ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" грудня 2020 р. Справа№ 927/427/18
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Сотнікова С.В.
суддів: Остапенка О.М.
Копитової О.С.
за участю секретаря судового засідання Титарєвої Г.І.,
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор нафтогаз"
на ухвалу Господарського суду Чернігівської області
від 20.10.2020 (повний текст складено 21.10.2020, суддя Моцьор В.В.)
за скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор нафтогаз"
на дії ліквідатора арбітражного керуючого Стук І.М.
у справі № 927/427/18
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Укройлпродукт"
до Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернігів-ресурси" (код 24835525)
про банкрутство,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 25.09.2020 у справі № 927/427/18 відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Фактор нафтогаз" у задоволенні скарги від 04.06.2020 №624/06 на дії ліквідатора Стук І.М.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фактор нафтогаз" звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 20.10.2020 та відсторонити ліквідатора Стук І.М. від виконання обов`язків ліквідатора боржника.
У апеляційній скарзі ТОВ "Фактор нафтогаз" зазначає про помилковість висновку суду першої інстанції про відмову у задоволенні скарги у зв`язку з порушенням норм матеріального права та нез`ясування всіх обставин справи, оскільки товариство є учасником правовідносин із боржником за договором оренди, а відтак його слід вважати учасником даної справи про банкрутство.
Ліквідатор боржника арбітражний керуючий Стук І.М. подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просила залишити без змін оскаржувану ухвалу, апеляційну скаргу - без задоволення.
Також, ліквідатор подала клопотання про розгляд справи за її відсутності у зв`язку з карантинними заходами на території країни.
ТОВ "Фактор нафтогаз" представника в судове засідання не направив, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце засідання суду був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення 0411632554303.
З огляду на належне повідомлення учасників справи та заявника апеляційної скарги про призначене судове засідання з розгляду даної справи, враховуючи клопотання ліквідатора, колегія суддів дійшла висновку про можливість апеляційного розгляду за відсутності представників.
Колегія суддів, розглянувши доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, дослідивши наявні матеріали справи, вважає, що скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Провадження у справах про банкрутство до 21.10.2019 регулювалось Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року № 2343-XII (далі - Закон про банкрутство), а з 21.10.2019 - Кодексом України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ), Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), іншими законодавчими актами України.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 26.06.2018 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-ресурси", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника.
Постановою Господарського суду Чернігівської області від 01.11.2018 визнано боржника банкрутом та призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Болховітіна В.М.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 10.01.2020 відсторонено арбітражного керуючого Болховітіна В.М. від виконання повноважень ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-ресурси".
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 30.01.2020 ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-ресурси" призначено арбітражного керуючого Стук І.М.
09.06.2020 до Господарського суду Чернігівської області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Фактор нафтогаз" зі скаргою на дії арбітражного керуючого, в якій просило відсторонити арбітражного керуючого (ліквідатора) Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-Ресурси" Стук Ірину Михайлівну від виконання повноважень ліквідатора банкрута під час провадження у справі № 927/427/18 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігів-ресурси".
В обґрунтування скарги ТОВ "Фактор нафтогаз" посилається на порушення арбітражним керуючим Стук І.М. норм діючого законодавства України, правил професійної етики арбітражного керуючого та свідоме невиконання нею своїх обов`язків, проявом чого є самовільне захоплення майна (автомобільної газонаповнювальної компресорної станції (АГНКС)) і як наслідок - порушення прав товариства як орендаря за договором оренди № 01 від 01.01.2019, що укладений між ТОВ "Фактор нафтогаз" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Чернігів-ресурси" в особі ліквідатора арбітражного керуючого Болховітіна В.М.
Частиною 4 ст. 28 КУзПБ встановлено, що арбітражний керуючий може бути відсторонений господарським судом від виконання повноважень розпорядника майна, керуючого реструктуризацією, керуючого санацією, ліквідатора, керуючого реалізацією за його заявою.
Відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень здійснюється господарським судом за клопотанням учасника провадження у справі або за власною ініціативою у разі:
1) невиконання або неналежного виконання обов`язків, покладених на арбітражного керуючого;
2) зловживання правами арбітражного керуючого;
3) подання до суду неправдивих відомостей;
4) відмови арбітражному керуючому в наданні допуску до державної таємниці або скасування раніше наданого допуску;
5) припинення діяльності арбітражного керуючого;
6) наявності конфлікту інтересів.
Комітет кредиторів має право в будь-який час звернутися до господарського суду з клопотанням про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень незалежно від наявності підстав.
За наявності підстав для відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень або за клопотанням комітету кредиторів господарський суд протягом 14 днів постановляє ухвалу про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень.
Згідно зі ст. 60 КУзПБ у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Кодексом, з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України. Ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Кодексом. У ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора та здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом.
Відповідно ч. 6 до ст. 61 КУзПБ дії (бездіяльність) ліквідатора можуть бути оскаржені до господарського суду учасниками справи про банкрутство, права яких порушено такими діями (бездіяльністю).
Відповідно ст. 1 КУзПБ учасники у справі про банкрутство - сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов`язків яких існує спір.
Тобто, коло осіб, що мають право на оскарження дій ліквідатора, звужене до учасників справи про банкрутство, а також учасників спорів, стороною в яких є боржник, що розглядаються в межах справи про банкрутство, за умов порушення прав особи такими діями (бездіяльністю) арбітражного керуючого.
З матеріалів справи вбачається, що 01.01.2019 між боржником як орендодавцем в особі ліквідатора арбітражного керуючого Болховітіна В.М. та ТОВ "Фактор нафтогаз" як орендарем укладено договір оренди № 01, предметом якого є платне користування автозаправною станцією, що знаходиться за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський район, сільська рада Ульянівська (Вознесенська), автодорога Чернігів-Терехівка 2 км - 800 м, загальною вартістю 1022218,46 грн, що належить орендодавцеві на праві власності.
Як зазначає ТОВ "Фактор нафтогаз" у скарзі, арбітражний керуючий Стук І.М. направила претензії про сплату боргу за договором оренди. 28.05.2020 невстановлені особи під керівництвом арбітражного керуючого Стук І.М. вчинили дії по фізичному захопленню АЗС та заблокували діяльність ТОВ "Фактор нафтогаз" як орендаря орендованого майна, про що повідомлені органи поліції.
Вважаючи такі дії арбітражного керуючого Стук І.М. незаконними, ТОВ "Фактор нафтогаз" звернулась в господарський суд зі скаргою на дії ліквідатора та про відсторонення від виконання повноважень у справі про банкрутство.
Колегія суддів погоджуючись з висновком суду першої інстанції, зазначає, що дії ліквідатора боржника можуть бути оскаржені лише учасниками справи про банкрутство.
Втім, ТОВ "Фактор нафтогаз" не є учасником даної справи про банкрутство.
При цьому, укладений між товариством та боржником договір оренди не є підставою для набуття таким товариством статусу учасника справи про банкрутство, а матеріали справи не містять доказів на підтвердження обставини про наявність спору із боржником, що виник у зв`язку з виконанням договору оренди №01 від 01.01.2019, зокрема, за позовом ТОВ "Фактор нафтогаз" або боржника.
З огляду на зазначене слід погодитись з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для оскарження дій ліквідатора за скаргою особи, яка не є учасником справи про банкрутство.
При цьому, ТОВ "Фактор нафтогаз" не позбавлене права звернутись до державного органу з питань банкрутства, що здійснює контроль за діяльністю арбітражних керуючих, із вимогою про притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності в разі вчинення проступку з підстав, викладених у скарзі.
Статтею 269 ГПК України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
На думку колегії суддів, доводи, які викладені у апеляційній скарзі не спростовують висновок суду першої інстанції про те, що ТОВ "Фактор нафтогаз" не є учасником даної справи про банкрутство, а відтак не має права на оскарження дій/бездіяльності ліквідатора боржника.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що ухвала Господарського суду Чернігівської області від 20.10.2020 у даній справі відповідає фактичним обставинам та матеріалам справи, прийнята з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстав для її скасування або зміни не вбачається.
Судові витрати за розгляд справи апеляційним судом належить покласти на скаржника в межах сплаченого судового збору при подачі апеляційної скарги відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 269, п. 1 ч. 1 ст. 275, ст.ст. 276, 282 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор нафтогаз" залишити без задоволення.
2. Ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 20.10.2020 у справі №927/427/18 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та з врахуванням ч. 3 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду.
Повний текст постанови складено та підписано 14.12.2020.
Головуючий суддя С.В. Сотніков
Судді О.М. Остапенко
О.С. Копитова
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2020 |
Оприлюднено | 16.12.2020 |
Номер документу | 93532221 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні