Справа №701/1141/20
Номер провадження2/701/457/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2020 року Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого - судді - В.Л. Маренюка
за участю секретаря - Н.В. Філіпчак
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 до Буцької селищної ради об`єднаної територіальної громади Маньківського району Черкаської області про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом.
На підставу своїх вимог спирається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Багва, Маньківського району, Черкаської області померла мати позивача ОСОБА_2 .
Довідка виконавчого комітету Буцької селищної ради села Багва Маньківського району Черкаської області від 28.10.2020 року № 274 підтверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла гр. ОСОБА_2 , яка постійно проживала і була зареєстрована по АДРЕСА_1 . Гр. ОСОБА_2 померла в селі Багва Маньківського району Черкаської області. Разом із спадкодавцем ніхто та неповнолітні діти не проживали. Інформацією про непрацездатність спадкоємців виконком Багвянської сільської ради не володіє. Заповіт від імені спадкодавця виконавчим комітетом Багвянської сільської ради не посвідчувався.
Також дана довідка підтверджує, що спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 є її син ОСОБА_1 , який постійно був зареєстрований біля матері. Тобто, на час смерті матері його постійне місце проживання зареєстроване було разом з матір`ю у будинку АДРЕСА_1 , також його постійне місце проживання до цього часу зареєстровано у даному будинку. Позивач не звертався до нотаріальних органів із заявою про відмову від прийняття спадщини.
Попередньо, ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Маньківка, Маньківського району, Черкаської області помер чоловік матері позивача - ОСОБА_3 .
Довідка виконавчого комітету Буцької селищної ради села Багва Маньківського району Черкаської області від 28.10.2020 року № 273 підтверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер гр. ОСОБА_3 , який постійно проживав і був зареєстрований по АДРЕСА_1 . Гр. ОСОБА_3 помер в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області. Разом із спадкодавцем ОСОБА_3 постійно проживала його дружина ОСОБА_2 , неповнолітніх дітей немає. Інформацією про непрацездатність спадкоємців виконком Багвянської сільської ради не володіє. Заповіт від імені спадкодавця виконавчим комітетом Багвянської сільської ради не посвідчувався.
Також дана довідка підтверджує, що спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 була його дружина ОСОБА_2 . Інформацією про інших спадкоємців виконком сільської ради не володіє.
Позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері, яка також є такою, що прийняла спадщину після смерті свого чоловіка, та має право на спадкування майна, яке залишилось після смерті матері та на майно після смерті її чоловіка, яке вона прийняла у спадщину, проте спадкових прав не переоформила у зв`язку із смертю.
Позивачу стало відомо, що після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке потрібно переоформити у спадщину, зокрема земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані в адмінмежах Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області.
У зв`язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на майно, позивач через представника звернувся до відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області із заявою про надання інформації щодо видачі правовстановлюючих документів на землю на ім`я спадкодавців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Листом відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області від 16.10.2020 року № Г-71/0-0.300-71/138-20 повідомлено, що відповідно записів в реєстраційній книзі було виготовлено на підставі рішення Багвянської сільської ради від 2 грудня 2004 року №392 зареєстровано та видано державний акт на право власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_2 серія ЧР №070713 від 23 лютого 2004р., реєстраційний номер 231, що розташована в адміністративних межах Багвяянської сільської ради Маньківського району Черкаської області за межами населеного пункту площею 2,62га. Цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Також повідомлено, що відповідно записів в реєстраційній книзі було виготовлено на підставі рішення Багвянської сільської ради від 2 грудня 2004 року №392 зареєстровано та видано державний акт на право власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_3 серія ЧР №070712 від 23 лютого 2004р., реєстраційний номер 230, що розташована в адміністративних межах Багвяянської сільської ради Маньківського району Черкаської області за межами населеного пункту площею 2,62га. Цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Також на підтвердження вказаного надано копії вказаних державних актів на право власності на земельні ділянки, чим підтверджується, що дійсно було видано вказані правовстановлюючі документи.
В процесі оформлення спадкових прав позивач через представника звернувся до приватного нотаріуса Маньківського районного нотаріального округу Завірюхи О.В., із заявою про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом на спадкове майно - земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані в адміністративних межах Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області, що належали ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Постановою від 17.11.2020 року приватним нотаріусом Маньківського районного нотаріального округу Завірюхою О.В., відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на земельні ділянки, місцезнаходження яких: адмінмежі Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області, після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . Даною постановою повідомлено, що приватним нотаріусом Маньківського районного нотаріального округу Завірюхою О.В., розглянуто заяву представника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з проханням видати свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки площею 2,62га та площею 2,62га, передані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місцезнаходження яких: адмінмежі Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка прийняла спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , але не оформила своїх спадкових прав у зв`язку із смертю.
Нотаріусом повідомлено, що представником спадкоємця надано копії Державних актів на право власності на земельні ділянки серія ЧР № 070712 та серія ЧР № 070713, виданих Маньківською державною адміністрацією Черкаської області 23 лютого 2004 року, та повідомлено, що оригінали документів, які посвідчували право померлих на земельні ділянки у нього відсутні і тому надати позивачу нотаріусу для видачі свідоцтв про право на спадщину неможливо.
У зв`язку з втратою оригіналів правовстановлюючих документів було замовлено публікацію оголошень в газеті Маньківська новини про втрату державних актів на право власності на земельні ділянки, виданих на ім`я ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що і змусило позивача звернутись з відповідним позовом до суду.
Позивач до суду не з`явився, але в своїй позовній заяві просив справу слухати в його відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник Буцької селищної ради об`єднаної територіальної громади Маньківського району в підготовче засідання не з`явився, але згідно письмової заяви позовні вимоги позивача визнає та просить справу слухати у його відсутності.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з`явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.
У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із того, що як дійсно встановлено в судовому засіданні, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Багва, Маньківського району, Черкаської області у віці 57 років померла мати позивача ОСОБА_2 , про що 25.12.2013 року складено відповідний актовий запис № 13, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим потворно 06.10.2020 року Маньківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ).
Довідка виконавчого комітету Буцької селищної ради села Багва Маньківського району Черкаської області від 28.10.2020 року № 274 підтверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла гр. ОСОБА_2 , яка постійно проживала і була зареєстрована по АДРЕСА_1 . Гр. ОСОБА_2 померла в селі Багва Маньківського району Черкаської області. Разом із спадкодавцем ніхто та неповнолітні діти не проживали. Інформацією про непрацездатність спадкоємців виконком Багвянської сільської ради не володіє. Заповіт від імені спадкодавця виконавчим комітетом Багвянської сільської ради не посвідчувався. Також дана довідка підтверджує, що спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 є її син ОСОБА_1 , який постійно був зареєстрований біля матері. Тобто, на час смерті матері його постійне місце проживання зареєстроване було разом з матір`ю у будинку АДРЕСА_1 , також його постійне місце проживання до цього часу зареєстровано у даному будинку. Тому позивач є таким, що прийняв спадщину у відповідності до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, за якою спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Позивач не звертався до нотаріальних органів із заявою про відмову від прийняття спадщини, тому відповідно до закону є таким, що прийняв спадщину після смерті матері. Викладене підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання від 17.03.2020 №108, виданою виконавчим комітетом Буцької селищної ради с. Багва та інформацією, наведеною у довідці виконавчого комітету Буцької селищної ради села Багва Маньківського району Черкаської області від 28.10.2020 року № 274. При цьому, хоча у даній довідці вказано, що із спадкодавцем ніхто не проживав на момент смерті, проте одночасно вказано, що із спадкоємцем був зареєстрований її син ОСОБА_1 , чим фактично спростовуються суперечності щодо зареєстрованого постійного місця проживання та прийняття спадщини у розумінні приписів ч. 3 ст. 1268 ЦК України.
Попередньо, ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Маньківка, Маньківського району, Черкаської області у віці 52 років помер чоловік матері позивача - ОСОБА_3 , про що 16.12.2013 року складено відповідний актовий запис № 12, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим виконавчим комітетом Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області. Довідка виконавчого комітету Буцької селищної ради села Багва Маньківського району Черкаської області від 28.10.2020 року № 273 підтверджує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер гр. ОСОБА_3 , який постійно проживав і був зареєстрований по АДРЕСА_1 . Гр. ОСОБА_3 помер в смт. Маньківка Маньківського району Черкаської області. Разом із спадкодавцем ОСОБА_3 постійно проживала його дружина ОСОБА_2 , неповнолітніх дітей немає. Інформацією про непрацездатність спадкоємців виконком Багвянської сільської ради не володіє. Заповіт від імені спадкодавця виконавчим комітетом Багвянської сільської ради не посвідчувався. Також дана довідка підтверджує, що спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 була його дружина ОСОБА_2 . Інформацією про інших спадкоємців виконком сільської ради не володіє.
Позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері, яка також є такою, що прийняла спадщину після смерті свого чоловіка, та має право на спадкування майна, яке залишилось після смерті матері та на майно після смерті її чоловіка, яке вона прийняла у спадщину, проте спадкових прав не переоформила у зв`язку із смертю.
Позивачу стало відомо, що після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке потрібно переоформити у спадщину, зокрема земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані в адмінмежах Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області.
У зв`язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на майно, позивач через представника звернувся до відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області із заявою про надання інформації щодо видачі правовстановлюючих документів на землю на ім`я спадкодавців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Листом відділу Держгеокадастру у Маньківському районі Черкаської області від 16.10.2020 року № Г-71/0-0.300-71/138-20 повідомлено, що відповідно записів в реєстраційній книзі було виготовлено на підставі рішення Багвянської сільської ради від 2 грудня 2004 року №392 зареєстровано та видано державний акт на право власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_2 серія ЧР №070713 від 23 лютого 2004р., реєстраційний номер 231, що розташована в адміністративних межах Багвяянської сільської ради Маньківського району Черкаської області за межами населеного пункту площею 2,62га. Цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Також повідомлено, що відповідно записів в реєстраційній книзі було виготовлено на підставі рішення Багвянської сільської ради від 2 грудня 2004 року №392 зареєстровано та видано державний акт на право власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_3 серія ЧР №070712 від 23 лютого 2004р., реєстраційний номер 230, що розташована в адміністративних межах Багвяянської сільської ради Маньківського району Черкаської області за межами населеного пункту площею 2,62га. Цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підтвердження вказаного надано копії вказаних державних актів на право власності на земельні ділянки.
В процесі оформлення спадкових прав позивач через представника звернувся до приватного нотаріуса Маньківського районного нотаріального округу Завірюхи О.В., із заявою про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом на спадкове майно - земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані в адміністративних межах Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області, що належали ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Постановою від 17.11.2020р. приватним нотаріусом Маньківського районного нотаріального округу Завірюхою О.В., відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на земельні ділянки, місцезнаходження яких: адмінмежі Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області, після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 . Даною постановою повідомлено, що нотаріусом розглянуто заяву представника ОСОБА_1 , з проханням видати свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки площею 2,62га та площею 2,62га, передані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місцезнаходження яких: адмінмежі Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка прийняла спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , але не оформила своїх спадкових прав у зв`язку із смертю.
За даними Спадкового реєстру було перевірено наявність відкритої спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також спадкового договору чи заповіту, складеного спадкодавцем. На момент звернення спадкова справа та видані на її підставі свідоцтва про право на спадщину від імені ОСОБА_3 були відсутні. Згідно інформації зі Спадкового реєстру заповітів від імені спадкодавця не виявлено. Згідно інформації, виданої виконавчим комітетом Буцької селищної ради Маньківського району Черкаської області 28 жовтня 2020 року за № 273, із спадкодавцем постійно проживала його дружина ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_5 . Відповідно до п. 3 ст. 1268 ЦК України, дружина спадкодавця вважається такою, що прийняла спадщину (спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї). Факт смерті ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим виконавчим комітетом Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області 16 листопада 2013 року, актовий запис №12.
За даними Спадкового реєстру було перевірено наявність відкритої спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також спадкового договору чи заповіту, складеного спадкодавцем. На момент звернення спадкова справа та видані на її підставі свідоцтва про право на спадщину від імені ОСОБА_2 були відсутні. Згідно інформації зі Спадкового реєстру заповітів від імені спадкодавця не виявлено. Згідно інформації, виданої виконавчим комітетом Буцької селищної ради Маньківського району Черкаської області 28 жовтня 2020 року за № 277, із спадкодавцем був зареєстрований її син ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно до п.3 ст. 1268 ЦК України, син спадкодавця вважається таким, що прийняв спадщину (спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї). Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим повторно 06 жовтня 2020 року, актовий запис № 13.
Згідно п.п.4.12 пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595 (далі по тексту Порядок), свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у справі всіх необхідних документів. Відповідно до підпункту 4.15 пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів що посвідчують право власності спадкодавця на майно.
Відповідно п.3 глави 17 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, документи, на підставі яких вчинено нотаріальну дію, та документи або копії (витяги) з них, необхідні для вчинення нотаріальних дій, обов`язково долучаються до примірника правочину, свідоцтва, тощо, які залишаються у справах нотаріуса. У разі, коли державну реєстрацію права власності на нерухоме майно відповідно до закону проведено без видачі документа, що посвідчує таке право, нотаріальна дія щодо такого майна вчиняється на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до нього. Така інформація долучається до примірника правочину, свідоцтва, тощо, які залишаються у справах нотаріуса.
Оскільки не було надано оригінали документів, що посвідчують право власності спадкодавця на земельні ділянки, як це вимагає пункт 4.15 пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку, постановлено відмовити ОСОБА_1 у видачі свідоцтв про право на спадщину на земельні ділянки, місцезнаходження яких: адмінмежі Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області, після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки вчинення такої дії суперечить законодавству України.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.49 Закону України Про нотаріат , нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії. Разом з тим, нотаріусом перевірено наявність та склад спадкових відносин, наявність та належність спадкового майна спадкодавцеві, підтверджено наявність та факт прийняття спадщини позивачем.
Таким чином, за сукупності інформації, яка міститься у довідках виконавчого комітету Буцької селищної ради села Багва Маньківського району Черкаської області від 28.10.2020 року № 273, №274, у постанові приватного нотаріуса Маньківського районного нотаріального округу Завірюхи О.В., від 17.11.2020 року, з урахуванням встановленого факту прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , вбачається, що єдиним спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , з кола спадкоємців, визначеного законом, є лише ОСОБА_1 , позивач по справі.
У зв`язку з відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, у позивача-спадкоємця немає можливості оформити право власності на спадкове майно у іншому порядку , ніж шляхом звернення з даним позовом до суду про визнання права власності на майно в порядку спадкування, оскільки іншої можливості оформити право власності на майно немає.
Наявні документи підтверджують те, що майно дійсно належало покійній матері позивача, на її ім`я було видано правовстановлюючий документ, так само було видано правовстановлюючий документ на майно на ім`я її чоловіка, яке вона прийняла у спадщину, однак документи втрачено. У зв`язку з втратою оригіналів правовстановлюючих документів було замовлено публікацію оголошень в газеті Маньківська новини про втрату державних актів на право власності на земельні ділянки, виданих на ім`я ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини. За ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. За ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України. За ч. 3 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
За ч.1 ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст. 1259 ЦК Укаїни.
За ч.1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
За ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 N 7 Про судову практику у справах про спадкування надано такі роз`яснення:
Відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Статтею 16 ЦК України надано право кожній особі звертатися до суду за захистом свого особистого немайнового та майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав може бути визнання права.
Частина 4 ст. 319 ЦК України визначає, що власність зобов`язує.
Згідно ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до закону, спадщина належить позивачу з часу відкриття спадщини. Як спадкоємець, позивач має право на набуття майна у власність в порядку спадкування, зобов`язаний утримувати майно, здійснити його державну реєстрацію, проте не може цього робити у зв`язку з відсутністю документа, який засвідчує право власності та відсутністю можливості його отримати у зв`язку із смертю спадкодавця та відсутністю можливості оформити свої права на спадщину в нотаріальному порядку, тому суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають до повного задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 77, 78, 81, 200, 263, 265 ЦПК України, ст.ст. 16, 319, 322, 328, 392, 1216, 1218, 1220, 1223, 1225, 1268 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Багва, Маньківського району, Черкаської області, та після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в смт Маньківка, Маньківського району, Черкаської області, право власності на майно, а саме:
-на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,6237га під кадастровим номером 7123180500:03:002:0275, що розташована в адміністративних межах Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області за межами населеного пункту, що належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЧР № 070712 від 23 лютого 2004р.
-на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,6235га під кадастровим номером 7123180500:03:002:0276, що розташована в адміністративних межах Багвянської сільської ради Маньківського району Черкаської області за межами населеного пункту, що належала ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЧР №070713 від 23 лютого 2004р.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Маньківський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.
Суддя В.Л. Маренюк
Суд | Маньківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2020 |
Оприлюднено | 18.12.2020 |
Номер документу | 93599900 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Маньківський районний суд Черкаської області
Маренюк В. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні