Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
УХВАЛА
"11" грудня 2020 р. м. Рівне Справа №918/1094/20
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Пашкевич І.О. , розглянувши клопотання ТОВ "Компас Транс" про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін від 09.12.2020
у справі за позовом Акціонерного товариства "Страхова компанія "ІНГО" ( 01054, місто Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, будинок 33, код ЄДРПОУ 16285602)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компас Транс" (33016, Рівненська обл., місто Рівне, вул. Коновальця, будинок 14, квартира 329, код ЄДРПОУ 38661469)
про стягнення заборгованості в розмірі 85 287, 09 грн.
Без повідомлення сторін
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2020 року Акціонерне товариство "Страхова компанія "ІНГО" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компас Транс" про стягнення заборгованості в розмірі 85 287, 09 грн, яка виникла за договорами обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на умовах міжнародної системи автомобільного страхування "Зелена картка".
Відповідно до ч. 1 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.
Згідно з ч. 3 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Оскільки у справі №918/1094/20 ціна позову не перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, суд дійшов висновку про здійснення розгляду даної справи у порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Так, враховуючи, що предметом позову у даній справі є стягнення грошової суми, розмір якої не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі (з огляду на заявлені предмет та підстави позову) не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд дійшов висновку про розгляд справи без повідомлення/виклику учасників справи.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 23.11.2020 суд ухвалив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення/виклику сторін. Цією ж ухвалою запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали; встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; встановлено відповідачу строк для подання заперечень - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
10.12.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Крім того, до відзиву долучено заяву про залишення позову без розгляду.
10.12.2020 відповідачем подано до суду клопотання про проведення почеркознавчої експертизи, у якій відповідач також просив витребувати оригінали страхових полісів та документів, на підставі яких такі поліси були видані. Також відповідач просив про розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін.
Стосовно клопотання відповідача про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 250 ГПК України питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі. У випадку, передбаченому частиною другою статті 247 цього Кодексу, за наслідками розгляду відповідного клопотання позивача суд з урахуванням конкретних обставин справи може: 1) задовольнити клопотання та визначити строк відповідачу для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження; або 2) відмовити в задоволенні клопотання та розглянути справу за правилами загального позовного провадження. Якщо суд за результатами розгляду клопотання позивача дійде висновку про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, він зазначає про це в ухвалі про відкриття провадження у справі. Якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
При цьому, частиною 7 статті 250 ГПК України передбачено, що частини друга - шоста цієї статті не застосовуються, якщо відповідно до цього Кодексу справа підлягає розгляду тільки в порядку спрощеного провадження.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.
З огляду на наведене, оскільки у справі № 918/1094/20 ціна позову не перевищує 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, дана справа є малозначною, а тому відсутні підстави для застосування положень ч. 2-4 ст. 250 ГПК України, з огляду на що у суду відсутні правові підстави для розгляду справи в порядку загального позовного провадження.
Щодо клопотання відповідача в частині розгляду даної справи в судовому засіданні з викликом сторін, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно з ч. 6 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін за одночасного існування таких умов: предметом позову є стягнення грошової суми, розмір якої не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Предметом даної справи є стягнення грошових коштів у розмірі 85 287,09 грн., що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, однак, зважаючи на спірні питання, що виникають у зв`язку з поданими відповідачем клопотаннями, суд дійшов висновку про призначення справи до розгляду у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Крім того, розглянувши клопотання відповідача про витребування доказів, суд задовольняє його частково з огляду на наступне.
У відповідності до ст. 81 Господарського процесуального кодексу України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.
Відповідно до частини 6 статті 91 ГПК України якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.
Враховуючи викладене, оскільки відповідач ставить під сумнів існування оригіналів страхових полісів, що є підставою позову, суд дійшов висновку про необхідність їх витребування.
Крім того, на переконання суду наявні підстави для задоволення клопотання відповідача та витребування документів на підставі яких видавались страхові поліси, що є підставою позову, однак суд вважає, що позивач вправі надати такі документи як в оригіналах так і в належним чином засвідчених копіях.
Суд звертає увагу, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 81, 91, 234, 235, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання ТОВ "Компас Транс" про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовити.
2. Здійснювати подальший розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом сторін.
3. Судове засідання для розгляду справи по суті призначити на "22" грудня 2020 р. на 15:10 год., яке відбудеться в приміщенні Господарського суду Рівненської області за адресою: м. Рівне, вул. Набережна, 26-А, в залі судових засідань № 10.
4. Витребувати у позивача:
1) оригінали страхових полісів: UA/11 14233128 від 01.02.2019, UA/11 14233129 від 01.02.2019, UA/11 14234850 від 24.02.2019, UA/11 14443400 від 06.04.2019, UA/11 14447316 від 22.04.2019, UA/11 14458920 від 23.06.2019;
2) оригінали або належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких було видано страхові поліси UA/110 14233128 від0 01.02.2019,0 UA/11 14233129 від 01.02.2019, UA/11 14234850 від 24.02.2019, UA/110 14443400 від 06.04.2019, UA/110 14447316 від 22.04.2019, UA/110 14458920 від 23.06.2019.
5. Позивачу надати письмові пояснення з приводу заяви відповідача про залишення позову без розгляду, клопотання про призначення почеркознавчої експертизи.
6. Витребувані докази та письмові пояснення подати у строк до 21.12.2020 (включно) .
7. Звернути увагу сторін на положення ст. ст. 74, 80, 81 ГПК України щодо порядку подання доказів, наслідків неподання доказів, їх направлення іншим учасникам справи, а також щодо порядку витребування доказів.
8. Попередити сторін, що відповідно до ч. 2 ст. 118 ГПК України заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
9. Звернути увагу сторін на те, що копії письмових доказів, які подаються, повинні бути оформлені відповідно до вимог ч. 4 ст. 91 ГПК України та п. 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2003).
10. Попередити позивача про наслідки передбачені пунктом 4 частини 1 статті 226 ГПК України у вигляді залишення позову без розгляду у разі не подання без поважних причин витребуваних судом доказів, необхідних для вирішення спору, або неявка позивача (його представника) у судове засідання або не повідомлення про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно з ч. 1 ст. 235 ГПК України вказана ухвала набирає законної сили негайно після її підписання - 11.12.2020 року і не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Суддя І.О. Пашкевич
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2020 |
Оприлюднено | 14.12.2020 |
Номер документу | 93466105 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Пашкевич І.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні