БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченків шлях, 32, м. Березань, Київська область, 07541
Номер провадження 2-о/356/37/20
Справа № 356/638/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.12.2020 року Суддя Березанського міського суду Київської області Лялик Р.М., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Березанської міської ради Київської області, про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
До Березанського міського суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Березанської міської ради Київської області, про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 ЦПК України , цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження, позовного провадження (загального або спрощеного), окремого провадження.
Згідно положень ч. 1 ст. 184 ЦПК України позов пред`являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.
Так, ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях неодноразово наголошував, що, реалізуючи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Прецедентними в цьому відношенні є рішення Європейського суду з прав людини у справах Осман проти Сполученого королівства від 28.10.1998 року та Креуз проти Польщі від 19.06.2001 року, в яких зазначено, що право на суд не є абсолютним; воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує врегулювання з боку держави.
Так, суддя відкриває провадження за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження (ч. 1 ст. 187 ЦПК України ).
Так, вимоги до позовної заяви закріплені, зокрема, в ст. 177 ЦПК України .
Як встановлено приписами частини 4 статті 177 ЦПК України , до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (ч. 2 ст. 9 Закону України Про судовий збір ).
Згідно з ч. 2 ст. 133 ЦПК України , розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Як визначено приписами ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір , судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Ставки сплати судового збору встановлено ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір , зокрема, відповідно п. 4 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання заяви у справах окремого провадження фізичною особою розмір судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який, з урахуванням положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" , з 01.01.2020 року установлено у розмірі 2102,00 грн.
Проаналізувавши подану заяву суд прийшов до висновку про те, що вона підлягає залишенню без руху у зв`язку з тим, що подана без додержання вимог ст. 177 ЦПК України.
Так, до позовної заяви додано дві квитанції (та їх дублікати) про сплату судового збору у розмірі по 420,40 грн. кожна, тобто, всього ОСОБА_1 сплатила судовий збір у розмірі 840, 80 грн.
Фактично, з аналізу змісту позовної заяви вбачається, що в ній заявлено дві вимоги: вимога про встановлення факту родинних відносин (як вимога в порядку окремого провадження) та вимога немайнового характеру про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини).
За подання до суду позовної заяви немайнового характеру фізичною особою згідно п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 840,80 грн., а за подання заяви у справах окремого провадження фізичною особою розмір судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме: 420,40 грн. як вже було зазначено вище.
Всього мав бути сплачений судовий збір у сумі 840,80 грн. + 420,40 грн.= 1261,20 грн.
Разом з тим, позивачкою при зверненні до суду з позовом судовий збір сплачено не в повному об`ємі, а саме не доплачено 420,40 грн. судового збору.
Позивачкою не надано доказів, які б свідчили про сплату нею судового збору в необхідному розмірі, а також того, що вона відноситься до категорії фізичних осіб, звільнених від сплати судового збору, згідно Закону України Про судовий збір .
За змістом статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.
Згідно з ч. 1 ст. 44 ЦПК України , учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Обов`язок осіб, які звертаються до суду, сплачувати судовий збір - це процесуальний обов`язок, визначений нормами процесуального права.
Відтак, позивачка має усунути вказані недоліки позовної заяви, а саме: долучити до позовної заяви документ, що підтверджує сплату позивачкою судового збору у відповідному визначеному за правилами ч. 2 ст.4 Закону України Про судовий збір розмірі, а саме 0,2 х 2102 грн. = 420,40 грн. на р/р UA888999980313181206000010754, одержувач: Березанська міська отг 22030101, ЄДРПОУ: 36999805.
Суд наголошує, що згідно ч. 4 ст. 12 ЦПК України , кожна сторона несе ризик настання наслідків, повязаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України , суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених устаттях 175, 177 цього Кодексу , протягом пяти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 12 , 174 , 177 , 185 ЦПК України ,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Березанської міської ради Київської області, про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - залишити без руху, надавши позивачу строк в 10 (десять) днів з дня вручення копії даної ухвали для усунення недоліків.
Роз`яснити позивачці, що в разі невиконання ухвали позовна заява буде вважатися неподаною та повернута їй.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя: Р. М. Лялик
Суд | Березанський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2020 |
Оприлюднено | 17.12.2020 |
Номер документу | 93544139 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Березанський міський суд Київської області
Лялик Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні