ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2020 року Справа № 925/996/20
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді - Васяновича А.В.,
секретар судового засідання - Козоріз О.І.,
за участі представників сторін:
від позивача - Тарасенко О.В. - адвокат,
від відповідача - Юрченко В.О. - адвокат,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом державного підприємства «Черкаський науково-дослідний та
проектний інститут землеустрою» , м. Черкаси
до приватного сільськогосподарського підприємства «Олександрівка» ,
с. Олександрівка, Жашківського району, Черкаської області
про стягнення 34 000 грн. 00 коп.
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Черкаської області з позовом звернулося державне підприємство «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до приватного сільськогосподарського підприємства «Олександрівка» про стягнення 34 000 грн. 00 коп. винагороди виконавця за проведення земельних торгів (з урахуванням заяви від 25 вересня 2020 року).
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 20 серпня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 06 жовтня 2019 року.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 06 жовтня 2020 року заяву державного підприємства «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 25 вересня 2020 року про уточнення позовних вимог прийнято до розгляду, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, а також відкладено підготовче засідання на 10 год. 00 хв. 12 листопада 2020 року.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 12 листопада 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Розгляд справи по суті призначено 11 год. 00 хв. 03 грудня 2020 року .
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та вказував, що відповідач не міг укласти договір оренди землі на вкрай невигідних умовах, визначених внаслідок зловмисних дій інших учасників земельних торгів, які полягали у свідомому підвищенні цінових пропозицій без наміру перемогти в земельних торгах, адже підписання такого договору призвело б до негативного фінансового результату від використання земельної ділянки.
Порушення відповідачем угоди не можна вважати значним, так як зобов`язання укласти договір оренди землі є не матеріальне (як-то передача товару, надання послуг, сплата коштів).
Вчинене відповідачем порушення не має жодних негативних наслідків як для позивача, так і для власника земельної ділянки, оскільки вже через декілька місяців земельна ділянка була передана іншому користувачеві за наслідками проведених земельних торгів, виконавцем яких також виступив позивач.
В зв`язку з чим, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
В судовому засіданні, яке відбулося 03 грудня 2020 року згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення зі справи №925/996/20.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, а також заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю виходячи з наступного:
Державне підприємство «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» , є державним комерційним науково-дослідним підприємством, здійснює свою господарську діяльність на принципах господарського розрахунку і самоокупності, діє на підставі Статуту затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 23 жовтня 2017 року №212 (реєстрація в ЄДР від 24 жовтня 2017 року, код № 242218875652).
Одним із видів господарської діяльності підприємства, згідно п. 4.2.7 Статуту ДП «Черкаській інститут землеустрою» , є організація та проведення земельних торгів (аукціонів) з продажу земельних ділянок та прав на земельні ділянки (оренди, суперфіцію, емфітевзису). Право провадження виду господарської діяльності «Проведення земельних торгів» підтверджує ліцензія серія АГ №583132 видана Державним комітетом України із земельних ресурсів 18 березня 2011 року.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» від 29 серпня 2017 року №282, визначено перелік земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення право оренди яких пропонується до продажу на земельних торгах у формі аукціону згідно з додатком №1.
Також, п. 5 наказу встановлено, що витрати на підготовку лотів та винагорода виконавцю земельних торгів у сумі 50% річної плати за користування земельною ділянкою, але не більше як 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожний лот, покладаються на переможця земельних торгів .
З метою здійснення господарської діяльності з продажу прав на земельні ділянки, 04 вересня 2017 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області (замовник) та державним підприємством «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (виконавець) було укладено договір про проведення земельних торгів №43.
Згідно умов якого замовник доручив, а виконавець зобов`язався здійснити за рахунок власних коштів підготовку та продаж на земельних торгах права оренди лотів згідно переліку (п. 1.1. договору).
Пунктами 2.2., 2.3. договору встановлено, що розмір винагороди виконавцю за надані послуги становить 50% від річної плати за користування земельною ділянкою з урахуванням ПДВ, але не більше як 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожний лот. Оплата послуг виконавця здійснюється переможцем аукціону протягом 3 (трьох) банківських днів з моменту підписання протоколу торгів.
Частина 3 статті 137 Земельного кодексу України регламентує, що виконавець земельних торгів після отримання документів та матеріалів на лот забезпечує опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення про проведення земельних торгів.
Особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів заяву про участь у земельних торгах з додатками (ч. 7 ст. 137 ЗК України).
На виконання наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» від 29 серпня 2017 року №282, умов договору про проведення земельних торгів №43 від 04 вересня 2017 року, позивачем було здійснено підготовку лотів до продажу на земельних торгах та опубліковано оголошення про проведення земельних торгів на офіційному веб-сайті Держгеокадастру України http:/torgy. land.gov. ua/auction/, зокрема, проведення 10 січня 2018 року аукціону за лотом №19645 (право оренди земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, 01.01. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 9,2538 га, кадастровий номер 7120980400:02:001:0035, яка знаходиться в адміністративних межах Олександрівської сільської ради (за межами населеного пункту) Жашківського району Черкаської області).
Серед умов проведення даного аукціону в оголошенні було встановлено обов`язок переможця земельних торгів сплатити виконавцю винагороду у розмірі 50% річної плати за користування земельною ділянкою, але не більше як 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
03 січня 2018 року відповідач подав виконавцю земельних торгів заяву про участь у земельних торгах на лот №19645, за результатами розгляду якої, товариство зареєстровано як учасник земельних торгів за реєстраційним № 88.
Частинами 1,3-6 статті 135 Земельного кодексу України встановлено, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Виконавцем земельних торгів є суб`єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.
Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються:
а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами;
б) стартова ціна лота;
в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах;
г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів.
Витрати (видатки), здійснені організатором або виконавцем земельних торгів на їх проведення, відшкодовуються йому переможцем земельних торгів .
Після опублікування оголошення про проведення земельних торгів виконавець може відмовитися від договору лише у випадках, якщо проведення земельних торгів стало неможливим з незалежних від нього причин.
Винагорода виконавцю земельних торгів, яку встановлює організатор земельних торгів, складається з видатків на організацію та проведення земельних торгів і прибутку виконавця.
Винагорода виконавця земельних торгів встановлюється у розмірі 5 відсотків ціни, за якою здійснюється купівля-продаж земельної ділянки, або 50 відсотків річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису), але не більш як 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот
Судом встановлено, що між ДП «Черкаський інститут землеустрою» та учасником земельних торгів укладено Угоду про умови участі в земельних торгах у формі аукціону №88 (19645) від 03 січня 2018 року, підписанням якої приватне сільськогосподарське підприємство «Олександрівка» погодилось з порядком та умовами проведення земельних торгів, а також встановили факт досягнення згоди між собою щодо дотримання всіх істотних умов Угоди.
За умовами п. 3.4. Угоди , учасник земельних торгів, який став переможцем, протягом трьох банківських днів з моменту підписання протоколу земельних торгів перераховує суму винагороди за проведення земельних торгів, яка становить 50% річної тати за користування земельною ділянкою, але не більше як 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за лот.
Пунктом 4.6. Угоди встановлено, що учаснику, який відмовився від укладання договору оренди землі або у разі несплати ним у встановлений строк належної суми за придбаний лот, сума гарантійного внеску не повертається, крім того він зобов`язаний сплатити на користь виконавця штраф в розмірі 10 000,00 гри. Штраф підлягає сплаті не пізніше п`яти банківських днів після проведення торгів.
За результатами проведених 10 січня 2018 року земельних торгів, відповідач став переможцем земельних торгів придбавши на аукціоні лот № 19645 за ціною 212 951 грн. 68 коп., що підтверджується копією Протоколу земельних торгів №3 від 10 січня 2018 року.
Договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев`ятою цієї статті (ч. 24 ст. 137 Земельного кодексу України).
Згідно ст. 138 Земельного кодексу України земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути анульовані.
Результати торгів анулюються організатором земельних торгів у разі відмови переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, а також у разі несплати переможцем в установлений строк належної суми за придбаний лот.
У зв`язку з відмовою відповідача від підписання договору оренди землі результати земельних торгів було анульовано, що підтверджується наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області «Про анулювання результатів земельних торгів» від 19 січня 2019 року №30.
Зобов`язання зі сплати винагороди виконавцю земельних торгів відповідач у строки встановлені договором не виконав, що підтверджується бухгалтерською довідкою ДП «Черкаський інститут землеустрою» від 27 липня 2020 року № 6-28-0.5-1302/2-20.
З метою досудового врегулювання спору, позивачем направлено відповідачу претензію за вих. №32-28-0.5-1209/2-20 від 07 липня 2020 року з вимогою належним чином виконати свої зобов`язання за Угодою.
22 липня 2020 року на адресу позивача надійшла відповідь на вищевказану претензію, в якій відповідачем відмовлено в задоволенні викладених в претензії вимог.
Зі змісту ст. 11 ЦК України та ст. 174 ГК України, цивільні права і обов`язки виникають з підстав, встановлених, безпосередньо з правочинів, господарських договорів та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з ч. 1 ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України.
Згідно з ч. 1 статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Дослідивши зміст угоди №88 від 03 січня 2018 року про умови участі в земельних торгах укладеної між виконавцем (позивачем) та учасником (відповідачем) суд дійшов висновку, що цей правочини за своєю правовою природою є договорами про надання послуг, оскільки їх предметом є надання інформаційно-консультативних послуг з питань проведення аукціону.
Відповідно до статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 1 статті 903 ЦК України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Відповідач не виконав взяті на себе зобов`язання передбачені договором стосовно сплати виконавцю торгів винагороди за їх проведення.
Відповідно до ст. 6, ч. 1 ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Відповідач, укладаючи угоду про умови участі в земельних торгах, погодився з їх умовами.
Приватне сільськогосподарське підприємство «Олександрівка» стало переможцем аукціону, і щодо якості наданих послуг претензій не мав.
Проте, без будь-яких об`єктивних на те причин переможець торгів відмовився від підписання договору оренди землі.
Таким чином суд погоджується з доводами позивача, що приватне сільськогосподарське підприємство «Олександрівка» 10 січня 2018 року стало переможцем земельних торгів з продажу права оренди на земельну ділянку за лотом №19645, і за результатами торгів зобов`язане було підписати договір оренди землі в день їх проведення, та відповідно до п. 3.4 Угоди протягом трьох банківських днів з моменту підписання протоколу земельних торгів сплатити виконавцю земельних торгів винагороду за проведення земельних торгів, яка становить 50% річної плати за користування земельною ділянкою, але не більше як 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за лот.
Договір від 03 січня 2018 року за №88 є чинним і в установленому законом порядку не визнавався недійсним.
Водночас, матеріали справи не містять доказів виконання відповідачем своїх зобов`язань у строки встановлені угодою.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно з ч. 1 ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
У ст. 905 ЦК України строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.
Згідно із ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначене також кореспондується зі ст.ст. 525, 526 ЦК України, відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Оскільки відповідач своїх зобов`язань за укладеним договором належним чином та у встановлений строк не виконав, то позивачем правомірно заявлено вимогу про стягнення 34 000 грн. 00 коп. винагороди виконавцю за проведення земельних торгів.
Доводи відповідача, що викладені у відзиві на позов суд відхиляє, оскільки він був обізнаний з умовами аукціону і сам запропонував ціну, яка в кінцевому результаті стала переможною, а тому посилання відповідача на ту обставину, що він не міг укласти договір оренди землі на вкрай невигідних умовах, визначених внаслідок зловмисних дій інших учасників земельних торгів, які полягали у свідомому підвищенні цінових пропозицій без наміру перемогти в земельних торгах є безпідставними та необґрунтованими належними і допустимими доказами.
Відповідач у своєму відзиві також зазначав, що задовольняючи претензію позивача від 08 лютого 2018 року сплатив на користь позивача штраф у розмірі 10 000 грн. 00 коп. за невиконання умов Угоди щодо підписання в день проведення земельних торгів договору оренди землі (платіжне доручення №725 від 02 травня 2018 року).
Проте, сплата штрафу встановленого договором за порушення зобов`язання в даному випадку не звільняє відповідача від зобов`язання сплатити виконавцю торгів винагороду за проведення аукціону.
Крім того відповідач вказував, що інший переможець торгів - ІП «Агро-Вільд Україна» сплатив позивачу 34 000 грн. 00 коп. максимальний розмір винагороди, визначений чинним законодавством України.
Дані доводи суд не бере до уваги, оскільки сплата ІП «Агро-Вільд Україна» винагороди відбулася за проведення позивачем іншого аукціону та на підставі договору укладеного між позивачем та ІП «Агро-Вільд Україна» і дані обставини не стосуються правовідносин, що сталися між сторонами по цій справі.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
03 грудня 2020 року від позивача надійшло клопотання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 11 900 грн. 00 коп.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Частиною 1 ст. 124 ГПК України встановлено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Водночас позивачем в позовній заяві не було зазначено попереднього (орієнтовного) розрахунку понесених витрат на правничу допомогу.
У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору (ч. 2 ст. 124 ГПК України).
Крім того, позивачем не надано суду доказів, що підтверджують сплату адвокату 11 900 грн. 00 коп.
Таким чином, підстав для стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу у розмірі 11 900 грн. 00 коп. немає.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства «Олександрівка» , вул. Колгоспна, 11, с. Олександрівка, Жашківського району, Черкаської області, ідентифікаційний код 03792544 на користь державного підприємства «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» , вул. Смілянська, 118, м. Черкаси, ідентифікаційний код 00709709 - 34 000 грн. 00 коп. винагороди виконавця за проведення земельних торгів та 2 102 грн. 00 коп. судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішення суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 10 грудня 2020 року.
Суддя А.В.Васянович
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2020 |
Оприлюднено | 14.12.2020 |
Номер документу | 93437432 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Васянович А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні