Справа № 216/4651/20
Провадження № 2/216/3203/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2020 року місто Кривий Ріг
Дніпропетровської області
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Онопченка Ю.В.,
за участю:секретаря судового засідання Авшаряна С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кривому Розі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Криворізької міської ради про визнання права власності на спадкове майно, -
в с т а н о в и в:
11 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом до Криворізької міської ради про визнання права власності на спадкове майно.
Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на нерухоме майно, а саме: одноповерхову нежитлову будівлю (магазин зі складськими приміщеннями) по АДРЕСА_1 площею 183 кв.м. Позивач є єдиним спадкоємцем за законом, однак постановою нотаріуса Першої Криворізької нотаріальної контори Дніпропетровської області від 03.07.2020 у видачі свідоцтва про права на спадщину було відмовлено у зв`язку з самочинно проведеною в 2006 році реконструкцією одноповерхової окремо розташованої будівлі, за рахунок чого збільшилася загальна площа, яка фактично складає 246,5 кв.м., замість 183 кв.м. Реконструкція полягала в тому, що до вже існуючої одноповерхової нежитлової будівлі Б прибудували додаткові прибудови Б2 та ганки Б3 та Б4 . Посилаючись на вищевикладені обставини позивач просить суд задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Позивач у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про час, день та місце слухання справи повідомлявся належним чиною.
Ухвалою суду від 15.10.2020 було повернено відзив на позовну заяву, поданий ОСОБА_3 від імені Криворізької міської ради Дніпропетровської області, у зв`язку з тим, що відзив та додані до нього матеріали не містять визначених частиною ч. 4 ст. 58 ЦПК України документів, які можуть підтвердити повноваження ОСОБА_3 представляти Криворізьку міському раду в порядку самопредставництва, та вчинення будь-яких процесуальних дій від імені відповідача в розумінні статті 62 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд, враховуючи вимоги ч. 4 ст. 12 ЦПК України, з огляду на повернення відповідачу відзиву на позов, розцінює поведінку останнього в судовому процесі, як невчинення нею процесуальних дій на спростування заявлених позивачем вимог.
Із досліджених матеріалів справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка була матір`ю ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть та свідоцтвом про народження (а.с.6, 9).
Ухвалою Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 18.01.1999, визнано за ОСОБА_2 права власності на одноповерхове приміщення, загальною площею 183 кв.м розташованого по АДРЕСА_1 , що також підтверджується довідкою комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради Криворізьке бюро технічної інвентаризації від 07.02.2020 № 176622 (а.с.12, 14).
Згідно реєстраційного посвідчення від 22.02.1999, за ОСОБА_2 зареєстровано в реєстровій книзі № 1Н, на сторінці 153, запис № 153, магазин Б за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.15).
Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 02.09.2016 встановлено, що земельна ділянка площею 0,05 га, за кадастровим номером № 1211000000:08:078:0004, за адресою: АДРЕСА_1 , на праві власності належить територіальній громаді м. Кривого Рогу в особі Криворізької міської ради (а.с.38).
Постановою державного нотаріуса Першої Криворізької державної нотаріальної контори Дніпропетровської області Шабліян Є.М. від 03.07.2020 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з виявленням самочинно проведеної реконструкції одноповерхової окремо розташованої будівлі, без наявності дозводу органів місцевого самоврядування (а.с.11).
Відповідно до ст. 1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово, при цьому у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст.ст. 1258, 1261 ЦК України).
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, з правочинів, тобто дій особи, спрямованих на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Технічним паспортом та повідомлення КП Криворізьке бюро технічної інвентаризації від 05.12.2006, підтверджено переобладнання нежилої будівлі Б та виявлено нове будівництво прибудови Б2 , та ганки Б3 , Б4 , в результаті чого загальна площа приміщення збільшилась до 246,5 кв.м (а.с.16-31).
Житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього (ч.ч. 1, 2 ст. 376 ЦК України).
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.
Померла ОСОБА_2 здійснивши самочинне будівництво, не набула на нього права власності.
Відповідно до п. 6 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 30 березня 2012 року № 6 Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва) право власності на самочинно збудовані житлові будинки, будівлі, споруди, інше майно не набувають як особи, які здійснили це будівництво, так і їхні спадкоємці. Права спадкоємців щодо самочинно збудованого майна визначаються судом відповідно до положень ст. 1218 ЦК України та з урахуванням роз`яснень, наданих у п. 7 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування .
За змістом зазначених роз`яснень спадкоємець не позбавлений права звернутись із позовними вимогами про визнання права власності на об`єкти самочинного будівництва в порядку спадкування. Це узгоджується із частинами 3, 5 статті 376 ЦК і нормами про поняття спадкування та склад спадщини (статті 1216, 1218 ЦК України).
Якщо право звернутися з вимогою про визнання права власності на об`єкти самочинного будівництва відповідно до чинного законодавства (частини 3, 5 статті 376 ЦК України) належало спадкодавцеві, воно також належить спадкоємцеві, який прийняв спадщину.
Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року за № 7 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
За вказаних обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог про визнання права власності в порядку спадкування за законом, у зв`язку з чим право позивача підлягає захисту шляхом задоволення позову.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1216-1218, 1220, 1258, 1261 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 12, 13, 264-265, 268 ЦПК України, суд -
у х в а л и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Криворізької міської ради про визнання права власності на спадкове майно- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на спадкове майно, яке самочинно реконструйовано, а саме: одноповерхову нежитлову будівлю з прибудовами Б2 , Б3 , Б4 загальною площею 246,5 кв.м (магазин зі складськими приміщеннями), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення, а особами, які не були присутні в судовому засіданні в 30-денний строк з дня отримання копії рішення.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
- позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ;
- відповідач: Криворізька міська рада,код ЄРДПОУ: 33874388, місцезнаходження: 50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, площа Молодіжна, буд. 1.
Суддя Ю.В.Онопченко
Суд | Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2020 |
Оприлюднено | 17.12.2020 |
Номер документу | 93543420 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
Онопченко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні