Рішення
від 03.12.2020 по справі 655/275/19
ГОРНОСТАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

іменем України

03 грудня 2020 року Справа № 655/275/19

Горностаївський районний суд Херсонської області

в складі: судді Посунько Г.А.

секретаря Бортнюк Л.М.

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Горностаївка Херсонської області цивільну справу за позовом керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області, поданим від імені та в інтересах Горностаївської селищної ради Херсонської області, до ОСОБА_1 про вилучення та повернення земельної ділянки комунальної власності,

в с т а н о в и в :

02 квітня 2019 року керівник Каховської місцевої прокуратури Херсонської області, здійснюючи згідно ст.23 Закону України "Про прокуратуру" представництво законних інтересів держави в особі Горностаївської селищної ради Херсонської області, пред`явив позов до ОСОБА_1 про вилучення та повернення земельної ділянки комунальної власності.

Прокурор посилається в обґрунтування своїх вимог на те, що 01 листопада 2018 року між позивачем Горностаївською селищною радою Херсонської області та відповідачем ОСОБА_1 укладено договір оренди землі, за умовами якого позивач передав в оренду відповідачу земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 16,5139 га (кадастровий номер 6522682000:03:001:0313) строком на 364 календарних дні. Право оренди на земельну ділянку за відповідачем ОСОБА_1 не було зареєстровано. Відповідно до положень ст.ст.116, 122, 124 ЗК України та ст.ст.13, 16 Закону України "Про оренду землі" необхідною умовою для передачі в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення мало бути проведення земельних торгів, за результатами яких укладається договір оренди. Недотримання цієї процедури є порушенням органом місцевого самоврядування господарської компетенції під час укладення договору оренди землі. Проте, відповідач ОСОБА_1 користується вказаною земельною ділянкою. Використання відповідачем земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення без діючого договору оренди землі та без проведення обов`язкових земельних торгів на право оренди, порушує чинне законодавство України, а тому порушує державні інтереси. На підставі викладеного прокурор просить суд вилучити у відповідача ОСОБА_1 та повернути в розпорядження Горностаївської селищної ради Херсонської області земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 16,5139 га (кадастровий номер 6522682000:03:001:0313), нормативною грошовою оцінкою 482335,93 грн., розташовану на території Горностаївської селищної ради Херсонської області.

11 квітня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання, учасникам справи встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечень та пояснень.

10 червня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання прокурор Каховської місцевої прокуратури Херсонської області не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином - своєю заявою до суду просить розглянути справу за відсутності прокурора, позов підтримує. Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності прокурора, на підставі наявних у справі доказів.

В судове засідання представник позивача Горностаївської селищної ради Херсонської області не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином - своєю заявою до суду просить розглянути справу за відсутності представника позивача. Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника позивача, на підставі наявних у справі доказів.

В судове засідання відповідач ОСОБА_1 повторно не з`явився, причин своєї неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності не подавав, відзиву на позовну заяву не подавав. Про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином шляхом направлення судових повісток рекомендованими листами із повідомленнями за адресою місця його проживання, зареєстрованого у встановленому законом порядку, а також через мобільні засоби зв`язку, згідно поданої ним заяви. Відповідно до вимог ст.280 ЦПК України суд вважає можливим розглянути справу заочно, за відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та визначив відповідно до них правовідносини.

01 листопада 2018 року між позивачем Горностаївською селищною радою Херсонської області та відповідачем ОСОБА_1 укладено договір оренди землі, за умовами якого позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 16,5139 га (кадастровий номер 6522682000:03:001:0313), розташовану на території Козачелагерського старостинського округу Горностаївської селищної ради Херсонської області, строком на 364 календарних дні, зі сплатою орендної плати в розмірі 8 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. В договорі зазначено, що нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 24370,45 грн. за один гектар.

Право оренди ОСОБА_1 , як речове право за цим договором, не було зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

В судовому засіданні встановлено, що з часу укладення вказаного договору оренди відповідач ОСОБА_1 користується зазначеною земельною ділянкою.

Згідно ч.1 ст.93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно ч.1 ст.792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Згідно ч.9 ст.93 ЗК України та ч.2 ст.792 ЦК України відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом. Спеціальним Законом, який регулює орендні відносини, є Закон України "Про оренду землі".

Згідно ч.1 ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ч.1 ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно ч.1 ст.6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно ч.5 ст.6 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно ч.1 ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ч.2 ст.16 Закону України "Про оернду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Згідно ч.1 ст.17 Закону України "Про оренду землі" об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Згідно ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно ч.1 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно ч.2 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно ч.4 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.

Згідно ч.1 ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ч.1 ст.126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно п.1 ч.1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

Згідно ч.1 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Згідно п.2 ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державній реєстрації прав підлягають речові права на нерухоме майно, похідні від права власності, зокрема, право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.

Згідно ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно ч.1 ст.627 ЦК України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Згідно ч.1 ст.210 ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Отже, сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, скріплюють його своїми підписами, що і є моментом укладення договору.

Разом з тим, цивільні права та обов`язки, на досягнення яких спрямоване волевиявлення сторін договору оренди, набуваються після відповідної державної реєстрації. В момент державної реєстрації набирає чинності (набуває юридичної сили) договір, укладення якого вже відбулося, і така реєстрація не може змінювати моменту укладення договору.

Метою укладення будь-якого цивільного правочину є отримання певних правових наслідків через реалізацію сторонами своїх суб`єктивних прав та обов`язків.

Разом з тим, реалізувати свої суб`єктивні права та обов`язки сторони договору оренди земельної ділянки можуть лише після державної реєстрації такого договору.

Закон пов`язує виникнення права оренди земельної ділянки з моментом державної реєстрації цього речового права, а з моменту реєстрації припинення речового права оренди земельна ділянка вважається повернутою.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 15 січня 2020 року в справі № 322/1178/17 зазначила, що обов`язок забезпечити державну реєстрацію договору оренди покладено на орендаря.

Згідно ч.2 ст.90 ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

У зв`язку з відсутністю державної реєстрації договір є не укладеним. У разі, якщо на виконання юридично не укладеного договору стороною передчасно передано майно, між сторонами виникають правовідносини внаслідок набуття, збереження майна без достатньої правової підстави.

Згідно ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ч.2 ст.1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно ч.3 ст.1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Згідно ч.1 ст.1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Оскільки договір оренди земельної ділянки від 01 листопада 2018 року слід вважати не укладеним, а в порушення вимог чинного законодавства земельна ділянка площею 16,5139 га (кадастровий номер 6522682000:03:001:0313) фактично перебуває у користуванні відповідача ОСОБА_1 , тому ця земельна ділянка підлягає витребуванню державою у відповідача як безпідставно набуте майно.

Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову.

На підставі викладеного суд вважає можливим задовольнити позов, вилучити у відповідача ОСОБА_1 та повернути у розпорядження позивача Горностаївської селищної ради Херсонської області земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 16,5139 га (кадастровий номер 6522682000:03:001:0313), нормативною грошовою оцінкою 482335,93 грн., розташовану на території Козачелагерського старостинського округу Горностаївської селищної ради Херсонської області.

Згідно ст.141 ЦПК України суд вважає можливим стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь прокуратури Херсонської області понесені нею та документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 1921 грн.

Керуючись ст.ст.15, 210, 626, 627, 638, 792, 1212, 1213 ЦК України, ст.ст.90, 93, 116, 122, 124, 125, 126, 152 ЗК України, Законом України "Про оренду землі" від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 року № 1952-IV, ст.ст.4 - 13, 81, 141, 259, 263 - 265, 280 - 282 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області, поданий від імені та в інтересах Горностаївської селищної ради Херсонської області, до ОСОБА_1 про вилучення та повернення земельної ділянки комунальної власності - задовольнити.

Вилучити у ОСОБА_1 (адреса місця реєстрації - АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) та повернути у розпорядження Горностаївської селищної ради Херсонської області (адреса - смт.Горностаївка Херсонської області вул.Покровська,133, код ЄДРПОУ - 04400788) земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 16,5139 га (кадастровий номер 6522682000:03:001:0313), нормативною грошовою оцінкою 482335,93 грн., розташовану на території Козачелагерського старостинського округу Горностаївської селищної ради Херсонської області.

Стягнути з ОСОБА_1 (адреса місця реєстрації - АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) на користь прокуратури Херсонської області (адреса - м.Херсон вул.Михайлівська,33, код ЄДРПОУ - 04851120) витрати по сплаті судового збору в сумі 1921 грн. (Одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).

Рішення суду може бути оскаржене (з врахуванням положень п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Цивільного процесуального кодексу України - до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи) до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі позивачем апеляційної скарги через Горностаївський районний суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду, як ухвалене заочно, може бути переглянуте Горностаївським районним судом Херсонської області за письмовою заявою відповідача, поданою в суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Посунько Г.А.

СудГорностаївський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення03.12.2020
Оприлюднено08.12.2020
Номер документу93357822
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —655/275/19

Рішення від 03.12.2020

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

Ухвала від 24.09.2020

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

Ухвала від 16.07.2020

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

Ухвала від 20.05.2020

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

Ухвала від 17.03.2020

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

Ухвала від 24.12.2019

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

Ухвала від 28.08.2019

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

Ухвала від 10.06.2019

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

Ухвала від 11.04.2019

Цивільне

Горностаївський районний суд Херсонської області

Посунько Г. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні