Ухвала
від 09.12.2020 по справі 922/3687/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

"09" грудня 2020 р.Справа № 922/3687/20

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Байбака О.І.

без виклику представників сторін

розглянувши заяву Селянського (фермерського) господарства "Зірка" (вх. № 28657 від 08.12.2020) про забезпечення позову, подану у справі

за позовом Селянського (фермерського) господарства "Зірка", с. Куп`єваха, Богодухівський р.-н, Харківська обл. до Головного управління Держгеокадастру у Харківської області, м. Харків про визнання укладеною додаткової угоди ВСТАНОВИВ:

Селянське (фермерське) господарство "Зірка", с. Куп`єваха, Богодухівський р.-н, Харківська обл. звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Харківської області (далі за текстом - відповідач), в якій просить суд визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 29.08.2005, зареєстрованого у Богодухівському відділі реєстрації земель Харківської регіональної філії ДП "Центр ДКЗ при Державному комітеті України по земельних ресурсах" 13.09.2005 за № 040568600001 в редакції, викладеній у позовній заяві.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 17.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 14.12.2020.

Позивач подав до суду заяву про забезпечення позову (вх. № 28657 від 08.12.2020), в якій просить суд:

1) застосувати у справі № 922/3687/20 заходи забезпечення позову шляхом заборони відповідачу - Головному управлінню Держгеокадастру у Харківської області (адреса: 61145, м. Харків, вул. Космічна, буд. 21; код ЄДРПОУ 39792822) до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі, вчиняти дії по припиненню права оренди позивача, вилученню та розпорядження земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 40,4720 га (кадастровий номер: 6320885500:01:001:0090), що розташована на території Куп`єваської сільської ради Богодухівського району Харківської області;

2) при вирішенні питання зустрічного забезпечення врахувати пропозицію щодо заходів зустрічного забезпечення у вигляді зобов`язання позивача - Селянського (фермерського) господарства "Зірка" (адреса: 62112, Харківська обл., Богодухівський р.-н, с. Куп`єваха, вул. Зарічна, буд. 2; код ЄДРПОУ 22659946) внести на депозитний рахунок суду (зазначивши реквізити) грошові кошти в сумі еквівалентній розміру орендної плати з розрахунку за 3 місяці в розмірі 10577,49 грн.

Заява про забезпечення позову мотивована з посиланням на наявність між сторонами судового спору щодо фактичного користування та продовження договірних відносин по договору оренди землі від 29.08.2005 відносно земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 40,4720 га (кадастровий номер: 6320885500:01:001:0090), що розташована на території Куп`єваської сільської ради Богодухівського району Харківської області, та вчиненням всупереч зазначеним обставинам відповідачем дій, направлених на припинення позивачем права користування зазначеною земельною ділянкою. Зазначене, на думку позивача, свідчить про існування загрози неможливості виконання судового рішення в майбутньому, в разі його винесення на користь позивача.

Розглянувши заяву Селянського (фермерського) господарства "Зірка" (вх. № 28657 від 08.12.2020), суд зазначає наступне.

Згідно з ст. 136 ГПК України, господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 137 ГПК України, позов забезпечується, зокрема, забороною відповідачу вчиняти певні дії.

У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням:

- розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;

- забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу;

- наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову;

- імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів;

- запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

В пункті 9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 16 від 26.12.2011 «Про деякі питання вжиття заходів до забезпечення позову» , зокрема, зазначено, що виносячи ухвалу про заборону відповідачеві вчиняти певні дії, господарський суд повинен точно визначити, які саме дії забороняється вчиняти. . Якщо з урахуванням особливостей майна користування ним не тягне за собою його знищення або зменшення його цінності, то для задоволення заяви про забезпечення позову шляхом заборони відповідачеві користуватися таким майном підстави, як правило, відсутні. Такі правила повинні застосовуватись і до інших осіб, яким забороняється вчинення дій щодо предмета спору.

В пункті 3 зазначеної постанови також вказано, що достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову. Про такі обставини може свідчити вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов`язання після пред`явлення вимоги чи подання позову до суду (реалізація майна чи підготовчі дії до його реалізації, витрачання коштів не для здійснення розрахунків з позивачем, укладення договорів поруки чи застави за наявності невиконаного спірного зобов`язання тощо). Саме лише посилання в заяві на потенційну можливість ухилення відповідача від виконання судового рішення без наведення відповідного обґрунтування не є достатньою підставою для задоволення відповідної заяви.

Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків заборони відповідачеві вчиняти певні дії.

Суд зазначає, що при розгляді заяв про забезпечення позову не вирішується питання про законність або обґрунтованість позовних вимог по суті. До предмету дослідження на цій стадії входить лише питання про те чи може існуючий стан організації правовідносин ускладнити чи зробити неможливим виконання судового рішення.

Статтею 141 ГПК України також передбачено, що суд може вимагати від особи, яка звернулася із заявою про забезпечення позову, забезпечити відшкодування можливих збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову (зустрічне забезпечення).

Зустрічне забезпечення, як правило, здійснюється шляхом внесення на депозитний рахунок суду грошових коштів в розмірі, визначеному судом. Якщо позивач з поважних причин не має можливості внести відповідну суму, зустрічне забезпечення також може бути здійснене шляхом:

1) надання гарантії банку, поруки або іншого фінансового забезпечення на визначену судом суму та від погодженої судом особи, щодо фінансової спроможності якої суд не має сумнівів;

2) вчинення інших визначених судом дій для усунення потенційних збитків та інших ризиків відповідача, пов`язаних із забезпеченням позову.

Розмір зустрічного забезпечення визначається судом з урахуванням обставин справи. Заходи зустрічного забезпечення позову мають бути співмірними із заходами забезпечення позову, застосованими судом, та розміром збитків, яких може зазнати відповідач у зв`язку із забезпеченням позову.

Питання застосування зустрічного забезпечення вирішується судом в ухвалі про забезпечення позову або в ухвалі про зустрічне забезпечення позову. Якщо клопотання про зустрічне забезпечення подане після застосування судом заходів забезпечення позову, питання зустрічного забезпечення вирішується судом протягом десяти днів після подання такого клопотання. Копія ухвали про зустрічне забезпечення направляється учасникам справи не пізніше наступного дня після її постановлення.

В ухвалі про забезпечення позову або про зустрічне забезпечення зазначаються розмір зустрічного забезпечення або інші дії, що повинен вчинити заявник в порядку зустрічного забезпечення.

Строк надання зустрічного забезпечення визначається судом та не може перевищувати десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову або ухвали про зустрічне забезпечення, якщо інше не випливає зі змісту заходів зустрічного забезпечення.

Особа, за заявою якої застосовані заходи забезпечення позову із застосуванням зустрічного забезпечення, протягом визначеного судом строку має надати суду документи, що підтверджують надання зустрічного забезпечення.

Якщо особа, за заявою якої застосовані заходи забезпечення позову, не виконує вимоги суду щодо зустрічного забезпечення у визначений судом строк, суд скасовує ухвалу про забезпечення позову та про зустрічне забезпечення.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору в межах даної справи є продовження договірних відносин за договором оренди землі від 29.08.2005, зареєстрованого у Богодухівському відділі реєстрації земель Харківської регіональної філії ДП "Центр ДКЗ при Державному комітеті України по земельних ресурсах" 13.09.2005 за № 040568600001, шляхом визнання укладеної відповідної додаткової угоди. Таким чином, в межах даної справи розглядається спір про про право оренди земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 40,4720 га (кадастровий номер: 6320885500:01:001:0090), що розташована на території Куп`єваської сільської ради Богодухівського району Харківської області, яка є предметом зазначеного договору.

В надісланому відповідачем на адресу позивача листі-повідомленням № С-19417/0-6707/0/95-20 від 06.11.2020 відповідач зазначає, що листом-повідомленням від 12.10.2020 № 32-20-14,3-7959/0/19-20 ним було висловлено позивачу заперечення у поновленні вказаного договору оренди землі від 29.08.2005; а тому враховуючи можливість подальшої реалізації відповідачем своїх повноважень щодо розпорядження земельною ділянкою площею 40,4720 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Куп`єваської сільської ради Богодухівського району Харківської області, ним наразі вирішується питання щодо припинення права оренди земельної ділянки за договором

Зазначене в свою чергу свідчить, що в даному випадку наявні обставини, які свідчать про можливість та намір відповідача вчинити дії щодо розпорядження земельною ділянкою (в т.ч. з можливим її вилученням у позивача та передачею в оренду або власність іншим суб`єктам господарювання) щодо оренди якої між сторонами у справі існує спір.

Суд зазначає, що у випадку вчинення відповідачем таких дій, зазначене може ускладнити або взагалі унеможливити виконання судового рішення у справі, у випадку його винесення на користь позивача. Крім того, такі обставини можуть призвести до наявності кількох договорів про користування щодо однієї і тієї ж земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 40,4720 га (кадастровий номер: 6320885500:01:001:0090), що розташована на території Куп`єваської сільської ради Богодухівського району Харківської області, тобто виникненню ще одного спору щодо розпорядження цією земельною ділянкою.

За таких обставин, у суду на підставі встановлених вище обставин є достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття заходів з забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, у випадку його винесення на користь позивача, або ефективний захист чи поновлення прав та інтересів позивача. При цьому, здійснивши оцінку адекватності обраного заявником способу забезпечення позову, суд зазначає що обраний позивачем вид забезпечення позову у вигляді заборони відповідачу вчиняти дії по припиненню права оренди позивача, вилученню та розпорядженню земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 40,4720 га (кадастровий номер: 6320885500:01:001:0090), що розташована на території Куп`єваської сільської ради Богодухівського району Харківської області не призводить до невиправданого обмеження майнових прав відповідача, оскільки, спірна земельна ділянка фактично залишаться у віданні відповідача, а буде обмежено лише можливість розпоряджатися нею на час розгляду справи в суді, при цьому заходи забезпечення позову жодним чином не перешкоджають та не припиняють господарську діяльність відповідача.

Приймаючи до уваги предмет та підстави позову, і встановивши, що обраний позивачем захід у вигляді заборони відповідачу вчиняти певні дії, спрямований на ефективний захист та поновлення порушених прав і зможе забезпечити фактичне виконання судового рішення у разі задоволення позову, суд приходить до висновку про обґрунтованість поданої позивачем заяви, вважає за необхідне її задовольнити та вжити заходів забезпечення позову шляхом заборони відповідачу вчиняти певні дії.

Крім того, суд також вважає доречною пропозицію позивача щодо вжиття заходів зустрічного забезпечення шляхом зобов`язання останнього внести на депозитний рахунок суду грошові кошти в сумі еквівалентній розміру орендної плати з розрахунки за 3 місяці, а саме в розмірі 10577,49 грн.

Суд зазначає, що орієнтовний розгляд судом даної справи становить 3 місяці, що відповідає вимогам ст. ст. 177, 181, 195 ГПК України. Таким чином, у випадку прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позову, ці грошові кошти можуть покрити можливі збитки відповідача у вигляді неотриманої орендної плати за час розгляду даної справи господарським судом.

На підставі викладеного та керуючись статтями 136, 137, 140, 141, 234, 254, 255 ГПК України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Селянського (фермерського) господарства "Зірка" (вх. № 28657 від 08.12.2020) про забезпечення позову задовольнити.

Вжити заходи забезпечення позову та заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Харківської області (адреса: 61145, м. Харків, вул. Космічна, буд. 21; код ЄДРПОУ 39792822) до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі, вчиняти дії по припиненню права оренди позивача, вилученню та розпорядження земельною ділянкою для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 40,4720 га (кадастровий номер: 6320885500:01:001:0090), що розташована на території Куп`єваської сільської ради Богодухівського району Харківської області.

Застосувати у справі зустрічне забезпечення шляхом зобов`язання Селянського (фермерського) господарства "Зірка" (адреса: 62112, Харківська обл., Богодухівський р.-н, с. Куп`єваха, вул. Зарічна, буд. 2; код ЄДРПОУ 22659946).на протязі 10 днів з моменту винесення даної ухвали внести на депозитний рахунок суду (Отримувач: Господарський суд Харківської області; Код ЄДРПОУ: 03500039; р/р UA 328201720355249002000009249; Банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172; призначення платежу: зустрічне забезпечення по справі № 922/3687/20) грошові кошти в сумі 10577,49 грн., та надати суду докази внесення коштів.

Згідно з п. 8 ст. 141 ГПК України, якщо особа, за заявою якої застосовані заходи забезпечення позову, не виконує вимоги суду щодо зустрічного забезпечення у визначений судом строк, суд скасовує ухвалу про забезпечення позову та про зустрічне забезпечення.

Ухвала набирає чинності негайно після її підписання суддею - 09.12.2020.

Ухвала може бути оскаржена в строки та порядку, передбаченому статтями 254-257 ГПК України з урахуванням п. 4 Прикінцевих положень ГПК України та п. 17.5 перехідних положень ГПК України.

Ухвала з урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» має статус виконавчого документа. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

В силу ст. 124 Конституції України та ГПК України ця ухвала є обов`язковою для виконання всіма органами, організаціями та посадовими особами на всій території України.

Стягувачем за даною ухвалою є:

Селянське (фермерське) господарство "Зірка" (адреса: 62112, Харківська обл., Богодухівський р.-н, с. Куп`єваха, вул. Зарічна, буд. 2; код ЄДРПОУ 22659946).

Боржником за даною ухвалою є:

Головне управління Держгеокадастру у Харківської області (адреса: 61145, м. Харків, вул. Космічна, буд. 21; код ЄДРПОУ 39792822).

Суддя О.І. Байбак

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення09.12.2020
Оприлюднено10.12.2020
Номер документу93399022
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/3687/20

Ухвала від 05.04.2021

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Здоровко Людмила Миколаївна

Ухвала від 03.03.2021

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Здоровко Людмила Миколаївна

Рішення від 01.02.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 11.01.2021

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 14.12.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 09.12.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 17.11.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні