Справа № 948/726/20
Номер провадження 2/948/228/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.12.2020 Машівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Косик С.М.,
за участю секретаря Ткач Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка цивільну справу за правилами загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Дмитрівської сільської ради Машівського району Полтавської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в :
у серпні 2020 року до Машівського районного суду Полтавської області надійшла вказана позовна заява, мотивована тим, що позивачі є рідними сестрами по батькові та матері. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їхній батько ОСОБА_3 в с. Дмитрівка Машівського району Полтавської області. Вони не звертались до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини, оскільки вважали, що їхня мати ОСОБА_4 буде оформляти спадщину свого чоловіка. ІНФОРМАЦІЯ_2 їхня мати ОСОБА_4 теж померла в с. Томаківка Недригайлівського району Сумської області, де вона останні два роки проживала та доглядала за своєю матір`ю, яка потребувала сторонньої допомоги. Після смерті матері вони виявили, що та спадщину після смерті чоловіка не прийняла. У 2016 році ОСОБА_5 в Дмитрівській сільській раді намагалась з`ясувати, чи залишилось спадкове майно після смерті батька, але їй було повідомлено, що пройшло більше 10 років і вони не можуть надати їй таку інформацію. І лише у червні 2020 року в документах вони виявили Свідоцтво про право власності на майновий пай члена КСП та Державний акт на право власності на земельну ділянку, видані їхньому покійному батькові. Позивачі стверджують, що від спадщини батька вони не відмовлялися і бажають її прийняти. При консультації у нотаріуса Недригайлівського районного нотаріального округу Юрченко А.М. нотаріус усно відмовила їм у прийняття заяв, мотивуючи тим, що вони пропустили строк для прийняття спадщини та порекомендувала звернутися до суду за місцем відкриття спадщини.
У зв`язку з викладеним позивачі просять визначити їм додатковий строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_3 .
Ухвалою суду від 07.09.2020 у справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання (а.с. 53).
Ухвалою суду від 19.10.2020 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті (а.с. 68).
У судове засідання сторони не з`явились, про дату, час та місце слухання справи повідомлені належним чином та завчасно, подали заяви про розгляд справи без їх участі, позивачі позов підтримують в повному обсязі та просять його задовольнити (а.с. 64, 65), відповідач проти позитивного вирішення справи не заперечує (а.с. 63, 75).
Враховуючи вищевикладене, суд уважає можливим розглянути справу за відсутності сторін та дослідивши надані письмові докази, дійшов такого висновку.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Дмитрівка Машівського району Полтавської області у віці 60 років помер ОСОБА_3 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 21).
ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Томаківка Недригайлівського району Сумської області у віці 51 року померла ОСОБА_4 , що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 22).
Позивачі по справі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є рідними доньками померлих, що стверджується копіями їхніх свідоцтв про народження, паспортів, свідоцтв про укладення шлюбу, про розірвання шлюбу та про одруження (а.с. 7, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19).
Як убачається з копії свідоцтва серії НОМЕР_3 , виданого Дмитрівською сільською радою 02 жовтня 2001 року, ОСОБА_3 має право на пайовий фонд майна КСП Дмитрівка ПА Дмитрівка с. Дмитрівка Машівського району (а.с. 23).
Також йому відповідно до державного акту на право власності на земельну діяльну серії ПЛ № 038444, виданого 12 березня 2004 року, належить земельна діяльна площею 3,7798 га на території Дмитрівської сільської ради Машівського району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 24).
Відповідно до змісту статей1216,1217 ЦК України(у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
У справі, що переглядається, встановлено, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , у визначені законом строки, з заявою про прийняття спадщини, до нотаріальної контори не зверталися.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд має досліджувати поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
У постанові Верховного Суду України від 23 серпня 2017 року у справі № 6-1320цс17 зроблено висновок, що право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Аналогічний правовий висновок зроблено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільногосуду від 22 травня 2019 року у справі № 351/2403/17 (провадження № 61-21751св18).
Необізнаність позивачів про наявність спадкового майна після смерті батька не є поважною причиною пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини, оскільки, вказана обставина не вказує на те, що позивачі мали об`єктивні, непереборні чи істотні труднощі на вчинення дій щодо прийняття спадщини.
Крім того, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження, натомість матеріали справи не містять постанови нотаріуса про відмову позивачам у вчиненні нотаріальних дій.
Суд уважає що визнання відповідачем позову суперечить закону з огляду на те, що позивачі до нотаріуса не зверталися та відомості про інших спадкоємців відсутні.
За таких обставин, суд доходить висновку, що підстав для задоволення позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не має.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1-18, 81, 141, 206-245, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
у задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Дмитрівської сільської ради Машівського району Полтавської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складання до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд Полтавської області.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Позивач 1 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителька АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_4 , виданий 22.07.2019, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Позивач 2 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , жителька АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_6 , виданий 23 квітня 2016 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_7 .
Відповідач - Дмитрівська сільська рада Машівського району Полтавської області, місце знаходження: вул. Лесі Українки, 34, с. Дмитрівка Машівського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21047388.
Суддя С. М. Косик
Суд | Машівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2020 |
Оприлюднено | 10.12.2020 |
Номер документу | 93407978 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Машівський районний суд Полтавської області
Косик С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні