА_3 прийняв спадщину після смерті його батька ОСОБА_4 , однак не отримав свідоцтво про право на спадщину.

Як встановлено у судовому засіданні і видно із матеріалів справи, спадкодавець ОСОБА_3 отримав у власність Ѕ частку спірної земельної ділянки шляхом прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , однак за життя право власності на неї у встановленому законом порядку не зареєстрував. Позивачка, як єдиний спадкоємець першої черги за законом, яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , позбавлена можливості оформити належне їй право власності на Ѕ частку земельної ділянки після смерті свого батька відповідно вимог закону з тих підстав, що реєстрація права власності на вказане нерухоме майно за спадкодавцем ОСОБА_3 відсутня, а останій помер. Судом також встановлено, що інших спадкоємців, які б претендували на вказану земельну ділянку немає.

З огляду на викладене, аналізуючи норми законодавства та враховуючи роз`яснення ВССУ, суд приходить до висновку, що Ѕ частка спірної земельної ділянки за життя належала ОСОБА_3 та увійшла до складу спадщини після його смерті. Позивачка прийняла спадщину після його смерті. За таких обставин, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 76-81, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК , ст. ст. 15, 16, 25, 328, 373, 374, 392, 1216 - 1218, 1220, 1221, 1222, 1223, ч.3 ст.1268, ст. 1269, ч.1 ст. 1270 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Долинської сільської ради Слов`янського району Донецької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , як за спадкоємицею першої черги за законом, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на 1/2 частку земельної ділянки загальною площею 11,68 га, яка належала за життя ОСОБА_4 відповідно до державного акта на право приватної власності на землю ІІ-ДН № 074706, виданий 01 серпня 2002 року, та яка розташована на території ДП № 4, 2, 6, п. № 16 Долинської сільської ради, передано для товарного сільськогосподарського виробництва.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду .

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Відповідно до п. 3 розділу ХІІ ЦПК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Сторони по справі.

Позивачка:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , м. т. НОМЕР_6 ;

Представник позивача:

адвокат Овчаренко Олег Олексійович, який діє на підставі ордеру ДН № 109069 від 08 липня 2020 року, свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 4137 від 30 листопада 2011 року, видане КДКА Донецької області на підставі рішення № 49. Місце знаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, вул.. Університетська, 36, кім. 312, м. т. НОМЕР_6 , e-mail ІНФОРМАЦІЯ_6 ;

Відповідачі:

Долинська сільська рада Слов`янського району Донецької області: 84140, Донецька область, Слов`янський район, с. Долина, вул. Виноградна, 1, e-mail ІНФОРМАЦІЯ_7 ;

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , м. т. НОМЕР_8 ;

Повний текст рішення суду складений 03 грудня 2020 року.

Головуючий - суддя: О. В. Ільяшевич

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення23.11.2020
Оприлюднено08.12.2020
Номер документу93345374
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —243/5848/20

Рішення від 23.09.2021

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Рішення від 23.11.2020

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Рішення від 23.11.2020

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 27.10.2020

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 05.10.2020

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 02.09.2020

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 28.07.2020

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні