Рішення
від 01.12.2020 по справі 708/1005/20
ЧИГИРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 708/1005/20

Номер провадження № 2/708/199/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2020 року м. Чигирин

Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Попельнюха А.О.,

при секретарі - Циріль С.В.,

з участю:

представника позивача - адвоката Стаська О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чигирині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Рацівської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача - адвокат Стасько О.Г. звернувся до суду з позовом в інтересах позивача ОСОБА_1 до Рацівської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами. В обґрунтування позову зазначив, що позивачеві належить житловий будинок з надвірними (господарськими) спорудами та будівлями в АДРЕСА_1 . Даний будинок фактично є приватною власністю позивача, але документи щодо реєстрації права власності не були виготовлені ним. Факт належності ОСОБА_2 будинку підтверджується довідками із Рацівської сільської ради та технічним паспортом на будинок, який виготовлено на його ім`я. Відповідно до довідки від 07.09.2020 за № 923, виданої виконавчим комітетом Рацівської сільської ради та копії з погосподарської книги Рацівської сільської ради, вказане домоволодіння перейшло до позивача на підставі його реєстрації в даному господарстві з 2001 року. Крім того, рішенням Рацівської сільської ради від 18.03.2020 № 54-4/VІІ Про надання дозволу на розробку та виготовлення технічної документації із землеустрою ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку та виготовлення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі для будівництва і обслуговування житлового будинку та господарських споруд, площею 0,25 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Тобто такі дії відповідача, за твердженнями представника позивача, є підтвердженням факту належності домоволодіння саме ОСОБА_1 , оскільки орган місцевого самоврядування його сприймає як власника вказаної садиби. Позивач не може отримати у власність домоволодіння в порядку спадкування, оскільки вказане домоволодіння вже йому належить, а не спадкодавцю, відповідно воно вже не входить до спадкової маси. Тому просить суд визнати за ОСОБА_1 право власності на садибний (індивідуальний) житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою від 11.09.2020 провадження у справі було відкрито за правилами загального позовного провадження та справу призначено до підготовчого засідання.

Ухвалою від 13.10.2020 підготовче провадження було закрито та призначено вказану справу до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача - адвокат Стасько О.Г. позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Суду пояснив, що позивач з 2001 року був зареєстрований за вказаної адресою. Домоволодіння належало його прадіду ОСОБА_3 , який помер у 2004 році. У зв`язку зі смертю власника будинку ОСОБА_3 позивач став власником належного померлому майна, оскільки є спадкоємцем за законом, інших спадкоємців у померлого не було, позивач проживав та був зареєстрований за місцем відкриття спадщини, тому відповідно до закону він її прийняв. За таких обставин сільська рада внесла зміни до погосподарського обліку та зазначила позивача власником домоволодіння, натомість наразі сільська рада не має можливості видати на його ім`я правовстановлюючий документ, у зв`язку з чим наявна потреба для захисту його прав у судовому порядку.

Відповідач по справі Рацівська сільська рада участь представника в судовому засіданні не забезпечила, суду надала пояснення, відповідно до яких позовні вимоги визнала у повному обсязі та просила суд проводити розгляд справи у відсутність представника відповідача.

Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів (ч. 1 ст. 328 ЦК України).

На підставі ч. 2 ст. 316 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Відповідно до ч. 4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Судом встановлено, що згідно погосподарських книг по Рацівській сільській раді за ОСОБА_3 рахувався будинок за адресою: АДРЕСА_1 до 2006 року. У зв`язку зі смертю власника будинку ОСОБА_3 (помер в 2004 році) дане домоволодіння згідно погосподарських книг 2006 - 2007 років, ст. 39, особовий рахунок № НОМЕР_1 , перейшло на правнука - ОСОБА_1 на підставі його реєстрації в даному господарстві з 2001 року (довідка виконавчого комітету Рацівської сільської ради від 07.09.2020 за № 923).

З наданої суду довідки КП ЧООБТІ від 03.02.2020 за № 50/о встановлено, що станом на 01.01.2013 домоволодіння АДРЕСА_1 не зареєстровано у КП ЧООБТІ.

Відповідно до наданої суду копії погосподарської книги на домоволодіння по АДРЕСА_1 , встановлено, що власником вказаного господарства був ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також членом домогосподарства з 17.04.2001 зазначений позивач по справі ОСОБА_1 .

Згідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

На підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 5 ст. 1268 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно (ч. 1 ст. 1297 ЦК України).

З аналізу наведених норм закону суд приходить до висновку, що підставою для набуття права власності на спадкове майно законодавець визначає наявність ступеню споріднення між спадкоємцем та спадкодавцем, відсутність інших спадкоємців, належність майна спадкодавцеві та юридичний факт прийняття спадщини. Натомість для реєстрації права власності закон вимагає отримання свідоцтва про право на спадщину та проведення державної реєстрації набуття права власності на нерухоме майно. За таких обставин, твердження позивача про набуття права власності на спірне майно в порядку спадкування за законом та визнання такого факту сільською радою суд не може оцінити як доведені, оскільки для визначення факту набуття права власності на спадкове майно наявна потреба встановити та перевірити інші юридичні факти, зокрема коло спадкоємців.

Пояснення відповідача про визнання позову суд оцінює критично, оскільки таке визнання суперечить вимогам закону.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 за наведених ним обставин не може вважатися власником спірного домоволодіння та вимагати визнання за ним права власності в порядку ст. 392 ЦК України, оскільки наведені в обґрунтування позову факти та обставини підтверджують наявність спору щодо спадкування майна після смерті його прадіда. Натомість, враховуючи, що суд розглядає спір лише в межах заявлених позивачем вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи, відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд позбавлений можливості оцінювати правомірність набуття ОСОБА_1 права власності на спадкове майно, оскільки вказані обставини не входять до предмета доказування по вказаній цивільній справі. Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 не підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України, враховуючи, що позивач є інвалідом І групи та звільнений від сплати судового збору, судові витрати у вигляді витрат по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн. підлягають компенсації за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 316, 334, 392, 1216, 1218, 1268, 1270, 1296, 1297 ЦК України, ст. ст. 4, 13, 76-84, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Рацівської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами- відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники та їх адреси:

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстр.: АДРЕСА_3 , прож.: АДРЕСА_1 );

Представник позивача: адвокат Стасько Олег Григорович (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЧК № 001051, видане 17.12.2018, адреса робочого місця адвоката: Черкаська обл., м. Чигирин, вул. Грушевського, 18/1);

Відповідач: Рацівська сільська рада (код ЄДРПОУ: 33369824, місцезнаходження: Черкаська обл., Чигиринський р-н, с. Рацеве, вул. Центральна, 74/б).

Вступна та резолютивна частини рішення проголошені 01.12.2020, повне рішення складено 11.12.2020.

Суддя А.О. Попельнюх

СудЧигиринський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення01.12.2020
Оприлюднено15.12.2020
Номер документу93520709
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —708/1005/20

Постанова від 18.02.2021

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Новіков О. М.

Ухвала від 18.01.2021

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Новіков О. М.

Ухвала від 12.01.2021

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Новіков О. М.

Рішення від 01.12.2020

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Рішення від 01.12.2020

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 13.10.2020

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 11.09.2020

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні