Рішення
від 16.12.2020 по справі 924/1108/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" грудня 2020 р. Справа № 924/1108/20

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., при секретарі Сарело Р.О., розглянувши матеріали справи

за позовом Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, м. Чернігів

до товариства з обмеженою відповідальністю "Магістра", с. Смотрич, Кам`янець - Подільський р-н., Хмельницька обл.

про стягнення грошей (попередньої оплати та штрафу)

за участю представників сторін:

від позивача - Гриценко К.М.

від відповідача - не з`явився

встановив:

Позивач, після уточнення позовних вимог, просить суд стягнути з відповідача суму попередньої оплати, здійсненої за договором від 20.08.20 № 218-20 у розмірі 98 020 грн. та штрафних санкцій у розмірі 10% від вартості оплаченого товару (9 802 грн.). Стягнення штрафних санкцій обумовлено наявністю відповідної умови договору відносно їх застосування.

Обгрунтовуючи позов, позивач зазначає, що згідно укладеного між сторонами договору, відповідач зобов`язаний поставити позивачу бензин А-92 у вигляді талонів (скретч-карток) номіналом на 10 літрів у кількості 5 360 л. на загальну суму 98 020 грн. Позивач, в силу договору, зобов`язаний здійснити попередню оплату в рахунок майбутньої поставки товару. На виконання даного договору позивач здійснив обумовлену договором попередню оплату у сумі 98 020 грн. Відповідач же, в обумовлені договором строки передачу товару позивачу не здійснив.

Позивач намагався вирішити дане питання шляхом переговорів, однак позитивного результату це не принесло. Тому, позивач звернувся з даним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.

Відповідач свого представника до суду не направив, письмового відзиву не подав, будь-яких клопотань не надіслав. Належність повідомлення відповідача про дату, місце і час проведення судового засідання підтверджується наявним у справі поштовим повідомленням про вручення йому ухвали суду від 23.11.20 з відповідними відомостями.

Таким чином, суд, в порядку ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України, розглядає справу за наявними матеріалами.

Матеріалами справи встановлено.

23.01.20 ДСА України видано наказ № 28 про попередню оплату, за яким:

1. дозволено розпорядникам (одержувачам) бюджетних коштів нижчого рівня у 2020 році передбачати в договорах про закупівлю товарів, робіт і послуг що закуповуються за бюджетні кошти, попередню оплату в строк до 2 місяців за поточними видатками, крім передплати періодичних видань, до 3 місяців за капітальними видатками та до 12 місяців з передплати періодичних видань;

2. розмір попередньої оплати за поточними видатками, крім передплати періодичних видань, встановлюється в межах помісячного плану використання бюджетних коштів, розмір авансу за капітальними видатками встановлюється не більше 30 відсотків вартості договору;

3. конкретний розмір та кількість платежів з попередньої оплати передбачати під час укладення договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг що закуповуються за бюджетні кошти, з урахуванням пунктів 1 та 2 цього наказу.

20.08.20 між позивачем (замовник) та відповідачем (постачальник) укладено договір № 218-20, за яким постачальник зобов`язується передати ДК 021:2015 код 09130000-9 - Нафта і дистиляти (бензин А-92), а замовник - прийняти товар та сплатити його.

В силу п. 3.1. договору загальна його сума становить 98 020 грн. з ПДВ.

За п. 4.2. договору оплата товару здійснюється замовником в межах бюджетних асигнувань на умовах попередньої 100% оплати шляхом перерахування коштів через органи Державної казначейської служби України на розрахунковий рахунок постачальника протягом 5 робочих днів з моменту надання постачальником рахунку на товар.

Згідно п. 5.1. договору передача товару замовникові має відбутися протягом 3 робочих днів з моменту оплати виставленого рахунку у кількості та асортименті, визначеному рахунком, але не пізніше 2 місяців з моменту оплати рахунку на товар у відповідності до вимог наказу ДСА України № 28 від 23.01.20. Кінцевим строком поставки товару є 30.10.20 (п. 5.2.). Згідно п. 6.3.1. договору постачальник зобов`язаний передати товар визначеної кількості у строки, встановлені п. 5.1. договору, разом з видатковою накладною.

Згідно п. 5.4. товар передається у вигляді талонів (скретч-карток) на підставі видаткової накладної номіналом по 10 літрів.

Договір набирає чинності з моменту підписання його уповноваженими представниками сторін та скріплення підписів печатками і діє до 31.12.20 (п. 10.1.).

Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.

Додатками 1 та 2 до договору (підписані обома сторонами та скріплені їх печатками) є специфікація товару, згідно якої товаром є бензин А-92 вартістю 98 020 грн. та перелік мережі АЗС в м. Чернігів та Чернігівській області.

25.08.20 позивач та відповідач підписали та скріпили печатками додаткову угоду № 1 до вищевказаного договору, якою основний договір доповнено наступними умовами:

- (п. 7.9.) у разі порушення умов щодо поставки товару в строк передбачений п. 5.2. постачальник зобов`язаний повернути замовнику невикористану суму попередньої оплати, сплаченої замовником згідно виставленого постачальником рахунку на товар, протягом 10 робочих днів з дня закінчення кінцевого строку поставки товару;

- (п. 7.10) у разі невчасного повернення суми попередньої оплати за товар, визначеної п. 7.9., до постачальника застосовуються штрафні санкції у розмірі 10% від невикористаної суми попередньої оплати.

26.08.20 ТОВ „Магістра» (постачальник) виставило ТУ ДСАУ у Чернігівській області (покупець) рахунок № 171 за договором № 218-20 від 20.08.20 на суму 98 020 грн. за бензин А-92 (талони/скретч-карти), який було оплачено позивачем, про що свідчить штамп казначейства на рахунку.

14.09.20 (штамп пошти) позивач направив відповідачу претензію № 1 (06-09/1044/20-вих) від 11.09.20 з вимогою виконати умови договору та направити позивачу бензин А-92 у вигляді талонів. Докази направлення претензії: рекомендоване повідомлення про вручення з штампом пошти, найменуванням відправника - ДСА, найменуванням адресата - відповідач та підписом з написом „вручено» в графі „розписка в одержанні» ; витяг з електронної системи про відправку.

Крім того, надано лист позивача, адресований відповідачу від 18.09.29 № 06-09/1059/20-вих, де зазначено, що позивач вже направляв претензію з проханням виконання договору від 20.08.20 № 218-20 у строк до 18.09.20. Проте, ані письмової, ані будь-якої іншої відповіді позивач не отримав. Враховуючи відсутність жодного зворотного зв`язку з боку відповідача, позивач змушений вжити заходів для відновлення порушених прав, а саме звернутися до суду. Позивач переконливо просить зв`язатися з ним для врегулювання даного питання шляхом переговорів та надати письмову відповідь на претензію.

Доказ направлення - витяг з електронної системи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані матеріали справи та давши їм оцінку в сукупності, при аналізі норм діючого законодавства, яке регулює спірні відносини, суд врахував таке.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером відносяться до господарських, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно , сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач уклали договір поставки товару, визначивши умови, права та обов`язки сторін, які є обов`язковими для них.

Згідно ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковий для виконання сторонами.

З позовних матеріалів вбачається, що позивач, на виконання умов договору 26.08.20 здійснив перерахунок попередньої оплати товару на суму 98 020 грн. (згідно рахунку № 171 від 26.08.20), про що свідчить штамп на рахунку ГУ Державної казначейської служби України у Чернігівській області з підписом відповідальної особи та відміткою „Зареєстровано та взято на облік 26.08.20» .

Згідно ст. 663 ЦК України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Згідно пунктів 5.1, 5.2 договору передача товару замовникові має відбутися протягом 3 робочих днів з моменту оплати виставленого рахунку у кількості та асортименті, визначеному рахунком, але не пізніше 2 місяців з моменту оплати рахунку на товар у відповідності до вимог наказу ДСА України № 28 від 23.01.20. Кінцевим строком поставки товару є 30.10.20.

Таким чином, станом на 31.10.20 обов`язок щодо поставки товару відповідачем мав бути виконаний. Проте, матеріали справи не містять доказів поставки товару відповідачем та прийняття його позивачем.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Враховуючи, що відповідач пропустив строк поставки товару (докази поставки у передбачений договором строк і станом на час вирішення справи відсутні) він, тим самим, допустив порушення договірного обов`язку щодо поставки товару.

Згідно пункту 7.9 визначеного додатковою угодою № 1 від 25.08.20 - у разі порушення умов щодо поставки товару в строк передбачений п. 5.2. постачальник зобов`язаний повернути замовнику невикористану суму попередньої оплати, сплаченої замовником згідно виставленого постачальником рахунку на товар, протягом 10 робочих днів з дня закінчення кінцевого строку поставки товару.

Враховуючи дане договірне положення, а також встановлений судом факт невиконання договору відповідачем щодо поставки товарів у строк до 30.10.20, як встановлено п. 5.2. договору (при здійсненій оплати попереднього платежу), станом на 10.11.20 відповідач зобов`язаний повернути попередній платіж позивачу. Однак, даного обов`язку також не виконано (докази повернення авансу відсутні), що свідчить про те, що вимоги позивача щодо повернення попередньої оплати в сумі 98 020 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В силу п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки.

Згідно п 7.10 передбаченого додатковою угодою № 1 від 25.08.20 у разі невчасного повернення суми попередньої оплати за товар, визначеної п. 7.9., до постачальника застосовуються штрафні санкції у розмірі 10% від невикористаної суми попередньої оплати.

Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ст. 230 ГК України).

За ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Згідно ч. 2 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

З вищевказаних законодавчих визначень штрафних санкцій з урахуванням положень п. 7.10 додаткової угоди випливає те, що сторони погодили у даному пункті додаткової угоди саме штраф у розмірі 10% від невикористаної суми попередньої оплати (98 020 грн.).

Таким чином, враховуючи вказані законодавчі положення, штраф є договірним способом забезпечення зобов`язання, а тому наявність у договорі п. 7.10., що передбачає застосування штрафу (при встановленому факті неповернення авансу) є підставою для задоволення позову, в частині стягнення останнього у розмірі 9 802 грн., що є 10% від 98 020 грн.

Судові витрати, згідно ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

Позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Магістра" (32325, Хмельницька область, Кам`янець-Подільський район, с. Смотрич, вул. Сабурова, 6, код ЄДРПОУ 41092826, ІПН 410928222093) на користь територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області (14000, м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 16, код ЄДРПОУ 26295412) 98 020 грн. (дев`яносто вісім тисяч двадцять грн. 00 коп.) попередньої оплати, 9 802 грн. (дев`ять тисяч вісімсот дві грн. 00 коп.) штрафу та 2 102 грн. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.) судових витрат.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).

Повний текст рішення складено 17.12.20.

Суддя Ю.В. Гладюк

Віддрук 3 прим:

1 - до справи

2 - територіальне управління ДСА України у Чернігівській обл. (14000, м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 16);

3 - ТОВ „Магістра (32325, Хмельницька обл., Кам`янець-Подільский р-н, с. Смотрич, вул. Сабурова, 6).

Всім рек. з пов.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення16.12.2020
Оприлюднено18.12.2020
Номер документу93589173
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/1108/20

Рішення від 16.12.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 23.11.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 12.11.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 22.10.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 13.10.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні